voor Zeen wscli - Vlaanderen, PETRA, M nsstosiisit. n fersoonlijkG dienstplicht. No. 333. Zaterdag 12 Februari 1898. 7e jaargang. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken ZateriUig bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. n. Dienstplicht mag geen koopwaar zijn, mag liet beschouwd worden als een last, waaraan eder die kan, zich het liefst moet onttrekken lie plicht moet in eere hersteld worden als eene dele roepingals eene voorbereiding tot eene [rootsche taak, eene taak, die niet met een leiner of grooter som ine gelds maar door per- oonlijke toewijding, door inspanning van eigen tracht, door opoffering, zoo noodig, van lijf en eren wordt volbracht. De regeering meent mitsdien dat zoowel maat- ihappelijke als bijzondere belangen door invoe- ing van persoonlijken dienstplicht in hooge mate pbaat zullen worden, onder herinnering dat in ;een enkel land van Europa, waar hij is itige- roerilvan den persoonlijken dienstplicht ernsti- !e bezwaren ondervonden zijn, zelfs niet daar vaar dc dienstplicht zeil, zooals in Duitschland, inderdaad van zeer bezwarenden aard is. De toelichting der onderdeden bevat o. a. het volgende De considerans en artikel 1, ad art. 1 der nilitiewet, zijn zoodanig gesteld, dat in de wet zelve hare hoofdstrekking, namelijk de invoe ring van verplichten persoonlijken dienst, uit gedrukt en op den voorgrond geplaatst wordt. Worden zij gewijzigd zooals is voorgesteld, dan vervalt uit de wet het houden van een tweede zitting door den militieraad en wordt tan dat college de bevoegdheid toegekend om DOOR B. BJORNSON. Toen Pedro weer binnen kwam, had hij een wollen muts op en een doek over de ooren ge bonden. Jaik ben gereed sprak hij, terwijl hij groote wollen handschoenen aantrokhet was ilsot hij de strengste winterkou moest trotseren. Maar wij moeten niet vergeten hij draaide zich om, de kap hij zag van Petra op Ganlaug, van Qunlaug op Petra. De eerste Jam een blauw wollen muts, die over een stoel bingmaar de geur die uit de muts opsteeg deed Petra bijna stikken. Zij smeekte om „frissche lucht." Gunlaug zag dat Petra onwel werd, en ijlde met haar naar den tuin. Zij dronk met volle teugen den koelen herfstlucht in. Toen ze weer een weinig tot zich zelve kwam, was haar eer- vraag Waar ga ik heen voor de uitspraak omtrent zaken, welke ten dienenden dage niet konden worden afgedaan, een naderen dag vóór de sluiting van de zit ting te bestemmen. Volgens eene voorgestelde bepaling worden de lotelingen, die aan zekere bij koninklijk be sluit vast te stellen eisohen van bekwaamheid voldoen, inet betrekking tot hunne inlijving bij een bepaald korps en hunne plaatsing in een bepaald garnizoen, op één lijn gesteld met de vrijwilligers bij de militie, en zulks bij wijze van aanmoediging voor allen om zich tot het voldoen aan deze eischen te bekwamen. Bij het ontwerp wordt voorgesteld aan de bepaling, tengevolge waarvan het aan jongelie den, die bij de loting voor het blijvend gedeel te een laag nummer hebben getrokken, niette min mogelijk is gemaakt na afloop van den eorsto-oefeningstijd lmbwaarts te keeren, wette lijke sanctie te verleencn niet alleen, maar die ook uit te breiden. Tot nu toe is de hier be doelde nummerverwisseling alleen toegestaan aan de manschappen, mits zij behooren, wat de in fanterie betreft, tot hetzelfde bataljon, en wat de vesting-artillerie betreft, tot dezelfde com pagnie. Bij aanneming van het voorliggende ontwerp zou zij worden uitgebreid bij alle korp sen tot hot geheele korps. Daardoor zal die verwisseling gemakkelijker en minder kostbaar worden. Het beginsel van persoonlijken dienstplicht wordt door deze regeling niet aangetast. Door de afschaffing vati de dienstvervanging toch wordt bereikt,, dat ieder door het lot aan gewezen en voor den dienst geschikte loteling wordt voorbereid tot de taak, welke hem bij de Naar Bergen antwoordde Gunlaug, haar de jas dichtknoopcnd dat is een groote stad, waar niemand ie kent. Gij krijgt 100 kronen mee als het niet goed mocht gaan, hebt gc altijd iets achter dc hand. Hij leent ze jou. Hij hij geeft ze, geeft ze, mompelde Pedro, die haar voorging naar de straat. Leent ze jou, herhaalde Gunlaug, alsof hij niets had gezegd. Ik zal ze hein terugbetalen. Zij ontdeed zich nu van een doek en bond dien oin Petra's hals. Gij moet schrijven, zoo dra het je goed gaat niet eerder. Moeder I En nu zal hij je aan boord brengen van het schip, dat daar buiten ligt. O, God, moeder I Zie zoo, nu is er niets meer. Ik ga niet mee. Moeder, moeder I De Heere zij met u, vaarwel Moeder, vergeef mij, moeder I Vat geen kou op zee. Zij waren nu den tuin doorgegaan. Gunlaug sloot het hek. Petra stond voor de gesloten deur. Zij ge voelde zich hopeloos ellendig en verlaten. Maar verdediging van den vaderlandschen grond kan worden opgedragen. Is dat doel bereikt, dan blijft slechts arbeid te doen over, een arbeid welke met de eigenlijke oefeningen feitelijk niets gemeen heefthet betrekken van wachten, het uitoefenen van corveeën enz., zoodat het onver schillig is, wie dien arbeid vervult, indien bij slechts goed wordt uitgevoerd. Het landsbe lang vordert alzoo in geer.en deele