Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. een eenvoudige groep van in- en uithecmsclie gewassen een hoek vulde of een corridor tooide, bewoog rich oen grootcr getal genoodigden dan andere jaren, allen natuurlijk in gala-kleeding en de dames in rijke baltoiletten, waardoor in het goud en zilver van de uniformen eonige .ïuancc werd gebracht. De Koninginnen zijn ten half negen in de -diplomatenkainer gekomen en begaven zich, na zich met de vreemde gezanten en hun dames ie hebben onderhouden, ten halt tien ure naai de groote zaal. In haar wit zijden kleed met goud gebor duurd, maakte de jonge Koningin een allerbe- valligsten indruk aan de zijde van de Konin gin-Regentes, die een japon van mauve-fluweel droog. Prinses Elisabeth van Waldeck, de logee van Hli. MM., vergezelde de Koninklijke familie en was in een geel zijden bal kleeding. De Prinses opende het bal met den adjudant van II. M., don luitenant-kolonel jlir v d. Poll, waarna door velen aan de verdere dansen, begeleid beurtelings door de muziek der Kon. mil. kapel en van de schutterij, werd deel ge nomen. In den loop van de danspartij werden twee eere.-quadrilles gevormd. BIIESKEXS, 7 Januari I89S. Door het Rijkstelegraaf kantoor te Breskens werden in 1897 behandeld 5939 telegrammen, nl. verzonden 1814-, ontvangen 2789, opgeno men en verder geseind 1336. Door de telephoonkantoren Groede en Schoon- dijke resp. 848 en 612 telegrammen, nl. ver zonden 883 en 282, ontvangen 465 en 330. De heer A. H. Scholte, cand. te Oost burg, heeft het beroep naar Arkel aangenomen. Aardenhurg. Op de veemarkt waren dit maal 5 koeien waarvan 2 werden verkocht. In het sluiten der grenzen is een eenigszins gunstige verandering gekomen. Des Woensdags mag geslacht rundvee voor de Belgische slachthuizen langs Stroobrugge worden ingevoerd, terwijl langs dezen weg ook geslachte varkens mogen doorgevoerd worden naar Frankrijk of Engeland. Uit de export-slachterij alhier werd dan ook eene verzending gedaan van ruim 500 K.G. Iloofdplaat. Door den gemeenteraad alhier is in zijne vergadering van 30 Dec. jl. de openbaar verpachte inning van de kaai- en ha vengelden voor 1898 voor ƒ1210 gegund aan J. J. Bonnewel alhier. Hoofdplaat, 4 Jan. Hedenavond hield de Varkens-assuranlie-inaatschappij «Helpt Elkan der" hare tweedo jaarvergadering, ten huize van den heer P. J. Tas alhier, under voor zitterschap van den heer Ilamelijnck. Tegenwoordig waren 20 leden. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester bleek, dat er in kas was ƒ103.48 en ontvangen aan contribution ƒ150.50, waar tegenover een uitgaaf van ƒ114.83 stond we gens het verlies vaii 2 varkens, zoodat er een batig slot was van ƒ35.67. De iaarwedde van den bode werd gebracht op ƒ5. Een voorstel tot het toekennen ecner vaste bezoldiging aan den Keurmeester werd met 16 tegen 4 stemmen verworpen. Goedgokcurd werd met bijna algemeene stem men om art 10 van bet reglement te wijzigen, in dien zin, dat ieder lid verplicht ts om al de in hun bezit zijnde varkens, die het gewicht van 40 KG. hebben bereikt aan te geven Met algemeene stemmen werd besloten de entrde voor nieuwe leden te bepalen op ƒ1.50, tengevolge wa-rvau onmiddellijk 3 nieuwe le den zich aanmeldden. Met een opwekkiugswoord om meerderen te trachten aan te werven als lid der maatschap pij werd le vergadering gesloten. Hoofdpli' .t. Gedurende het jaar 1897 zijn alhier aan iet Teleplioonkantoor 518 telegram men ontvangen en 509 verzonden, alzoo sa men 1057 uehandeld. Nienwvliet. Geboorten. 13 November. Pie- tcr, z. van Pieter Sonnevijlle cn Elizabeth Tier- sen. 15 Deo. Bastiana Johanna, d. van Pieter Cornells Labijt en Maria Jakoba de Lange. 