voor Zeeuwsch-Vlaanderen. PETRA, isl ïissciersiisle. fersoonlijke dienstplicht. No. 332. 7' jaargang. FEUILLETON. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. I)eze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bres/eens. I. Aan de memorie van toelichting betreffende het wetsontwerp tot wijzigingen aanvulling der militieweï, is het volgende ontleend Overeenkomstig de toezegging gedaae in de Troonrede, waarmede de tegenwoordige zitting der Staten—Generaal werd geopend, bevat het aangeboden wetsontwerp voorstellen tot wijzi ging der militiewet, in dien zin, dat de be voegdheid tot het stellen van plaatsvervangers en nummeryerwisselaars uit die wet verdwijne. liet ontwerp heeft ten doel het vaststellen en in toepassing brengen van het beginsel van den persoonlijken dienstplicht en behelst dan ook geen andere wijzigingen dan die, welke op de persoonlijke vervulling van dien dienst betrek king hebben of daarmede rechts treek sch in ver band staan. Wordt het voorgedragen ontwerp tot wet verheven, dan zal krachtig de hand worden ge slagen aan'de hervorming der levende strijd krachten. Intusschen zal door onverwijlde invoering van den verplichten persoonlijken dienst al dadelijk eene noodzakelijke verbetering der levende strijd krachten zijn tot stand gebracht, welke aan elke hervorming op dat gebied ten grondslag moet strekken, onafhankelijk van de beginselen, waar op later het ontwerp voor de genoemde her vorming zal berusten. De ministers van oorlog, van marine en van binnenlandsche zaken, die de memorie van toe- DOOR B. BJÖRNSON. Zij deed wat Qunlaug haar beval. Deze hielp haar bij het aantrekken toen het licht der lamp hierbij een oogenblik helder op Gun. laug's gelaat viel, zag Petra dat het gelaat ba rer moeder was veranderd. Was zij in deze laatste dagen zoo verouderd of viel het Petra nu voor de eerste maal op. Petra's tranen rolden neder op Gunlaug's handen, maar deze scheen het niet te merken er werd geen woord gesproken. Met een Zuid- wester was haar costuuin voltooid. Toen zij dezen had opgezet, nam haar moeder haar het pakje af, blies het licht uit en zei met ge smoorde stem Kom nu 1 Zij gingen de gang door, en verlieten het huis door de achterdeur. Zij liepen door den platgetrapten tuin, nu en dan struikelend over 1 omvergehaalde hoornen. lichting onderteekenen, zijn van meening dat het volgen van dezen weg op de zekerste en snelste wijze zal voeren tot het einddoel de regeling van den verplichten krijgsdienst, voor geschreven in het tweede lid van artikel 181 der grondwet. Hoewel zou kunnen worden volstaan met ver wijzing naar hetgeen voor de invoering van den persoonlijken dienstplicht is aangevoerd in de vroeger tusschen regeering en volksvertegen woordiging gewisselde stukken, zoo hebben ge noemde. ministers niettemin in het kort uiteen gezet, waarom zij de afschaffing van de dienst- vervanging bij de militie noodzakelijk achten. De gronden daarvoor zijn in 't kort de na volgende In de eerste plaats wordt van den maatregel verwacht verbetering van het zedelijk en ver standelijk gehalte der militie. Tot dusver zijn mannen van beschaving, ken nis en verstandsontwikkeling, slechts in gering aantal in har, gelederen aanwezig Van de gelegenheid, door de bestaande wet aan de lotelingeu geopend, om zich van het persoonlijk vervullen van linnneii dienstplicht te. ontslaan, wordt een ruim gebruik gemaakt. Vervanging in den dienst wordt den lotelin- geu gemakkelijk gemaakt door maatschappijen en zoogenaamde coinraissionnairs. Nauwlettender toezicht hij de aanneming door strengere eischen zou in de praktijk moeilijk zijn, maar bovendien, zonder waarborg te ver krijgen dat het zedelijk gehalte zou verbeteren, tengevolge hebben, dat de plaatsvervangers en nummerverwisselaars in prijs stijgen, en dus de vervanging voor velen minder of moeilijker be- Gij moet nog maar eens goed rondzien, want hier zult gij wel nooit weer terugkomen. Petra liep evenwel door zonder rond te zien. Zij volgden den grooten weg langs het bosch, waarin zij haar halve leven had doorgebracht, en zij herinnerde zich hare ontmoeting met Gunnar en Yngve Bold, en haar laatste samen zijn daar met Oedegaard. Zij gingen zacht over verdorde bladeren, het was een koude herfstnacht Petra rilde in haar ongewone kleeding. De moeder sloeg een zijpad in, dat naar een tuin leide. Petra herkende dien tuin, ofschoon zij hier nooit geweest was, nadat zij dien als kind had bestormd. Het was de tuin van Pedro Ohlsen. Gunlaug had een sleutel van het hek. opende het en trad binnen. Het had Gunlaug veel gekost om tot hem te gaan het koste haar nog meer, daar te komen met hare ongelukkige dochter, die on der haar dak niet meer veilig was. Zij klopte aan een zijdeur, en onmiddellijk daarop hoor den zij schreden en zagen zij licht. De deur werd door Petra in reiscostuum geopend hij was bleek en ontdaan. Hij hield een vetkaars in de hand en zuchtte diep toen zijn oog op Petra's gelaat viel, dat door schreien was op- reikbaar wordt. Door de plaatsvervanging