voor Zeeuwsch- Vlaand eren. ïsie. No. 350 Zaterdag 11 Juni 1898. 7e jaargang. Se Staat en de lamenting. PETRA, lit ft FEUILLETON. Abonnementsprijs: Per 3maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. XI. In voorgaande artikelen beschreven we de wijze waarop ons land geregeerd wordt op wet - gevend gebied, en de stem des volks die zich uitspreekt in de Staten-Qeneraal. Men lette wel op de aanduiding van het woord .Staten-Generaal" dat men even goed zou kunnen vervangen door ^algemeene Sta ten". Die algemeene Staten worden verdeeld in twee kamers, zoo hebben we eene Eerste en eene Tweede Kamer. Zagen we dat de Tweede Kamer rech'streeks door het volk wordt afgevaardigd, met de Eerste Kamer is dat niet het geval. De leden hier/an worden benoemd door de Provinciale Staten. Het is daarbij, dat we een oogenblik wen- «chen stil te staan, vooral met het oog op de stemming die ons wacht voor de benoeming van 8 leden in dat college. Onze grondwet bepaalt dat aan de Staten der Provincie de regeling en het bestuur van de huishouding der provincie wordt overgelaten, terwijl zij verordeningen maken, die zij voor het provinciaal belang noodig oordeelen. Aan de Staten der Provincie is tevens opge dragen 'de benoeming van de leden der Eerste Kamer, en die van het Gedeputeerd college. Ook kunnen door de Staten belastingen wor den geheven ot afgeschaft. Voeg daarbij het toezicht over de waterschap DOOR B. BJÖRNSON. Men had Petra eerst de noorsche dichters doen genieten, daarna was men tot de wereld litteratuur overgegaan. Dramatische werken vielen bij uitstele in haren smaak. De lamp zou juist worden ontstoken, toen een dienstmeisje de boodschap bracht, dat er iemand was die Petra gaarne wilde spreken. Het bleek een zeeman te zijn uit haar ge boorteplaats, die haar de groeten harer moeder kwam brengen. Hij was een mijl ver geloopen om de aan Gunlaug gedane belofte, haar dochter op te zoeken, gestand te doen, en moest zich haasten om intijds weer op 't schip te zijn, dat zeilrie lag. Petra geleidde hem een eind weegs zij wil de gaarne met hem sprekenhij was een trou we vriend harer moeder zij kende hem* Het was een tamelijk donkere winteravond; pen en polders in de provincie gelegen, dan is zoowat in algemeene trekken de werkkring der Provinciale Staten weergegeven. Het hangt nu natuurlijk van de denkbeelden van de leden der Staten af in welke geest de provincie wordt bestuurd. Ook deze Staten worden beheerscht, althans voor een groot deel door de Staatkund'ge ge voelens. Gevoegelijk kunnen we de stembusstrijd voor de Provinciale Staten verdeelen in 3 partijen, nl. de vrijzinnige, de anti-revolutionaire en de" katholieke partij. In onze provincie is de liberale partij in de Provinciale Staten in de minderheid. Dat bleek ook in de samenstelling van het Gedeputeerd college. Telde dit college vroeger 6 leden die tot de liberale partij behoorden, thans neemt slechts dén lid daarvan zitting in. Twee katholieken en twee anti-revolutionai ren, benevens éen die zich tot geene Staat kundige partij wenscht gerangschikt te zien vullen dat college aan. De beide afgevaardigden der Eerste Kamer voor deze provincie, behooren tot de anti-revo lutionaire partij, waar voorheen de liberale be ginselen ook in de Eerste Kamer door Zeeland werden vertegenwoordigd. We kunnen dus zeggen, dat de stemming voor de Provinciale Staten een Staatkundig karakter draagt voor zoover ze te beschouwen zijn, als een provinciaal kiescomité voor een deel onzer wetgevende macht. Men begrijpt, dat in vele huishoudelijke ge vallen, minder gesproken en gestemd wordt in uit de vensters straalde nog geen enkel vrien delijk licht naar buiten men kon ternauwer nood den weg onderscheiden de maan was nog niet opgekomen, maar zij volgde den zeeman dapper, tot zelfs in de donkere bosschen. De zeeman had hare nieuwsgierige belangstelling opgewekt door de mededeeling, dat Pedro Ohl- sen na den dood zijner moeder, bij Gunlaug was komen inwonen en dat hem haar ka mertje in gebruik was afgestaan. Dit was reeds twee jaren geleden gebeurd, maar Gunlaug had er nooit een woord van gerept. Nu begreep Petra, wie de schrijver was van de brieven, die zij geregeld ontving. Hoe me nigmaal had ze dit gevraagd, zonder ooit het geweuschte antwoord te ontvangen. In bijna eiken brief stond aan het slot, „en een groet van hem, die den brief geschreven heeft. De zeeman had iu last te vragen, hoe lang zij nog in de pastorie dacht te blijven, en wat zij zou aanvangen als zij haar verliet. Petra antwoordde, dat het eerste haar onbe kend was, en dat zij het tweede spoedig aan haar moeder hoopte te vertellen. Er was iets op de wereld, dat zij wilde be reiken. Gelukte haar dit niet, dan zou ze voor haar geheele leven ongelukkig zijn, maar