25 id. Abraham, |z. van Hendrik de Marrëe eD Maria van Luijk. Overlijden, 22 Dec. Maria Vasseur 66 j., cchtg. van Joos DatthijnJ om half twaalf Londen (King's Cross) had ver laten, even buiten het station Dunbar, in volle vaart op een geederentrein geloopen. Te elfder ure zoeht de goederentrein door met volle kracht te rijden nog weg te komen, maar het was te laat. De voorste van de twee locomotieven van den sneltrein steigerde tegen den goederentrein op en viel omde andere locomotief en een goederenwagen daarachter leden betrekkelijk weinig, maar de volgende personenwagens wer den in elkaar geschoven de geheele trein werd uit het spoor gelicht. Gedood werd een rei zigster, een onderwijzeres, die op weg was naar een begraleuis ernstig gewond, voor zoover nog bekend, een half dozijn andere reizigers. De machinisten en stokers der twee locomotieven zijn er vrij goed afgekomen. Een paar spron gen van de machine. uit en hij «de advocaat" zou zorgen, dat hij onmiddellijk beter voedsel kreeg, ja, een plaats zou erlangen in de ziekenzaal. Tegelijk deelde hij mede, dat haar man a. s. Maandag in vrijheid zoude wezen. Daar zou hij voor zorgen. Maar de vrouw zou wel begrijpen, dat een en ander geld moest kosten. Met ƒ100 kon de advocaat zich contenteeien. De belangen van den preventief gehechte waren bij hem in goede handen en hij zou voor alles wei zorg dragen. Onbegrijpelijk genoeg was de vrouw zoo dom om aan die mooie woordjes geloof te slaan. Zij verwijderde zich en haalde de ƒ100, wel ke som zij den advocaat ter hand stelde. »U begrijpt, vrouw", zei deze toen, dat deze zaak geheim moet blijven. Zij blijft geheel tusschen u en mij. Maandag koint u man thuis en van nu af aan krijgt bij goeden kost. De vrouw was in haar nopjes. Zij dankte «mijnheer den advocaat" en liet hem uit. «Mocht deze ol gene", zei hij ten slotte, die mij hier ziet uitkomen, vragen wie is ben, zeg dan maar dat ik een reiziger in cognac ben of iets dergelijks. Den naam dien hij opgaf, was de vrouw ont gaan quitantie had zij niet eens gevraagd wel scheen zij (en ook de dienstbode) hem goed te hebben opgenomenbeiden gaven ons al thans een nog al duidelijke persoonsbeschrijving. Onze overtuiging is dat men hier met een echte schurkenstreek te doen heeft en geen on zer lezers zal er wel anders over denken. Te Grevenlicht (L.) keerde deze week de 25-jarige knecht uit de brouwerij van den heer M. Vencken aldaar op een met vaten geladen bierkar huiswaarts. Daar een der vaten van de kar rolde, sprong de knecht onder 't rijden af cm 't vat weer op te iadenhij struikelde 1 en kreeg een der raderen over 't hoofd. Hij bleef op de plaats dood. De Friesche plattelands-gemeenten zijn uitgestrekt, en het mecrendeel der belasting schuldigen verschijnt dan ook niet in persoon, om aan den fiscus te offeren. De meeste bewoners der buitendorpen geven het geld aan den vrachtrijder mede, om het af te dragen. Zoo ook deed zekere B., iu de gemeente Schoterland in de maand September jl. Hij moest ƒ40 hoofdelijken omslag betalen en de vrachtrijder E. H., kreeg dit bedrag me de. Deze week verscheen de gemeenteveldwach ter met een sommatie om te betalen. De man keek raar op en toonde het gekwiteerde aan slagbiljet. De politie-beambtc zag al dadelijk, dat de naam van den gemeente-ontvanger niet in orde was cn vervoegde ziek bij den vracht rijder. Deze bekende zich het geld te hebben toegeëigend en het biljet valschelijk met den naam van den gemeente-ontvanger te hebben onderteekend. Proces-verbaal is opgemaakt. Men meldt uit Stamproy Dinsdagmorgen werd aan het grenskantoor te Molen Beersel een ambtenaar zoo deerlijk mishandeld, dat men