voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Se Staat en de Samenleving. PETRA, ht Mersieisie. No. 344. Zaterdag 30 April 1898. T jaargang. FEUILLETON. HIT NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. I)eze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskem. O V. Naast de burgerlijke, handels- en strafzaken, behandelen de arrondissementsbanken ook de ingestelde beroepen op de strafvonnissen der Kantongerechten. Als veroordeelden zich door het tegen hen uitgesproken vonnis bezwaard achten, kunnen zij bf vernietiging of vermindering van straf vra gen. Men noemt dat appèl aanleekenen. In geval appèl wordt aangeteekend op een vonnis, uitgesproken door een rechtbank, dan komt een zaak opnieuw in behandeling voor het Hof, eigenlijk genoemd Gerechtshof. Deze hoven zijn in ons land 5 in getal. Zij veieenigen wêer een aantal arroudisse- ments-rechtbanken onder hun ressort. Een Gerechtshof is dus de derde ofdeeling van de rechtspraak terwijl ten slotte de Hooge Raad, het vierde en tevens het hoogste rechts college is. Zoo een zaak voor dat rechtscollege is be handeld kan enkel een beroep om gratie bij het Hootd van den Staat gedaan worden. Hebben we achtereenvolgens de rechtspraak voor ons Koningrijk in hare verschillende in stanties besproken, thans volgt een beschouwing van de aan de justitie verwante tak van ons rechtswezen. We bedoelen de politie. De politie is verdeeld in twee categoriën, die elk een zeer afzonderlijk arbeidsterrein hebben. Het is de rijks- en de gemeente-politie. Het springt dadelijk in het oog, dat de eer- B. BJORNSON. Ja, gij zijt het, nu herken ik u, gij zijt het visschersmeisje. Gisteravond ontmoette ik toevallig een heer uit uw geboorteplaats, die u zeer goed kende. Dus dóórom wil je op de planken 1 wilt ge nu daar uwe kunsten probee- beeren zóó 1 Hoor eens, mijn theater is een fatsoenlijke plaats, ik zal me tegen elke poging, die er in het werk wordt gesteld om dit te veranderen, verzetten. Ga 1 Wilt ge gaan, zeg, ik En Petra verliet luid weenend het huis. Weenend vervolgde ze door de straten haren Weg, niet zonder groot opzien te baren. De menschen bleven staan, de jongens liepen haar na, en spoedig groeide de schare aan. Petra werd aan de lange, bange nachten herinnerd, toen bet volk het huis harer moeder omsingeldezij wierp het hoofd in den nek en zette het op ste categorie uitsluitend ten doel heeft de con trole uit te oefenen op de naleving der rijks wetten, terwijl da gemeente-politie meer speci aal is voor het toezicht op de eerbiediging van de gemeente-verordeningen, al is deze ook de bevoegdheid opgelegd overtredingen van som mige rijkswetten te controleeren. Daar de politie de sterke arm der gerechtig heid en de handhaafster der openbare orde is, blijkt het al dadelijk dat deze tak van dienst in vele gevallen verkeerd beoordeeld wordt. Immers zij toch voert de toepassing uit der wet, die ons allen beschermt. Dat de ambtenaren van dit uitgebreide net onafhankelijk en rechtvaardig moeten optreden en handelen is een eerste vereischte. De overheid waakt zooveel mogelijk voor die onafhankelijkheid tegenover het publiek. Dat moet dan ook een der eerste reden zijn, dat het aan de ondergeschikten verboden is geschenken van het publiek aan te nemen, we gens door de beambten, krachtens hun ambts plicht, verrichte daden. Het kan dan ook niet anders of het publiek moet zulks toejuichen, omdat daardoor eene mogelijk ontstaaude willekeur in het bekeuren wordt uilgesloten. De straffen, in de wet nedergelegd, en be dreigd tegen de overtreding van de verschil lende bepalingen tot bewaring van orde en tucht iu de maatschappij, alsmede tegen de aan vaarding van de vrijheid van anderen, zijnde lijfstraffen en boeten. Do lijfstraffen zijn die welke in eenzamej op sluiting in de gevangenissen worden volbracht, terwijl de boete, de betaling eener bedongen een loopen. Haar angst wies met elke schrede, maar ook het geroep en getier achter haar. Eindelijk was zij het huis genaderd, in een oogwenk was zij den tuin door en de trap op gevlogen. Zij wierp zich uitgeput in een hoek van haar kamer neder Goddank zij was ge red. Nog dienzelfden dag verliet ze Bergen. Zij wist zelve niet waarheen ze zich zou wenden, maar zij wilde ergens gaan, waar niemand haar kende. Zij had een kariool gehuurd haar kist met kleederen stond achterop en op deze had de jongen plaats genomen die het voertuig moest besturen. Het stortregende. Petra zat ineen gedoken onder een grooten parapluie en wierp nu en dan een angstigen blik naar de bergen, als was ze bevreesd dat ze op haar zouden storten. Vóór haar strekte het bosch zich uit als een sombre massa van nevelen en schaduwen. Zwa re nevelwolken gleden als spookgestalten tus- schen de natte, donkere boomstammen en drui pende lakker,, en als een betooverd woud scheen men het niet te kunnen naderen. Het was alsof het gedurig terugweek, ofschoon men er in doordrong. Een machtig gebruis vervulde geldsom is, welke bij niet-voldoening vervangen wordt door de