Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. De kooieenden moeten door den kooiman op gesloten ot gehokt zijn van 31 Maart tot en ^net 26 April en van af 1 Juli tot de opening 1 Ier jacht op waterwild. De visscherij zal van 14 Maart tot en met at 4 April gesloten zijn, voor zoover betreft met 1 'eiet kruisnet. a De visscherij met de overige voor de pro- incie geoorloofde vischtuigen, zal gesloten zijn eran 14 VI nart tot en inrt 14 Mei. ji liet vissollen van aal of paling met aalkor- Ji/en zal mogen plaats hebben gedurende den pgesloten vischtijd, in de wateren, waarop de 1 sluiting der visscherij toepasselijk is. i 1 Tot lid van de Tweede Kamer der Sta- 1 ten-Generaal in het district Deventer is geko- 1 «en de heer mr. A. van Delden, lib., en oud -lid der Kamer met 3425 st.de heer mr. Th. Heemskerk, a.-r., had 2229 st. V1 Naar de Avondpost vernoemt is onlangs een wetsontwerp tot afschaffing van het verbod 'lot onderzoek naar het vaderschap bij den Raad 'Van State ingekomen. 1 Aan de ministers van oorlog, marine en hinnenlandsche zaten is een adres gericht door de directeuren der Algemeene Ncderlandsche Militie-Verzekering-Maatschappij te Amsterdam, waarin zij opkomen tegen hetgeen in de me- l'morie van toelichting bij het wetsontwerp tot ''invoering van den persoonlijken dienstplicht is gezegd over de maatschappijen en zoogenaamde commissionairs, die vervangers en nummerver- 'Svisselaars bezorgen. De adressanten zeggen, dat de eisch voor het i° zedelijk en moreel gehalte aan plaatsvervangers e gesteld, zóó hoog is, dat geen enkele kan wor- ien toegelaten, dan nadat hem door den bur gemeester zijner woonplaats is uitgereikt een ''bewijs van goed gedrag (model 14), waarin èn Wie burgemeester èn twee meerderjarige ingeze- - tenen verklaren, dat de man is van een goed "zedelijk gedrag. De genoemde maatschappij bezorgt jaarlijks gemiddeld ruim 1300 plaatsvervangers en num- 1 raerverwisselaars (dus bijna 2/3 van het geheele "contingent) in dienst, waarvan het tienjarig tijd svak, dat zij bestaat, ongeveer die 7000 plaats vervangers en 6000 nummerverwissclaars. Van die 7000 plaatsvervangers zijn wegens i wangedrag in het geheel 12 (zegge twaalf) uit l'den dienst ontslagen, zulks niettegenstaande in den regel een plaatsvervanger, die tweemaal si wegens dronkenschap is gestraft geworden met h een briefje van ontslag uit den dienst wordt d verwijderd. 1, De voorzitter der Tweede Kamer is voor in nemeus Dinsdag a. s. bij de hervatting der zit- ui tingen het voswetel te doen, om reeds den vol- 1 genden dag het wetsontwerp op den persoonlij ken dienstplicht in de aldcelingen in behandeling w te brengen en daarna nog over een aantal an il dere ontwerpen, onder welke dat op de regeling der rywielbclasting, het onderzoek in de afdee- 1 lingen te doen plaats hebben, n V," te st RRESKEVS, 25 Februari 1898. Scbooudijke, 24 Febr. Heden geraakte een I landbouwersknecht met zijne hand tusschen ee- ne machine door het klein maken van inan- gels enz., waarvan het gevolg was dat oninid- dellijk door den geneesheer een pink en een "e vinger werd afgezet. j In de algemeene vergadering der afdee- j(' ling Oostburg van de Maatschappij tot bevor dering van landbouw en veeteelt in Zeeland, Woensdag te Oostburg gehouden, werd inede- deeling gedaan dat de cursus voor het hoef- j beslag op den 26 dezer weder met 8 leerlingen z zal aanvangen. Voor het practisch gedeelte van het onderwijs is aangesteld de heer P. van der Mheen. Voorts werd met eenparige stemmen een voor- v stel van het bestuur aangenomen om pogingen in het werk te stellen tot oprichting van een 