Amerika en Spanje. Binnenland. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Rechtzaken. P r e d ikbeurten. heden der schuld van den dader. [s de schuld door bewijzen te constaleeren dan wordt recht gesproken in naam der Ko ningin en de straf bepaald naar gelang van de uitgebreidheid van het lei'., en in overeenstem ming der wet. De bewijzen worden geput uit de mededee- lingen van personoji, die hij de zaak betrokken zijn, en getuigen genaamd worden. De getuigen zijn verplicht voor de terecht zitting, waartoe ze worden opgeroepen te ver schijnen, en getuigenis der waarheid af te leg gen, hetgeen ze door den eeil moeten zweren. Op die getuigen-verklaringen gaat de rechter at en oordeelt ook naar dezelve. Het is daarom van het hoogste belang dat door getuigen, de waarheid verklaard wordt. Spreekt de getuige de waarheid niet en kan zulks bewezen worden, dan vloeit daaruit een gestrenge straf voort. Iinmers tegen bet afleggen van een valsche verklaring en tegen het zweren van een mein eed is een zware straf bedreigd. Het staat dus vast dal he,t waarheid-spreken ill gerechtelijke zaken een eerste vereischte is ter voorkoming van wanorde op dit gebied en verkeerde be,- rechting in den Staat. Woensdagavond is te Middelburg op bijna 7 U-jarigen leeftijd overleden de heer Nicolaas Epkema, ge.pensionneerd luitenant-kolonel, mi litie commissaris in Zeeland, welke functie hij heeft bekleed van 1U December 1884 tot aan ziju dood toe. Hij den terugkeer der Tweede Kamer zal hot dienstplicht-ontwerp in de sectien onder zocht en vermoedelijk den flden Mei in open bare behandeling genomen worden. BRESKENS, 22 April 1898. Blijkens de ontvangen dier.stlijst van den Provincialen Stoombootdienst op de Weslerschel- de, voor de zomerdienst van af 1 Mei tot 1 October a. s. komt daarin eene niot onbelang rijke afwijking voor. Dat de zoogenaamde 8-uur boot"van Bres- kens nu wéér 10 minuten later zal vertrekken na ook 10 minuten later van Vlissingen te zijn afgevaren dan in de maand April kan nauwe lijks als een bepaald .belangrijke verandering gelden. Of het zelfde zal kunnen getuigd worden van het op Zondag doen vervallen van de boot die te 11.55 van Vlissingen en te 12.25 van Bres- kens vertrekt, betwijfelen wc. Laat ons er terstond bijvoegen, dat de zoogenaamde half- ellboot des Zondags gehandhaafd blijft. Directe aansluiting op dat uur naar Holland, of naar Terneuzen bestaat niet. Practisch lijkt dus deze verandering niet, tenzij het de bedoeling is nm de aansluiting voor Belgische toeristen naar Walcheren via Breskens met die boot te verschaffen, en toch liet personeel een deel van den Zondag vrij te geven. -De heer J. L. Bootsgezel alhier, is be noemd tot Opzichter bij 's rijks waterstaat 4e klasse te Goes. Groede, 18 April. Hedennamiddag had in „de Drie Koningen" de jaarvergadering plaats van de alhier gevestigde Onderlinge Brand waarborg-Maatschappij. De vergadering werd bijgewoond door 02 leden, uitbrengende 77 st. Aan het door den Secretaris-Penningmeester uitgebrachte verslag over 1897/98, is het vol gende ontleend. Nieuwe verzekeringen in beide klassen wer den gesloten tot een bedrag van ƒ65.930, waardoor het totale verzekerde bedrag was ge klommen tot ƒ2.874.612. Aan assurantiën was uitbetaald een totaal bedrag van ƒ1705, als ƒ200 aan Joz. Risseeuw te Qroede wegens schade in zijn umlen op J12 