voor Zeeuwsch-Vlaanderen. PETRA, liet Tissclersieisie. No. 348. Zaterdag 28 Mei 1898. 7e jaargang. Sb iiaat en de iamenleving. feuilleton. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A (1 v c r t e n t i c p r ij s Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertcntiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bres kens. IX. Dat ministerie had zich o. m. ten taak ge steld om de kiesbevoegdheid van het Neder- landsche volk nog meer uit te breiden, ingevolge den weusch van velen in den lande. De geschiedenis is bekend genoeg, om haar niet in haar geheel onzen lezers voor te houden. De toegevendheid van den heer Tak van Poortvliet die toenmaals minister van binncn- landsche zaken was, kon de Tweede Kamer niet voldoen en koos partij tegen de wijze van diens plannen om de kiesbevoegdheid uit te breiden. Door een votum dat tegen het beginsel der wet was gericht, werd het ontwerp ingetrokken en daar de regeering haar taak tegenover de natie niet geëindigd zag, werd do Kamer ont bonden, om ook de kiezers uitspraak te laten doen, of zij vóór of tegen het ontwerp was dat door den heer Tak was ingediend. De kiezers wilden een anderen weg uit, en de meerderheid der toen gekozenen, was tegen het ontwerp-Tak gericht. Daardoor achtte die regeering zich van hare taak ontslagen en is opgevolgd door het minis terie, dat onder leiding van den heer Mr. van Houten ecne nieuwe kieswet deed geboren wor den waaronder we nu leven en waaraan we pas een beetje eigen beginnen te worden. In die wet ligt een groot Staatkundig be ginsel opgesloten, nl, dat der macht van de üiesvereenigingen. 4o. B. BJORNSON. Dat verandert alles, sprak nu de predikant vriendelijk hij begreep, dat hij hier misschien als vriend zou kunnen helpen blijf hier voorloopig, mijn kind 1 Petra zag op, zag den blik waarmee Signe haren vader dankte. Dit deed haar onuitsprekelijk weldadig aan. Zij nam Signe's beide handen tusschen de hare, en zeide bedeesd Ik zal u alles zeggen, zooira wij al leen zijn. Een nur later kende Signe, Petra's geschie denis, en zij haastte zich deze aan haren vader te vertellen. Op zijn raad schreef Signe nog dienzelfden avond aan Oedegaard, en zij deed dit vervol gens eiken dag, zoolang Petra bij lien in huis woonde. Toen Petra zich dien avond ter ruste vleide, in een zacht, donsen bed, in een vriendelijk vertrek, met knetterende beukenblokken op den Men weet dat in do thans geldende kieswet het systeem van de candidaatstelling is opge- noinrn. .Vis men op den voor cene verkiezing bepaal den dag bij den burgemeester, die is voorzitter van het stembureau ol van het hoofd-stembureau een persoon voordraagt, dan is die persoon de officieële candidaat, mits die voordracht is on derteekend door zoovele kiezers als bij de wet gevorderd worden. Dat is de officieële candidaatstelling. En daarin zit nu juist de groote kracht voor de kiesvereenigingen. Immers eene verecniging van kiezers, met een zeker Staatkundig nl politiek doel, telt al licht 4.050 leden. Nu is het voor het gros der leden van zoo'n kiesvereeniging gemakke lijker om het voorbeeld van de bestuurders en dus van de leiders van zoo'n vereeniging te volgen, dan dat een 40-tal kiezers bijeenge bracht moeten worden om een candidaatstelling van kracht te doen zijn. Daaruit volgt van zelf dat elke kiesvereeni- ging voor een zeker deel is de beheerscheres van de politiek. Maar om nu te voorkomen dat de politieke actie van een kiesvereeniging te groot wordt, is het noodig, dat öf die kiesvereeniging wor de versterkt met elementen, die de wrijving der gedachten gaande maken, of zij die oin die redenen niet aangesloten kunnen blij/en of worden, dienen zich te conoentrccren, en zelve huns weegs te gaan. Daartoe heeft natuurlijk ieder het recht, en het is daarom zeer onbillijk als dat recht in haard, het nieuwe testament tusschen twee lich ten in, op eene witte nachttafel dankte zij, terwijl zij het boek greep, haren God, innig voor het goede zoowel als voor het kwade. Signe's vader was in zijn jeugd begaafd met ecne vurigen geest en een welsprekendheid die hem het priesterambt leerde beschouwen als zijne roeping. Zijne vermogende ouders hadden liever gezien dat hij iets gekozen had, wat zij eene onaf hankelijke positie noemdenmaar hun tegen stand versterkte slechts zijn begeerte. Toen hij zijn studie had geëindigd, begat hij zich nog ecnige jaren naar het buitenland, om meerdere kennis op te doen. Tijdens zijn verblijf in Denemarken ontmoette hij dikwijls eene dame, die naar zijne ineening, niet streng genoeg was in hare opvattmg van het leven en het geloof, en die hij meende te moeten bekccren. Maar de wijz3 waarop zij hem bij die pogin gen aanzag, en hein somtijds tot zwijnen bracht, bleef hem bij, toen hij Denemarken had verla ten. Bij zijn terugkomst zocht hij haar dade lijk op. Zij waren veel te zamen, en hunne genegenheid groeide bij den dag. Zij verloofden zich, en trouwden korten tijd daarna. Al spoe dig werd het duidelijk, dat beiden nevenge- ecn bespottelijk daglicht wordt gesteld, onbil lijker nog als zulks geschiedt door hen, van wien men verwachten mag, dat