eene flinke Dienstbode, Binnenland. Buitenland. Rechtzaken. Advertentiëiio de bronnen door de ingezetenen des'rijta bij eengebracht. Élk hoofd van het gezin moet daarin bijdra ge". Die bijdragen zijn onevenredig. Naar mate de middelen die men bezit, naar die mate kan I men meerderen last op zich laden om te hel— r pen bijdragen in de kosten der Staatshuishou ding. Uit dien hoofde worden die verplichte s bijdragen aan den Slaat, belastingen genoemd. Uit den Haag meldt men Vanwege her ministerie van buitenlandsche zaken werd Maandag een waarschuwing uitge vaardigd aan de Nederlanders in het buitenland, in het bijzonder in Amerika, om de meest strikte neutraliteit iu acht te nemen in den oorlog tusscheu Amerika en Spanje. Het nieuwgebouwde stalen pantserscliip Friesland, dat aangewezen ia om naar Curasao te stevenen ter ereatneele bescherming van Ne- derlumlsche belangen in de West-Indische wa teren, wegens de vijandelijkheden tusschen Spanje en de Vereenigde Staten, is Woensdag derwaarts vertrokken met eene bemanning van 309 kop pen. Onder dezen behoort mede de adelborst le klasse H. P. Prillevitz, vroeger te üroede. BRESKENS, 29 April 1898. De officieuse aanvraag van dr. Ij. L. Plan- tenga tot aankoop van grond der voormalige begraafplaats, is door het college van Kerk voogden en Notabelen der Ned. Herv. gem. alhier, in.evolge de ingekomen bezwaarschriften van enkele ingezetenen ontkennend beantwoord. Het college, overwegende dat gemoedsbezwa ren in dezen zouden kunnen gelden, hadden de ingezetenen in de gelegenheid gesteld 0111 hunne eventuëele bezwaren dienaangaande schriftelijk kenbaar te maken. Van die aangeboden gelegenheid was dermate gebruik gemaakt, dat het college met een toe stemmend antwoord zich niot verantwoord achtte, en mitsdien het verzoek niet voor inwilliging vatbaar achtte. Het huisje bewoond geweest door de wed. Rinders aan Papenrecht alhier, werd heden middag in openbare veiling verkocht aan den heer D. II. van Zuijen alhier voor ƒ460. Naar wij vernemen bestaat ook in onze gemeente het plan de inhuldiging van H. M. Wilhelinina als Koningin leestelijk te gedenken. De Gemeenteraad heeft in dezen het initia tief genomen en we twijfelen er niet aan of binnen kort zullen we in de gelegenheid zijn er meer van te kunnen melden. Van het woonhuisje, door notaris Hara- machcr verkocht behoeve C. Smoor alhier, is eigenaar geworden D. Smoor te Breskens voor ƒ190. IJzeidijke. De heer dr. J. Schouten ver wierf hij de te Amsterdam gehouden honden- tentoonstelling de eerste prijs met zijn Mastif- hond, benevens drie eere-prijzen, voor andere inzendingen. Oostburg. Door het vertrek van den heer P. Jas, is de betrekking van geineente-genees- heer andermaal opengevallen, in zijne Vrijdag gehouden zitting besloot de gemeenteraad het nogmaals te beproeven een eigen geneesheer te krijgen, door eene oproeping daartoe te doen. Inmiddels werd de doodschouw en vaccinatie opgedragen aan den heer Dikkenberg, arts te Zuidzande, tegen eene vergoeding va 11 ƒ300 'a jaars. Bij de deze weck te Middelburg gehou den examens voor onderwijzer zijn o. m. ge slaagd de heeren C. Duijnker van Hoofdplaat, I P. le Grand van Oostburg, J. Kense van Groede, (thans te Middelburg), W. A. Leenhouts vau IJzendijke, C. J. van Leeuwe van Oostburg, J. ran Oosten Aardenburg, Schooudijkf. Op zijn gedaan verzoek is bij Kon. hesl. aan den heer A. E. de Badts alhier, met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als plaatsvervangend dijkgraaf vau den Nieu- werhaveupolder. Van de verplaatsingen der rijks-ambtena ren zijn 0. tn. ingetrokken die van M.C. Com- melin le van Aardenburg naar Hoedekenskerke en F. Remery, 3e, van Aardenburg naar Zuid- dorpe, en verplaatst M. C. Commelin, le van Aardenburg naar Terneuzcn en A. J. W. Korft', 3e van Aardenburg naar Zuiddorpe. In de Zondag te Oostburg gehouden ver gadering der Liberale Kiesvereeniging in W. Z. Vlaanderen zijn tot candidatcn voor de Pro vinciale Staten geproclameerd, de heeren W. C. de Sinidt te Schoondijkc en mr. P. C. J. Ilcnnequin te Aardenburg, tredende leden. Voor de vacature, door iet bedanken van den heer I. van Houte le Oostburg, werd het navolgende drietal op de voorloopige candida- tenlijst geplaatst, als Mr. F. J N. van Dam te Ooslburg, G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg en P. van Houte te Schoondijke. Het Zeeuwsch-Vlaamsch Zendingsfeest zal dit jaar 15 Juni te Ter Neuzen gehouden wor den op de hofstede van den heer D. Scheele 111 den Nieuwe Neuzenpolder. 