voor Zeeuwsch- V laanderen. fie Staat en de Samenleving. No. 34G. Zaterdag 14 Mei 1898. T jaarganj FEUILLETON. PETRA, tó fiataieisjs. HET NIEUWSBLAD A bon nementsprijs: Adverl.enlieprijs: iJer maanden 40 cents; franco per post 45 cents. Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. f|w 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin- Abonnementen worden aangenomen bij alle Gr" jnj derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. O VII. Ook de nieuwe wet op de personeele belas ting houdt veel meer rekening met de eischen van de tegenwoordige tijdsomstandigheden, en de verplaatsing van draagkracht. Onder de belastingen, die aan den Staat worden betaald kunnen vooral ook gerekend worden de aceijnsen. Dit nu zijn wel geen belastingen, die direct in bepaalde sommen betaald worden, maar die toch niettemin gevoeld worden in de verhooging der prijzen van die artikelen, die aan aceijnsen onderworpen zijn. Ter controle van de belastingen en de ac eijnsen staat een uitgebreid korps van ontvan gers, inspecteurs, directeuren, kommiezen, roeiers, verificateurs enz. enz. Het is onnoodig hierover verder uit te weiden, daar we dan geheel zouden vervallen in eene speciale behandeling van de uitvoering der belastingen. Men begrijpt dat er nog tal van andere be lastingen zijn, doch die allen op te sommen is bepaalt niet noodzakelijk. Het was hoofdzakelijk het doel om de nood zakelijkheid van de instandhouding van de huishouding van den Staat aan te toonen. En uit de verschillende bronnen ontspringende uit de beurzen der ingezetenen, worden de u't- gaven van den Staat gekweten. Onder de derde categorie van verplichtingen DOOR B. BJÖRNSON. Petra werd onweerstaanbaar tot haar aange trokken en volgde haar steeds met de oogen. O, in haar bijzijn, in deze heerlijke omgeving, zou ze goed worden en edel. Signe gevoelde hoe Petra's blik op haar bleef rusten, en boog zich blozend over haar bloemen. Eindelijk begreep Petra dat zij onbescheiden waszij schaamde zich en wilde vergeving Tragen, maar er was iets in het zorgvuldig ge kapte haar, in dat fijne voorhoofd, en dat eng- aluitende kleedje, dat haar verlegen maakte en eene toenadering verbood. Zij hief nu haar oogen weder op naar het portret o, haar zou ze hebben kunnen omhelzen. Was het niet of zij haar welkom heette Zóo had nog nooit iemand haar aangezien. Haar blik vertelde, dat zij alles wist wat de arme Petra onder vonden had, en tevens, dat zij haar alles vergaf. Zij kon zich aan dien vriendelijken blik niet rekenden we de medewerking tot handhaving der onafhankelijkheid van het rijk en verdedi ging van zijn grondgebied. Hiermede wordt bedoeld de instelling van het leger, dat zoowel ter zee als te land is aange wezen ter bescherming der belangen van den Staat. Zoowel de land- als de zeemacht bestaat uit vrijwillig dienenden en uit dienstplichtigen. Zooals men weet, is elk mannelijk ingezetene die zijn twintigste jaar is ingetreden onderwor pen aan de loting, die hem, tenzij hij aanspraak op vrijstelling heeft, al of niet aanwijst tot deelneming in het leger. Is zulks noodig, dan strekt de verplichting ten aanzien van 's lands verdediging zich ook uit tot lieu die niet tot de land- of zeemacht behooren. Ten opzichte van het leger en van de in het leger dienenden zijn in den laatsten tijd tal van veranderingen gekomen, overeenkomstig de eischen van den tijdgeest. Zoo ook is voor het oogenblik aan de orde de verplichte dienstvervulling, in tegenstelling met bet thans nog geldige stelsel van de plaats vervanging, dat is hij, die, om welke redenen dan ook, niet zijn dienstplicht in het leger wenscht te vervullen, iemand tegen betaling in zijne plaats kan stellen. Dit onderwerp, waaromtrent binneu kort de beslissing zal vallen, it in den lande wijd en breed besproken, door voor- en tegenstanders. Of de wet op de Nationale Militie, die o. m. ook de plaatsvervanging regelt, zoodanig zal gewijzigd worden, dat dit stelsel daaruit zal onttrekken, en bijna onwillekeurig ontsnapte haar o, laat mij hier blijven. Signe hief het hoofd opzij kon van ver bazing geen woord uitbrengen. Laat mij hier blijvenbad Petra, haar een schrede naderende 't is hier zoo schoon Haar oogen vulden zich met tranen.i Ik zal vragen of papa hier wil komen, antwoordde Signe. Petra volgde Signe met de oogen, tot deze in de kamer verdween, waar zij straks den predikant had zien binnengaan, maar zoodra zij zich alleen bevond, werd zij verlegen over wat zij had gedaan en zij beelde toen ze het ver baasde gelaat van den predikant in de deur gewaar werd. Hij was nu beter gekleed en had een pijp in den mond. Petra durfde voor hem, haren wensch niet herhalenhij zag er zoo streng uit. Wildet gij gaarn hier blijven, vroeg hij, haar sterk aanziende. Angst deed Petra's stem beven. Ik heb nergens een plekje waar ik heen kan gaan. Vanwaar komt gij Petra noemde