voor Zeeuwsdi-Vl en. PETRA, M fcCtaSlM. No. 328. Zaterdag 8 Januari 1898. 7" jaargang P I,-; - :f Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ABÜNNE M ENTS P R IJ S Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken ZnU<b l I n Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De Panama-processen hebben een veel -nel- Ier verloop gehad dan men kon vermoeden, in aanmerking genomen de omvangrijke cijfers, die zijn uitgegeven en waarover de kwestie liep. Na enkele korte heen- en w eer-beraadslagin gen, heeft de jury van het Assisenhof der Seine 11. Donderdag alle beklaagdendus ook de hoofdpersoon Arton, vrijgesproken. Deze beslissing werd door het publiek, met levendige toejuichingen begroet. Het maakte den indruk alsof de gezworenen met bun uitspraak de stemming van het pu bliek hebben weergegevenhet moet nu maar eens uit zijn met Panama en door vrijspraak van alle beklaagden wordt deze meening het best weergegeven. Zij schijnt werkelijk de ver standigste, daar men immers toch alle schuldi gen, en de voornaamsten misschien, niet treffen wil of kan en het vonnis dus toch ook hier weer neergekomen ware op enkele zondebokken. De vrijspraak was overigens mogelijk, daar de bewijzen voor de schuld zeer onvolledig waren. Nadat het arrest was uitgesproken, eischten verschillende aandeel- en obligat.ie-hondrrs van van Panama, de veroordeeling van Arton tot teruggave der sommen die hij zelf beweert to hebben uitgedeeld. Maar ingevolge de conclu sion van den verdediger, wees het hof deze vordering af en veroordeelde de eischers in do kosten. Alle beklaagden werden dadelijk op vrije voeten gesteld en buiten door eene talrijke me- DOOR B. BJÖRNSON. Ook Petra was opgesprongen zij wierp zich aan zijn voeten, haar handen omklemden zijn knieën, haar blik kluisterde de zijnezij wist, dat ze voor haar leven streed. Een oogenblik werd zijn oude liefde hem te sterk en hij omvatte haar hoofd met beide zijn handen. Het schreide en klaagde in zijn borst als in een orgel, bij het wegsterven der laatste tonen. Hij maakte hare handen los, en zij ge voelde, wat hij hierbij dacht. Het was het verscheuren van een band, oen verbreken voor 'eeuwig. Neen, neen, gij kunt u geven, maar lief hebben kunt gij niet, riep hij overweldigd door bitterheid en smart. Ongelukkig kind, uw toe komst kan ik niet raden. God vergeve u, dat gij de mijne hebt verwoest. Hij ging haar voorbij, zij bewoog zich niet. nigtc toegejuicht. Arton alleen bleef in h tenis om zijne straf verder te ondergaan, waar toe hij veroordeeld is wegens zijn oplichterij in de Dynamiet-Maatschappij Bij gelegenheid v„u do jaarswi» ling heeft di president van frankrijk een telegram van den Tsaar ontvangen van den navolgenden in houd Bij don aanvang van het nieuwe jaar stel ik er prijs op in mijn naam zoowel als in dien van de Keizerin, u dc oprechte wenschen ken baar te maken welke, wij voor u persoonlijk en voor het bevriende Frankrijk koesteren. Gij kent dc gevoelens welke ons bezielen en zult niet twijfelen aan de onuitwischbare herin nering welke nw bezoek aan Rusland ons herjt gelaten. Faure antwoordde De wenschen welke Uwe Keizerlijke Majes teit en H. M. de Keizerin heden voor mijn land kenbaar maken, zullen bet hart van alle Franscheu ontroeren. In hun naam zeg ik Uwe Majesteit levendig dank en ben ik haar dankbaar voor de herin nering en de wenschen, welke zij tot mij per soonlijk richt. Ik hernieuw baar de verzekering van mijne oprechte genegenheid. De Lqndensche correspondent der N. R. Crt. heeft vernomen, dat de belangwekkende proefneming om aldaar Can&deesche kalkoenen aan te voeren tegen den Kersttijd, met een volslagen fiasco geëindigd is. Duizenden van die vogels, in Noord-Amerika beroemd wegens hun malschheid en fijnen smaak, bet gevolg, Hij opende de deur zij hoorde hem op de trap, zij hoorde zijne schreden op straat, Met een wilden schreeuw vloog ze op en stortte toen bewusteloos op den grond. Toen Petra weer tot zich zelve kwam, lag ze ontkleed, en wel verzorgd, te bed. Gunlaug zat aan haar legerstede, met de armen op de knieën, het hootd in de handen en de vurige oogen op Petra gericht. Hebt gij nu genoeg met hem gestudeerd? vraagde zij. Hebt gij nu genoeg geleerd Wat zal er nu van je worden Petra antwoordde door in schreien los te barsten. Haar moeder zat langen tijd zonder iets te zeggen, maar eindelijk sprak ze op eigenaardi- geu, plechtigen toon Dat God hem verdoeme 1 Moeder, moeder, hem niet, hem niet, maar mij. O, ik ken hem. Moeder, hij is bedrogen, bedrogen door mij ik hen het, die bedroog 1 Zij begon nu aarzelend onder snikken, alles te vertellen wal er was voorgevallen hij mocht geen oogenblik worden verdacht. Zij sprak over Gunnar, over Yngve Bold en diens onge- lukkigen ketting, en hoe zo alles en allen had ivisr deskundigen verzekeren, van het eigenaar dige voedsel dat zij te eten krijgen, zijn hier bij aankomst veroordeeld, als niet geschikt voor menschelijk voedsel. Deze in beslag genomen kalkoenen zijn deels ernield, deels