voor Zeeuwscli-Y laanderen. Sb itaat Gn dB iamGnleving. PETRA, liet fissctaiiBisie. No. 347. Zaterdag" 21 Mei 1898. 7C jaargang. yin. FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advcrtcntiep r ij s Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. I)eze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De wijze, waarop men meent, die bevorder lijk is aan de belangen van den Staat, zijn zeer verschillend. De een acht deze, een ander gene wijze het beste. Er zijn alzoo verschillende richtingen, ver schillende stroomingen die leiden tot beharti ging der Staatsbelangen en mede der belangen van het algemeen. Het is een zeer uiteenloopend begrip, dat der behartiging van de algemeene belangen. De middelen die daartoe worden aangewend overeenkomstig de denkbeelden, die ir.en om trent sommige belangrijke punten koestert, le veren natuurlijk verschillende ideën op. Maar juist de uiteenloopende denkbeelden wijzen in de meeste gevallen een uiteenloo pend resultaat aan, waardoor een verschillende eiudgedachte ontstaat en juist de oorzaak van het groote verschil op Staatkundig gebied is. Die punten van verschil zijn de aanleiding geweest tot het vormen van de Staatspartijen, waardoor zoo'n kolossale strijd in hel leven is geroepen. Die strijd, is wel niet eene op leven ot dood, zooals de oorlog er eene is, maar niettemin laat zij niet zelden diepe sporen in het maat schappelijk leven na. De kwestie dus, dat deze de gang van za ken anders inziet dan gene, is nogtans wel eene levensquaestie te noemen. B. door BJÖRNSON. Hij hervatte zijne wandeling en was bijna vergeten wat hij het laatst had gezegd, toen zijne dochter eindelijk, eveneens fluisterend ant woordde Dat geloof ik niet zij is stellig zeer ongelukkig. Toen boog zij haar hooldje diep over de ge droogde rozen, waarin hare vingers nog steeds woelden. De eigenaardige klank harer stem, zoowel als hare ontroering, had voor vreemden onopgemerkt hebben kunnen blijven maar op haren vader maakte het diepen indruk hij liep nog eeuige malen de kamer op en neer, en sprak bijna onhoorbaarMeent ge, wijl zij er ongelukkig uitziet,dat moeder zou gevraagd hebben, ze hier te laten blijven? Moeder zou eerst na verloop van eenige dagen een besluit hebben genomen, fluisterde de dochter, zich nog dieper over de rozen bui- Aanvankelijk tolde ons land eene groote Staatspartij, nl. de liberale of wel de vrijzinni ge- Dat is de zoodanige die in het Staatsleven de meest mogelijke vrijheid wenscht toegepast te zien, voor zoover zij de perken van de orde en rust in de maatschappij toelaten. Zij wil de beginselen van het Staatsleven los maken van alles wat gaat buiten het redelijk begrip, en dus de inmenging van hoogere mach ten buitensluiten. Langzamerhand en gestadig is daarin eene kentering gekomen en ontwaakte hot idéé, dat de Staatsmacht uitgaat van God, en dat diar- mede in het Staatsleven rekening moet worden gehouden. Dit begrip heeft tengevolge gehad, dat zich eene nieuwe partij vormde. Deze partij, die lijnrecht stond, tegenover die der vrije gedachte, en der vrijheid, gelijk heid en broederschap, en dus tegenover die, geboren uit de revolutie, wordt nog heden ten dage genoemd de anti-revolutionaire. Zij wil de Godheid ook erkend zien in het Staatsleven, en haar voortdurend streven is in die richting. De volgelingen van beide partijen staan in levensopvatting lijnrecht tegenover elkander, en het is ook in de samenleving, dat die verwij dering ton duidelijkste zichtbaar is. Naar dat de tijdsomstandigheden veranderd zijn, zijn ook de Staats- of politieke partijen gewijzigd, voor wat betreft sommige punten, die in verband gebracht worden met de oplossing door de Staatsregeering. De Katholieke partij, die meer kan beschouwd gende. De predikant gevoelde de waarheid dier woor den, hij stond verlegen en vergat zelfs zijn pijp. Eindelijk klonk het van zijne lippen Zal ik haar vragen, of zij eenige dagen hier blijven wil Gij hebt haar immers reeds geantwoord. Ja. maar 't is iets anders haar voorgoed op te nemen, dan haar hier maar eenige dagen te laten blijven. Signe scheen hierover na te denken en sprak toen Gij moet doen vader, wat u het beste voorkomt. Wilt gij naar haar toegaan, of ik. liet is voor haar veel aangenamer als gij het doet, sprak Signe met vriendelijke:), dankbaren blik tot haren vader opziende. Juist toen hij de deur van de zijkamer wilde openen, klonk van binnen een schaterend ge lach daarop word alles stil, tot een nieuwe uitbarsting van lachen volgde. De predikant die onwillekeurig achteruitge weken was, liep nu haastig, door Signe gevolgd, het vertrek binnen. Hun gast moest ziek ge worden zijn. Bij het openen der deur ontwaarden zij Petra worden als eene geloofspartij, komt door het geloofsbegrip nader bij do antirevolutionaire partij, niet voor wat betreft de geloofszaak maar door het overeenkomend begrip van de dienstbaarma- king van de Godheid in het Staatsbestuur. Naderhand zijn