Binnenland. f|| Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Buitenland. 357ste Staatsloterij. zijndo de uitspraak der kiezers. Men ziet daaruit dat de stem des volks zich 'ijuitstrekt tot het hoogste rcgceringslichaam. i;i Vier jaren na dien, toen dé Tweede Kamer l/haar periodiek leven zag eindigen, koos het j vol weer partij voor de liberale beginselen, met het gevolg natuurlijk dat toen weer een vrij zinnig ministerie is opgetreden. j Een treurig incident had Vrijdag tijdens de openbare vergadering der Tweede Kamer plaats. De heer Ba'nlmann namelijk zeeg, terwijl hij zijne rede uitsprak, plotseling op zijn zetel 11e- der, met het hoofd tegen het blad van do ta- !i fel der achterstaande bank. Onmiddellijk snelden leden naar hem toe, die hem geest-opwekkende middeleu toedienden en zijn hoofd met water waschten. Gedurende deze behandeling opende de heer Bahlmann nog enkele oogenblikken de oogen. Inmiddels schorste de voorzitter de vergade- i! ring een kwartier, met last tot ontruiming der tribunes. :1 Een zich op de tribune bevindende militaire arts meldde zich aan en werd tot den heer liahlinann toegelaten, kort daarna gevolgd door I dr. Nortier, wiens bijstand inmiddels was in- ij geroepen. Zij trachtten nog het bewustzijn zooveel mo- gelijk op te wekken, maar moesten weldra den dood constatecren. Vóórdat de dood was in getreden, gaf een der aanwezige roomseh-katb. geestelijken den stervende de absolutie. Verschillende Kamerleden, o. a. de heeren I Van Vlijmen, Travaglino en De Biberstein, knielden naast het lijk neder, dat lusschen de spreekplaats en het bureau lag uitgestrekt. liet stoffelijk overschot werd in de zaal op een matras gelegd en door verschillende katho- I lieke leden uit de zaal naar een nabijgelegen vertrek in het gebouw gedragen. 1 De heer mr. 13. M. Bahlmann had sedert 1880 in de Kamer zitting voor het kiesdistrict Tilburg. Door den minister van waterstaat is af- wijzend beschikt op het verzoek van de Kamer ivan koophandel en fabrieken te Vlissingen, om van postzegels óók gebruik te kunnen maken ter voldoening van telegrammen en van zegel- I recht op quitantiën. Naar men verneemt heeft de minister II ran binnenlandsche zaken tot alle burgemees- ;crs in het land een schrijven gericht, waarbij jpgave verzocht wordt van alle feestelijkheden i welke in ieder der steden of dorpen van ge meentewege zullen plaats hebben ter gelegen— i teid van de inhuldiging van Hare Majesteit de i Koningin. De Tweede Kamer behandelde de vorige ;n deze week het wetsontwerp op de afschaf- iing van de plaatsvervanging. Onwelwillend is het ontwerp niet ontvangen Het werd als een goede taktiek der regee- ring beschouwd, dat de afschaffing der dienst- 1 vervanging de leger-hervormingen voorafgaat. Wel kwamen bezwaren te berde, vooral van tatholieke zijde, maar men meent toch dat het intwerp veel kans van slagen heeft. BltESKEXS, 20 Mei 1808 De liberale Kiesvereeniging in het voor- nalig 4e district heeft tot definitief candidaat voor de Provinciale Staten, in de vacature ont daan door het bedanken van den heer I. van Houte, gesteld de heer Air. F. J. N. van Dam, Kantonrechter te Oostburg. In de eerste vergadering werden de beide iftredende leden de heeren Mr. P. C. J. Hen- tcquin W. C. de Sinidt bij acclamatie als can- lidaten geproclameerd. Tegenover het aftredend liberale lid in 1 iet district Hulst, mr. J. G. van Deinse, zal 1 loor de Roomsch-Katholieke kiesvereeniging 1 i n dat district, de aldaar overwegende, geen 1landidaat gesteld worden. I - De heer B. B. Arlraan te Sluis is be- ïoemd tot onderwijzer te Sommelsdijk. De