af te schallen, maar de nummcrverwisseling te behouden, zou even min het beoogde doel worden bereikt. Afschaffing der plaatsvervanging met behoud der numinerverwisseling zou dan ook niet leiden tot afdoende verbetering van het zedelijk en intellectueel gehalte der militie. Bovendien acht de regeering behoud der num inerverwisseling alleen mogelijk bij beperkte con tingenten of bij dienstplicht met ongelijke oefe ning, en daardoor zou dus ongetwijfeld op het aan te nemen stelsel van legervorming worden geprejudicieerd. Er bestaat slechts één afdoend middel om de militie aan hare bestemming te doen beant woorden, namelijk ook het meer ontwikkelde gedeelte der natie in de gelederen der militie op te nemen. De invoering van den persoonlijken dienst plicht is in de tweede plaats hoogst gewenscht, omdat op die wijze de minst kostbare legeror- ganisalie is te verkrijgen, daar bij de volstrekt noodige uitbreiding van het leger het vereisch- te aantal officieren, onderofficieren en korpo raals anders niet, of althans niet dan met zeer groote geldelijke opofferingen zou zijn te beko men Afschaffing van de dienstvervanging is voorts een cisch van sociale rechtvaardigheid. Voor de groote meerderheid bestaat feitelijk thans reeds de persoonlijke dienstplichtwan neer nu het beginsel van gelijkheid voor de wet ook met opzicht tot de militaire verplich tingen in toepassing wordt gebracht, zal het rechtsgevoel des volks daardoor zeer zeker ver gezwollen. Zij zag hem aan, maar wijl hij het niet waagde haar te herkennen, waagde zij het evenmin er voor uit te komen, hoe goed zij hem kende. Hij heelt beloofd je te helpen om weg te komen, sprak Gunlaug, zonder een van bei den aan te zien, terwijl Ohlsen vóórging naar de kamer. Hel was een klein, laag vertrek eene met onaangename geuren bezwangerde lucht kwam den biniieutredenden tegemoet en had op Petra een ynauwenden invloed het arme kind had in de laatste vierentwintig uur gegeten noch geslapen. Midden aan den zolder hing een kooi met een kanarievogelmen moest zich bukken, wil de men er zich niet aan stootende zware ei kenhouten meubels deden het vertrek nog lager schijnen dan het was. Op tafel lag een blad muziek met een fluit, Pedro Ohlsen slotte met zijn groote reislaarsen heen en weder, alsof hij iets te doen had. Een zwakke stem uit een achterkamertje vroeg Wie is daar Wie is daar binnen waarop Ohlsen nog sneller de kamer rondsloflr, terwijl hij mompelde och, dat is, hm, hm, dal is hm, hm, hierop verdween hij in de achterkamer. Qunlaug zat hij het venster, met de beide hoogd worden. Het leggen van een onevenredig zwaren druk op de mingegoeden kan zeker ook niet hierdoor worden verdedigd, dat de armen meer belang hebben bij het doel, waarvoor de militielast wordt opgelegd. Zonder eenigen twijfel zal de afschaffing der dienstvervanging ook leiden tot betere onderlin ge waardeering van de verschillende standen in de maatschappij. Rijken zullen wel is waar rijk en armen zul- len arm blijven maar beiden zullen met el kander in aanraking komen op een onzijdig ge bied, in de vervulling van gemeenschappelijke, plichten, op een leeftijd, waarop de ontvanke lijkheid voor goede indrukken, de waardeering van goede eigenschappen wederzijds nog niet is weggenomen. Voorts zal de invoering van den persoonlij ken dienstplicht binnen enkele jaren een gevoel van weerbaarheid en volkskracht wekken, dat een allerheilzaamsten invloed moet oefenen in de verschillende richtingen, waarin de nationale werkzaamheid zich openbaart. Voorts wordt verwacht dat de afschaffing der dienstvervanging op het physiek, moreel en in tellectueel gehalte van de bevolking een gun- stigen invloed zal hebben. Het dienen met beschaafde jongelieden, die meer naar den geest ontwikkeld zijn, zal voor hen die in dit opzicht op lageren trap staan, eene gelegenheid wezen lot vermeerdering van kennis en beschaving. Ook meer physieke ontwikkeling zal door den verplichten persoonlijken dienst, vooral in een levenstijdperk, waarin lichaamsoefening en armen op de knieën, het hoofd in de handen gesteund zij sprak geen woord, zuchtte nu en dan diep en scheen niets te zien dan het witte zand dat op den vloer was gestrooid. Petra stond bij de deur, beide hauden hield ze tegen haar borst gedruktzij gevoelde zich ziek. Een groote, ouderwetsche hangklok tikte luid, de vetkaars op tafel liep met groote tan den af. Eindelijk verbrak Qunlaug de stilte en sprak Ik heb dien man in vroegereu tijd 't Waren maar weinige woorden en ze wer den niet beantwoord. Pedro bleef nog steeds wegde kaars brand de droevig, de klok tikte maar door. Petra gevoelde zich hoe langer hoe zieker en onophoudelijk suisden haar de woorden ba rer moeder in de ooren Ik heb dien man eens gekend. De klok scheen tikkende die woorden te her halen Ik heb dien man eens gekend. In later tijd kon Petra nooit een vertrek binnentreden waarin een benauwde atmospheer keerschle, zonder zich haar onwelzijn en het klokgetik te herinneren. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1