zij weten, dat dit recht bestaat, en dat in do meeste gevallen de politiek is een volgou van personen in plaats van beginselen. We laten hel echter voor het oogenblik bij deze beschouwing. Waar echter de verdediging van dit recht tegenover deszelfs verkrachting, lag op den weg van dit punt, konden we het niet passeeren, zonder er even onze aandacht aan te schenken. Is bet duidelijk geworden welke groote macht bij de natie berust in de wijze waarop zij op wetgevend gebied geregeerd wordt, er zijn ook aan de Kamer, dus aan de vertegenwoordigers des volks, rechter, geschonken, behoudens dat van de samenstelling van wetten en besluiten. We bedoelen het reelit van enquête, dat vau initiatief, van interpellatie en van amendement. Het recht van enquête ot van onderzoek is dat betreffende het onderzoek naar die punten, welker belangen dienstbaar kunnen zijn voor den Staat, of ook voor die, welke schadelijk zouden kunnen werken voor het algemeen of voor sommige takken van nijverheid of bestuur. Met bet recht van initiatief wordt bedoeld dat welke de Kamer bezit tot het indienen van wetsvoorstellen uit d n boezem der Kamer. Terwijl onder het recht van interpellatie ver staan wordt, dat tot het vragen van inlichtingen omtrent die zaken, waarvan de Kamer niet voldoende op de hoogte is. Zoodoende kan licht ontstoken worden over punten, die de regeering meende voor zich te dachten hadden gekoesterd. Ilij had zich voor genomen, door hare genegenheid, haar te neigen tot zijne ernstige leer zij, had er kinderlijk zeker op vertrouwd, dat ze zijne kracht en wel sprekendheid nog eens zoude zegenen als een aanwinst voor haar geloof. Een eerste poging haar te stemmen voor zijne denkbeelden, werd beantwoord door een pogen om hem te winnen voor de hare. Ilij trok zich, teleurgesteld en wantrouwend terug. Dit ontging haar niet. Sedert dien dag wachtten beiden op de hervatting van een po gen, waartoe zij den moed schenen te hebben verloren. Heiden waren bang geworden. Hij voor zijn hartstochtelijke natuur, zij, om door cene mis lukte poging, eiken invloed hem te leiden, te verliezen. Toch gaf zij de hoop hiertoe niet ophet was immers haar levensdoel. Nooit kwam het tusschen hen tol eene uitbarsting; met hóar, kou men niet twisten. Zijn krachtigen wil, zijn ingehouden hartstocht, moest zich evenwel op de een of andere wijs uiten zoo gebeurde het, dat hij somwijlen van den preekstoel, lucht gaf aan zijn verbitterd gemoed, niet zelden tot ergernis zijner gemeenteleden. houden. Als nu in gegeven gevallen blijkt, dat de mededeelingen, niet voldoende geacht worden door hem of lien, die. ze vroegen, dan kan na der aangedrongen worden op duidelijkheid. Laat het daaraan dan nog te wenschen over, dan heeft de Kamer het recht om in een mo tie, dat is een uitvoerig voorstel, de handelwijze, der regeering, of van den betrokken minister at te keuren. Slaat de motie van afkeuring of van wan trouwen in het beleid der regeering op een belangrijk punt, dan stelt bf de regeering, zoo de afkeuring het algemeen beleid aanraakt, óf do betrokken minister zijne portefeuille ter be schikking van het Hoofd van den Staat. Wordt na ingewonnen advies een ontslag noodig geoordeeld, dan wordt een nieuwe mi nister benoemd. Ten slotte bezit de Kamer nog het recht van amendement, met andere woorden, het recht van wijziging in voorstellen door de Koningin of door de regeering gedaan. Als door de regeering een wet ontworpen wordt, gaat deze tot vooronderzoek naar den Raad van State, en vervolgens wordt deze naar de Tweede Kamer gezonden. Allereerst wrordt dit ontwerp in de afdeelin- gen van de Tweede Kamer onderzocht. De verschillende gedachtenwisselingcn wor den in een rapport samengevoegd en naar den minister, tot wiens werkkring het ontwerp be hoort, gezonden. Is dit noodig tengevolge van geopperde be denkingen, dan zendt de minister een antwoord Zij zag hoe zijne strenge woorden hen kwet sten, en trachtte door weldadigheid, de wonden te helen, die hij had geslagen. Toen zij moeder geworden was, vond zij in de opvoeding en verzorging van haar kind, een nieuwen levenstaak. Wanneer zij het wichtje koesterde aan haar borst, en in haar armen wiegde, was hel haar, alsof zij in die liefko zingen, tevens uiting gaf aan de liefde, die zij haar strengen echtgenoot niet durfde bctooncn. Al spoedig wist zij met vrouwelijkcn takt, haar kind te onttrekken aan den invloed der godsdienstige dankbeelden van den predikant. Zij doortrok do jonge ziel, geheel met haar milderen geest. Dit werd voor den vader een bron van verdriet. Somtijds barstto hij van den predikstoel inet groote bitterheid, en op eene voor zijne echtgenootc verstaanbare wijze los, over hetgeen hem als vader en godsdienst- leeraar, krenkte en verdroot. Maar, dan kwam zij na den dienst, hem met nog grooter hartelijkheid tegemoet, en als bij het naar jhuis gaan hun dochtertje aan zijn arm hing en hem aanzag, met do oogen haror moeder, dan was het hem onmogelijk boos te zijn hij gevoelde den verzachtenden invloed der liefde, en v.ord geneigd tot vrede en rust. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1