aan tuinii-'s en boeren verstrekt om als mest dienst te. doen liet verlies der janJ.ii> moet zeer groot wezen: nog nooit is de aanvoer van Canadeesche kalkoenen hier op die schaal geschied. De Canadasche regeering zelve lijdt, naar ik hoor, schade bij deze operatie. Zij had uitvoe rige aanwijzingen laten drukken, hoe de kal koenen te bereiden en te verpakken waren. Ik weet niet, in hoeverre eene veronachtza ming dier aanwijzingen tol het droevige nood lot der Amerikaansche vogels kan hebben bij gedragen, maar ongunstige (wanne) weersgesteld heid heeft ook deel eraan gehad. Het is bekend, dat Engelsche kalkoenen reeds bij hun leven te worstelen hebben met de te- genheden van ons klimaat. Met vocht en kou de sterven cr honderden Dit maakt het fokken hier te lande zoo moeilijk en kostbaar. Doch hetzelfde noodlot vervolgt de kalkoenen en hun eigenaars ook na den dood der eersten. Zij moeten met meer zorg worden behandeld dan bijna elk ander gevogelte, want zij bederven om een haverklap en kunnen eenmaal aangetast en funny", niet meer gered worden. Aangaande het gala-bal ten Hovc op Maan- vergetea hij het wederzien van Oedegaard. Zij wiet zelve niet, hoe alles zoo gekomen was, maar zij wist nu, dat zij op onvergefelijke wij ze tegen hen allen had misdreven, inzonderheid tegen hom, die zich barer zoo liefderijk had aangetrokken, die haar alles, alles had gegeven. Nadat Gunlaug zwijgend Petra's verhaal had aangehoord, sprak ze Tegen mij hebt ge ze ker niets misdreven? Waar ben ik al dien tijd geweest, dat gij geen enkel woord hebt gerept tegen mij O, moeder, help mij, wees niet hard te gen mij, ik gevoel, dat ik er voor zal boeten zoolang ik leef, en daarom zal ik God bidden, dat hij mij spoedig laat sterven 1 Lieve, lieve God, begon ze, hare handen vouwende, lieve, lieve God, hoor mijik heb mijn leven ver speeld, ik kan niet meer leven, ik begrijp het leven niet, lieve God, laat mij sterven. Zij bad zoo innig, dat Gunlaug de harde woorden, die haar op de tong brandden, terug hield. Zachtkens maakte zij Petra's gevouwen handen los. Kind, kind houd op, gij tnoogt God niet verzoeken wij moeten blijven leven, al biedt het leven ons niets dan bittere smart. Zij stond op en ging heen. Oedegaard was ziek, en het ^scheen, of zijn dagavond ter yel-genheid van het Nieuwjaars feest gehouden, leest men he.t volgende Het gewoon verkeer voor rijtuigen tusschen de Molenstraat en de Oranjestraat fe 's Gra- venhage was dien avond van 7 uur afgestremd. 'u het Noordeinde van af de Hoogstraat tot aan het Koninklijk Palcis werd vooral tusschen 8 en ft ureu een buitengewone bedrijvigheid waargenomen. Dc trottoirs en stoepen waren bezet met nieuwsgierige kijkers naar een lang# reeks van een- en twecspannige rijtuigen, die zich uil alle richtingen naar het paleis bewogen, nu een stapje vooruitgaande dan weder geroi- men tjjd stilstaande, al naar mate de koetsen die aan het hoofd van do file kwamen te stasn de genoodigden voor he.t gala-hal ten Hove tot onder het velum, buiten de peristyle van het paleis gespannen, hadden gebracht. De vestibule van de Vorstelijke woning, die des avonds gastvrijheid schonk aan lm. 1000 genoodigden uit de kringen van de 'iplomatie, de hofhouding, de vertegenwoordigende staats-, gewestelijke en gemeentelijke lichamen, de ma gistratuur, leger en vloot, laatstgenoemde mach ten vertegenwoordigd door de vlag- en oppcr- offieieren uit de residentie en een groot aantal subalterne officieren, ook van het Indische leger, die hoofdingang was feestelijk verlicht waar toe een groot getal moderateur lampen, die hoe ook uit den tijd nog een zacht inaar inscutief licht verspreidden, het haro bijdroegen. Het groot aantal binnentredenden deed dui delijk zien dat de Nieuwjaars-partij bijzonder druk bezocht werd. Trouwens in de salons, waarvan de innerlijke pracht eiken uiterlijken sier overbodig maakte zoodat hier en daar slechts ziekte gevaarlijk zou worden. Zijn oude vader verliet zijn studeerkamer en verzorgde zijn zoon, dag eu nacht. Als men hem bad, zich toch een weinig te ontzien antwoordde hijdat kkn ik niethet is mijn plicht bij mijn zoon te waken. Zoo stonden de zaken, toen Gunnar geheel onverwacht en tot grooten schrik van zijne moe der, thuiskwam, want het schip waarmee hij was uitgevaren, was nog niet binncngeloopen. Hij gaf aan allen ontwijkende antwoorden. Maar de algemeene nieuwsgierigheid zou spoe dig worden gestildnog dienzelfden dag werd hij door Gunlaug uit haar huis gejaagd. Op de trap schreeuwde ze hein na Als ge 't hart hebt hier terugtekomen, zal ik een ongeluk aan je begaan Hij had zich nog niet ver verwijderd, toen een meisje met twee pukjes in de hand, hem achterhaalde Een er van gaf zij aan Gunnar, die er bij opening een gouden ketting iu vond; hij zag van het meisje op den ketting, van den ketting op het meisje. Van Gunlaug's razernij had hij niets begrepen, nog minder begreep hy, waarom zij hem een gouden ketting zond. (Wordt varvslgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1