Rechtzaken. Burgerlijke Stand. Maandag is tc Utrecht overleden de lieer ds. N. d3 Jonge, op slechts 52-jarigcn leeftijd. Ds. N. dc Jonge, was overbekend door zijn talrijke geschriften en weekblaadjes op geestelijk gebied, en door zijn krachtigen arbeid te Brus- sel en in ons vaderland. KRFSKF.VS, 28 Januari 1898. Aan het postkantoor Breskons en de, daar- i onder ressorteerende, hulpkantoren werd gedu rende de maand Dcc. ingelegd ƒ6704.(II5; te rugbetaald 1913.42. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2522. Vleuwvliet. Zondag den C Februari a.s. des namiddags te 2 uren, hoopt de heer H. van Essen, beroepen predikant bij de Nederl. Herv. gem. als zoodanig zijne intrede te doen, na des voormiddags bevestigd te zijn door ds. Van den Berg van Zierikzee. Sclioondijke. De heer A. van Male, tim merman en aannemer alhier, i« door de Arron- dissements-Reehtbank te Middelburg benoemd als plaatsvervangend lid der commissie tot her ziening der belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Zaterdagochtend is op de Waal bij Nij megen, een der grintsehepen van de firma Rov ers, schipper Bontsgezel, geladen met ijzererts gezonken, naar vermoed wordt tengevolge van een lek, ontstaan door het losspringen van bou ten. De opvarenden wisten zich te redden. Nienwvliet, 25 Jan. Heden werd bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alleen tot candidaat gesteld de heer D. Luteijn Pz.. en mitsdien door den Burgemeester geko zen verklaard. De lieer Luteijn heeft zijne be noeming aangenomen. Door de Arrondissements-Reohtbank te Middelburg is benoemd tot lid der commissie tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen in het schattingsdistrict Middelburg, de heer J. A. Risseeuw, wethouder der gemeente Qroede. (ironie, 24 Jan. Hedenmorgen hield dc gemeenteraad eene openbare, vergadering, waar in de heeren Fremouw, De Roo en W. Salomo afwezig waren. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat dc heer C. P. Qeelhoedt met 1 Jan. als hootd aan de school te Kruisdijk is in functie getreden een missive van Ocd. St. dat Burg. en Weth. tot 1 April 1898 gemachtigd zijn oin te be schikken over de helft der gewone uitgaven, tengevolge van de nog niet gedane vaststelling door Ged. St. van de gein. begrooting voor I8U8. Bij de gedane kasopneming bij den gemeen te-ontvanger bleek in kas te zijn ƒ4731.48. Missive van Ged. Staten, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit tot wijziging der ver ordening op den Hoofd. Omslag, waarbij deze belasting kan gegeven worden tot een bedrag van ƒ5000. Namens den Minister van Binnenlandsche Zaken wezen Ged St. er tevens op, dat deze wijziging niet kan worden geacht tengevolge van het bepaalde bij art. 14 der wet van 24 Mei 1897, waarbij alle verordeningen van hoofd, omslagen en plaatselijke belastingen met 1 Jan. 1901 van rechtswege vervallen, waaruit volgt dat deze gewijzigde verordening toch vóór dien tijd moet worden herzien. Mededeeling van het kon. besl. van 13 Jan. jl. tot goedkeuring van het besluit van Ged. St., waarbij de jaarwedden van den Burgemees ter en den Secretaris zijn vastgesteld op ƒ730. Ingevolge dit kon. besl. werd zonder hoof delijke stemming besloten tot wijziging der bc- grooting door aanvulling van het bediag uit getrokken voor de jaarwedden van den Burg. en den Seer. en te brengen op ƒ73 0, terwijl de ontvangsten der meerdere uitkecring door het Rijk tot ƒ875 verhoogd. Door de thans genomen besluiten is de bc- grooting bijna in orde. Nog in één post moest worden voorzien het zij door den Hoofdelijke!' Omslag met ƒ300 te verhoogen, hetzij de post „onderhoud van stra ten, markten en pleinen" met ƒ300 te ver minderen. Aangezien de voorzitter niet is belasting betalend ingezetene en Burg. Weth. geen voor stel doen, wilde hij toch dit punt met een en kel woord toelichten. Uit de begroeting voor 1898 blijkt, dat goen opcenten op de personeele belasting zullen ge heven worden, terwijl dit over 1897 ƒ1028.51 bedroog, doch waarvoor nu dc hoofd, omslag met ƒ700 is verhoogd eu tot ƒ1700 is go- bracht, welke verhooging ongeveer gelijk staat met. het zeilde percentage van het tegenwoordi ge kohier der personeele belasting. Voor lid onderhond van straten is ƒ000 uitgetrokken, terwijl daar hoogstens ƒ150 voor noodig is. Indien geen belangrijke herstellingen noodzakelijk blijken, kan daaruit weer gespaard worden, totdat eene lading keien kan worden aangekocht Hij zou het bovendien den raad moeten ont raden om nu reeds dc hoofdelijke omslag tot liet maximum van ƒ5000 op te voeren, terwijl men dan zoo noodig geen cent meer kan hef fen. De lieer Lombaard vond dat eene herstelling van sommige straten hoog noodig was, en bet mitsdien veiliger was om den hoofd, omslag te verhoogen. Is er later eens geld over van de straten- herstelling, dan kan dc hoofd, omslag weer ver minderd worden. De voorz. merkte op, dat dit jaar voor dc stralen niet te kort zal zijn, en dat zckei wéér wel ƒ400 zal kunnen disponibel gesteld wor den, totdat het de moeite waard is, dat een lading keien kan worden aangeschaft. De heer Hainmacher noemde de toestand van dc Bleekerstraat heel slecht, eu verzekerde, dat men heel spoedig zal staan voor eene vernieu wing van die straat en ook voor den Ring. De lieer Risseeuw achtte het bezwaarlijk om de ingezetenen te bezwaren op den Hoofd, om slag. Do heer Hanimaclier zeide, dat liet werk toch inoest gedaan worden. De heer Risseeuw hernam, dat men op zoo'n wijze de belasting der ingezetenen eerder ging verhoogen dan verlagen. De lieer Lombaard zeide, dat als men liet onderste uit de kan wil hebben, men het scheel op den neus kreeg. Het blijkt dat inen met die Brusselsclie keien niet vooruit is gegaan, want dc oude straten, die uitgebroken zijn wa ren beter dan de nieuwedeze zullen dan ook zeer spoedig herstelling behoeven. We zijn wel goedkoop geholpen, inaar goedkoop is ook wel eens kwaad koop. Do voorz. moest liet tegenspreken, dat de nieuwe straten slechter zijn, alhoewel het niet onmogelijk is, dat de Brusselsclie keien in dc praktijk minder zullen voldoen. De heer Lombaard stelde voor om de hoofd, omslag inet ƒ300 te verhoogen en te brengen op ƒ5000, aangenomen met 8 tegen 1 st., die van den heer Rissoeuw. Na deze gevallen beslissing wenschte dc voorz. even de uitspraak te vernietigen in opeuhare vergadering gedaan, dat de afvoering van de opcenten op de personeele belasting diende tot vermindering van belastingdruk. In 1890 werd aan opcenten gelieven ƒ1105 bij een hoofd, omslag van ƒ4000, in 1897 1028.51 bij een gelijke hoofd, omslag en 1898 geen opcenten bij een hoofd, omslag van 5000, zoodat hieruit blijkt dal dc belasting der ingezetenen niet vermeerderd is. Na liet besluit lot wijziging der begrooting was er geen bezwaar tegen, dat dezelve ter goedkeuring aan Ged. Staten werd opgezonden. Het laatste punt der agenda was de behan deling der algcmeene politie-verordeuing. Dezelve werd door B. en W. den raad voor gesteld. De heer Lombaard stelde voor de behande ling te verdagen wegens ziekte van enkele le den. Den lieer Hammacher kwam een verdaging ook liet ineest gewenscht voor, met liet oog op dn algerueenc licerscliende ziekte. De voorzitter nam de vrijheid dit tegen te spreken