voor Zeeuwsch- Vlaanderen. ie liaat en de iamenleying. No. 34K Zaterdag 9 April 1898. T jaargang. Abonnementsprijs; Advertentieprijs: FEUILLETON. PETRA, list fetoSMSje. HIT NIEUWSBLAD Per maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. O— II. Naasl de bescherming van den persoon waar op iedereen in den Staat aanspraak heeft, heeft hij ook recht op bescherming van goederen, zegt art. 4 der Grondwet. Daaronder hebben wij te verstaan, dat nie mand, het geringste niet, zich iets mag toeëi- genen wat aan een ander behoort. Deze wederrechtelijke toeëigening, meer be kend onder den naam van diefstal, men weet het, wordt niet gering gestraft. Die bedreigde straf is de maatregel tot be scherming van goederen, waarvan de wet spreekt. Onder die goederen verstaat de wet, zoowel de onroerende als de roerende, of, zooals de volksstaat zich uit, los en vast goed. Onder vaste goederen hebben we te verstaan, huizen, erven, landerijen enz., dus niet te ver plaatsen goederen, zonder ondeelbaar te maken. Wat losse goederen zijn, zal evenmin wel nader uitleg behoeven, dunkt ons, ieder begrijpt dat. In elk geval waakt de wet er voor, dat de goederen waarvan men het eigendomsrecht be zit, niet wederrechtelijk kan worden afgenomen. De eigendom van vaste goederen wordt in geschreven in zoogenaamde koopacten, die weder worden ingeschreven in daartoe bestemde re gisters terwijl de hoegrootheid wordt opgeno men in de registers van het kadaster. Het 33. B. BJORNSON. Stil riep nu ook Petrazij was reeds weder in de handeling verdieptdie duivelsche monnik was verschenen met een zwaard. Aan de gelieven werd een kleed gegevenen de monnik scheurde het met liet zwaard in tweën, ten teeken hunner scheiding op lictf kerkelijk bevel. En de smart scheurde hunne harten. Zij werden verdreven uit hun Paradijs. Weenende vrouwen namen nu de bruid den krans van roode rozen van het hoofd en ver wisselden hem tegen een guirlande van witte bloemen, ten bewijze dat zij tot liet kloosterle ven was gedoemd. Hij, "dien zij toebehoorde, zou haar in leven weten en haar niet mogen bezitten, zou weten, waar zij zich bevond en haar niet mogen zien. Op welk een hartver scheurende wijze zeiden ze elkander, vaarwel. Bestond er grooter smart op de wereld dan de hunne Hecre God, fluisterde de oude vrouw, kadaster belast zich met de juiste bepaling der ligging en oppervlakte van vaste goederen. Naast de koopaeten die de eerste eigendoms bewijsstukken zijn, vormen de kadastrale regis ters en leggers, do controle op de eigendoms bewijzen. Ook van roerende goederen bestaan eigen domsbewijzen in den vorm van kwitantiën. Bij overgang van roerende of losse goederen van kleinen omvang, wordt in den regel het eigendomsbewijs afgegeven door de overgave van het verkochte artikel. Eenmaal het eigendomsrecht bezittende, kan niemand tot dat recht komen, tenzij hij zich dat wederrechtelijk toeeigent, en dus diefstal pleegt, of wel door afkoop van dat recht, waar toe het als ruilmiddel dienst doet. Men zal voelen dat we de kleine uitweiding, om te geraken tot het begrip van de vrijheid in den Staat, behoefden, om te komen tot de verhouding waarin ieder ingezetene des rijks staat tegenover de Staat, en omgekeerd. De Staat wordt dus gevormd door eene sa menleving van vrije burgers, die ter bescherming van hunnen persoon en goederen, de tusschen- komst van den Staat noodig hebben. Om te komen tot die bescherming en tot die vrijheden, is noodig een bestuur. Een bestuur dat leiding geeft aan de samen leving, en dat door de wet die door dat bestuur in het leven wordt geroepen en doet uitvoeren, de vrijheid en rechten besche.-mt. Het bestuur van een Staat wordt gevormd door verschillende elementen en autoriteiten. toen het gordijn viel, wees toeh niet zoo kin derachtig het is niemand anders dan Mada me Naso, de vrouw van den directeur. Petra zag om zich heen, haar blik viel ook op de oude vrouw zij meende dat deze krank zinnig was, en daar de vrouw reeds geiuimen tijd hetzelfde van Petra had gedacht, zagen ze in den loop van den avond elkander nu en dan ter sluiks aan, maar zij spraken geen woord meer tot elkander. Toen de gordijn andermaal opging, kon Petra de handeling niet volgen. Zij dacht aan niets dan aan de bruid die in het klooster was opgesloten, en aan de bange vertwijfeling van haren geliefde, die haar niet mocht en kon naderen. Petra werd beurtelings koud en heetzij leed hunne smart, en bad hunne gebeden. Daar dreunden twaalf doffe slagen door de stille kerk de heilige Olof was uit zijn kist, in lijkgewaad opgestaan Hij zag er ontzag wekkend uitzijn zwaard klemde hij vast in de handen. De wachten vluchtten, de donder barstte los, en de monniken werden met het zwaard doorboord. Daarop werd alles duister. Petra had zich zonder het te weten, aan de oude vrouw vastgeklemd, die onder deze kramp achtige aanraking zeer angstig geworden was, en nu Petra's doodelijk' bleekheid ziende, zich haastte te zeggen God zegene u, kind, het zijn Naar gelai.g