voor Zeeuwscli-Vïaanderen PETRA, 1st Mmisjii. No. 351. Zaterdag" 18 Juni 1898. 7C jaargang. Scheuring Binnenland. A to o n ii e in e ii t 8 p r if s Per maanden 40 centsfranco per post 4,"> cents. Voor Amerika /2.00 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A <i v e i' 1 e n t i c p ril*: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiön worden ingewacht tot Vrijdagnam. I ure. l)eze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Brest •eng. o Als dit nummer onder de oogen onzer le zers komt, is de stembus gesloten niet alleen, maar is ook de uitslag bekend van de Staten verkiezing. Met is werkelijk onder eigenaardige om standigheden, dat de stembusstrijd in het district Sluis ditmaal is gestreden. De Midd. Courant onthield zieh van eeuig advies omtrent de vervulling der vacature ontstaan door het bedanken van den heer I. van Houte. Die onthouding sproot voort uit het feit. dat, naast de beide aftredenden twee liberalen tegenover elkander stonden. Zij erkende dus daardoor, dat de candidaat- stelling van den heer Gerritsen, die alléén plaats vond, niet was tegenover een der af tredendon Enkel dus om geen partij te kiezen tus- schen de heeren Van Dam en Gerritsen, die, voor wat het beginsel betreft, na aan elkander verwant zijn, onthield zij zich van advies. Wij. voor ons, hebben ons evenzeer van eenige aanbeveling of bestrijding onthouden, overtuigd als we waren, dat te veel klippen bestonden waarop ons oordeel zoude kunnen stuiten. We hebben daarom alleen aangeraden, dat ieder zou stemmen volgens zijn plicht, en op eene wijze, die hein voldoening zou geven de getrouwheid te hebben betracht. We hielden ons neutraal, en we meenden, DOOR B. BJÖRNSON. De predikant ging met het licht vooruit, Signe en de jongen volgden. Op het kleine kamertje was alles in orde slechts lagen er op een tafeltje voor Petra's bed, een menigte boeken bijna allen openge slagen. Leest zij 's nachts Ik weet het niet, maar zij doet nooit haar licht uit voor een uur. De predikant en Signe zagen elkander aan. Om tien uur ging men 'ie pastorie naar bed. Weet gij daar iets van Signe bleef het antwoord schuldig. De jongen die op zijn knieën in een hoek onder Petra's bed naar de touwladder zocht, zeidc nu Zij is nooit alleen. Wat zegt ge? Neen, er is altijd iemand bij haar met wien ze spreekt, dikwijls spreekt ze op zeer door enkel te wijzen op den werkkring van het college, waarvoor de stemming heden plaats vond, zonder een der candidaten als ongeschikt of meer geschikt daartoe te ach ten. het onzijdig standpunt het meest nabij te komen. De Midd. Courant zweeg, liet Nieuwsblad hield zich onzijdig en het Weekblad, anders zoo bijzonder in de weer bij verkiezingen, was stoin als het graf. Alleen is het enkele weken geleden dat een artikel, getiteld »de politiek van het 4e district" verscheen, waarin verschillende soor ten van liberalen werden gekappitteld, op eene wijze, dat men deuken zou, dat er onder de liberalen weinig goede menschen te vinden waren, wier bespreking althans voorhands in de pen is gebleven. Nieuwsgierig werd naar de aangekondigde vervolgen uitgezien, doch tot heden verscheen niets. Of deze stilte, en die der verkiezing is eén, welke soul wijlen aan een storm voorafgaat we weten het niet. Het schijnt met de candidatuur van Mr. Van Dam in den boezem van het Bestuur der Liberale Kiesvereeuiging niet in het rei ne geweest te zijn. Het strooibiljet dat door genoemd bestuur aan de kiezers werd verzonden, werd niet door alle leden van het bestuur onderschre ven, evenmin als de candidaten-lijsten door al dezen waren geteekend. Nog was onder de leden der lib. Kiesver- eeniging een anonyme briefkaart verspreid, luiden toon ik heb het zelf gehoord. Zij is zeker op den verkeerden weg, de arme. Signe wendde zich af. De predikant was doodsbleek geworden. En hier is de ladder, vervolgde de jon gen, opstaande. Men beschouwde haar aan dachtig. Zij was op kunstelooze wijze gemaakt, blijkbaar uit drie touwen, waarvan\er twee de zijden uitmaakten. Hot derde verbond de an deren knoopsgewijs, en vormde, na van links naar rechts en van daar naar links tc zijn over gegaan, telkens een scherpe hoek. 11e knoo- pen waren gelegd op schippersmanier, zooals gebruikelijk is bij het vastleggen eoner bout. Was ze lang weg vroeg de predikant. De jongen zag hein aan. Hoe, weg Ik bedoel, bleef ze lang beueden Signe beefde van angst en koude. Zij ging nergens heen, zij ging weer naar boven. Weer naar boven? Wie ging dan heen Signe maakte een afwerende beweging en barstte in schreien los. Er was niemand bij haar dien avond gister wel. Gij hebt dus niemand builen haar op den ladder gezien waarin zij werden aangeraden op