voor Zeeuwsch-Vlaanderen. PETBA, tó MffilW. 337. Zaterdag 12 Maart 1898. 7e jaargang. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot V rijdagnam. i ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breshens. Onze naburen, de Belgen, wel te verstaan de Belgische Kamer, gaf een niet zeer aanbevelens- raardig voorbeeld, over een wetsontwerp, aan len vooravond van welks behandeling ook de (ederlandsche Tweede Kamer staat. Door den linister van oorlog Magnetic, is een welsont- rerp ingediend lot afschaffing van de plaats- ervanging, welk beginsel door alle afdeelingen, laarin dit ontwerp werd onderzocht, werd ver- lorpen. Men mag echter niet vergeten, dat de ver- dezingen in België aanstaande zijn, en do af gevaardigden dan zoo gedwee zijn als een lam metje. Zelfs in bet verlichte Frankrijk, kunnen, als Je verkiezingen voor de deur staan, de onmo gelijkste en gekste dingen worden toegelaten, tonder eenig protest. Men houdt het er ten minste voor, dat de opzienbarende proeessen, der laatste weken, wellicht een heel anderen loop zouden gehad hebben, en menig tong zou den losgemaakt hebben, indien niet velen voor het verlies van hun zetel beducht waren. De Grieksche Kamers hebben eenstemmig een adres aangenomen, waarin de afschuw der natie van den tegen den Koning gepleegden aanslag en haar aanhankelijkheid aan den Vorst en zijn huis werd uitgesproken. Nu de aanslag zqnder eenig ongeval voor den Koning is afgelqopen, is het als 't ware een middel geweest," om de stemming der natie tegenover de dynastie in een gunstiger positie te brengen, sinds de ongelukkige Grieksch- dook B. BJÖRNSON. De kleine stad harer inwoning kon niet bo gen op een schouwburg, zelfs niet op een huis dat dien naam droeg. Reizende dierentemmers en koorddansers, vielen meer in den smaak. Zij was zoo onwetend omtrent alles wat het tooneel betrof, dat zij er geen enkele vraag over kon doen. Haar verwachting was hoog gespannen. Wat zou er komen kameelen of apen mis schien. Zij liet hare fantasie den vrijen teu gel en spoedig veranderden de menschcn om haar heen, in hare verbeelding tot paarden, honden, raven, katten, muizen een onuit- puttelijken bron van genot. Intusschen hadden de leden van het orkest hunne plaatsen ingenomen, zonder dat Petra het had opgemerkt. Zij sprong van schrik op, toen met een kort luid accoord van pauken, Turksche oorlog het Koningshuis in discrediet had gemaakt. Omtrent de personen die den aanslag heb ben gepleegd worden nog de volgende bijzon derheden vermeld De medeplichtige van Karditzi is 22 jaar, geboren in Macedonië. Reeds op jeugdigen leeftijd begaf hij zich naar Bulgarije, waar bij eenigen tijd als metselaar werkzaam was. Vervolgens begaf hij zich naar Athene, waar hij zich in 1896 aansloot bij een troep vrijwil ligers, die deelnamen aan den opstand op Kreta. Daar maakte hij kennis met Karditzi, die ook tot de vrijwilligers behoorde, en hun vriend schap werd voortgezet na den terugkeer in Athe ne. Karditzi scheen gezworen te hebben zijn medeplichtige niet te verraden hij heeft althans voortdurend geweigerd diens naam te noemen, gaf wel eenigc bijzonderheden omtrent zijn uiter lijk, zijn leeftijd en zijn afkomst, doch den naam gaf hij eerst op, nadat hij door de personen, die hem ondervroegen, in het nauw was ge bracht. Zoodra de autoriteiten eenmaal inet den naam bekend waren, werd met behulp van luitenant Sphaklanakis, onder wien Karditzi en Gyriakos gediend hadden, naar hem gezocht. Men ont dekte hem in een klein café, knoopte een gesprek met hem aan en hield hem aan de praat, tot twee agenten in politiek, die gewaarschuwd wa ren, ten tooneele verschenen en hem arresteer den. De opgewondenheid onder het publiek blijft, met onverminderde kracht voortduren. Woensdag had voor het paleis een betooging waaraan door duizenden werd deelgeno- trommen, bazuinen an hoorns, de ouverture begon. Zij bad in haar leven nooit andere muziek gehoord dan een viool en een enkele maal een fluit. Zij verbleekte 't was, alsof er een sterke koude stortzee over haar heen ging. Zij vrees de, dat hetgeen volgen moest, nog erger zou zijn, en toch zou ze voor niets ter wereld heb- beu gewild, dat men hel spel had gestaakt. Spoedig brachten liefelijk ruischende tonen haar tot kalmte, en wiegden haar in zoete droome- rij. Vriendelijke beelden gingen als aan haar geestesoog voorbij. Maar de toonorde in de muziek veranderde en hare visioenen namen hiermee een ander karakter aan. 