lieer C. J. de Bruijne commies Cekl. i' c IJzendijkc wordt met 1 .Tuni overgeplaatst aar Ternenzen. Hoofdplaat. Voor de beide vacante plaat sen voor de betrekking van onderwijzer aan school No. 1 en 2 hebben zich drie sollicitan ten aangemeld. Het aantal kiezers bedraagt alhier 141 tegen 147 in het vorigs jaar. Zondagavond omstreeks kwart voor negen werden de bewoners van de Gedempte Glasha ven te Rotterdam opgeschrikt door een harden slag, veroorzaakt door een gasontploffing ten huize van do familie B., Gedempte Glashaven No. 7. De heer en mevrouw B. zaten met twee zoons in de voorkamer der eerste verdie ping, terwijl op de derde verdieping een an dere zoon, architect, aan een teekcntafel aan het werk was. De aandacht der familie beneden werd ge trokken door een geruisch boven haar, en on derstellende dat dit veroorzaakt werd door ge brek aan water in de gaspijp, gingen mevrouw en de twee zoons naar de tweede verdieping, de eene zoon van een brandende kaars voorzien. Toen hij nu water in de buis van de gas kroon der voorkamer dezer verdieping wilde doen en daarbij met de brandende kaars boven die buis kwam, had een ontploffing van het gas plaats dat zich tegen het plafond en daarlus— schen reeds te voren had verzameld. Met zooveel kracht geschiedde die ontploffing, dat op de derde verdieping de zoon, die daar stond te teekenen, de teekentafel geplaatst naast die waaraan hij zelf werkzaam was, eensklaps in den vloer zag zakken en tegelijkertijd rake lings langs zich zag voorbijslaan een kolossale vlam, welke zich daarna langs de zoldertrap een uitweg baande. Deze zoon bleet buiten verwachting geheel ongedeerd. Op de tweede verdieping, in de kamer waar de ontploffing plaats had, bleef geen ruit heel, de raamgordijnen hingen in flarden in de hoo rnen op de Glashaven, de jaloeziën lagen op de straat, liet geheele plafond werd weggesla gen, de vloer van de derde verdieping gedeel telijk omhoog geworpen, spiegels, stoelen en ander meubilair geheel of gedeeltelijk vernield, de kamerdeuren ontzet of gesplinterd enz. De derde verdieping bood een zelfde toon beeld van vernieling aan, terwijl ook een deel van het dak bleek stuk geslagen. Van de straat gezien had de tweede ótage vrij wel het aanzien van een verdieping van een in aanbouw zijnd huis. Mevrouw B. en de beide zoons die met de brandende kaars naar de tweede verdieping ge gaan waren, kwamen er minder gelukkig af dan de architect. Zij kregen min of meer belangrijke brandwonden aan hoofd en handen en werden, nadat de geneesheeren Dr. J. G. Vorstman en 0. Nolen, in de nabijheid woonachtig, de eerste hulp vetleend hadden, per rijtuig naar het Zie kenhuis gebracht. Levensgevaarlijk is hun toe stand gelukkig niet. De kolossale vlam, dn dad'lijk mot de glas ruiten, jaloezieën en gordijn ;n d^ straat opsloeg, deed een uit de i polithp"'! op do Glashaven, op het hooren van den lap, naar bui-n loopend politieagent naar zijn krandhoorn giijp n. En kele minuten latei vulden een aantal hardbrand- en stoomspuiten de raat, doch niet één be hoefde er in diens' g-rteld te worden. De hoofdman, d- he r J lii!i°rs, ter plaatse aan wezig, liet dan oo!: al, sp inn r tond in rukken. Ook de dire t-u- van de gemeente- gasfabrieken, de heer D. J. Cramer Jr., was spoedig op Y-t terrein or- zich v in d-n toe- tand, de oorzaak en de g volg'u d r onplofiri? te overtuigen, terwijl in, -iddeh door den com missaris van politie, -,°n he-: .T. W. C. Strang, een onderzoek werd ingesteld. Bii den landbouwer J. Zorg: 'e Siroos- kerke (Sch .uwen) is een geit geboren met k_,- nijnenp,loten. Zaterdapav-ind vo.dde