voor zijn leven vreest. Men meent dat in den vroegen morgen ceni- ge werklui gepasseerd zijn, welke hjj heelt wil len visiteeren, en om die visitatie te willen ontgaan, hebben ze hem dadelijk tegen den grond geslagen. Zekere P. W. H., letterzetter te Vlissin- gen, doch te Middelburg wonende, kwam Za terdag per tram van Viissingen en wilde, ter wijl de ram in volle vaart was, bij ,het einde van den Nieuwen ireg hel voertuig verlaten. Hij sprong eraf, doch kwam met de beenen ouder dc tram terecht en werd aan die beide lichaamsdeelen ernstig gekwetst. Een der beeuen is den ongelukkige even on der knie afgezet, terwijl men het andere, dat gespalkt is, zal trachten te behouden. Omstandigheden iu aanmerking nemende is zijn toestand bevredigend. Dc ongelukkige, slechts 28 jaar oud, is ge huwd en vader van twee jeugdige kinderen. Te Parijs is een gauwdief gesnapt, die zijr. werk op de volgende wijze verrichtte. Hij kwam zeer haastig en met een druk air een voiicn kapperswinkel binnen, waar hij een pakje dat hij in de hand droeg, neerlegde op het blad, waarop de klanten hun nieuwjaars- Donderdagmorgen had te (Axel èen ar beider bet ongeluk van het schelf in een boe renschuur te vallen, tengevolge waarvan hij ovcrleeJ. Te Seheveningen heeft me» hij iel leg gen van liet riool vlak voor de kerk een tegel vloer en een stuk van een vuurplaat opgegra ven van een huis van hot oude dorp. Gelijk bekend is strekte het dorp zich vroe ger verder naar zee uit en stond de kerk toen aan 't eind van de rij huizen. Daar de gevangenissen le Breda vol zit ten, werd gisteren een heele bende gevangenen van daar naar de gevangenis te Goes overge bracht. Onuienschelijke behandeling. De Berg. Crt. bevat de volgende mededeeliug Een geruchtmakend feit doet hier veel van zich spreken. Door de politie is nl. ontdekt, dat onder behoor van ons dorp een 26-jarig meisje, in hare verstandelijke vermogens gekrenkt, werd gehuisvest op eene wijze, die aan het on- uienschelijke doet denken. Leest men somtijds van uit de verte allerlei narigheden van grie vende bejegeningen, misdadige opvoeding, ver- waarloozing, kindermoord en nog veel meer, het verwekt weemoed en ergernis hoe dc be handeling, welke in onzen omtrek een ongeluk kig inenschelijk wezen had te ondergaan, zoolang verholen is kunnen blijven. Het meisje moet als kind, hoewel niet vlug, gezond zijn geweest. Op 16-jarigen leeftijd toonde zij sporen van verstandsverbijstering, wat gaandeweg erger werd. Maar het is niet bekend dat ooit pogingen voor hare genezing in het werk zijn gesteld. Kwaadaardig of gevaarlijk was ze niet Ho ouders er dus toe kunnen komen t sol. hun kind, in dien toestand te heiten e eëne wijze, die gccnc verpleging, eigen lijmi - handeling mag genoemd «orden, aogc.i ïij voor zich verantwoorden. Een hol onder het hooi, waarin ac ziel. ter nauwernood bewegen r., ,n\ rbiijf- plaats. Daar «as ze aa ht incnsc.. onttrokken, niet door tralies iva.trJou. tog si- ge frissche lucht kon binnendringen, doo een dicht houten beschot, mót ai. ,ig gimi- c. afgesloten. Men mag aannemen, dat dit verblijfplaats was bij nacht en dag althans daar vond de politie haar 's morgens, te half twaalf, toen het gezin aan tafel zou gaan. Schier ongekleed, in halt verwilderden toe stand, het daglicht schuwende, werd het wezen, dat een eenige doehter is, daaruit te voorschijn gehaald- Zelfs voor dieren wordt ineer zorg aan zindelijkheid besteed, Aan onzen gemeente-veldwachter is het te danken, dat deze barbaarse!]heid ontdekt werd. De officier van justitie en de wachtmeester der marechaussee hebben persoonlijk een on derzoek in loco ingesteld. Vanwege 2e justin is hare opneming