daar uit de groote liberale partij, de sociaal-democratische, de radicale, de democratische, en de volkspartij geboren, naar gelang van het meer en meer veldwinneu van begrippen omtrent de toekenning van meer rechten aan de lagere klassen der maatschappij. Maar ook in de andere Staatspartijen zijn die begrippen rijper geworden en is meer be langstelling gewekt voor de nooden des volks, vooral die der lagere standen. Door de verspreiding der onderscheidene idëen door de partijmannen, tracht men het volk daardoor tc winnen en tczijnertijd, daarvan een nuttig gebruik te maken. Hoe die verschillende begrippen in het staats bestuur gebracht worden, hebben we reeds inet een enkel woord aangetoond, ten minste we wezen op het kiesrecht, dat aan een zeer uitge breide categorie van Staatsburgers is geschon ken. Zoodra het om deze of gene reden noodza kelijk geworden is, dat een volksvertegenwoor diger in de Tweede Kamer (waarover we reeds vroeger handelden) moet worden gekozen, dan trachten de verschillende partijen zich door een vertegenwoordiger van hunne beginselen meester van dezen zetel te maken, ten zij de een of andere partij niet sterk genoeg is, dat er bij geen mogelijkheid kans van slagen bestaat. De verdiensten en de goede eigenschappen der strijdende partijen worden dan zoo breed met een opengeslagen boek voor zich, waarop deze een oogenblik te voren, door smart over weldigd, inet haar hoofdje was neergezonken. Een weinig tot zich zelve gekomeu, bemerkte zij, dat hare tranen het boek hadden bevlekt. Toen zij zc wilde afdroogen, viel haar blik op eene uitdrukking zooals zij ze zich uit ha ren „straattijd" herinnerde. Zij had nooit kun nen denken dat dergelijke uitdrukkingen in een boek voorkwamen. Geheel vervaard hield zij op te weenenzij las met open mond, het werd hoe langer hoe erger; 't was alles zóó grof, maar zoo onweer staanbaar vroolijk dat zij het onmogelijk van zich kon verkrijgen, het boek weg te leggen. Zij las tot zij haar zorg en smart, uur en plaats, alles vergat, liet was de Stundlöss van oude vader Holberg, waarin zij zich had verdiept. Zij lachte, zij schaterde het uit en kon zelfs niet tot bedaren komen, toen de predikant en zijne dochter, met ernstig gelaat voor haar ston den zij lachte maar steeds door en vroeg ein- lijk Wat is dit, wat in 's hemels naam, is dit toch Dit zeggend sloeg zij het titelblad op. Opeens ontstelde zij hevigzij zag van den predikant op Signe van Signe op het boek. Er zijn dingen, die het hart treffen als een mogelijk uitgemeten om den kiezers over tc ha len hunne stem op dezen candidaat uit te bren gen. Daarbij gevoegd de capaciteiten van den candidaat, wordt alleszints getracht de beginse len in den gekozene te doen zegevieren. Geldt dit slechts een enkel geval, dan valt hierop nu niet direct een peil te trekken aan gaande de partij-verdeeling in het Staatsbestuur. Laat ons daarom een enkele schets nemen tor nadere aanduiding van de partij-groepeering in den lande, die aan het Staatsbestuur leiding geeft. Men herinnert zich dat sints jaren ons land is geregeerd in liberalen geest. Toen bij de algemeen» verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1888, nadat door de Grond wetsherziening in 1887 het kiezerscorps met een groot aantal was vermeerderd, door het samengaan van de Katholieke met de anti-re volutionaire partij de grootste helft der Kamer leden tot deze partijen behoorde, bleek daaruit dat de meerderheid van het volk, eigenlijk de kiezers, de voorkeur gaf aan eene anti-liberale vertegenwoordiging. Daaruit volgde, dat de liberale regeering af trad, omdat de begrippen, die dat ministerie was toegedaan en die zij in de wetgeving wil de belichamen niet de goedkeuring zouden kun nen wegdragen van de meerderheid der Kamer van volksvertegenwoordigers, die anti-liberaal was. Er kon dus niet op voldoendo overeenstem ming gerekend worden. Mitsdien moest eene regeering optreden in den geest van die bedoelde meerderheid, als kogel, dingen die men mijlen ver meent te zijn ontvlucht en die men eensklaps voor zich ziet daar op de eerste bladzijde stond geschre ven Hans Oedegaard. Rood als bloed riep Petra Is dat zijn boek Komt Oedegaard hier Zij stond op. Hij heeft het beloofd, antwoordde Signe, en nu herinnerde Petra zich ,dat er in het stilt Bergen een predikanten familie woonde, met wie hij een buitenlandsche reis had ge maakt. Komt hij spoedig Is hij misschien hier? Zij wilde dadelijk heengaan. Neen, hij is ziek, sprak Signe. Ja, dat is waar, zei Petra op treurigen toon, en zonk als door smart overweldigd op haar stoel neder. Zeg mij, o, zeg mij, riep opeens Signe plotseling door een gedachte getroffen, gij zijt toch niet het visschersmeisje vulde do predikant aan. Petra zag smeekend tot hen op. Ja, ik ben het visschersmeisje, sprak ze. O, nu kenden ze haar zoo goed. Oedegaard had bijna over niets anders gesproken, dan o- ver haar. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1