dat bepaalde personen daarvoor onder de wapenen blijven. Evenals in de bestaande Militiewet wordt in het ontwerp rekening gehouden met de bezwaren tegen afbreking in de opleiding van geestelijken door den krijgsdienst, maar thans komt eene meer volledige voorziening billijk voor. Daarom worden voor de vrijstelling met gees telijken vrijgesteld zij die zoo in Nederland als in de overzcesche bezittingen worden opgeleid in kloosters of op missie-scholen, die niet ge rekend worden onder de „erkende inrichtingen", alsmede de ordebroeders. Door ecnige bepalingen is de regeering in staat maatregelen te nemen, waardoor misbrui ken worden voorkomen en is wetswijziging on- noodig, indien mocht blijken dat de bestaande inrichtingen van onderwijs niet inecr voldoen aan de bedoeling der wet of met nieuwe inrich tingen behooren te worden vermeerderd. Ten aanzien van kostwinners is in de voor gestelde wet een andere vorin gekozen dan in vermelde wetsontwerpen. Met de thans voor gestelde bepaling wordt beoogd, alleen dhn ontheffing te verleenen, indien het gezin, door het gemis van den lot ding, armlastig zou worden. Tijdelijke ontheffing van den werkelijken dienst kan worden verleend, hetzij bij de inlijving aan opeens doorstroomde haar een gevoel van ver lichting. Het geloof aan een betere toekomst, waarin haar lijden zou worden vergoed, vervul de haar. Als een heldere vlam, die plotseling opschiet, daalt, rijst en weer verdwijnt, zoo wis selde eenige oogenblikken in hare ziel, het licht der hoop, tot het verdween en het opnieuw donker werd in haar gemoed. Langzaam volgde ze Pedro, die luid op zijne groote laarzen voorlslofte, door de stille straten der in rnst verzonken stad, voorbij de gesloten ontbladerde tuinen. Ze kwamen in de allee waar ze diep in de verdorde bladeren trapten en de spookachtig uitstaande takken en twijgen zich schenen uit te strekken, om haar te grijpen. Ze kropen meer dan ze liepen den heuvel af, waarachter dc boot lag, die Pedro dadelijk be gon los te maken. Zwijgend namen ze er in plaats en ieten van wal. Het landschap was weldra een donkere massa geworden, waarop de nachtelijke hemel zwaar scheen te rusten. Huizen, bosschen, bergen waren als opgelost in de duisternisalles wat zij van kind af aan had gezien en gekend was nu verdwenen. Vaarwel fluisterde Petra, starende in den nacht, vaarwel 1 hen die op dat tijdstip kostwinner zijn, hetzij later aan reeds ingelijfden die inmiddels kost winner werden, in beide gevallen voor zekeren tijd bij het voortbestaan der reden van ont heffing telkens voor zekeren tijd te verlengen. De bepalingen omtrent een verblijf buitens lands van den verlofganger der militie voor langer dan vier weken worden mede herzien. Hoewel die uitvoering van het wettelijk voor schrijft getuigt van eene hoogst milde opvatting, inoet toch daarnevens worden erkend, dat voor eene koloniale en handeldrijvende mogendheid bevordering der vestiging van personen van den dienstplichtigen leeftijd in dc koloniën of in den vreemde weuschelijk is, terwijl het ook ter ver sterking van den band tusschen moederland en koloniën alleszins aanbeveling verdient de per soonlijke deelneming van hier te lande gevestigde personen aan het bestuur en den handel van Nederlandsch-Indië aan te moedigen. Uit dien hoofde wordt het raadzaam geacht eene vrijge vige regeling op dit stuk in de wet zelve neer te leggen, door daarin op te nemen eene bepa ling, overeenkomende, met die, welke, door over neming door de regeering van het amendement De Beaufort, het tweede lid van artikel 7 der „Wet op de reserve voor de landmacht" van van den 2den Mei 1897 (Staatsblad no. 119) uitmaakt, en aan die bepaling nog eene andere toe te voegen, waarbij buiten twijfel wordt ge steld, dal aan de toestemming tot. verblijf bui tenslands kan worden verbonden vrijstelling van het jaarlijksch onderzoek, van de herhalingsoe feningen en van opkomst onder de wapenen in geval van mobilisatie. Ten deze wordt tegen misbruik gewaakt door Op het schip, dat dicht bij het strand voor anker lag, wachtende op den morgenbries, liep een man op en neder. Nu zag Petra hem bij den achterstevenhij liet een trap naar bene den, en hielp hen aan boord en ging toen den kapitein hunne aankomst verwittigendeze ver scheen een oogenblik later op het dek. Petra kende hem en hij [haar, maar zonder iets te vragen, zolder eenig betoon van mede lijden wees hij haar de plaats waar zij moest slapen en zeide haar wat zij doen moest indien ze iets behoefde of zich ziek gevoelde. Ziek gevoelde ze zich in erge mate, toen ze beneden kwam. Zij [begat zich weer naar boven. Een geur kwam haar tegemoet van chocola. Zij had zulk een honger. Daar naderde haar de man die haar ontvangen had, met eene oude „karbies", gevuld met brood en koek. 't Was van haar moeder, zei hij. Terwijl ze at, ver telde hij haar, dat er ook een kist met linnen en kleederen voor haar aan boord was. In dat oogenblik kwam het beeld harer moeder baar met zeldzame klaarheid voor den geest. Het was als een visioen, zij zou het nimmer verge ten. Eerst nu leerde ze hare moeder schatten en begrijpen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1