'f landbouwcursus in deze afdeeling. Daartoe werd het bestuur mede een blanco crediet verleend. n In de Vereinigte Carolinen-Qlück-mijn bij Ilainm heeft dezer dagen een ontploffing plaats gehad. Tot Vrijdagavond waren honderd dertien lij ken gevondenvijf mijnwerkers werd nog vermist en twee zijn reeds aan hunne mden bezweken. Het aantal dooden bedraagt us op zijn minst 120. Het is de vreeselijkste ramp, die ooit in het mijndistrict Bochum is voorge komen De schok van de ontploffing was zoo gewel dig, dat de huizen in de nabijheid op hunne grondvesten wankelden. Dadelijk daarop steeg een reusachtige rookzuil uit de schacht op. Onmiddellijk begon het reddingswerk; met doodsverachting boden tal van uit den omtrek saamgestroomde mijnwerkers hulp. De giftige dampen bemoeilijkten het werk echter zeer. Over de oorzaak van de ramp verkeert men in het onzekere, daar zij, die er iets over zouden kunnen mededeelen, allen om gekomen zijn. Misschien heeft het ventilatie- toestel, waardoor het mijngas wordt afgevoerd, geweigerd. De lijken zijn voor het grootste ge deelte tot onkenbaar wordens toe verminkt en verbrand. Dinsdag herdacht Teunis van Veen te Goes zijne 50-jarige dienstvervulling als baas op den houtzaagmolen van de heeren gebr. Ha- rinck aldaar. Dit zeldzaam feit van vertrouwen en toewij ding bij ééne firma is niet onopgemerkt voor bijgegaan. Maandagavond te omstreeks 8 uur is in de Duvenvoordestraat te Haarlem gevonden een pakje, inhoudende een levend kind van het mannelijk geslacht, ongeveer 14 dagen oud. Het is naar het St. Elisabeths-Gasthuis over gebracht. Bijzonderheden ontrent de ramp te Ainboina. Het was pl. 20 minuten over één gistermid dag schrijft een der landsdienaren, toen de aar de golfde en schudde dat men niet kon blijven staan. Mijn vrouw was alleen thuis in de ach tergalerij. Zij wilde wegloopen naar het erf naast de achtergalerij, doch werd door het val len van een balk bijna verhinderd; de bedien den kwamen haar helpen en trokken haar juist op het alleruiterste moment nog weg, zoodat zij door het vallen en door het in aanraking komen met steenen, balken, buffet, kast, enz. wel eenige flinke kneuzingen heeft opgeloopen, doch gelukkig gered is. Ik was op dat oogenblik op het bureau. Ik was achter een schutsel, dat een pas van de deur verwijderd was, maar kon niet bij de deur komen. Ik lag op dal moment met mijn schrij vers op een hoop te spartelen, onder elkander, en over stoelen, schutsel, enz. Naast mij viel een colossaal groote en zware archielkast, gevuld met veel archiefstukken, omver. De muren en daken scheurden en kraakten, dat hooren en zien verging. Doch eindelijk kwamen wij er met schrammen en blauwe plekken uit te voorschijn. De ramp is ontzettend en gaat alles beschrij vingen van vroegere aardbevingen, met weinige uitzonderingen, te boven. Gelukkig dat er geen vloedgolf of aardspleten zijn geweest. Daarvoor zijn we echter nu het meeste bang. Vele huizen zijn ingestort en meest alle ove rige zoo zwaar beschadigd, dat zij onbewoon baar zijn. Een massa inboedels zijn vernield, ook in de huizen, die zijn blijven staan. Vele putten zijn ingestort of het water on bruikbaar geworden. Toko's ingestort en ma gazijnen of bergplaatsen van levensmiddelen ook ingevallen. Meubilair is bij een ieder als het ware verbrijzeld. Wij zijn nu zoo arm als Job en zijn in bivak gelegerd op den aloon-aloon. Ons huisje is er nog vrij goed afgekomen, doch de inboedel lag over en door elkander als bij iedereen. Gewone breede of platte kisten die op den vloer stonden, zijn omgevallen, som mige spiegels of schilderijen zijn geheel omge