bovenvermelde lijfstraf. Het is begrijpelijk, dat we de verschillende onderdeelen die de Staatshuishouding vormen, niet in den breede kunnen behandelen. Het is ons dan ook niet te doen om tot in de kleinste bijzonderheden af te dalen. We achten dat niet strikt noodig. Als we ons voorstelden, om in bekuopten vorm, onzen lezers een beteren kijk op onze Staatsinrichting te geven, dan meenen we te kunnen volstaan met de grondtrekken daarvan aan te duiden. Onder de vrijheden dien de Staat ons waar borgt, behoort ook het belijden van godsdiens tige meeningen met volkomen vrijheid, [behou dens de perken der maatschappelijke orde. Zoo wordt aan alle kerkgenootschappen in het Rijk gelijke bescherming van vrijheid ver leend, terwijl de belijders van de onderscheidene godsdiensten allen de zelfde burgerlijke en bur gerschapsrechten genieten. Afgescheiden van [de godsdienstige richting heelt ieder gelijke aanspraak op het bekleeden van waardigheden, ambten en bedieningen. De openbare godsdienstoefeningen binnen ge bouwen en besloten plaatsen, wordt toegelaten, zoowel als die buiten de gebouwen en besloten plaatsen geoorloofd is, mits de noodige maat regelen ter verzekering der openbare orde en rust voldoende in acht worden genomen. Te dien einde schrijft de Grondwet voor, dat de Koningin waakt, dat alle kerkgenootschappen zich houden binnen de palen van gehoorzaam heid aan de wetten van den Staat. de lucht en scheen van alle zijden de reizigers te naderen. Nu eens klonk het als een woeste branding, dan als het onheilspellend gebrul van ee; vertoornd monster. Dat geluid werd .ver oorzaakt door de riviertjes, beekjes en berg- stroomen, die gezwollen door den regen, hunne bedding overbruistten en hier en daar van de hoogten naar beneden stortten. Somtijds,voerde de weg over een brug en Petra zag het geel achtig water in de diepte schuimen en koken. Eenzame, uit plaggen opgetrokken huisjes doemden nu en dan uit den nevel op terzijde van het hellend, zich krommend en slingerend bergpad. Petra rilde van koude en angst. Maar zij moest verder, verder zoolang het dag was. En dan morgen weer voort, dieper het land in, tot ze een plekje vond waar zo veilig zoude zijn. God zou haar helpen. Hij zou haar geleiden door onwêer, duisternis en gevaar. VIII. Een milde herfst schenkt dikwijls in de va- leien van het stifl Bergen, heerlijke zomersche dagen, die iemand onweerstaanbaar naar buiten lokken en van opwekkenden invloed schijnen te Naast Je persoonlijke rechten en bescher ming door den Staat, eischt deze wederkeerig hare rechten, die we in evenredigheid omslaande, verplichtingen tegenover den Staat kunnen noe men. Onder die verplichtingen rekenen we aller eerst eerbiediging van wet, benevens instand houding van de Staatshuishouding, medewerking tot handhaving der onafhankelijkheid van het rijk en verdediging van zijn gronJgebied. De eerbiediging van de wetten des lands zijn noodig voor de goede orde en rust in den Staat. De niet-nakoming dezer verplichting is eene aanranding van het recht van den Staat, en even strafbaar als de schending van de in— dividueele vrijheden der natie. Heeft het volk recht op bescherming zijner vr.jheden, de Staat maakt eveneens aanspraak op eerbiediging en naleving van de bepalingen zijns rechts. Wordt dat recht aangerand, dan weet de Staat even goed maatregelen te nemen, om dat recht te handhaven, als de Staatsburger zich beroept op de hem toebedachte bescherming. Tot de verdere verplichtingen rekenden we ook de instandhouding van de Staathuishouding. Het is dus eene verplichting, dat elk burger die zijne aanspraken heelt op zijne rechten in den Staat, zorg draagt voor de ten uitvoerleg ging van die bescherming. Immers een gansch korps vau ambtenaren moet in meerdere of mindere mate worden ver goed voor de door hen in dienst der wet uit te roeren werkzaamheden. Die gepresteerde diensten worden vergoed door den Staat en de Staat bezoldigt deze uit zijn op al wat leeft. Tegen den avond van den tweeden dag na Petra's vlucht, voerde de weg haar voorbij oen groot, wit houten gebouw, als leuneud tegen een met beuken, berken en wilde rozen be groeide berghelling. Het huis had tal van vensters, die gloeiden in de stralen van de ondergaande zon en zag er uit als een in het bosch verscholen nestje voor niemand toegankelijk dan voor de zon. Maar juist die afgezonderde ligging was het, welke Petra aan trok Een groote tuin met vruchtbooinen strekte zich uit ter zijde van den weg. In den hof voor het hoofdgebouw, was juist een kudde runderen, paarden en geiten gedreven. Het luid gehinnik, geloei en geblaat, ver mengde zich met de harmonisch gestemde klok jes van het vee, dst dartel dooreenwoelde. Toen de jongen haar vertelde, dat het eene pastorie was, nam ze eensklaps een besluit zij greep in de teugels en riep hier moe ten wij blijven. Een paar groote honden begroetten luid blaffend het rijtuig. Te midden der kudde zag Petra eene lange slanke dame. (Vfordt vervelgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1