de gesteldheid van den Staat is, is het hoofd, waarmede we wenschen aan te vangen, te beschouwen. Men heeft monarchale en republikeinsche Staten. Monarchale Staten zijn die, waarbij de opperste macht aan een enkelen persoon is toevertrouwd. Deze monarchie of alleenheerschappij, wordt weder verdeeld in eene autocratische of onbe perkte eu eene constitulioneele ol beperkte mo narchie. De onbeperkte monarchie is een zelfheerschap pij, die door niets gebonden is in hare macht en dus volkomen vrij is in hare handelingen ten opzichte van den Staat. Zoo is Rusland een onbeperkte monarchie, waar dc Keizer, het hoofd van den Staat zijnde, geheel eigenmachtig optreedt en besluiten en wetten uitvaardigt naar goedvinden. in constitulioneele monarchiën gaat dat niet zoo. Om bij ous land, den Staat der Nederlanden, te blijven, voelt men dadelijk het verschil. De monarch, de Vorst, het Hoofd van den Staat, is door zekere bepalingen in de Grond wet beperkt in zijn macht. We spréken hierboven van den Vorst van onzen Staat, terwijl Nederland eerlang een Vor stin aan het Hoofd van den Staat geplaatst zal zien. Doch dit is precies hetzelfde. De bepalingen die gelden voor het Hoofd van den Staat, zijn zonder uitsluiting even ver bindend voor een Vorst als voor een Vorstin. Laten we nu allereerst zien, alvorens de maar kunsten dit is de eenigc rol waarin hij kan optreden, want hij heeft zulk een gro ve stem. Neen, neen, neen 1 ik zag de vlam, en de kerk dreunde onder zijne schreden. kV eest toch stil daar 1 werd er van ver- schi, nde zijden geroepen. Er uit met hen, die niet stil kunnen zijn. Stilte op het balcon riep men in het parterre. Stilte antwoordde men van het balcon. Petra dook een oogenblik in- een, als om zich te verbergen maar slechts een oogen blik, want zij, de gelieven waren er weer dc bliksem heeft het klooster voor haar geopend, zij staan op het punt te vluchten. Nu bezit ten ze elkander, ze omhelzen elkander vurig, o, God in den hemel, bescherm hen Daar ontstaat tumult. De bruidegom wordt van de zijde zijner bruid weggerukt, er wordt voor het vaderland gestreden hij groet nog stervend zijne geliefde. Petra begrijpt eerst wat er is geschied als zij de bruid ziet binnenkomen die zich op het lijk werpt van haren geliefde. De ellende heeft haar toppunt bereikt. De bruid ligt aan den borst van den doode en bidt te mogeu sterven. Nu opent zich de hemel. Een licht glans straalt uit den hoogen. Daarboven is macht van het Hoofd van onzen Staat na te gaan, op welke wijze die macht,-beperkt wordt, waardoor onze Staat is een beperkte monarchie. Onze Grondwet bepaalt, dat de wetgevende macht gezamelijk door den Koning en door Je Staten-Generaal wordt uitgeoefend. Om niet in een voortdurende herhaling te moeten treden dat met het woord »Koning" het Hoofd van den Staat wordt bedoeld, zullen we, waar zulks voorkomt gebruik maken van het woord Koningin". De wetgevende macht, dat is de zoodanige, die de voorgedragen wetten des lands voorstelt, in onderling overleg. Die wetgevende macht wordt samengesteld door de afgevaardigden van de ingezetenen van den Staat. Niet door alle ingezetenen, doch daarover laterwe zullen voorloopig volstaan met die wcidsche uitdrukking de ingezetenen van den Staat, of ook wel zooals men dat noemthet volk. Het eene deel der wetgevende macht, of de Staten-Generaal wordt gekozen door het volk dat deel noemt men de Tweede Kameren het andere deel wordt afgevaardigd door een colle ge, dat eveneens door het volk, doch in beperk ter kring gekozen wordt. Ook hierop komen we later terug. Terugkeerende tot de wetgevende macht die van de Koningin voorstellen, hetzij van wet, hetzij andere, ontvangt, onderzoekt dezelve, en overwegende of die voorstellen al of niet stron ken met de belangen des volks, waartoe zij bestemd zijn, neemt die ongewijzigd of gewij- hun bruiloftszaal. De bruid ziet het met bre kend oog. De strijd is volstreden, hun trouw beloond, ze zijn voor eeuwig hereenigd. Petra zat geruimen tijd stil. Geloof aan het groote, verhevene, vervulde hare geheele ziel zij gevoelde zich verheven boven alles wat klein is, boven vrees en smart, zij stond op en laohtte hare broeders en zusters toe. Men beantwoord de haar lach op eigenaardige wijze. Zij was het immers die zich onder de opvoering halt krankzinnig had getoond Maar Petra zag in hun lach niets anders dan den weerschijn van wat er leefde in haar ziel. Ja, in den waan dat men gevoelde gelijk zij en dat haar gevoel werd begrepen, lachte ze hen blij en gelukkig toe en haar lach werd beantwoord. Maar niet zoo als Petra dit dacht. Zij daalde nu de brcede trappen af tusschen de menigte die haar spottend, maar met be vreemding gadesloeg. De gloed in ons binnenste kan zoo sterk zijn dat er als 't ware een glans van ons uitgaat. Het grootste geluk dat den sterveling is be schoren bestaat in de weelde die hij dankt aan eigen heerlijke gedachten en hel warme ge voel van zijn hart. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1