keerd, met het glas naar den wand. Dit kan u een klein idee geven van de beweging. De voorboden van den noodlottigen dag wa rendrukkende warmte in de laatste dagen, zware rukwinden en gisterenmiddag omstreeks half twaalf kleine schokken bij vrij lange tusg schenpoozen en regenbuien en daarop volgde om een uur twintig minuten de zware schok, op vele plaatsen scheuringen in den grond makende. De beweging ging gepaard met zwa- ren regen. Mijn vrouw was met de bedienden en zoo hang, dat ze blootvoets door den regen naar het bureau kwam, juist op het oogenblik dat ik mij er uit had gewerkt. Alles liep zoodra mogelijk naar builen, naar het open veld. Met mijn vrouw liep ik naar huis, maar kon er niet inkomen, zoodat wij evenals de anderen buiten in den regen bleven staan afwachten de dingen, die komen zouden. Zoo zijn wij doornat blijven rondloopen zon der eten of drinken, enz. Tegen den avond kalmeerde alles wat. In den atgeloopen nacht natuurlijk niets kun nen slapenhet regende en schudde af en toe flink. De commandant van den gouvernements- stoomer Arend, Van der Ham, heeft voor ons een tent van zeilen laten opslaan en ons aan wat eten en drinken geholpen. Bij het groote ongeluk zijn wij er tot op dit oogenblik nog goed afgekomen. Alle officieren en hun gezinnen zijn onge deerd gebleven. Als er nu maar vivres komen en vloedgolven en aardscheuringen wegblijven. Mevrouw Engelschman heeft aan den eenen arm twee breuken en aan den anderen arm een breuk met een zware kneuzing. Gelukkig is heden alles gezet en is er niet direct gevaar. Haar man (kapitein van de Camphuis) is op reis. Wij zorgen nu voor haar en haar drie kin deren. Dinsdagmiddag is op een trein der St.- Spoor traject Gronau-Enschede tusschen de Gla- nerbrug en de 2de spoorbrug, een schot gelost. De ruiten van een der coupé's werden ver brijzeld. De scherven vlogen rakelings langs de reizigers, die allen ongedeerd bleven. De zaak is in onderzoek. Een treurige ramp heelt Zaterdagavond in de le Jan Steenstraat te Amsterdam plaats gehad. Te 11.48 werd de brandweer opgescheld voor een uitslaanden brand in perceel no. 117 in die straat. De brand was ontstaan op de tweede étage van het perceel, bewoond door het gezin van den heer Majer. Deze was bezig een branden de petroleumlamp bij te vullen en terwijl hij dit deed ontplofte de lamp. De man moest de lamp laten vallen, wilde hij zelf niet het slachtoffer der onvoorzichtig heid worden, want reeds werden hem baard en knevel door de vlammen geschroeid. Hij had nauwelijks den tijd zich en de zijnen te redden, want spoedig stond het geheele ver trek in lichte laaie. De vlammen tastten al spoedig ook het tweede bovenhuis aan. Dit was bewoond door het gezin van den heer Henrich Hansch. Deze woonde daar met zijn vrouw Sara Kruse, een vrouw van 43 jaar; een zoon Heinrich, 20 jaar; twee dochters, de eene oud 14, de andere 5 jaar, en zijn moeder, de 81-jarige Sara Braspenning, die ongesteld was. Deze menschen vluchtten, toen zij bemerk ten dat er in het bovenhuis onder hen brand was, naar den zolder, met uitzondering van den zoon, die eerst zijn vijfjarig kind bij buren in veiligheid bracht, doch toen weder naar boven ging, waarschijnlijk om de oude vrouw te red den, en deze niet vindende ging hij ook naar den zolder. Er waren brandgangen naar de aangrenzen de perceelen, maar de menschen hebben in hun zenuwachtigen toestand niet het besef gehad de schotten in te trappen. Tot overmaat van ramp zijn zij in het duis ter op zolder over een ijzeren ledikant gestrui keld en daar door den rook in zwijm gevallen, waar zij later werden gevonden. De pogingen