't Scheen haar of het licht strijd voerde tegen de duisternis. De laatste overwon en bedekte alles met machtige wieken. Toen klonk op eens een enkele toon, als van een vogel die na een onweder, den eersten zonne straal begroet. Het was een wondervol geluid, waarbij bet licht zijne heerschappij hernam. Alles was nu zonneglans en heerlijkheid, en in gouden gloed zweefden schoone gestalten als op de maat der melodiën die er ruischten in de schitterende ruimte waarin zij staarde. Zij stond onwillekeurig op toen de ouverture Zaterdagmiddag werd reeds de eerste steen gelegd voor de kapel die te Athene wordt op gericht op de plaats waar de moordaanslag op den koning geschiedde. Do gcheele weg daarheen was door gendarmerie en cavalerie afgezet. Afdeelingen cavalerie slo ten de koninklijke rijtuigen in. De eerste steenlegging had plaats in een groot quadraat, eveneens door militairen afgezet. r Oostenrijksche Kroonprinses-Weduwe Ste- fanie is door een longontsteking aangetast, die het ergste deed vreezen. Dientengevolge hadden de Koning cn de Koningin van België plan om hunne dochter te Weenen te gaan bezoeken. Daar de geneesheeren, dit uit hoofde van mogelijke overspanning voor de zieke, ontraad den, is het achterwege gebleven. Kroonprinses Stephanie is de ongelukkige weduwe, van Kroonprins Rudolf, wiens levens geschiedenis velen nog wel beker.d zal zijn. Sinds diens dood is de Koningin der Belgen niet weer te Weenen geweest. Men schrijft uit Friesland Met groot genoegen zagen onze boeren op de jongste veemarkten weer .den Brabander" (zooals zij de Belgische kooplieden titelen)na eene wie weet hoe lange afwezigheid waren zij weer naar Friesland getogen om „vie". Menig boer feliciteerde zich met de weder verschijning der oude klanten, die altijd bleken royale klanten te zijn daar hunne aankoopen geëindigd was, in de meeniug dat alles was af- geloopen 1 O wonder, daar ging het schoone beschilderde gordijn iu de hoogte. En zij be vond zich als in een kerk, in een hoog ge welfde door zuilen geschraagde kerk, waar heer lijke orgeltonen ruischten en alles in feestdos was gehuld. Kerkgangers in vreemde kleederdrachten, stroomden naar binnen, en zij spraken, ja, zij spraken in de kerk, en nog wel in een taal, die zij niet verstond. Wat begonnen ze nu ook achter baar te spreken Ga toch zitten riep men. Maar er was niets om op plaats to nemen. Die twee perso nen daar bleven dan ook staan, en hoe langer ze naar hen zag, hoe duidelijker het haar werd, dat deze dezelfde was, die zij eens op een schil derij van den heiligen Olof had gezien, en ja, daar noemden zij den naam des heiligen. Ga toch zitten, hoorde ze onderscheidene stemmen roepen. Daar is achter mij zeker ook iets te zien, dacht Petra en keerde zich haastig om. Haar blik ontmoette eenige toornige, ja, dreigende gezichten. Dat loopt nooit goed af, dacht Petra en wil de zich verwijderen. Op dat oogenblik trok niet zelden de prijzen aardig deden stijgen. Des te aangenamer, des te belangrijker was hunne verschijning, nu deze direct volgde op de allerslechtste markten, die in Februari cn Maart gehouden zijn en waar de al lage prijs van het melk- en kalfvee gemiddeld met ƒ15 per stuk daalde. Natuurlijk kocht de Braban der alleen vette koeien en stieren, die in België mogen ingevoerd mits direct doorgevoerd wor dende naar de abattoirs cn na onderzoek aan de, grenzen. Kalf- en melkvee is nog contra bande maar in het bezoek van den Brabander zien toch de Friesche boeren een klein bewijs, dat de hoop op heropening der Belgische gren zen toch niet geheel moet worden opgegeven. „Uit den aankoop" zoo redeneeren zij blijkt, dat in België behoelte komt aan slacht vee en waar die behoefte bestaat, is bet zoo goed als zeker, dat het met het melkvee niet beter gesteld is." Fm bier is overvloei van alles, zoowel kalf als melk- als vet vee. Een veehouder te Knijpe verkocht dezer da gen nog eene driejarige, vette koe van de le qualiteit voor ruim 23 et. het pond, schoon aan den haak; voor een vet varken maakte hij ruim 25 cent, zoodat de man dan ook zei „varkens zijn tegenwoordig bet vee van den boer." Is men er van overtuigd, dat in België do voorraad melkkoeien thans veel te klein is, oin in de behoefte te voorzien dat zulks in Duitscli- land het geval is, weet men zeker. Tal van Friesche jongelingen dienen daar als melkknechten en lichten de familie iu Friesland in aangaande den toestand der boerderijen al daar. een oud vrouwtjo, dat naast haar was gezeten, haar bij lieur kleedje. Maar ga teoh zitten kind, fluisterde deze: de menschen achter a kunnen niets zien als gij staat. In een oogwenk was Petra gezeten. Ge be grijpt, vervolgde de oude vrouw, het théater is voor allen. Ja, zeker het théater, zij herhaalde het woord om het niet te vergeten. Nu was zij weder in de kerk, maar ondanks al de moeite die zij zich gaf, kon zij niet ver staan wat er gesproken werd. Maar toen zij zich de schoonheid van den jongen man die sprak, bewust werd, begon zij iets van hetgeen hij zei te begrijpen, en toen het baar duidelijk werd, dat bij over liefde sprak, dat hij verliefd was, verstond ze alles. Nu trad een derde op; die hare aandacht een oogenblik van den schoonen jongeling at- leidde/want zij wist van sommige teekeningen, dat hij een monnik moest zijn, en haar verlan gen eens een echte monnik tc zien, was altijd vurig geweest. De monnik liep zéo zacht, was zéo stil, zag er zoo vroom uit hij sprak lang zaam, zij volgde elk woord. Maar op eens zich omkeerende, zei hij het tegenovergestelde vau

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1