Mei, ƒ700 aan J. A. van de Sande te Groede wegens schade in zijn woonhuis en timmermans winkel op 25 Maart, ƒ380 aan E. Cuelenaere te Eede wegens schade in zijn molen op 5 Aug., ƒ275 aan J. Risseeuw te Waterland kerkje wegens als voren op 11 Mei en ƒ150 aan A. Aalbregtse te Cadzand op 11 Aug., welke schaden veroorzaakt waren door brand, zonder bekende oorzaken. De molen van A. de Hullu, die door een onbekende oorzaak op 24 Sept. is afgebrand, is iu herbouw, doch nog niet geheel voltooid de aanbestedingssom bedroeg ƒ7380. Daarna werd rekening en verantwoording ge daan van het gehouden beheer van den Secre taris-Penningmeester. Tot leden der commissie van onderzoek der bescheiden, werden aangewezen de heeren J. A. Neeteson te Schoondijke en A. du Burek te Breskens. De ontvangsten bedroegen ƒ5828.145, als goed slot der laatste rekening 1228.93, inleg voor verzekerde gebouwen ƒ670.42, opbrengst van den jaarlijkschen omslag ƒ1256.175 en in teresten van kapitalen ƒ2672.62. De uitgaven beliepen ƒ2260.99, als Brandschade ƒ1795, Traktementen ƒ310 endiverse uitgaven ƒ245.99. De rekening alzoo sluitende Jinet een batig saldo van ƒ3567.155 werd zonder aanmerking goedgekeurd. D-arna kwam aan de orde de benoeming van een directeur wegens periodieke aftreding van den lieer D. A. Risseeuw. De heer Risseeuw, zijn reeds te kennen ge geven voornemen, om niet voor eene eventuëele herbenoeming in aanmerking te komen, hand- haalde dit ontslag, cn bracht hij deze gelegen heid zijnen dank uit aan de leden voor het herhaald vertrouwen, dat deze in hem gesteld hadden. Tot de verkiezing overgaande, werden 77 brieijes ingeleverd, waarvan 72 op den heer P. van Houte, burgemeester van Schoondijke, ter wijl op de heeren J. van Houte te Schoondijke, H. de Hullu te Zuidzande, J. de Hulln te Zuidzande, A. du Burek te Breskens en -J. A. Risseeuw te Groede 1 stem was uitgebracht, zoodat dhr. P. van Houte was benoemd. Aan het eind der vergadering erlangde de lieer A. de Roo Pz. te Groede, secr.-penningm. het woord, waarin hij deed uitkomen, dat het van de zijde van het bestuur ondankbaar zou zijn, indien het niet zijn openlijken dank brauht aan den heer Risseeuw, voor het vele goede, dat deze in het belang der Maatschappij had gedaan. Hij sprak de hoop uit dat de heer Risseeuw alhoewel geen directeur zijnde, toch zijn steun aan de Maatschappij zou blijven ver- leenen. De vergadering stemde door applaus met deze woorden in, waarna dezelve werd gesloten. Schoondijke, 19 April. Heden vergaderde de Gemeenteraad in voltallige zitting. Na lezing en goedkeuring der notulen, deel de de voorzitter mede, dat het kohier van den Hoofd. Omslag voor 1898 door Ged. Staten was goedgekeurd, en dat bij gedane kasopne- ming bij den Gem.-ontvanger ƒ1796.87 aan wezig was. Ingekomen was een adres van Abr. de Hullu, waarin hij te kennen gaf zich bezwaard te ach ten met zijnen aanslag in den Hoofd. Omslag. Eene vooruitschuiving van de 9e naar de 12e klasse kwam hem te hoog voor cn verzocht mitsdien naar de 11e klasse te worden terug gebracht. Op voorstel van den voorz. werd goedgevon den om dit adres te stellen in handen van B. en W. om advies, daar het adres pas des mor gens was ontvangen. Tot leden der Schulterij-e unmissie voor de loting werden benoemd dc eren A. Luteijn met 4 en Joh. Risseeuw m' 5 st., en voor het onderzoek der reclames de ..eeren