Buitenland. Binnenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Rechtzaken. merkelijk mimler verdienen n geen kapitaal bezitten ij Billijk is dat zeker, maar daarom nog niet i gerechtvaardigd. j Kr moet toch eene zekere male van recht I bestaan om van den een meer te vorderen dan van den anderen, ook al zijn diens middelen i ruimer. i Dat recht nu vinden we weergegeven in on ze grondwet, welk punt we reeds uitvoerig be handelden, nl. de bescherming der goederen, die de Slaat zijnen ingezetenen waarborgt. Als de Staat zegt, ik waarborg u de bescher ming uwer goederen, doch wcderkeerig vraag ik u mij de middelen te verschaffen om aan die bescherming uitvoering te geven, dan vloeit daar uit voort, dat hoe meer goederen, hoe meer bescherming noodig, dus ook hoe grooter het offer zijn moet, dat is zoo klaar als de dag. Hoe logisch deze redeneering ook zijn moge, we weten toch ook dat zij in het leven is ge roepen, nadat de belastingen op de eerste le vensbehoeften als zout en zeep zijn afgeschaft en verminderd, en dus moest dienen als aan vulling van de ledige plaats die de zoo even genoemde afschaffing en vermindering had ach tergelaten. Nadat reeds jaren was gevraagd om eene herziening en betere regeling van ons belas tingwezen, is de regeering eindelijk tot dezen stap overgegaan, maar zooals gezegd, kon het eene niet worden afgeschaft of verminderd, zon der dat op andere wijze behoorlijk kon worden voorzien in de gelijke tred, die de inkomsten des rijks moesten houden met de stijgende uit gaven. De O o r l og. Aangaande de oorlogstijdingen is weinig te berichten. Alleen het oorlogsfeit dat van belang geacht kan worden is de zeeslag bij Cavite, op de Filippijnsche eilanden, waaromtrent wij het vol gende lezen Zondagochtend om vijf uur versoheen het Araerikaansche eskader voor Cavite en dadelijk begonnen toen de kustforten en de voor Cavite liggende Spaansche vloot een wel onderhouden vuur. Het Amerikaansche eskader naderde in linie en hield gedurende een half uur een ver schrikkelijke kanor.nade aan, waarna hel zich terugtrok, terwijl het kleine geschut der Span jaarden bleef spelen. Toen scheen de grootste schade aan de Spaan sche schepen reeds te zijn toegebracht en was o. a. het vlaggeschip (inderdaad de Reina Cris- tina, 35000 ton, vrij zware bewapening, onge pantserd) reeds in brand geschoten. Dadelijk daarna viel het Amerikaansche eskader opnieuw aan en onderhield gedurende twintig minuten een snelvuur van het zware gesehut, waarna de Spaansche vloot vernield was. Drie schepen stonden in vlammen, een vier de was gezonken en de andere waren volmaakt tut zwijgen gebracht, evenals de forten. Het gevecht had anderhalf uur geduurd. Om half twaalf keerde het eskader van com modore Dewey, (blijkbaar na de gewonden aan tand gebracht te hebben) voor Cavite terug, van waar men weer begon te schieten. Toen werd die plaats gebombardeerd en men z gt dat zij geheel verwoest is. De aanval der Amerikanen werd prachtig geleid, hun geschut werkte voortreffelijk en hun manoeuvreeren in de baai, die vol zandbanken ligt, was bewon derenswaardig. De Spanjaarden aldus wordt aan de Herald bericht vochten dapper tegen dn overmacht. Zij hadden stellig een groot aantal dooden (le Madrid zeide men 400, benevens een aantal inlanders.) De verliezen van de Amerikanen waren gering. De Èngelsche gouverneur van de Straits heeft 1 naar het ministerie van koloniën geseind, dat de geheele Spaansche vloot vernietigd is. Na den slag namen de Amerikaansche sche- I pen kolen in van hun transportschepen en liet Dewey door bemiddeling van den Engelschen i on sul te Manila den gouverneur, generaal Au- piisti, de overgave van die stad eischen. Dit was dus blijkbaar de aanleiding tot het onderhoud tusschen dien consul en den admi raal, Maar de gouverneur weigerde en daarop zou het bombardement beginnen. De toestand in Spanje is alles behalve roos kleurig. De regeering achtte het noodzakelijk de staat van beleg voor Madrid, de hoofdstad, af te kondigen. Latere berichten luiden, dat de toestand iels verbetert, en de oproerige betoogen minder in aantal en beteekenis worden. Op Cuba is het ook droevig gesteld. Er be gint gebrek te heerschen te Havanna. Te Man- zanilla moeten Spaansche soldaten van honger en gebrek zijn omgekomen. Door het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland is een adres aan de 2e Kamer gericht de wcnsehelijkheid betoogende van cenige ver anderingen in het wetsontwerp op den leer plicht. Deze veranderingen hebben betrekking op drie punten lo. Eene zomervacantie van zes weken voor de hoogste drie klassen der scholen te platte- lande, ter vervanging van de zesweeksche vrij stelling, die volgens het ontwerp verleend kan worden door den districts schoolopziener. Zulks ter bevordering van goed klassikaal onderwijs. 