1 Jzeudykc. Op zijn daartoe gedaan verzoek is aan den heer Jos. Ilubeau eervol ontslag verleend als directeur van de IJzend. Stoom tram-Maatschappij, terwijl in zijne plaats be noemd werd de heer F. Milhait, ingenieur te Selzaete. Als commissaris werd de heer J. L. I. de Bats herbenoemd. Oost burg. De commissie belast met de in dit jaar in Zeeland te houden keuring van den voor den krijgsdienst geschikte paarden, bestaat voor wat district I betreft uit de heeren H. H. J. baron van Haersolte van den Doorn, ge- pensiouneerd Kolonel der artillerie te '3 Gra- venhage, lid en voorzitter, H. \V. A. van Je- veren, gepensioneerd ritmeester van het O. I. leger te Hees, lid en plaatsvervangend voorzit ter, en M. Lucieer, plaatsvervangend districts veearts alhier. Oostburg;, 27 April. Er was heden op de graanmarkt een buitengewone bedrijvigheid waar te nemen onder den graanhandel. De belangrijke stijging van den prijs der tarwe deed de naijver nog des te meer aan groeien. De verschillende draadbtrichten ter beurze verschenen, deed de koop- en verkooplust toe nemen immers een prijs van ƒ11.50 tot ƒ12 voor een mud tarwe, is een, in dezen tijd on gehoorde prijs. Sommige landbouwers trotseerden nog de ver schillende aanbiedingen, in de hoop binnen kort nog meer te kunnen krijgen. Over liet algemeen was men liet er over eens, dat het zoo hoog opvoeren van den tarweprijs een gevolg is van den oorlog tusschen Amerika en Spanje. We willen hoegenaamd niets op deze meening afdingen, al geloovcn we dat deze oorzaak niet de directe is. Voor het oogenblik is het aannemelijker, dat de schaarschte van graan in Europa een meer oorspronkelijker oorzaak is, en dit gevoegd bij het uitbreken van den Amerikaar.sch-Spaan- schen oorlog, zou, volgens het oordeel van be voegden de reden zijn. Als de verhooging zijn oorsprong vond in den oorlog, dan zou zulks moeten komen, dat de handel van Amerika met andere landen aan merkelijk stil stond. E11 als dat het geval mocht zijn, dan moeten noodwendig ook andere artikelen, waarvan Amerika als het ware het monopolie heeft, in prijs moeten verhoogen. Daar zulks tot heden nog niet het geval is, dunkt ons, dat de 9chaarschheid, als waarvan wij aanvankelijk spraken, gevoegd bij speculatie zucht, de oorzaak moet zijn. Er zal noodwendig nit voortvloeien, dat de vrees voor stilstand der zaken van uit Amerika, weldra zal verdwijnen en de prijs zal doen ver minderen, zoodra de geestdrift in Amerika wat gekalmeerd is, en de handel iets geregelder zal kunnen bediend worden. Er schijnt over het algemeen in ons di strict een zucht geboren te worden, om bij gelegenheid der kermissen de losse gebouwen, dienende tot danslokalen te willen weren of althans te beperken. Is Sluis daarin voorgegaan, IJzendijke is ge volgd. Te Schoondijke zijn enkel de danstenten van inwonende belanghebbenden toegestaan. Thans is ook bij den Raad te Oostburg een vorzoek tot mogelijke wering ingekomen. Dit adres werd naar Burgemeester en Wet houders gcrenvoyeerd om advies. Mogelijk zal dat college zelfs eene beslissing nemen zooals B. en W. van Schoondijke zulks deden. Te Aardenburg alwaar aan den Raad eveneens oen verzoek tot wering van danstenten was ge richt, werd geene beslissing genomen omdat de Raad zich in dezen onbevoegd achtte, en den Burgemeester alleen de macht daarvoor toere kende. We O 0 r 1 og. Ondanks de ineest gunstige tijdingen, die in den laatslen tijd redenen gaven 0111 te veron