er heerschte wel een algcmeene ziekte onder de kinderen, maar niet onder de raads leden. Het argument der niet-voltalligheid is niet steekhoudend, want een volgende inaal kan weer een ander afwezig zijn. Waar uit den boezem van den raad herhaaldelijk stemmen zijn opge gaan tot het herzien der politie-verordening ouder het motief alsol de ingezetenen tot ban deloosheid oversloegen, en waar die zeilde raad op spoed aandrong, kwam het hem vreemd voor, dat het zoo'n gcruimen tijd geduurd had ter liet ontwerp hij Burg. en Weth. terug was, en kon hij zich evenmin eene verdaging begrijpen. Hij zou echter niet willen aandringen op ee ne behandeling. De verordening wordt door B. en Mden raad voorgesteldbesluit bij nu tot verdaging, dan is dat voor zijne verantwoording. Hij voegde tr aan toe, dat, met liet oog op de interpellaties en het geschrijf over die ver ordening de geest tot verdaging een eigenaar dig licht wierp op dc houding van sommigen, hetwelk hij te zijner tijd hoopte aan te toonen. De heer Lombaard deed liet voorstel om de behandeling der verordening te verdagen, welk voorstel werd aangenoineii met 8 tegen l st die van den beer Risscenw. Daarna werd de zitting gesloten. Sluis. Tot hoofd der openbare school A hI- hier is benoemd de heer G. den Toom tc Mid delburg. IJzendijkc. Door de raadscommissie in zake liet subsidie aan het muziekgezelschap alliii r, is aan Je werkende en honoraire leden de na volgende circulaire gericht. Door den gemeenteraad is ons opgedragen advies uit te brengen, in zake de door uw ge- zolschap aangevraagde subsidie. Om dit met vrucht, zoowel in het belang van uw gezelschap als in dat van alle ingezetenen te doen, weiisclien wij u met onze zienswijze bekend te maken te maken ell u belecidclijk te verzoeken, ons uwe bemerkingen mede tc doe len. IVij zijn eenparig van oordeel, dat niet al leen de instandhouding, maar zelfs dc verbete ring van den toestand van bet Muziekgezel schap in het belang der ingezetenen hoogst wcnschelijk is. Daarom achten wij het verleenen van een subsidie, wanneer liet blijkt dat daaraan bij een goed bestuur eu voldoende contribueering door do leden beboette bestaat, alleszints gewettigd, en wij zijn zelfs van oordeel, dat in dit geval, de gemeenteraad niet al Ie veel op bezuiniging zou dienen bedacht te zijn. Daar tegenover staat onze overtuiging, dat liet vour een gemeenteraad onverantwoordelijk is, het geld der ingezetenen aan een particu lier innziek ol ander liefhebberijgezelschap te besteden, zonder daarbij zoodanige maatregelen tc nemen als strekken kunnen, om ieder inge zetene dc gelegenheid te geven, het belang dat hij door de uitgaaf bij de zaak gekregen heeft hetzij rechtstreeks, hetzij door beroep bij het gemeentebestuur te doen eerbiedigen. Als zoodanig geven wij het bedingen der na volgende voorwaarden in overweging lo. dat door het gezelschap rechtspersoon lijkheid zal worden aangevraagd 2o. dat het reglement, dat bij die aanvraag moet worden overgelegd, aan de goedkeuring van den Raad moet worden onderworpen, na dat daarin de noodige wijzigingen en aanvullin gen zullen zijn opgenomen, welke naar ons in zien, in hoofdzaak zouden moeten bevatten lo. dat bestuursleden zullen gekozen worden a. twee door en uit de honoraire leden, l). twee door en uit de werkende leden, c. een door de donateurs, hetgeen men wordt door betaling van minstens 6 of meer gulden contributie 's jaarsen d. een door en uit den gemeenteraad. Zullende de Directeur-Kapelmeester steeds van rechtswege lid zijn. 2e Dat de iustrumenlen, vaandels en alle andere bezittingen der vcrecniging, als gemeen te eigendom zullcnwordeu beschouwd en bij cvcntueele ontbinding van bet gezelschap, ter beschikking van liet gemeentebestuur zullen moeten worden gesteld. 