Bin li onland. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. koning in de kerk. Hij gedraagt zich nu niet onverschillig meer, en schijnt ter neer geslagen. Onder de telegrammen die van alle zijden aan hel paleis gerichl worden, is er ook een van mevrouw Carnot. De gemeenteraad van Athene heeft besloten, een kapel te laten bouwen op de plek waar de aanslag gepleegd is, ter herinnering daaraan. De eominissie uit het hoofdcomité voor de ir.huldigingsfeesten te 's-Gravenhage, belast, met de kerkelijke wijding, heeft met algeinecne stem men den wensch uitgesproken, dat hier ter stede op 31 Augustus, den dag zelven, waarop H. M. de Koningin de regeering aanvaardt, deze gebeurtenis voor land en volk zoo belangrijk, door gebed en dankzegging zal worden gewijd. Zij besloot het boofdcomité te verzoeken, dat alle godsdienstige gezindten tot het beoogde doel zullen medewerken en in alle kerkge bouwen ccne godsdienstoefening zullen houden, opdat alle ingezetenen, hoe verschillend in be lijdenis en eeredienst, op hetzelfde uur in hun ne bedehuizen dezelfde wenschen voor het heil onzer geëerbiedigde Koningin kunnen opzenden. Door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie is bepaald, uat, hoewel de bevoegd heid blijft bestaan om de beambten van den post- en de telegraafdienst wegens dienstver- zuiraen te straffen met onthouding van den vrijen Zondag, in het belang van de voor liet personeel noodige rust die straf zoo weinig mo gelijk behoort te worden toegepast. BRESKEiVS, 4 Maart 1898. Aan het postkantoor Breskens en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd gedu rende de maand Februari ingelegd ƒ9985.77 terugbetaald ƒ4960.58. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2589. De heer S. W. VVeisfelt, surnumerair der Posterijen en Telegraphic te Breskens, thans te Eindhoven, wordt niet ingang van 1 April ver plaatst naar het Spoorwegpostkantoor no. 2 te Rotterdam. In de hedeniiamiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de school in de kom der gemeente, de eehige sollicitante, inrj. A. M. Wemelsfelder, te Oude Tonge. Tol onderwijzer met hoofdakte werd benoemd de heer W. C. de Priester te Kloetingc. Met dezen stonden nog op de voordracht als no. 2 de heer J. van der Peijl te Zaamslag en als no. 3 de heer J. A. M. H. Legro te Lichtenvoorde. Als gemeente-geneesheer werd benoemd :1e heer dr. L. L. Plantenga, te St. Philipsland, met uiterlijke infunctietreding op 1 Sept. a.s.; alsdan k a n de gemeente zich van de benoe ming ontslagen achten. Naar aanleiding van de kranige houding der maréchaussees Van der Waal en Adam te IJzendijke in zake de arrestatie van Miloen, is hen als blijk van waardeering van de zijde der landbouwers elk een gouden horloge voorbe schikt. Nu doet zich echter de moeilijkheid voor, dat, zonder verlof van hoogere autoriteiten, de politic geene geschenken mag aannemen, en dit schijnt te voron niet in het oog gehouden te zijn. Nu kunnen we ons zeer goed voorstellen dat als het goed bedoelde idéé schipbreuk mocht lijden, noch bij de ontwerpers, noch bij de be trokken manschappen een prettigen indruk zou achterlaten, maar het is zeer goed mogelijk dat de overheid, die over het al of niet aannemen van geschenken te beschikken heeft, het hooge plichtbesef, op andere, doelmatiger, wijze weet te waardeeren. Men schrijft ons van Draaibrug Zondag 27 Februari hield de kamer van Rhetorica, onder de zinspreuk ,s' Lands wijs, 's Lands eer", alhier in het gewone lokaal, hare 10e algeineene vergadering. Voor een zeer talrijk publiek werden opge voerd »De Somnabule", blijspel in 3 bedrijven, gevolgd