de naam der stad en haar eigen. Hoe zijt ge hier gekomen Ik weet niet ik zoek ik wil vervallen, is nog niet met zekerheid te voorzien. De strooming voor de aanneming is even krachtig als die voor de verwerping van dat ontwerp. Tegenover al deze verplichtingen staan de rechten des volks. liet volk heeft niet alleen recht op bescher ming van persoon en goederen, maar nóg andere rechten zijn het geschonken. Zoo kunnen we allereerst noemen het recht van vertegenwoordiging. Bij de wet is geregeld het recht van de mannelijke ingezetene Nederlanders om uit zijn midden personen af te vaardigen naar het lands bestuur. Men oeint dat kiesrecht. Langzamerhand is dat recht uitgebreid, tot in 1897 aan eene zeer breede schaar van in gezetenen het kiesrecht is geschonken. Het is een te waardeeren recht, dat het volk door zijn vertegenwoordigers kan meespreken in de zaken des lands, en in het belang zoowel van den Staat als van zijne ingezetenen. Dit recht is bij de grondwet toegekend eri in eene afzonderlijke kieswet nader geregeld. Daarin wordt gezegd dat men 25 jaar oud moet zijn, en een zeker aandeel betalen in de rijks-belastingen, of een bewijs kunnen over leggen van bekwaamheid, dat recht geeft op de benoembaarheid tot eenig ambt, door of krach tens de wet gesteld, ook als men op het Groot boek der Nationale Schuld een bedrag van 10fi heeft ingeschreven, of op de Spaarbank een som van ƒ50 heeft gestort. Er wordt rekening gehouden met de maat- wel betalen voor mijnik ja ik weet niet. Zij wendde haar gelaat af en kon geruimen tijd niets meer zeggeueindelijk raapte ze al haren moed bijeen en sprak ïk zal alles doen wat gij van mij vraagt, maar laat me hier blijven, opdat ik niet verder behoef te rei zen en nog eens weer behoef te vragen. Signe was met haar vader in de kamer te ruggekeerd, en bij den haard blijven staan waar zij zonder op te zien, zenuwachtig met hare vingers in eenige gedroogde rozen woelde, die op den schoorsteenmantel lagen. De predikant antwoordde nietmen hoorde slechts het zuigen in zijn pijp, terwijl hij nu eens zijne dochter dan weer het portret aanzag, tot hetwelk ook Petra haren blik richtte, bid dend dat het hem mocht stemmen tot toege vendheid. Maar het scheen den predikant als fluisterde het hém waarschuwend toe Behoed ous kind, neem geen meisje in huis, dat gij niet kent. Eensklaps wendde hij zich weer tot Petra, met de woordenNeen. gij kunt hier niet blijven. Petra werd doodsbleek, slaakte een diepen zucht en verdween plotseling zonder een woord schappelijke welstand en met een zekere i: van ontwikkeling. O I Aangenomen wordt dat, als men in de I vengenoemde termen valt, bevoegd geacht i worden aan de landszaken deel te nemen i kiesbevoegdheid. Natuurlijk komen er uitzonderingen voor en zal het gebeuren dat deze of gene, die doende belasting betaalt om kiezer te zijn kan lezen of schrijven ot geen van beiden 1 We zeggen dat zijn exceptioneele geval maar om die reden worden ze toch niet het kiezerscorps geweerd. Door het kiesrecht aan de ingezetenen tc kennen, is onze monarchale Staat een eon: tutioneele of grondwettelijke, 't welk zeg wil, dat de wetgevende macht niet berust het Hoofd van den Staat. Alle ontwerpen van wet, uitgaande van regeering, moeten door de wetgevende m worden goedgekeurd. Geen enkele wet dus kan worden ingcv naar eigen willekeur. De wetgevende macht is de Staten-Genei verdeeld in eene Eerste en een Tweede Kar De leden der Tweede Kamer worden ree streeks gek.ozen door de kiezers en die Eerste Kamer door de Provinciale Staten, i ker samensteliing ook wficr geschiedt door kiezers. Aan de Tweede Kamer zijn dus de hoo belangen der geheele natie opgedragen. Het heeft daarom zijn nut deze zaken meer van nabij te zien. Onder de belangen des volks, verstaan te zeggen 111 een zijkamer waarvan de deur geopend stond. Hier wierp ze zich voor stoel neder en gat zich over aan hare si en teleurstelling. De predikant en zijne dochter zagen cll fj der aan. De ongemanierde wijze om zo iets te zeggen, in een vreemd huis een ver binnen te stormen, vond slechts zijn «wed in de vreemde manier waarop zij zonder'ei ge aanleiding, had aangeknoopt, had gein te mogen blijven, en gemord toen men verzoek niet inwilligde. Dc predikant sloot de deur achter haar. p zijn dochter teruggekomen, die nog steeds den haard stond zeide hij Hebt ge ooit een schepsel gezien Wie is ze wat wil Signe antwoordde niet ^dadelijk, maar zij het deed, klonk haar stem zacht en licfc] Zij gedraagt zich vreemd maar daar zi achter. De predikant liep met groote schreden vertrek op en neder, zag naar de deur, s eindelijk stil en fluisterde Zou ze missi niet wel bij 't hoofd zijn en toen 5 het antwoord schuldig bleef, herhaalde hi beslisten toon Zij is krankzinnig, Signe, gek tenminste, dit zit er achter. (Wordt vervolg

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1