boven hei land van Hulst, een he ig onweder vmgezeld van '13- vigen hag Islag. De li Ik sein tri f 'e Bos-h- kapelle het torenuurwerk en te Lams war. rd' slo-g hij ir. de woning var P Streiid nek, waardoor brand ontstond. Zaterdag is te Wehl gevangen genomen de jongedochter E. B., verdacht het kind, waar van zij de vorige week bevallen was van bet leven te hebben beroofd. Vrijdagmiddag werden door een baldadige band twee schoten gelost op de hoogere bur gerschool de kogels kwamen terecht in de bovenrnit van het raam van een der beneden lokalen en veroorzaakten twee gaten van 8 en 2 c.M. Een der kogels ging langs liet hoofd van een leerling, wat onder leeraren en leer lingen groote ontsteltenis teweegbracht. De politie heeft de daders ontdekt en proces verbaal opgemaakt. Op den provincialen weg tusschen Putte en de Hollandsche grens hebben twee Belgi sche landloopers den veekoopman J. Thomas op brutale wijze aangevallen en hein van zijn geld, ruim 1000 francs, beroofd. Bovendien is de man zoo mishandeld, dat men voor zijn leven vreest. Men meldt uit Deventer Bij den landbouwer Te R. werd in den laat- sten tijd herhaaldelijk ingebroken en geld ont vreemd, zonder dat men den dader kon ont dekken. Zijne buren waarschuwden Te R. toen, den vorigen avond, een persoon om zijn huis liep, die geen goede bedoelingen scheen te hebben. Te R. waarschuwde nu de politie, die zich in de woning van Te R. verborg. Om één uur kwam de dief door een luikje aan de straat binnen, waarna hij zich naar een vertrek begaf, en daar geld wilde wegnemen. Hij werd nu natuurlijk door de beide uigen— ten gearresteerd. In den laatsten tijd is ook bij andere uien- sclien ingebroken. Vermoedelijk is de gearresteerde ook hiervan de dader. Hij is gehuwd, vader van zes kin deren, en niet arm. Oostbnrg, 20 Mei. De beden-namiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad, werd door alle leden, behalve do herr Van Peenen bijgewoond. Na lezing en goedkeuring der notulen, wer den eenige Staats- en Prov. bladen, voor ken nisgeving aangenomen, alsmede eene mededee- ling van Ged. St. van do ontvangst van de verordening op de Veemarkt. Als leden van het Stembureau voor de even- tueele Staten-verkiezing werden benoemd de heeren Mr. van Dam en Meijer en als plaats vervangers de heeren Van Peenen en A. A. de Smet. Ingevolge liet ingekomen verzoek tol wering van danstenten bij gelegenheid der kermis, waaromtrent de raad het advies van Burg. en Wetli. wilde inwinnen, deelde do voorz. namens dat college mede, dat. door het Dag. Bestuur besloten was, den Raad voor te stellen, dat deze beslissing niet tot zijne competentie be hoort, doch overgebracht moest worden naai den Burgemeester volgens art. 188 der Geme.n- tewet. Dit voorstel werd met alg. stemmen aange nomen. Bij do gedane oproeping van een geuieente- geneeobeer sadden zich 2 sollicitanten aange- ncH, naar aanleiding waarvan de Raad besloot de termijn tot aangifte te verlengen tot 15 Jun'. Op bun gedaan verzoek werd afschrijving van de. Ooofdclijken Omslag aan C. Smul- der. voo 9, A. Bosschaart voor 8 en I. J. Rissteuw voo:. 7 nannden, wegens vertrek uit de gemeente, terwijl de ai.n lag van een hond van J. B. van Neere :n de bondenbelasting werd teruggebracht nsa V ciiegorie waak honden". Als Ambten .ar va de.i Burgerlijke Stand werd herbenoemd de heer A. A. de Smet met 4 st., teger. 