hunne hoede te zijn met de verkiezing van een candidaat. Zooals men zich herinnert was het drietal voorloopige candidaten samengesteld uit de heeren rar. van Ilam, G. A. Vorsterman van Oyen en P. van Iloute. De blijkbare bedoeling moet geweest zijn om te voorkomen dat mr. van Dam als can didaat werd gesteld, omdat hij, zijnde lid van het Bestuur der Christelijke bewaarschool te Oostburg, niet kon gerangschikt worden on der dat soort van liberalen als men zich wel eens verkeerd voorstelt. Daar het bij ons nimmer in de bedoeling lag, om de candidaturen te bespreken, hebben we daarop ook niet de aandacht van het pu bliek gevestigd. Nu wil men, dat, daar de Statuten van de Kiesvereeniging, gebaseerd op Volksonderwijs, in strijd zijnde, met het beginsel van de ver- eeuiging, waarvan de heer van Dam bestuurs lid is, diens candidatuur onmogelijk kon uit gaan van deze Kiesvereeniging. Anderzijds hoorden we beweren, dat de ge wraakte betrekking van den heer van Dam des te meer pleit voor diens liberaliteit. Hoe dan ook, in het liberale kamp, was bij deze verkiezing een kentering waar te ne men, die opvallend was tegenover de groote krachtsontwikkeling van vroeger aan deze zijde van den Braakman, opvallend ook wegens de drukkende stilte die er heerschte. Of het stilzwijgen van liet liberale orgaan in dezen verband houdt met de verschillende teekenen, we weten het niet, en of de libe- Neen. En ging zij dadelijk weer naar boven Ja. Zij heeft dus de ladder geprobeerd, sprak de predikant niet weinig verlicht. Ja, voor zij een ander er lang9 naar be neden liet gaan, hernam de jongen. De predikant zag hem aan. .Meent ge dat zij hem reeds meermalen heeft gebruikt. Ja, hoe kon er anders iemand bij haar in de kamer kouien Wanneer hebt gij ontdekt, dat er iemand bij haar kwam Niet voor den winter, toen zij licht be gon te gebruiken. De predikant vroeg nu op strengen toon dus licht, gij het den gansche.n winter geweten waarom hebt gij het dan niet eerder gezegd Ik dacht, dat er iemand der huisgenoo- teu bij haar wasinaar toen ik haar gis teravond op den ladder zag staan, begreep ik dadelijk dat het een ander moest geweest zijn. Ilad ik dit vroeger begrepen, ik zou u na tuurlijk vroeger hebben gewaarschuwd. liet is duidelijk, zij heeft ons allen mis leid 1 Signe zag haren vader smcckend aan. Zij kan hier niet langer in huis blijven rale partij aan den vooravond eener scheu ring staat, we kunnen er evenmin een ant woord op geven, maar dat de stilte een die pere beteekenis heeft, dan velen vermoeden, gelooven we vast, tenzij het donkere politieke zwerk, waaruit een zwaar on weder dreigt, door sterkere elementen wordt gezuiverd. Het I'ransche ministerie-Méline heelt de ge wijzigde Kamer niet lang ten nutte kunnen zijn. Nadat zij eerst een nieuwe voorzitter had gekozen, is de beschouwing van de algemreiie politiek des lands en die van de regeering in liet bijzonder, liet blok geweest, waarover het Kabinet is gestruikeld en gevallen. Meüne heelt liet collectief ontslag der re geering den president aangeboden, die dit aan nam, doch de ministers verzocht voorloopig aan te blijven. Over het algemeen toont de pers weinig sym pathie voor het afgetreden elftal. De Aurore, zegt o. a nog, dat, herinnerende aan Faure's rede te Saint Etiènne, eene presidentieele crisis liet logisch gevolg is van d« ministeriëelc. Dinsdag was het 10 jaren geleden dat K- izer Wilhelm aan de regeering kwam. Ter herinnering aan dat feit, bevat'ten de Duitsche bladen artikelen, waarin o. in op de talrijke wijzigingen in dc hoogste rogeerings- lieliameu wordt gewezen. In dat 10-jarig tijdperk heeft Duitschland sprak de predikant en ging heen de anderen volgden. Beneden gekomen wierp Signe zich in zijne armen. Ja, mijn kind, dat is een bittere teleur stelling. Een poos later zat Signe weenend in een hoekje van de canapé Dc predikant had zijn pijp aangestoken en mat uiet groote schreden het vertrek. Daar hoorden ze een gil uit de keuken en geloop op de trap en door de gang zij ijlden beide de kamer ui». Er was brand in Petri's kamer. Bij het zoeken naar de ladder moest een vonk van hel licht, oorzaak der brand zijn geworden. Een voorbijganger zag van den weg het gevaar en liep zoo hard hij kon om de be dienden te waarschuwen. Het vuur werd spoe dig gebluscht, maar op het land, waar jaar uit, jaar in, alles zijn gewonen gang gaat, brengt elke afwisseling de hoofden op hol. liet vuur is de grootste en gevaarlijkste vij and der landbouwers, en wanneer het op een nacht lekkend uitgaat op rooi, beelt men van angst en komt in vele weken, sommigen ge durende. hun gchccle leven, niet weer tot kalmte. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1