voor Zeeuwsch-Vlaanderen. PETRA, 1st fcctaieisjs. No. 330. Zaterdag 22 Januari 1898. 7e jaargang. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: FEUILLETON. HET NIEU SBLAD Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika 90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. I)eze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. USVSKEYS, 81 Januari 1898. Maandagavond had onder voorzitterschap van den heer A. du Burck de algemeene jaarver gadering plaats van het Ziekenfonds alhier. De heer De Buisonjd, voorzitter der vereeni- ging, had kennis gegeven, dat hij wegens on- geiteldheid de vergadering niet kon bijwonen. De notulen werden daarna gelezen en on veranderd goedgekeurd. Aan het verslag over)het afgeloopen jaar uit gebracht is het volgende ontleend Het aantal leden op 31 Dec. 1896 107 be dragende, vermeerderde door toetreding met 9 Wen, en verminderde door vertrek uit de ge meente met 6, door bedanking met 4, door overlijden met 1 en door schrapping wegens vanbetaling met 1, zoodat het Fonds op 31 l)cc. '97 104) deelnemers telde. Het verslag eindigde met een woord van dank aan de verschillende leden die de leiding der vereeuiging in handen hebben voor hunne bereidwilligheid in deze beloond. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester leidde tot de volgende resultaten. Ontvangen was aan contribution en boeten /536.181/2, achterstallige ontvangsten over 1896 /7.491/2, verkoop reglementen /0.80, rente 7.69, bijdragen van begunstigers ƒ42, samen met het goed slot van 1896 ad ƒ387.721/2 een bedrag van ƒ981.895. Uitgegeven was aan uitkeering wegens ziek te ƒ446.65, wegens overlijden ƒ15 en aan verschillende uitgaven ƒ24.741/.;, totaal 506.391/.;, zoodat het batig saldo ƒ475.50 be draagt. DOOlt B. BJORNSON. De moeder was natuurlijk haar medeplichti ge. In baar zeemanshuis had de dochter die lichtzinnige begrippen ingezogen. Men wilde niet langer de schande dragen, door Gunlaug over de stad gebracht, men wilde moeder noch dochter meer dulden, en men kwam overeen, haar het leven onmogelijk te maken, of haar des noods met geweld te verdrijven. Op een avond verzamelden zich al de zee lieden die Gunlaug geld schuldig waren, de dronken arbeiders, die zij geen werk wilde ver ghaffen en de jongelieden die zij niet wilde borgen, op den heuvel, aangevoerd door het toogenaamd „betere volk". Men floot, siste, riep om het visschersmeisje e" om Gunlaug visch. Hiermee stelde men och uiet tevreden. Al spoedig nam een uit de bende een steen op, en slingerde hem te- Aangaande het voorstel van het bestuur van het Ziekenfonds te Oostburg tot overneming bij verhuizing van de leden van de verschillende fondsen in het kanton Oostburg, waaromtrent we reeds een en ander meldden, werd op voor stel van P. C. Roest besloten geheel zelfstan dig te blijven, en ook geen gebruik te inaken van bet bestuursvoorstel om voor vertrekkende leden eene uitkeering van ƒ0.50 aan ter plaatse bestaande ziekenfondsen, te doen. Zonder eenige bedenking werd een voorstel van het bestuur aangenomen om de uitkeering bij ziekte eerst te doen plaat» hebben na den derden dag der aangifte, indien de ziekte dan nog voortduurt. Goedgevonden werd dat een lid, dat zich bij voldoend bewezen wangedrag, hetzij bij dron kenschap, hetzij door vechtpartij, zich een ziekte of accident op den hals haalt, eerst nh 8 dagen recht op uitkeering heeft. Tevens werd aangenomen een voorstel van het bestuur om leden, die uit anderen hoofde bij ziekte of accident eene uitkeering genieten, slechts eene halve uitkeering uit dit fonds te doen erlangen. Na voldoende en bevredigende toelichting werd aangenomen een voorstel van het bestuur, om hen, die 4 weken achtereen schuldig zijn bet recht op eene week uitkeering te doen ver liezen. Een voorstel van I. de Koker om bij ziekte de contributie te laten doorgaan vond algemee ne instemming. Een voorstel van A. F. van Houte tot ver hooging der contributie voor de le klasse met 2i/2 cent per week kon bij de vergadering geen gen de deur. De dappere daad, werd door tal van hetzelfde gehalte gevolgd. Eerst tegen middernacht verstrooide hel volk zich. In huis was alles duister en stil gebleven. Den volgenden morgen waagde niemand het bij Gunlaug aan te kloppen, men vermeed zelfs hare woning voorbij te gaan, Maar tegen den avond herbaalde zich de oploop in ergeren graad. Alle glazen werden ingeworpen, de tuin ge heel vertreden, jonge vruchtboompjes uitgerukt, alles onder het zingen van Moeder, ik heb gevangen een zeeman, moeder! „Zoo, hebt gij dat 1" Moedel, ik heb gevangen een dominé, moeder, „Ei, haal hem op O, kling en klang, De neus wordt lang, Het helpt niet of de visschen bijten Kan men ze niet in 't bootje