P. J. van Bortel en P. van Houte elk met 5 st. Als leden van het stembureau voor de Staten verkiezing werden aangewezen de heeren J. Dliont met 5 als le en Iz. Risseeuw met 6 st. als 2e lid. De overige leden werden als plaatsvervangers aangewezen. Daarna deelde de voorz. mede, dat ingevol ge dc opdracht van den Raad het schoolgebouw is opgenomen, tot onderzoek of dit nog van voldoende grootte is, waaruit gebleken is dat vooralsnog geene termen aanwezig zijn om 'het schoolgebouw te vergrooten. Mitsdien is het overbodig om met de Wed. Verplanke ouderhandelingen aan te knoupen tot aankoop barer woning, en deze als onder wijzerswoning en raadhuis in te richten. De heer De Sinidt vroeg hoe ver zich het onderzoek ten opzichte van de woning van den lieer Barentsen heeft uitgestrekt en of er in elk geval gelegenheid zou zijn om deze te ver beteren en zoo mogelijk de. school nog te ver grooten De voorz. gaf dienaangaande inlichtingen omtrent de woning van het hoofd der school, die den lieer De Smidt bevredigden. Het voorstel om niet tot aankoop over te gaan, werd met alg. stemmen aangenomen. Eindelijk deelde de voorz. mede, dat zich na herhaalde oproeping slechts één sollicitant had aangemeld. De voordracht van één persoon vond bij den schoolopziener bezwaar, ook om andere persoonlijke redenen, zoodat B. en W.'den raad geen voordracht kunnen aanbieden. Dhr. De Smidt wees er op, dat toch tal van onderwijzers-benoemingen geschieden, uit voordrachten van één persoon. De redenen van den Schoolopziener zullen wel overwegend geweest zijn, om de voordracht niet goed te keuren. De voorzitter antwoordde hierop, dat de sol licitant nog niet practisch was opgetreden ten einde daarom de mogelijkheid van het tegen vallen van een proefles le voorkomen, die door een niet-komen op de voordracht gevolgd zou kunnen worden; is de sollicitatie als niet gedaan beschouwd. B. en W. stellen voor om eene oproeping le doen tegen ƒ500 met 2 jaarlijksche verhoo ging van ƒ26, ingaande 1 Jan. 1900. Aangenomen met algeineene stemmen. Ten slotte hechtte de Raad nog zijne goed keuring aan een voorstel lot afschrijving van een post ad ƒ15.50 oj> den post kiesverrich- litigen. Daarna werd de zitting gesloten. Schoolidylle. Door Burgemeester en Wet houders alhier is besloten dat voortaan geene vergunningen meer gegeven worden tot het plaatsen van danstenten op openbaar of parti culier terrein tenzij van herbergiers of bier- huishouders, die zulke gelegenheden op hun erf kunnen plaatsen, dat onmiddellijk aan hunne pereeelen moet grenzen en het bedrijf van tapper of bierhuishouder minstens één jaar in deze ge meente moeten uitgeoefend hebben. Deze be palingen zijn van toepassing op de Kom, Molen einde en Dam. Burgemeeste.r en Wethouders zijn daartoe bevoegd ingevolge artikel 109, 110 en 111 der algcraeene politieverordening. Schoondijke. In deze gemeente is een paar tje in ondertrouw opgenomen, waarvan de bruid 71 jaar en de bruidegom 70 jaar is en heiden nimmer gehuwd zijn geweest. Dit mag wel als eene bijzonderheid vermeld worden. Tegen 1 Mei zijn o. m. de volgende kommiezen bij 's rijks belastingen verplaatst J. 1'. van Bortel le van Breskens naar Zie- rikzee E. Beun 3e van Renesse naar Breskens M. C. Commelin le van Aardenburg naar Hoe- dekenskerke1'. Boudcns Az. 3e van Sas van Gent naar Aardenburg E. Remerij 3e van Aar denburg naar