3c. Dat ieder belasting betalend Ingezetene der gemeente recht zal hebben, om zonder bal lotage, tegen betaling der contributie, honorair- of donatcurlid der verceniging te worden. Dit is naar ons inzien Mijne Heeren de rech te weg, oui het Muziekgezelschap op hechte grondslagen te vestigen en weldra tot zijn vroe- geren bloei terug te brengen, vermits bij zoo danige regeling, de zeer gegronde en overbe kende bezwaren tegen de tegenwoordige inrich ting zullen vervallen en een groot aantal in gezetenen zich niet meer behoeft te weerhou den om lid te worden. Met liet oog op de bekende pre-sie, dia steeds vóór en in de muziekgezelschap vergaderingen op den vrijen wil der leden wordt uitgeoefend, verzoeken wij U, ons rechtstreeks van Uwe goed- of afkeuring te doen blijken, door inle vering van een der hierbij gevoegde biljetten, op Maandag den 31 Januari aanstaande, tus- schen 9 en 11 uur 's voormiddags, in de daar toe ten Raadhuizc geplaatste stembus of bij een onzer aan huis. Arrondissemenls-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag 25 Jan. is veroordeeld wegens mis handeling A. B., 44 j., werkman, te Biervliet, tot ƒ10 boete of 10 d. hecht.; wegens huisvredebreuk F. L. v. P., 21 j., arbeider, te Sluis, tot 14 d. gev. straf Vrijgesproken zijn E. G., 25 j., en P. B. v. II., 37 j., arbeiders, en K. L., 56 j., vis- scher, allen St. Kruis, beklaagd van diefstal. troede. Huwelijks-Voltr. 28 Oct. Pieter Marinus Meijer, 47 j., wedn. en Suzanna Ver- sluijs, 48 j., jd. 4 Nov. Johannes de Marte- laere, 24 j., jm. en Maria Theresia Rijclaeit 22 j., jd. 18 id. Adriaan Pieter de Ruijsscher 23 j., jm. en Fruncina Maria Notebaart 19 j., jd. 25 id. Jacob de Ridder 19 j., jui. en Aal tje Colijn 21 j., jd. 25 id. Charles Louis van den Bossche 28 j., jm. en Levina Catharina Versehage 25 j., jd. 25 id. Abraham van Ela- negbein 27 j., jm. en Klaziua van Beloois 23 j., jd. 2 Dec. Cornelis Brakman 30 j., jm. en Joziua Verhage 28 j., jd. 9 id. Daniel Brug- geman 36 j., jin. en Maria Cornelia Dierings 34 j., jd. Geboorten. 2 Oct. Rozalia Sophia, d. van C. B. Verstractc en T. Caus. 12 id. Maria, d. van D. Faas en S. Eversdijk. 15 id. Mag- dalena Maria, d. van A. de Back en J. C. Basting. 19 id. Jozina, d. van P. Verhage en A. Risseeuw. 27 id. Jacoba, d. van I. C. Vin- jé. 24 Nov. Cornelia Johanna, d. van A. de Witte en C. J. de Badts. 26 id. Francina Maria, d. van M. de Wilde en C. Casteleijn. 28 id. Jacobus Johunnis, z. van J. J. de Fouw en J. E. Huisheere. 3 Dec. Janneke, d. van I. A. Basting en II. M. Scheerens. 9 Dec. Jo- hannis Izaak, z. v. J. J. Buijsse en M. de Hal ster. 12 id. Elizabeth, d. van P. Lombaard en S. Luteijn. 19 id. Jacoba Maria, d. v. J. J. van Peenen en E. van de Walle. Overlijden. 10 Oct. Maria de Kraker 82 j., wed. van J. H. Oosterling. 13 id. II. I. Sa- lomé, 46 j., echtg. van C. du Bois. 13 id. Adriana Catharina, 8 mud., d. van J. de Visser en J. Fremouw. 29 id. Wilhelmina Levina Elfrink 68 j., wed. van P. van Luijk. 29 id. D. B. Bruijsschaart (van IJzendijke), 41 j, echtg. van P. M. van Hoeve. 2 Nov. een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht, van J. de Visser en M. Hoste. 18 Dcc. Tanueke van Peenen, 51 j., echtg. van A. Willemsen. 25 id. Suzanna Fortrie 60 j., echtg. van J. Pons. SCHEEPVAART. 25 Jan. zijn Lobith gepasseerd Rijn en Schelde, st.Royers 5, Wackers, en Royers 8, de Roeck, allen naar Breskens.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2