overoenstemming met de partij welks beginselen worden beleden, dan wel overeenkomstig de meer speciale belangen, waarmede de leden uit den aard der zaak meer op de hoogte zijn. Daaruit vloeit voort, dat men bij stemmingen meer districts- en algemeene belangen ziet ze gevieren, dan dat daarbjj partijberekeningen in aanmerking komen. Polder- en waterschapsbelangen treden het meest op den voorgrond, voor wat onze pro vincie betreft. Maar ook komen wel eens an dere zaken voor, die mede onzen landbouw aangaan. Een eerste vereischte voor een lidmaatschap der Staten is, dunkt ons, dat de candidaten in elk geval, menschen zijn, die van de belangen van het district, dat ze vertegenwoordigen op de hoogte zijn, om, zoo noodig, hunne mede leden in te lichten over zaken, die dezen min der bekend zijn, dus om die belangen te be pleiten. Dat in vele gevallen de svmpathiën en anti- pathiën jegens personen de politiek op den achtergrond dringen en verloochenen, is over het algemeen te bekend, dan daarover in den breede uit te weiden. Ilct is wel jammer, dat in zake de beharti ging der algemeene belangen het verschil van inzichten hoofdzakelijk gezocht moet worden achter kwestiën, die met de onderhavige zaken niets te maken hebben, maar daarentegen is niet veel anders te doen, dan te handelen naar wat eer en plicht gebieden. Hebben we den werkkring van de Staten- Provinciaal in algemeene trekken aangegeven, we willen ook met een enkel woord in ecni-c voorhands kon zij nog niet zeggen waarin dat iets bestond Terwijl Petra den zeeman begeleidde, spra ken de predikant en Signe over haar, die zij zoo hartelijk hadden lietgekregen Zij werden in hun gesprek gestoord door een jongen uit het dorp, die na de [gewone begroeting vraagde, ot ze wel wisten, dat de vreemde juffer bij nacht haar kaïner, door middel van een touw ladder verliet? Hij moest die vraag driemaal herhalen voor men er iets van begreephunne verbazing zou niet grooter geweest zijn als hun de boodschap was gebracht, dat Petra in den maan op en neder wandelde. Het was donker in de kamer nu werd alles een oogenblik doodstil. Men hoorde zelfs niet het geluid van den pijp des predikants. Eindelijk vroeg de oude heerWie heeft dat gezien Ik zeif heb hot gezien. Ik was boven bij de paarden het zal omstreeks éen uur zijn Liet zij zich bij een touwladder neder Ja, ze klom op en neder. Wederom zwegen allen een poos. Petra's kamer lag boven in het huis en bijzondere punten afdalen, ten einde na te gaan in hoeverre de invloed var, de Staten op den gang van zaken in de provincie strekt. Is de uitspraak der kiezers van dien aard dat een zekere partij de meerderheid heeft, dan is het te voorzien, althans de ervaring heeft het geleerd dat, zoodra mogelijk, het dage- lijksch provinciaal bestuur in dien geest wordt samengesteld. Het Dagelijksch bestuur der provincie of do Gedeputeerde Staten, hebben een ruim arbeids veld, waarvan de resultaten zich weder doen gevoelen in de samenleving in engeren zin. De Staten der provincie hebben wel de macht om provinciale verordeningen goed- of af te keuren, maar bij hen berust niet het recht van initiatief, dat is om die van henzelf te doen uitgaan. Dat alleen behoort aan de competentie van het Gedeputeerd college. De hierin gelegen kracht hebben wc uiteen gezet bij deze bevoegdheid, die bij de leden der Tweede Kamer wel berust. De benoemiug van leden van het Gedepu teerd college is dus van groot belang, en het is immer noodig dat door de Staten daaraan groote aandacht wordt geschonken. Maar evenmin, mag de keuze van leden do Staten als een woinig-beteekenendc bezigheid worden aangemerkt. Wicn het kiesrecht is geschonken, behoort ter stembus op te gaan. Nalatigheid in het vervullen van dezen plicht is zeer afkeurenswaardig tegenover de samen leving. De onzijdigheid in dezen, kan zonder eenig zag op den tuin uit. Niemand dan zij had een kamer aan die zijde. Er kon dus onmo gelijk een misverstand plaats hebben. Het is misschien in den slaap gebeurd sprak de jongen, terwijl hij zich gereed maakte heen te gaan. Maar zij kan de touwladder toch niet uithangen in den slaap, hernam de predikant. Om de waarheid te zeggen, heb ik dat ook gedacht en daarom vond ik het mijn plicht U te waarschuwen. Zijn er nog auderen die het hebben ge zien Neen maar zoo gij twijfelt laat dan de touwladder als bewijs dienen wordt die niet gevonden, dan moet ik mij hebben ver gist. De predikant stond op. Vader, smeekte Signe. Volg mij met het licht, antwoordde do predikant op een toon, die geen tegenspraak duldde. Vader 1 bad zij nog eens, toen ze hem het licht overgaf. Ik ben, zoolang zij onder inijn dak woont haar vader; 't is mijn plicht, alles te onder zoeken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1