1 cp mr. Va' Da. »n 1 blanco. Va- het bestuur dei- AfJ.. Oostburg van de Mij. tof bt-e. van landbouw en veeteelt, was een ehrqver irgelomeu, dat de dee'nem'ng -an da Octobe on te 'chten winter-la-id- bo'.rw irsnr zóó groot 's, dut die cursus op twee plaatsen zal gegeven worden, nl. te IJ- zendjjke en te Oostburg. Mitsdien werd aan het bestuur dezer gemeente gevraagd of daar toe een geschikt lokaal kosteloos disponibel kon worden gesteld, en of dan tevens over het gebruik van een kast of kist kon worden beschikt ter opberging van praeparaten en leermiddelen. De voorz. zeide, dat voorbands nog geen lokaal beschikbaar was, daar alles bezet was. Dientengevolge werd het verzoek naar B. en W. verwezen ten einde nader te over wegen, of er met betrekking tot dag en uur sene schikking te maken was om aan bet ver zoek te kunnen voldoen. Alleen de aanschaf fing eener kast werd verwezen naar het adres- seerend bestuur. Daarna werd de zitting gesloten. De Oorlog. Eigenlijk oorlogsnieuws is er niet. De Ame- rikaansche. overheid laat zieh nu zelfs niet uit over de verblijfplaats van de smaldeelen van Sampson en Schley. Het telegram van Blanco over liet te Havana verwachte Spaansehe eska der bewijst in liet minst niet dat Cervera in derdaad naar Cuba vertrokken is. 't Belangrijkste is misschien nog een bericht van een Engelschcn schoener, de Barry Stewart, die van Nieuw-Schotland naar Cienfuegos be stemd was met hout, en door de Amerikaan- sclie blokkadeschepen bij laatstgenoemde plaats is aangehouden. Ilij rapporteert dat hij den 7en ter hoogte van Trinidad een Spaansehe kanonneeiboot (torpedojager?) ontmoet beeft, die een schot over zijn boeg loste, maar heul liet passeeren. In verband met de mogelijkheid dat Spaansehe oorlogsschepen de Oregon op wachten, veidient dit bericht de aaridaeht. De Matin heeft vernomen (maar ook dit kan een tendez-bcricht zijn), dat de Oregon en de twee andere Amerikaansche schepen zich in een haven aan de Zuid-Amerik.iansche kust hebben geborgen, en dat de regeering te Washington dit weet. Generaal Grcely, de directeur van de Signal Service der Vereenigde Staten, heeft zijn voor schrift, om alle »aan Amerika vijandige" tele grammen ter zijde te leggen, bij nader inzien aldns gewijzigd dat achtergehouden zullen wor den falie telegrammen die klaarblijkelijk inlich tingen bevatten waardoor de Vereenigde Staten nadeel kunnen lijden in den tegenwoordigen oorlog met Spanje." Men weet reeds dat de Tribune, tegenover de vermaningen der regee- ring aan de pers, het „begin bij uzelf' aan de regeering heelt toegevoegdhet blad haalt dit sprekende voorbeeld aan, dat de landing van het konvooi dat de Gussie ten bate van de Cubaansche opstandelingen te Cardenas aan wal 'noest Z3tten, mislukt is blijkbaar tengevolge van "net gebabbel der autoriteiten die precies, het hoe en wanneer over de expeditie rondge bazuind hadden, zoodat men te Cardenas geen bevriende opstandelingen vond, maar wel Spaan sehe soldaten. In Spanje beweert men dat de brieven aan Spanjaarden in de Vereenigde Staten niet al- ieen achtergehouden en geopend, maar ook ver nietigd worden, zelfs die met papieren van waar de. Men is daar natuurlijk verontwaardigd over en e wordt reeds gesproken van weerwraak. Te Pori-au-Prince liep Dinsdag het gerucht dat een zeegevecht geleverd was ten oosten var Tortugas-eiland, op de noordkust van Haïti. De Spanjaarden moeten opnieuw pogingen iot landing van de Amerikanen bij Aguas en Saledo Jarro (Pinar del Rio) belet hebben. Volgens een bericht uit Spaansehe bron zijn de drie torpedobooten van het Xaap-Verdische: eskader niet medegegaan over den Oceaan, maar naar de Kaap-Verdische eilanden teruggekeerd. Collecte Zeeland. Trekking van Maandag 16 Alei. 5e kl. Prijzen van 70. 2426 2506 2509 10295 10410

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2