door „Sferen, de Groenteboor", voor dracht met zang; en „een Bankbiljet van 1000 Gulden", toonejspel in 2 bedrijven. Alles viel goed in den smask van het pu bliek, vooral de rol van Doris knoopenschaar, bracht nu en dan de lachspieren in beweging, terwijl de gansche opvoering met daverend ap plaus beloond werd. De kamer mag zich thans verheugen in het bezit van 10 werkende leden, 8 hoeren en 2 damesofschoon er dezen winter een tweetal leden werd gcdehallofeerd, verkeert ze fhans tocli in bloeienden staat. De wensch is, dat de kamer van Khetoriea alhier nog lang zal bestaan, tot nut en ver maak van velen. Bij Kon besluit is, met ingang van 1 Maart, aan mr. J. C. Q. Boot, om redenen van gezondheid, eervol ontslag vorteend als ambte naar van het openbaar ministerie .bij de kan tongerechten in het arrondissement Middelburg, voor de kantons Oostburg, Temeuzen en Hulst, ter standplaats Middelburg. Men schrijft ons uit Schoondijke Het waren aangename avonden, die van den len en 3en dezer, voor de bezoekers van de algemeene repetitie en uitvoering van de zang vereniging „Kunstmin" Het publiek beide keeren iu overgroote ge tale opgekomen, waaronder ook personen uit omliggende gemeenten, bewees door daverend applaus, dat het programma zeer in den smaak viel Behalve drie zangnummers, waaronder het aangrijpende Gez. 22, gaf een lid de voordracht „Vervlogen tijden". Vooral echter de dames C. F', en S. C. ver wierven deu schitterendsten bijval met „Wul- lem en Sieue van Krabbendieke." Na de pau ze kwam de operetteCarnavalsgrappcn of 7 meisjes in uniform. Beide kecreu bijna zonder vlekje werd deze gespeeld. Een woord van bij zondere hulde moet gebracht worden aan de dames werkende leden, die op zoo keurige wij ze de kostuines vervaardigden. Vooral kwa men deze kostumes prachtig uit iu de slotscè ne, waarin alle medewerkenden in bonte klee- derpracht geschaard stonden. De voorzitter was wel de tolk van allen, toen hij diegenen dank zei, weitto deze avonden zoo genoegelijk deden zijn, ze konden dan ook met trots op dezen avond terugzien. Een woord van dank werd ook gebracht aan den pianist, die zoo belange loos op repetitie en uitvoering de zang bege leidde. Met de opwekking om toch de zangi reeni- ging te steunen zooveel in ieders vermogen is, eindigde de Voorzitter zijne aanspraak, waar na het Wilhelmus „oude toonzetting" werd ge zongen, wat door het publiek staande werd aangehoord. Natuurlijk dat tot slot een dans je werd gemaakt en men tot in de kleine uur tjes gezellig hijeeu bleef. Predikbeurten. Nbd. Herv. Kerk. Zomlat) 5 Maart 1898. Biervliet vm. 9 u ds. Homburg. Breskens nm. 2 u ds. Dijkman nm. 7 u Bijbelbespreking. Groede vm. 9 u ds. Krol. D Hoofdplaat vm. 9 u ds. van Essen. Nicuwviiet nm 2 u ds. van Essen. Schoondijke vm. 9 u ds. Beekeringh. Waterlandkerkje vm. 9 u ds. Dijkman. IJzendijke vm. 9 u ds. Onnes. V Ev. Luth. Gem. Groede vm. 9 u ds. Rust. Evangelisatie. Schoondijke vm. 9 u dhr. H. Stavenga. nm. 2 u Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen Eenigen tijd geleden werden door eenige smokkelaars bij een boertje te Sinav (België) een tweetal koeien, die over de grenzen ge smokkeld waren, op stal gebracht. Den volgenden dag zouden de eigenaars, 2 kooplui, tegen betaling van stalgeld hunne koeien komen afhalen. Hij zeide dat hij de kooplui niet kende en dat het zijne koeien waren. De eigenaars der koeien moesten onverrich- terzake heengaan, het boertje belovende zich te zullen wreken. Zij gingen naar de kommie- zen en vertelden dat bij den boer twee ge smokkelde koeien gestald en reeds van de ver- eisclitc ringen