voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 343. Zaterdag 23 April 1898. T jaargang. Be Staat en de Samenleving. PETRA, tó MOIIHI. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. O IV. Er moet in elk geval een aanleiding bestaan om van zijne vrijheid te kunnen beroofd wor den. Die aanleiding vindt noodwendig zijn oorsprong in handelingen in strijd met de wet. Maar het kan ook gebeuren, dat de dienaar der wet heeft misgetast en iemand in gevan gen staat heeft doen stellen, die niet in de termen viel om buiten de Samenleving te wor den gesteld. Er kunnen zich voordoen gevallen van brand stichting, diefstal, moord of dergelijke feiten, waarvan de aard van het misdrijf een dadelijke inhechtenisneming van den dader noodig maakt. In den regel komen bij zulke feiten zoovele verschillende omstandigheden voor, dat de wet niet altijd bij machte is terstond deze of gene als dader te kunnen aanwijzen. De dienaar der wet, de rechterlijke macht, handelende over eenkomstig de in aanmerking komende omstan digheden kan daardoor, doch te goeder trouw «en mistasting doen, doch die weder zoo spoe dig hersteld wordt als zulks noodzakelijk blijkt. Zoo kan het gebeuren, dal bij een mistasting, iemand voor korter of langer tijd in zijne vrij heid te kort wordt gedaan. Herhaaldelijk is er reeds op gewezen dat een zeer beleefde verontschuldiging niet voldoende is om iemand te rehabiliteeren. Men heeft dan ook als vergoeding meer geëischt. Inderdaad ii daar veel voor te zeggen. Het kan niet anders ol een eergierig persoon, DOOR B. BJÖRNSON. De dame verdween, maar Petra hoorde dat lok zij lachte. Petra werd verlegen, en hare 'frlegenheid drukte zich zoo sprekend uit op nar gelaat en in hare houding, dat de direc- eur opmerkzaam werd. Hij beschouwde haar «nige oogenblikken en nam toen een boek als- >f er niets was voorgevallen. Lees dat eens kind, maar lees het zooals |ij spreekt. Patra gehoorzaamde oogenblikkelijk. Neen, neen, dat gaat slecht, luister 1 lij las haar eenige regels voor, en zij deed het «m oogenblikkelijk na. Ncan, neen, het is jammer, lees het eens 't noorsch welk een ongeluk dat noorsch n Petra las zoo als ze het de eerste maal had sdaan. Neejtf'ik zeg u, het is_ allerellendigst. acht zich zeer moeilijk te herstellen in zijn eer. En geen wonder. Wanneer bij het ontdekken van een misdrijf een voorloopige aanhouding wordt bevolen, dan is in zeer vele gevallen dit feit een ernstig. Een aangehoudene, laadt na tuurlijk de verdenking van schuld op zich. En 't is waar, moeilijk is dat uit te wisschcn. In hoeverre nu een geldelijke belooning als een rehabihtatie dienst zou kunnen doen, is moeilijk uit te maken. Laat ons hiertoe voor 't oogenblik het zwij gen aan toedoen. Bij de behandeling van spe ciale onderwerpen, komen we tot nadere be schouwingen en uiteenzettingen. Bij oproer, brand of oorlog kan de Staat of plaatselijke autoriteit beschikken over zoovele krachten als noodig geacht worden ter beveili ging van den Staat, Burgerij of gemeene goederen. Ontwaakt reeds dan niet een gevoel van be hulpzaamheid, dan kan geëischt worden, dat ieder zich in dienst stelt tot keering van den vijand onder welken vorm ook. Uit voorbeelden blijkt dat reeds. Bij brand kan men tot hulp verplicht wordenbij oproer gelden verbodsbepalingen tegen samenscholing voor ieder individueel, terwijl bij oorlog de Slaat aanspraak kan maken op die burgers als daar toe zijn aangewezen, ter verdediging van het "Vaderland. Er volgt dus uit, dat in sommige gevallen de vrijheid zeer beperkt kan worden, zonder nog buiten de perken van de wet te treden, met welk laatste bedoeld wordt de toepassing eener lijfstraf. De toepassing der wetten waarbij alom recht gesproken wordt, berust bij de rechterlijke macht. Begrijpt ge niet wat ik bedoel Zijt ge dom Hij probeerde het r.og verscheidene ma len en nam toen een ander boek. Zie. dat is het tegenovergestelde van wat gij zoo even ge lezen hebt, dat is komisch, lees dat eens. Petra las, maar met hetzelfde gevolg. Neen, neen, riep de directeur, neen, neen, neen, houd op voor den duivel. Wat wilt gij op het tooneel Welke rollen zoudt gij spelen? Ik wil spelen, wat ik gisteravond heb gezien 1 Aha 1 natuurlijk 1 En verder Ach, antwoordde Petra weifelend, gisteravond kwam alles mij zoo prachtig voor, maar van daag dacht ik, dat het toch noch prachtiger geweest zou zijn, indien alles leen goed einde had genomen, en zoo zou ik het dan willen spelen. Zoo, och kom 1 Ah, zoo. Niets verhindert u, de dichter is dood. Zoo, is zijn werk niet goed meer, en gij, die spreken noch lezen kunt, wilt het stuk veranderen ja, ja, echt noorsch 1 Petra begreep geen woord van wat hij sprak, wèl gevoelde zij, dat hij haar niet vriendelijk gezind was. Zij werd bang. Mag ik been gaan vroeg ze zacht. Ja, God beware 1 ik heb er niets tegen, De opperste macht is toegekend aan den Hoogen Raad der Nederlanden. Deze heeft het toezicht op den geregelden loop en de afdoening