in een gesticht gel;, t Te Bergen-op-Zoom ontving u ingezete ne per Van Gend cn Loos als nieuw,, irsgo- schenk een kistje tehuis, waari 1 in tijk- je lag. Dc politie, op de geruchten afgaande, onderzocht de zaak en voml werkelijk op an- wijzing van den ontvanger het vreemde gescheiü buitcu de stad in een droge sloot, alwaar hij liet, uit vrees dat het bekend zou worden, haii verborgen. Ook moet de afzendster reeds ge vonden zijn. Dinsdagmorgen even over zevenen is de Schot8che Oostkust-sneltrein, die Zondagavond Dinsdag (zoo meldt het Dagblad) legden weder twee bekende leden van dit berucht gild uit Rotterdam, hun gewone wekelijksche bezoe ken te 's Gravenhage af. Al vrij spoedig had den ze op straat een klein burgertje in 't oog, die zijn koetjes op 't droge heeft en die op weg was near zijn bankier om enkele coupons te verzilveren. Aldra werd hij aangeklampt door een hunner. 't Gesprek liep over 't koopen van huizen, waarop volgde een uitnoodiging om een huis in de Nassaulaan te gaan bezichtigen, dat een der kwartjesvinders zich voorstelde om te koo pen. Onze burgerman was daar wel voor te vinden, evenals voor de uitnoodiging om eerst een kop koffie te gaan gebruiken in een koffie huis op den Dennenweg. Onder een gezellig praatje werd een kaartspel voor den dag ge haald en werden door den kwartjesvinder daar mede verschillende kunstjes vertoond. De tweede kwartjesvinder, die zich op straat op eenigen atstand had gehouden, treedt nu ook de tapperij binnen. Nan toeschouwen b j de vertooning van de kunstjes met de kaarten wordt hij deelnemer er aan, bewerende die kunst jes ook wel te kennen. De kunstjes ontaarden tusschen de beide kwartjesvinders weldra in 't bekende valscbe kaartspel van «een, twee, drie", en dan raden naar schoppenaas. Er wordt ge wonnen en ons burgermannetje wordt verlokt tot deelneming aan 't spel. Zijn klinkende munt is weldra verdwenen in de zakken van de kwartjesvinders. Hij wordt geprikkeld over 't feit, dat hij zoo weinig geld bij zich had en dit niet kunnende verdragen, haalde hij te voorschijn drie Italiaansche Spoor- ivegobligatiën, te zaaien vertegenwoordigende een waarde van 1500 franken. Van dit oogen- blik af was hij een verloren man. De kwartjesvinders stelden daartegenover ceu kleine hoeveelheid bankpapier. Daar gaat 't «ceu, twee, drie", cn onze burgerman beeft zijn obligatie» verloren. De beide handlangers la ten hem in den steek en spoeden zich voort naar Rotterdam. Dc burgerman kwam eindelijk tot bezinning en liep naar dc politic. Deze liet de telegraaf werken, en de Rotterdamsohe politie ontnam op verzoek van die in Den Haag, dc kwartjes vinders, die zich reeds ais hoeren en meesters van hun buit beschouwden, de op zoo bedric- gelijke wijze verkregen waarde. Mj-s leest de Noordbrabanter Hel volgende brutale stuk wordt ons mede gedeeld n nog wel door de betrokkene zelve, zoodat wij aan de «goede bron" met te twijfe len hebben. Eenige dagen geleden werd iemand in arrest gesteid en naar de gevangenis overgebracht. Dinsdagmorgen nu, tusschen 10 en 10'/2 uur, vervoegde zich een net gekleed «heer" bij de eehtgenootc van de-: gevangene. «Ben ik bier bij vrouw was zjjitc v raag. «Out diei.cn, mijnheer". «\Y,i vrouwtje ik n-ensehte je wel ewn af zonderlijk te spreken." «Alsjeblief, mijnheer, wil u naar boven gaan; daar hebben wij dc gelegenheid alleen te praten". „Best". En «mijnheer" en de vrouw des huizes gin gen naar boren. Daar vertelde «mijnheer" dat hij advocaat was en in het naburige Vacht woonde. Hij had dienzeliilen morgen den gevangene gespro ken in het «groot huis". Deze zag er slecht

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2