voorzien waren. Zoo zag dan het boertje weinigen tijd later zijne veilig gewaande koeien door de kommie- zen van stal halen, die hem bovendien nog proces-verbaal aanzegden. De Urker vischschuit U. K. 50 is Zon dagnacht, van de visscherij naar Nicuwediep terugkeerende, bij het Westgat door een stort zee beloopen. Alle opvarenden, 3 in getal, werden daardoor overboord geslagen, doch twee hunner wisten zich aan de schuit vast te klem men en bleven zoo behouden. Do schipper Tromp Korlf, gehuwd en vader van 5 kinde ren, verdronk. Zaterdagmiddag had op de rivier de Lok nabij Culemborg ter hoogte van Kortenoord het volgend ongeluk plaats Bene zoogenaamde zolderschuit, inet bazalt- steenen geladen, waarop zich 10 werklieden be vonden. werd door het sleepbootje van den aannemer der kribwerken te bestemder plaats gesleept. In den stroom komende, sloeg de schuit om en geraakten allen te water. Van hen werden 8 gered, doch twee hunner Pieter van der Winkel en Joh. van Wiggen verdron ken en men veronderstelt, dat zij onder de la ding bazaltsteen bedolven liggen. Beiden zijn gehuwd en laten vrouw en kinderen hulpbe hoevend achter. Maandagmiddag is schipper G. Vonk uit Ameijde even bo/en de schipbrug te Vreeswijk over boord gevallen. Ondanks de pogingen otn den drenkeling te redden, zonk deze in de diepte weg en ver dronk. Zondagavond omstreeks kwart over zes ontstond brand op de hofstede Plantlusl onder 's Heer-Arendskerke, bewoond door den land bouwer M. R. De bewoner had de tegenwoor digheid van geest de paarden en koeien los te snijden, zoodat er geen dieren in de vlammen omgekomen zijn, uitgezonderd een kalf, twee schapen en eenige konijnen. De schuur is totaal afgebrand, maar het huis, dat eraan vast gebouwd is. heeft men kunnen behouden. De spuiten van 's-Heer-Areiulsker- ke, Nieuwdorp en 's-IIeer-IIendrikskinderen waren aauwezig. Zeer veel publiek van daar en omliggende gemeenten bewoog zich op het terrein. De oorzaak van den brand is onbe kend en alles was verzekerd. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur lag de stoomboot Merwede II, van de reederij Fop Smit Co., voor het Groothoofd te Dordrecht. Wanneer do boot stil ligt, is het de gewoon te om nog even de machine te smeren terwijl de tweede machinist J. de Jong, uit Gorinchem, daarmede bezig was, draaide de machine een halven slag rond en geraakte hij tusschen dc machine beklemd. Hij is aan de gevolgen zijner inwendige kneu zingen in het Gasthuis overleden. Dinsdagochtend te ruim acht uur werd in de Roggestraat te Arnhem een hevige slag gehoord, die de langslapers deed opschrikken. In het kautoor van het comcstibles-magazijn der Confederatie, op den hoek van genoemde straat en de Walstraat, en misschien ook wel in het magazijn zelf, schijnen gaskranen te heb ben opengestaanalthans toen een knecht de gaskachel daar wilde aansteken, ontplofte met eeu geweldigen stoot en knal het gas. De mau kwam op straat terechtalleen (zijn haren waren wat verschroeid. Een binnenmuur die Uet kantoor van het magazijn scheidde, werd vernield en al de spiegelruiten van het magazijn werden tot gruis verbrijzeld. De scher ven vlogen als fijne glassplinters tegen de mu ren van de huizen aan den overkant, die als bezaaid schenen met diamantjes. Er ontstond geen brand. Vijf personen, werkzaam op de scheeps timmerwerf te Waspik, roeiden gisterenmorgen ongeveer half zes naar hun werk. Een sehroefboot, varende |van Waalwijk op Rotterdam, kwam het Maasmondkanaal uit, met het ongelukkig gevolg, dat er een aanvaring plaats had, het roeibootje werd tot splinters gestooten, en slechts twee van de vijf personen konden gered worden. In het Noord-Brabantsche plaatsjeO.be staat een afdeeling van den Boerenstand, en diezelfde afdeeling heeft ook, heel natuurlijk, een presidenteen langen, gespierden kerei, die voor een klein geruchtje niet vervaard is. Aan deze hoedanigheden dankt onze praesea zeker zijn verheven betrekking, want, het moet gezegd, 's mans kennis en ontwikkeling zijn noch in evenredigheid met z'u lengte, noch met z'n lichaamskracht. 