voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Oud en Nieuw. No. 327. Zaterdag 1 Januari 1898. 7e jaargang. Binnenland. HIT NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEPRIJS: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin- Abonnementen worden aangenomen bij alle derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskem. Zoo staan we dan andermaal als rondom eene geopende groeve die straks het jaar 1897 in haren schoot zal opvangen. Met al zijn wel en wee verdwijnt het in de onmetelijken oceaan van het verledene, al les wat het ons bracht, in dien kuil met ziah voerende Neen, niet alles. Niet de herinnering aan droevige gebeurte nissen. Niet de gedachte aan licht en vreugd. Want bij al wat we dierbaars moesten mis sen, wat we door lijden leerden kennen, is de zalige gedachtenis ons bjj gebleven of heeft een terugblik een helder schilderij voor onze oogen getooverd. Wel zjjn vele der eerste indrukken verdwe nen, wel zijn we harde slagen te boven ge komen, maar nimmer laat het gebeurde, van welken aard ook, ons los. Dageijjks voelen we nog het gemis van dierbare nabestaanden, elk oogenblik doemt hunnen geest voor ons op, en op een avond als deze, waarin het jaar weldra ons zal heb ben verlaten, is het, alsof we meer dan an ders nog tot gebeurtenissen worden aangetrok ken, die op onzen levensweg en voornamelijk in het afgelegde tijdsbestek zijn voorgekomen. Dan worden bijzonderheden opgehaald, eigen ran afgestorven bloedverwantendan worden geschiedenissen in hunnen vollen omvang op nieuw aan de vergetelheid ontrukt, om nog eens eene doorgeloopen periode te gedenken met al wat zich daarbij voordeed, om nog eens dankbaar te gedenken de wonderlijke lei ding des Allerhoogsten, die bij vele voorval len is ervaren. Ja, in vele gezinnen, is zoo'n oudejaarsavond, ondanks treurige herinneringen, ee« gezegende avond, een dankstond gelijk. Maar in even zoovele andere gezinnen is de beteekenis van het einde des jaars even koud en kil, als het gure weder daar buiten. In tal van huiselijke kringen is de over gang van het oude in het nieuwe jaar een onbeduidend feit. 01 daar dankbaarheid heerscht We betwijfelen het. Niemand, die niet onverschillig is in het voortspoeden zijn levens, of hij vindt op den oudejaarsavond een oogenblik van ernstig na denken. In zijne bezigheden neemt zelfs de gedachte san het verscheiden des jaars hem onwille keurig een korte wijle in beslag. 't Is trouwens ook geen wonder Zjjn de tijden dan niet ernstig genoeg om eens even een blik te slaan op het ten einde spoedende jaar Heeft de afgelegde jaarkring, zoo hoopvol begonnen, aan uwe verwachtingen beantwoord? Of is er veel waarin ge zijï teleurgesteld. Och, het gaat ook hiermee zooals met zoo veel, men is wel dankbaar voor het genotene, maar volstrekt niet voldaan. Verre dus van etne volkomen bevrediging soms verre ook van eene beantwoording aan de verwachtingen. Even zoo goed als de werkelijkheid van het leven, hen die zich pas daarin begeven, tegenvalt, evenzoo is voor verreweg de mees ten het leven een voortdurende teleurstelling. Hoevelen zijn er niet die schoone illusies den bodem zagen ingeslagen, of in rook ver vliegen waar het noodlot hen parten speelde? Hoevelen vertrouwden niet op menschen, die zich hunne vrienden noemden, en het ble ken niet te zijn O, als ge eens wist wat tal van teleurstel lingen moesten geschreven worden op reke ning 7-n menschen op wie men bouwde en vertrou vde. Is het wonder dat ook zulke gedachten het brein doorkruisen op een avond als deze, waar in men een overzicht van de verschillende gebeurtenissen des jaars opent. Maar alweder moeten we zeggen, dat zulke gedachten niet opkomen bij hen, die daarhe nen leven, als voor hun genoegen, en die bij den ernst der dagen, geen ernst met zich zel ve maken. Door hoevele huisvrouwen wordt de winter niet droef tegemoet gezien, als de vader bij geen werk geen verdienste heeft, en hoejam- merlijker bovendien als bij sommigen datgene «at nog verdiend wordt voor een groot ge deelte wordt verteerd in o tucht. Naast de geldelijke schade die zoo'n gezin ondervindt, is het zedelijke nadeel dubbel te betreuren. Zoudt ge meenen, dat in zoo'n woning een ernstige stemming de beteekenis van den oude jaarsavond kan verhoogen 't Is mogelijk dat de moeder een stil gebed opwaarts zendt om ve_betering in den treuri- gen toestand van zichzelf en haar gezin. 