smijten. Moeder, hij is heengegaan, de zeeman, moeder „Zoo, is hij weg Moeder, hij is heengegaan, de koopman moeder! „Zoo is hij weg Moeier, hij zal heengaan, de doming, moeder, „Ei, haal hem op I" meerderheid verwerven. Daarna werd de bijeenkomst gesloten. De Varkens-assurantie „Eendracht maakt macht", hield Dinsdag ten huize van kV. Pleij- te hare jaarvergadering. Tegenwoordig waren S3 leden. Uit den toestand der Maatschappij bleek, dat ar 51 leden en 8 donateurs waren, en dat er van de 47 verzekerde varken» 10 als ziek wer den aangegeven, waarvan er 7 herstelden, 2 stierven en 1 werd onteigend. De ontvangsten hadden bedragen ƒ221.20 en de uitgaven ƒ137.60. Het goed slot k 83.60 heeft het maatschappelijk kapitaal ge vormd tot een totaal bedrag van ƒ1274.77. De jaarwedden van den voorzitter, secretaris en penningmeester werden bepaald op ƒ5, 10 en ƒ10. De inleg voor nieuwe leden bedraagt weer ƒ3. en de uitkeering voor gestorven ot ontei gende varkens andermaal bepaald op 35 ets. per KG. bruto gewicht. Als bestuursleden werden gekozen A. I. Cor nells met 21, H. Brakman met 29, J. A. Pois- sonnier met 23 en P. du Bois met 30 van de 33 stemmen. Tot keurmeester werd herbenoemd D. A. de Reijgh. Het reglement, dat door den loop der tijden tal van wijzigingen had ondergaan, werd thans opnieuw vastgesteld, en zal den leden tegen inruiling van het oude, kosteloos worden uit gereikt. In de daarna gehouden bestuursvergadering is herbenoemd als voorzitter A. I. Cornelis en O, kling en klang, De neus wordt lang, Het helpt niet ol de visschen bijten Kan men ze niet in bootje smijten. Men schreeuwde dat Gunlaug zich vertoo- uen zoumen genoot bij voorbaat reeds van hare machtelooze woede. Gunlaug kon in huis elk woord verstaan maar zij zweeg. Men moest iets ter wille van zijn kind kunnen verdragen. VI. Den eersten avond dal het tieren en roepen begon, bevond Petra zich op haar kamertje. Zij was opgesprongen alsof het huis om haar heen in brand stond, alsof alles boven haar hoofd in zou storten. Zij liep als een waan zinnige haar kamer rond. Hoe gaarne was ze gevlucht. Beneden bij haar moeder durtde ze niet komen, den weg door de deur was dus afgesneden, en voor het eenige venster stonden zij. Een steen vloog door het raam in haar bedzij gaf een gil, kroop in een hoek en verborg zich achter eenige kleedingstukken die aan den wand hingen. Daar zat ze ineen ge- benoemd tot penningmeester II. Brakman. Te Leiden is als arts toegelaten de heer F. G. Cornelis van Rotterdam, geboren te Breskens. Sclioondljke. In de raadsvergadering van 18 Januari jl. werd besloten tot enkele af- eu overschrijvingen in de hegrooting van 1897 eu een eervol ontslag verleend met ingang van 1 April a.s. aan den heer J. F. van de Plassche, onderwijzer aau school A wegens zijne benoe ming le 's Gravenzaude. Eene oproeping zat geschieden op de bestaande jaarwedde van 550. Nleuwvliet, 15 Januari. De heer J. de Meijer heeft zijn benoeming tot lid van den Gemeen teraad niet aangenomen, zoodat een nieuwe ver kiezing is bepaald up Dinsdag den 25e Janu ari e. k. Groede. Met ingang ran 1 April a. s. i» benoemd tot onderwijzeres aan de Christelijke school der Ev. Luth. Gein. alhier, inej. J. 8. Steinz te Sluis. De firma G. Kehlenbrink Jr. te Rotter dam, inporteurs van Bonus-thee enz., heelt de veldwinnende zucht van het publiek le baat genomen om ook bij hare artikelen als in ach terstaande advertentie aangegeven, cadeaux te geven. Waar aan de deugdelijkheid der waar noch aan de prijzen door de toekenning van de geschenken wordt te kort gedaan, is proef neming alleszins te wagen. doken, gloeiende van schaamte, bevende van vrees. Ongekende schrikbeelden gingen haar zielsoog voorbij, 't Scheen haar alsol ze van duizend aangezichten was omringd, gezichten die op haar neerzagen en, en grijnzend, hoon lachend haar naderden. Een vuurregen scheen op haar neer te dalen neen, liet vras geen vuur, het waren oogen, vurige, groote, gloeien de oogen. Sommigen hieven onbeweeglijk als in de lucht hangen, anderen dansten en draai den en schoten op haar toe. Jezus, Jezus I help mij 1 O, welk eene verlichting was het voor de de arme Petra, toen het laatste geluid der woes te bende, in den nacht wegstiert. Zij stond op, wierp zich te bed en verborg haar gelaat iu de kussens. Maar dit verhinderde niet, dat al les wat zij gezien had, haar bleef vervolgen. Eu onder alles stond haar het beeld harer moeder voor den geest, toornig en dreigend, wat moest hare moeder niet lijden ter wille van haar Geen slaap look haar oogen, geen vrede daalde in hare ziel, en de dag, die ein delijk aanbrak, bracht haar geene verlichting van smart. (Wordt verruigd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1