't Was in het begin der maand Februari de zes jaars. De Boerenbond vergaderde in het schoollokaal en de leden wachtten met onge duld de komst van hunnen leider. Op eens bons de deur vliegt open en met meer leven dan gewoonlijk stapt de lang verbeide de ver gaderzaal binnen, zijn auditorium met de vol gende woorden begroetend „Motdomme, jon gens, 'k mot Zondag nao Rumund't Stöt in 't krantje Een snugger boertje merkt op dat Z. E. verkeerd gezien heeft, de aangekou digde vergadering betreft het hoofdbestuur. „Hal te moei gij, diukte da'k nie mèr leze kan is het wederwoord. Doodsche stilte, nie mand heeft nog iets in te brengen. De groote dag is eindelijk aangebroken. Ge stoken in z'n beste plunje (stropdas en hooge «frukking uit een lang vervlogen tijdvak zijn niet vergeten) en gewapend met een Hinken ei ken knuppel begeeft onze afgevaardigde zich op weg naar het naastbijzijnde spoorwegstation De trein brengt Zijne Hoogheid na twee uren in de bisschopsstad van liet oude hertogdom Limburg. Nu eerst nog eens gesmuld uit den papieren buidel, dien moeder de vrouw man lief in den jaszak gestoken heeft en dan maar vooruit naar het gebouw, waar vandaag de ge wichtige zaken zullen behandeld worden. In de gelagkamer van het aangeduide hotel ver neemt onze president, dat. de heeren reeds ver gaderd zijn op de bovenzaal. „Dor hor ik ok bij merkt sinjeur aan en tot verbazing van alle kcllners bestijgt de lange boer de trappen die voeren naar het bewuste salon. Een ruk aan de deur en het O.sche kopstuk staat iu z'n volle lengte voor eeu 20-tal deftige, gebaarde en gebrilde heeren, die verstomd van hun werk opzien. De binnenkomende verbreekt het eerst de stilte met z'n gebruikelijken groetIk zal ollie goeien dag zegge Nu ontspon zich het volgende gesprek tus schen den voorzitter van het hoofdbestuur en den president van den Boerenbond te O. V. Wel, vriendje, wat kom je hier doenf Wat is je verlangen P. Wa'k hier kom doen now, da's ok en ne mojje, bé praote over 't boeregreij. V. Maar wie ben je dan P. Wie 'k zie now da mugde wel weette, ik bin Ties, de president van den Boerenbond te O. V. Ja, vriendje, dat is nu heel mooi, maar wij hebben hier vergadering van het hoofdbe stuur en kunnen u daarbij niet gebruiken. P. Now, gij zied me ok enne mojje klets meier, dor hor ik uinmers ok bij, ik bin van 't högst bij ons. 't Kostte den voorzitter ten slotte heel wal moeite onzen Ties te overtuigen, dat er een groot verschil bestaat tusschen het hoofdbestuur vau den Boerenbond en het bestuur van de af deeling te O., en nog meer moeils om Tie! met een zacht lijntje de deur uit en de trap af te krijgen. 't Is weer vergadering van den Boerenbond te O. „Wel praeses, hoe heddet gemakt te Rumund?" vraagt ons snugger boertje van straks. „Allemaol blootkels dor zegt Ties, „as it 't geweten haj, zuk er nie hin gegaon zien, zwieg t'r raar stil van." Ons boertje echter lachte in z'n vuistje. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Dinsdag 1 Maart. M. A. de R., 19 j., koopman te Cadzand, is wegens beleediging van een ambtenaar ver oordeeld tot ƒ10 b. of 10 d. h.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2