van rechtsgedingen, als mede op het nakomen der wetten door de le den der rechterlijke macht. Zij oe.'ent dus eene controle uit op den gang van zaken, de rechterlijke uitspraak betreffende. Die controle vat o. a. ook in zich dat hij de handelingen, beschikkingen en vonnissen, wan neer die met de wetten strijdig zijn, vernieti gen en buiten werking stellen kan. De rechterlijke macht is verdeeld in 4 al- deelingen. In beperkten kring treft men een Kantonge recht aan, aan welks hoofd de Kantonrechter is geplaatst die in de behandelde zaken uitspraak doet. Naast de berechting van verschillende kleine misdrijven )en overtredingen van plaatselijke verordeningen, berijden van verboden wegen, loopen over bezaaide landerijen, het vertoeven in herbergen na verboden tijd, het visschen in verboden wateren, het verkeeren in dronken staat op den openbaren weg, en alle dergelijke feiten, berust bij de Kantongerechten ook de regeling van burgerlijke zaken. Het aanstellen van voogden, de registreeriug van overlijdens en soortgelijke handelingen ge schieden eveneens ten overstaan van het Kan tongerecht. I t gebied van een Kantongerecht strekt zich uit over enkele gemeenten. Nemen we voor een oogenblik onze omgeving, dan omvat het Kantongerecht, waaronder wij ressorteeren de gemeenten van Westelijk Zeeuwsch-Ylaan- ga 1 Hoor eens, sprak hij op geheel veran derden toon, terwijl hij vlak voor haar ging staan, gij hebt niet meer begrip over het too neel, dan een kat. Gij hebt geen den minsten aanleg, nbch voor het tragische, noch voor het komische. Yelen, die als gij, een nef gelaat hebben en een schoon figuur, verbeelden zich, dat zij beter kunnen spelen dan mijne vrouw natuurlijk 1 en zij willen de eerste rollen vervullen, en de stukken veranderen naar haar welbehagen ja, zoo zijn de Noren dit volkje alleen kan zoo iets in den zin komen. Petra werd hoe langer hoe angstigereinde lijk waagde zij het nogmaals fluisterend te vra gen Mag ik nu gaan Hij was na ziju uitval bij het venster gaan staan en scheen hare tegenwoordigheid te heb ben vergeten. Op haar vraag keek hij verbaasd op]; toen hij hare ontroering zag, stond hij een oogenblik stil, greep plotseling naar een stuk papier en sprak vriendelijk Lees dit nog eens, maar langzaam ik moet uwe stem nog eens hooren. Nu, laat hooren I Maar Petra kon niet lezen, de letters sche merden haar voor de oogen. Eindelijk begon deren. Het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaan deren is verdeeld in 2 kantons, nl. Terneuzen en Hulst. De samenvoeging van eenige kantons, vormt een arrondissementzoo wordt de provincie Zeeland in zake het rechtswezen verdeeld in 2 arrondissementen, nl. het arrondissement Mid delburg en Zierikzee. Het eerste bestaat uit de Kantons Middelburg, Goes, Oostburg, Ter Neuzen en Hulst, en het tweede uit de Kan tons Zierikzee en Tholen. De arrondissements-rechtbanken hebben alzoo een ruimer gebied ter behandeling dan de Kan tongerechten. De werkzaamheden der rechtbanken worden verdeeld in twee kamers, die voor burgerlijke en handelszaken en die voor strafzaken. Het algemeen idëe van strafzaken voor de arrondissement-rechtbank, of het gerecht, is voldoende bij het volk ontwikkeld. Immers voortdurend hoort men daarover. Zij behandelt wetsovertredingen van uitgebreider aard, zooals belecdiging, hetzij in gesproken of geschreven bewoordingen, diefstal, mishandeling, meineed, doodslag en wat dies meer zij. Bij de minste poging, die wordt aangewend tot vrijheidsberooving, welke vrijheid door de wet beschermd wordt, kan, zooals we bereid» opmerkten, vergoeding gevraagd worden door de toepassing der wet door de rechterlijke macht. Zoodra bij de rechterlijks macht een Jtlacht door deze of gene wordt ingediend, overweegt zij of de zaak, overeenkomstig de wet voor vervolging vatbaar is. Blijkt zulks het geval te zijn, dan wordt door de rechtbank eeu nauw keurig onderzoek ingesteld naar de omstandig- ze maar koud, en toonloos. Hij verzocht haar, het nog eens over te doet, maar dan met meer gevoel. Petra las nog slechter. Hij ontnam haar daarop het papier en zeide nu heb ik u in alle branches beproefd, ik heb niets ver zuimd. Ik verzeker u, mejuffrouw, dat het ef fect hetzelfde zou zijn, indien ik mijn laaréeu liet optreden of n, namelijk een vreemd effect. En nu basta. Met groote inspanning waagde Petra nog te zeggen Ik geloof toch, dat ik zou kunnen spelen, indien ik slechts Ja, ja, natuurlijk elk visschersmeisje meent het tooneel beter te begrijpen dan wij het noorsche volk verbeeldt zich het meest ver lichte te zijn der geheele wereld Nu, als gij niet gaat, ga ik I Zij wendde zich naar de deur en barstte in schreien uit. Hoor eens, zijt gij het, die gisteravond zulk cea schandaal hebt gemaakt in den schouw burg. Haar hartstochtelijk weenen, deed een licht voor hem opgaan. Zij zag hem aan terwijl een donkere blos haar gelaat bedekte. (Wordt vervelgi.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1