derstellen, dat de gespannen verhouding tus schen Amerika en Spanje niet tot een uitbars ting zouden komen is de aandrang van de A- merikanen niet te keeren geweest. President Mac Kinley heeft zijn uiterste best gedaan om den vrede te bewaren, doch de stu wende kracht van zijne natie was hem te mach tig- Hij heeft moeten toegeven en in zijne bood schap schuift hij min of meer de verantwoor delijkheid op de volksvertegenwoordiging/ Zaterdag katt meu aannemen dat de oorlog een aanvang heeft genomen. Niet dat nu o- peratiën zijn aangevangen, integendeel heeft een en ander zich bepaald tot de voorbereiding. Van de zijde der verschillende Staten wordt de meest mogelijke onzijdigheid in acht geno men. De beide vloten zijn nu aan het eiland Cu ba aangeland. Eergisteren zijn de vijandelijkheden aange vangen. Een drietal schepen van de Atnerikaansche vloot heeft het vuur geopend op de forten naj bij Montanzas, de ha/en aan de Noordkust van Cuba. Van uit de forten werd het vuur beantwoord met granaten, die echter hun doel schenen te missen. De beschieting begon 's middags kwart voor een en duurde een half uur. De Spanjaarden leden groote verliezen aan mtnschenlevens, de Amerikanen geene. .Later meldt men De telegrafische berichten uit Key West moeten onder voorbehoud wor den aanvaard, want de Amerikaar.sche pantser- schepen zijn na een half uur vechtens genood zaakt geweest zich van voor Matanzas terug te trekken. 357ste Staatsloterij. Collecte Zeeland. Trekking van Maandag 25 April. 65. 1154 1174 2351 2384 2440 2478 2534 2543 8718 10371 10375 10400 20301 Trekking van Dinsdag 26 April. 3e kl. 2464 2467 8697 8704 10374 10389 10393 11907 11909 11915 13718 13719 Trekking van Woensdag 27 April. ƒ65. 2357 2382 2397 2402 2490 2521 5015 8721 10297 10321 10348 13690 20324 Trekking van Donderdag 28 April. 65. 5618 10316 13688 20462 SCHEEPVAART. 27 April zijn Lubith gepasseerd Pietje Eli sabeth, st., Roijers 4, Deckers Roijers 1, Voet; Eduard, Casteleijn, allen naar Breskens. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag 26 April zijn vrijgesproken: J. K., 56 j., polderarbeider te Breskens, en J. R., 88 j., arbeider, Oostburg, beideu be klaagd van mishandeling. Zitting van heden Vrijdag 27 April. G. J. P., 18 j., voerman te Cadzand is we gens mishandeling veroordeeld tot 6 uitwilden gevangenisstraf. Predikbeurten. NKD. IIKRV. Kkkk. Zunduij 1 Mei 1898. Biervliet vm. 9 u ds. Homburg. Breskens vin. 9 u ds. Dijkman iitn. 2 u t nui. 7 u Bijbelbesprekiug. Groede vm. 9 u ds. Krol. Hoofdplaat vm. 9 u ds. Beckeringh. Nieuwvliet vm 9 u ds. van Essen. Schoondijke ntn. 2 u ds. Beckeringh. Waterlandkerkje vm. 9 u ds. Onnes. IJzendijke mn. 2 u ds. Onnes. Ev. Lutii Gum. Groede vm. 9 u ds. Rust. EVANOISLISATIIS. Schoondijke vin. 9 u dhr. H. Stavenga. ntn. 2 u h Hoogwatergetij te Breskens. DAGE N. voorm. nuin. Zaterdag 80 April 6.25 6.49 Zondag 1 Mei 7.43 8.07 Maandag 2 90.3 9.27 Dinsdag 3 h 10.15 11.39 Woensdag 4 11.08 11.82 Donderdag 5 11.59 12.23 Vrijdag 6 12.57 1.21 Koers van liet geld. België 100 fr. ƒ47.30 a ƒ47.626. Engeland 1 Pond Sterl ƒ11,96 it ƒ12.10 N-Amerika 1 Dollar ƒ2.44. Getrouwd: ADRIAAN LUTE1JN KM JOHANNA JOZIKA ERASMUS, die, mede namens wederzijdsche familie, hunnen dank betuigen voor de bewijzen vail belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Breskens, 28 April 1898. Ondergeteekende geeft hiermede kennis, dut hij zijn zaak in met 1 Mei heeft overgedaan aan den Heer M. VROON. Onder dankzegging voor het zoo ruimschoots genoten vertrouwen, beveelt hij zijnen opvolger minzaam aan. Breskens, April 1898. P. H. KOUSMAKER, Onder verwijzing naar boven staande, heeft ondergeteekende de eer zich in de welwillende gunst van het pu bliek aan te bevelen, belovende eene vlugge, prompte en civiele bediening. Breskens, April 1898. M. VROON. Wegens huwelijk der tegenwoordige, terstond goed kunnende koken, btnoodigd bij de Wed P. J. DU PUIJ te Breskens.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2