ZuiddorpeG. H. A. van de Burgt 3e van Zuiddorpe naar AardenburgD. J. Jansen 4e van Aardenburg naar Kauter II. R. J. Claeijs 4e van Noorbeek naar Aar denburg en H. Eijke 3e van Aardenburg naar OssendrechtI. Risseeuw le van Locht (tijd) naar Aardenburg. Hel cijfer achter iederen naam wijst aan de klasse waartoe elk der genoemden behoort. Deze week slaagden te Middelburg voor onderwijzeres de dames G. Willemsen te Oost burg en C. J. Weisfeit te Aardenburg. Bij Kon. besl. is toegekend de bronzen eeremedaille met de gekruiste Zwaarden der orde van Oranje-Nassau aan de marechaussees Adam en I. v. d. Waal, beiden van de 1ste divisie Koninklijke marechaussees en behoorende tot de brigade te lJzendijke. De heer I. van Houte, burgemeester van Oostburg, stelt zich bij de a. s. verkiezing voor leden van de Provinciale Staten bij het einde van zijn mandaat niet meer herkiesbaar. Dezer dagen zijn in een tuinsloot ondi 's Gravenzande, tengevolge van den lagen wi terstand, ontdekt de vermiste gouden voorwei pen van den diefstal, gepleegd in den nainiddi van 15 Augustus 1896 in het huis van ei tuinier te Monster. Het gestolen geld tot ei bedrag van ongeveer ƒ500, werd op die plai niet aangetroffen. De commissaris van politie te Berge op-Zoom heeft uit Antwerpen bericht ontvai gen, dat de plegers van den jaweelen- en go diefstal hij den heer Wolff aldaar gearrestee zijn. Een hoogbejaard man te Sirjansdam (l)i veland), die zich op het veld met lichten arbt had bezig gehouden, is Dinsdag in eene slo verdronken gevonden. Vermoedelijk is hij, bij het huiswaarts ga zijne handen willende wasschen, voorover het water gevallen, zonder zich zeil te. kunn redden. De gespannen verhouding tusscht deze beide staten heeft tengevol; gehad, dat Amerika een ultimatu heeft gesteld, waarbij Spanje vó Zaterdag Cuba moet ontruimen. De Spaansclie regeering heeft h teruggegeven, onder hijvoeging di Spanje geen enkele gedrags-aanwi zing aanvaardt. Naar het oordeel van het dep. vi buiten 1. Zaken te Washington ve keeren beide staten met elkander o voet van oorlog'. Geslaagd te Middelburg voor onderwijzer heeren P. B. Arlman te Sluis en J. du Bar te Schoondijke. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag 22 April zijn veroordeeld le P. K. 46 jaar, werkman. 2e Q. K. 20 jaar, arbeider beiden wonende te Kloetinge, thans gedet neerd le Middelburg, ter zake van pogingI diefstal vergezeld van geweld tegen twee pe sonen gepleegd met het oogmerk om dien di stal voor te bereiden, door twee verecnigde pi sonen waarhij de schuldigen zich den tocga tot de plaats des misdrijfs hebben verschaft do middel van braak en inklimming veroordef de le tot vijl jaren gevangenisstraf de 2e I 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met ii minderingbrenging der doorgebrachte hechten De door de Middelburgsche rechtba wegens mishandeling tot 2 maanden veroorde de arbeider uit Driewegen (Biervliet), nope wien de mishandelde voor hem bekl. voordee ge verklaringen aflegde, bij de behandeling vi het Hof te 's Gravenhage, kreeg verminder van straf tot 1 maand. SCHEEPVAART. 20 April zijn Lobith gepasseerd Pietje Elizabeth, st., Roijers 6, d'Hooj Roijers 10, v. d. Pluijin en Roijers jl6, Ml quini, allen naar Breskens. Ned. IIerv. Kerk. Zondag 24 April 1898. Biervliet vra. 9 u ds. Homburg.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2