aangewend om de levensgeesten weder op te wekken, werden, helaas 1 slechts met gedeeltelijk goeden uitslag bekroond. De beide mannen kreeg men weder bij ken nis, doch de beide vrouwen hadden bovendien reeds hevige brandwonden bekomen en het ge lukte niet haar weder tot bewustzijn te bren gen. Men deelt aan de N. Gr. Ct. uit Beerts mede, dat een boerenmeid te Rütenbroek (bij Terapel), die ƒ1200 uit een loterij trok, dit in de spaarbank wilde beleggen, doch vermoord werd op weg naar den directeur. Haar mees- Ier belette haar zoo vroeg te gaan, dat ze bij licht kon overkomen, weshalve zij des avonds een onveiligen weg moest passeeren. Een gendarme te paard, die haar tegemoet kwam, vergezelde haar een eindweegs, doch keerde spoedig, omdat het meisje zei wel alleen te durven, terug. Dit speet hem later, waarom hij besloot an dermaal te keeren en te onderzoeken of het meisje goed was overgekomen. Op niet grooten afstand vindt hij haar met afgesneden hals en beroofd van haar geld. Hij heeft vermoedens tegen haar meester, neemt het mes mee, dat op de plaats des onheils ligt en begeeft zich naar de boerderij, vraagt daar brood voor zijn paard. De vrouw zoekt een mes manlief is nog niet terug en onze wakkere politieman vindt gelegenheid het gevondene onder het brood te leggen. Hij vestigt op dit mes de aandacht der vrouwzij erkent dit als het hare. ln- tusschen komt de man, die dadelijk wordt op gepakt en het geld nog in zijn bezit blijkt te hebben. Volgens berichten uit Britsch-Columbia zijn er 79 procent meer menschen, die naar het goudland Klondyke vervoerd willen worden, dan de stoombooten kunnen bergen. Aan het ge- brui k van ongeschikt materiaal of aan gemis van goede zeelieden zal dan ook toe te schrij ven zijn, dat nu reeds de tweede stoomboot, die goudzoekers naar Seattle zou overbrengen, ver gaan is. Te Skagway is, naar men zegt, de gezond heidstoestand zeer slecht, ook moet daar erge wanorde heerschen. In tegenstelling met de eerste berichten nè de uitspraak van het vonnis in het Zola-proccs dat Zola niet in hooger beroep zal gaan, komt nu de telegraaf melden dat mr. Labori een aanvraag tot voorziening in cassatie heeft inge diend. Een groot deel deel der Duitsche pers criti- seert de uitspraak alles behalve verzoenend. Zoo schrijft het „Berliner Tageblatt"Men slaat Zola, doch meent Duitschland. Gisteren hebben wij de hoop met de Franschen eenmaal tot een eerlijken vrede te zullen geraken, voor goed moeten begraven. De revisie van het Dreyfus-proces heeft men geweigerdof men de rivisie van het vredestactaat van Frankfort be reiken zal P Zoo gaat het voort in andere organen, waar in werkelijk de spot gedreven wordt met de vernedering, die Frankrijk op zich heeft gela den. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur 1 Wees zoo goed onderstaand schrijven -in uw Weekblad op te nemen Dat er in den Ring IJzendijke eene Commis sie bestaat, die, door het inzamelen van gelden, de geen uitstel duldende herstelling van het Kerkgebouw der Hervormde Gemeente te Hoofd plaat hoopt te verzekeren, is aan alle Kerke raden en Kerkvoogdijen, benevens aan velt par ticulieren in Zeeuwsch-Ylaanderen bekend. Toch heeft ondergeteekende, Secretaris-Pen ningmeester dier Commissie, tot dut ver uit dat District nog weinig medewerking ondervonden. Dat is te betreuren. Want juist in de naaste omgeving moest men eene noodlijdende zuster- gemeente hulpvaardig bijstaan. De ondergeteekende wijst daarom op het vol gende i°. Zooals de Kerkvoogdij van Schoondijke ƒ26 heeft gegeven, zoo zijn er meer Kerkvoog-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2