2o. Verplichting om lager onderwijs te ont vangen tot 12-jarigen in plaats van 13-jarigen leeftijd. So. Verplicht herhalingsonderwijs van 12 16 jaar; vier maanden per jaar, iedere week 8 uur. BRESKENS, 6 Mei 1898. Aan het postkantoor Breskens en de, daar onder ressorteereude, hulpkantoren werd gedu rende de maand April ingelegd ƒ7330.75 terugbetaald ƒ3852.38. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2627. Ds. Q. Hotstede te Aardenburg heeft be dankt voor het beroep naar de doopsgezinde gemeente te Oost- en West-Graftdijk. Deze week is mede geslaagd als onder wijzer de heer Steijaart te Eede, en de heer J. J. Bliek, van Biervliet. Groede. Donderdag 9 Juni a. s. zal nabij Nieuwvliet, op de hofstede van den heer J. H. de Bliek, onder deze gemeente een zomerfeest worden gehouden van den ring van Christelijke Jongelingsvereenigingen in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Dit feest zal worden opgeluisterd door de fanfarengezelsohappen van Breskens en Cadzand en door de Chr. Zangvereenigingen van Breskens, Groede, Retranchement en Cadzand. Eedc. Tot gemeente-ontvanger alhier is be noemd de heer Th. F. Nunninek alhier. Tot directeur der roomboterfabriek te Rossum bij Oldenzaal is voorloopig benoemd de heer J. L. M. Cammaert, vroeger werkzaam aan de stoomzuivelfabriek te Schoondijke. Biervliet. Op de voordracht voor de be noeming van dijkgraaf von den lisabethpolder werden geplaatst de heeren L. iiaverbeeke als no. 1, C. J. Sturm als no. 2 en G. de Meijer als no. 3. De heer V. Buijck die gedurende 32 jaren het ambt had bekleed, had verzocht niet meer in aanmerking te komen. In de St. Nicolaasstraat te Amsterdam werd Zaterdagavond een agent door een arres tant met een scherp voorwerp in het aangezicht geslagen, zoodat de man een bloedende wonde aan de wang en bij het linkeroog ontvingde arrestant ontsnapte. En in de buurt van het Frederik Hendrik Plant.oen sloeg Maandagnacht een persoon zijn stok aan stukken op het hoofd van een poli- tie-agent, die hem wilde arresteeren wegens poging tot onzedelijke handelingen in het plant soen. De man werd door twee andere agenten gegrepen en achter slot gebracht. Uit Amsterdam meldt men Zaterdagavond is op het Rapenburg een veer tienjarige knaap, zoon van een hoofdagent van politie, op een vreemde wijze verwond geraakt, zoodat kort daarop de dood is gevolgd. Een agent in burgerkleeren werd door om standers lastig gevallen en opgedrongen, omdat hij een harmonicaspeler gelast had door te loo- pen. Bij een klein tumult, dat nu ontstond, strui kelde de agent over een paar bukkende jongens, die zijn fluitje wilden oprapen. Toen de agent zich ophief, bleet een der jon gens liggen. Later bleek, dat hij een diepe wonde in de lies had ontvangen. In het Israëlitische ziekenhuis opgenomen, overleed hij weldra. Verscheidene getuigen zijn reeds door de ju stitie gehoordde agent v. d. Brink is voor loopig naar het Huis van bewaring gebracht. Den volgenden avond, Zondagavond, hebben eenige opgeschoten jongens in dezelfde buurt op het Rapenburg en de Nieuwe Hecrengracht gevochten. En toen ook ontving een 22jarig man een messteek in de linkerzij. In het Binnengasthuis bleek die wonde ech ter niet gevaarlijk. Eenige dagen geleden werd te Kollum een tienjarige knaap door een dronken scharen slijper mishandeld. Na ruim een week begon de knaap te kla gen over lichaamspijn, een geneesheer werd ge roepen, den volgenden dag echter was de knaap overleden. Op het vermoeden dat de dood het gevolg dier mishandeling kon zijn geweest, begaf de justitie zich naar Kollum om de zaak te on derzoeken. Door dr. (Kooperberg werd eene lijkschou wing gedaan. Het schijnt echter, dat deze niets stelligs heeft opgeleverd. De scharenslijper toch, die in voorloopige bewaring was gesteld, is weder ontslagen. Hij zal nu wel wegens eenvoudige mishan deling vervolgd worden. Te Hees bij Nijmegen, is deze week een meisje van 4 jaar in een beerput gevallen en daaruit levenloos opgehaald. Schipper K. en diens knecht V., uit Vollendam, zijn Dinsdagnacht op de Zuiderzee verdronken. Dinsdagmiddag was er een oploop op de Da Costakade bij de van Lennepslraat te Am sterdam oorzaak daarvan was, dat een moeder- haar drie kinderen onverzorgd en vervuild had achtergelaten, het jongste kind, acht maanden oud, lag op een kussen, met verwonden rug. De vader, een bakker, moet een flinke ver dienste hebben, de mcnschen waren zeer ver bitterd op de vrouw. Des anderen daags om half elf werd de moe der onder geleide van drie politieagenten thuis gebracht en er moest van den -wapenstok ge bruik gemaakt worden om haar voor de woede van het publiek te beschermen. In de eantine der Koloniale Reserve te Nijmegen, werden in de jongste tijden diefstal len gepleegd. Ten einde den dader te kunnen snappen, bleef een oppasser in het lokaal overnachten. Des nachts werd de deur geforceerd en trad de dief binnentoen hij bezig was zijn slag te slaan, sprong de bediende op en vatte den dief met behulp van anderen. De inbreker was een soldaat der Koloniale Reserve, die op post stond bij de eantinehij werd onmiddellijk in arrest gesteld en zal we gens diefstal voor den krijgsdaad verschijnen. Op welke manier de Belgische douanen door de smokkelaars zoo al misleid worden, blijkt uit het volgende Eenigcn tijd geleden bracht, midden op den dag, een vrouw twee koeien over de grenzen te Overslag. Zoodra zij over de grenzen op Belgisch grond gebied was, nam zij haar breiwerk en ging al breiende doodbedaard verder. Een paar commiezen, die in den omtrek hun dienst hadden, hadden hoegenaamd geen erg dat het breiende vrouwtje smokkelde. De niets kwaad vermoedende ambtenaren wan delden zelfs nog een eindje met haar op en spraken over het welige gras en de dik gewei de koetjes. Ondertussehen waren ze aan een kruispunt gekomen, en elk ging zijns weegs, terwijl de koeien veilig „binnen" waren. Of de Belgische douanen nog zooveel ver trouwen in zoo'n breistertje zullen kunnen stel len, wordt niet gemdld. Cadzanil. Huwelijks-Voltr. 17 Febr. Jannis Goossen 22 j., jm. en Adriana van Dale 22 j., jd. 10 Maart. Jannis Anthonie ilosle 20 j., jm. en Sara Maria Leenhouts 21 j., jd. Geboorten. 3 Jan. Hubrecht Charel, z. van Izaak Toussaint en Maria van de Luijster. 10 id. Johanna, d. van Hendrik Eversdijk en Maria van Houte. 21 id. Maria, d. van Jannis Goos sen en Jozina de Hullu. 23 id. Jacob, z. van Abraham Deij en Cornelia de Neef. 24 id. Johannes, z. van Jacobus Vasseur en Janna Suzanne Louweret. 25 id. Sara, d. van Hen drik Hoevenaar en Paulina Maria Heule. 1 Februari. Sara Cornelia, d. van Jakob Provo en Catharina Johanna Verherbrugge. 7 id. Jo- zias, z. van Janna van Hoeve. 17 id. Jan Pie- ter, z. van Willem de Die en Katharina la Gasse. 20 id. Jacob Johannes, z. van Izaak van Houte en Elizabeth Colijn. 23 id. Wil- helmina Magdalena, d. van Jannis van Luijk en Magdalena Cornelia Crince. 23 Maart. Pie- ter, z. van Adriaan de Visser en Martina Evers- dijk. 31 id. Janncke, d. van Izaak Misilje en Adriana de Wolf. 2 April. Andreas, z. van Abraham Neuféglise en Janna van Bodcgem. 2 id. Abraham, z. van Pieter van den Ameeleen Johanna van Houte. 8 id. Adriana Christina, en Jacob Leendert, d. en z. van Jannis Abra ham Fremouw eu Maria Eversdijk. 16 id. Ma ria, d. van Jacob den Dekker en Katholijntjc Fremouw. Overlijden. 27 Januari. Sara Hoevenaar 2 d., d. van Hendrik en Paulina Maria Heule. 25 Febr. Jacob van Akker 4 mnd.,' z. van Pietér en Adriana Tittmann. 27 Febr. Izaak Louwe ret 60 j., wednr. van Adriana Boekhout. 27 Maart. Pieter Faro 11 j., z. van Jacobus Jo hannes en Maria van dén Ameele. 6 April. Adriana van Hanegem 51 j., echlg, van Jaco bus de Wolf. 13 id. Jozias van Hoeve 2 mnd., z. van Janna van Hoeve. 21 id. Adriana Chris tina 13 dagen, en 26 id. Jacob Léêndert, 18 dagen, d. en z. van Jannis Abraham Fremouw en Maria Eversdijk. Nieuwvliet. Huwelijks-Voltr. 20 April. A- braham van Lare 29 j., jm. en Joziua van der- Linde 27 j., jd. 27 id. Johannes Rookus 30 j., jm. en Jozina de Meijer 33 j., jd. Overlijden. 4 April. Sara Bogaard 78 j., echtg. van Abraham Hillebrand. Bij de behandeling van het appèl .van Leo Miloen werd bevestiging geeischt van het vonnis der Arrondissements-rechtbank te Mid delburg, waarbij hij werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Uitspraak 12 Mei. SCHEEPVAART. Den 3en Mei zijn Lobith gepasseerd Rijn en Schelde, st., Rovers 6, d'Hooge, Royers 8, de Roeck, Royers 16, Marquilii, al len naar Breskens. -

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2