't Is mogelijk, zeggen we, maar 't is ook mogelijk dat verwenschingen in haar hart opwellen, als gedreven tot den uitersten nood, al moet ook erkend worden, dat zulke mid delen, niet de ware zijn. Als ge met uwe gedachten gevoerd wordt naar een ziekbed, waar een slachtoffer reeds lang aan die sponde is gekluisterd, hoe bloedt dan niet het hart bij het zien van zooveel lichamelijke en soms ook stoffeljjke ellende. Zou er nog genezing voor hem mogelijk zijn of is de onverbiddelijke dood reeds aan het aftakelen van zijn verzwakt lichaam. En toch is het hem, als kan lig nog op herstel hopen. Wel vreest hij misschien eenerzijds, dat deze eerste dag van het nieuwe jaar de laat ste zal zijn, maar anderzijds vermoedt hij zich wellicht nog niet in zoo'n zwakken toestand. »Moed gehouden" roept men de zulken toe, als om hen een riem onder het hart te steken. Bij levenslust behoort niet minder levens moed. Inderdaad, want zeer velen zijn moedeloos. Moedeloos bij de klimmende eischen van den tegenwoordigen tijd, moedeloos bij de grootere worsteling in den strijd om het bestaan. Kan de wisseling des jaars daarin dan zoo veel verandering ten goede brengen Is de dag van heden dan niet dezelfde als die van gisteren Meent men dan dat alles anders zal gaan Och neen, dat nu juist niet. Want is de eerste dag des jaars, die als een feestdag wordt aangemerkt, voorbij, dan begint des anderen daags als voorheen de ar- bied op aller gebied, daar waar men geëin digd is. Ieder die familieleden bezocht, keert weer huiswaarts om zijn gewone taak andermaal op te vatten. Weder wordt men meegesleept met den stroom in het dagelijksche leven. Verreweg dezelfde behoeften, dezelfde noo- den dringen zich aan U op en zoo gaat het immer voort tot het moede hoofd zich neer legt, om voor goed van deze aard en al wat u daaraan verkleefd doet zijn te scheiden. Zou het niet wenschelijk zijn, dat met een nieuw jaar oude veeten werden begraven en met alle krachten werd gearbeid aan een ge meenschappelijk doel, de bevordering van den vrede O, was het waar, dat als het oude is heen gegaan, en alles nieuw geworden is, ook 's menschen hart werd vernieuwd. Dat beleedigingen als in het zand waren geschreven om voor immer uitgewischt te worden, en weldaden in marmeren gedenkzui len werden gegrift, dan was veel, zeer veel gewonnen en zouden de hartelijke nieuwjaar- wenschen tot hun volle recht komen. Dat het zoo zij is onze hartewensch bij den aanvang van 1898. Vrijdagavond te 7 uren hebben H.H. M.M. de Koninginnen, evenals vorige jaren, het Kerst feest ingewijd met hot houden van een Kerst boom in de groote balzaal van het paleis. De Koninginnen en prinses Elisabeth waren daarbij tegenwoordig. Tot dezen Kerstavond waren uitgeuoodigd verschillende dames en heeren der hofhouding en een 12 tal kinderen van aan zienlijke ingezetenen der residentie. llRESIvKVS, 1 Januari 1898. Dinsdagavond gaven de leerlingen der hoog ste klasse van de le openbare school alhier, in een der bovenlokalen de in ons vorig no. aan gekondigde uitvoering. De opkomst der belangstellenden was bijzon der groot. De kinderliederen werden echt kinderlijk en zeer flink gezongen. De leerlingen gaven ten duidelijkste blijk van goede studie, onder leiding van hnnnen leermeester den heer Wisse, hoofd dier school, wiens toewijding, vooral op het gebied van den zang erkend is. De groote belangstelling, voornamelijk van de zijde der ouders, was (en dezen zeer begrij pelijk, waar zij hunne kinderen hoorden zingen, en het was hen aan te zien, dat zij daarbij genoten. Hadden de aanvankelijke pogingen van het doel, dat met deze uitvoering beoogd werd, de verwachting verre overtroffen, de heer Wisse had goede hoop, dat het nog ontbrekende be drag bij eene volgende gelegenheid wel voltee- kend zal worden. Hij bracht dan ook zijnen hartelijken dank aan allen, die door hunne bijdragen zijne be moeiingen hebben gesteund. Enkele leerlingen voerden onder leiding van den heer H. Luteijn, eenige nummers uit, die werkelijk ook van goeden aanleg en toewijding op de viool getuigden. De heer J. A. Frederiks schrijft in de Middelb. Crt. Het is zeker weinig bekend dat aan de grens van ons land, in eene nederige woning, door eene vrouw uit het volk kunstproducten wor den vervaardigd, die door vorstelijke personen bij festijnen of feestelijke gelegenheden worden gedragen. Dat geval doet zich te Sluis voor en ik had gelegenheid met die vrouw en hare voortbreng selen kennis te maken. Vrouw De Pauw, zoo is haar naam, is ie mand van middelbaren leeftijd en bewoont mot haar gezin een kamer in een klein huis. Zij behoort tot de arbeidende klasse en gaat, zoo als men dat noemt, uit werken. Is het werk in de vaste huizen afgeloopen en is er in de behoefte van het gezin voorzien, dan worden de overschietende uren besteed om kant te ver vaardigen. Op de verschillende vragen omtrent de kunst, die zij beoefende, gaf zij heldere antwoorden, die getuigden van een schranderen geest en een gezonde opvatting van het kunstvak, dat haar lief was, terwijl uit alles een groote te vredenheid sprak, die bewees welk een welda- digen invloed de kunst hier in die schamele woning uitoefende. De pot met geschilde aardappelen, die op de tafel stond, werd op zij gezet en het kussen vertoond, waarop de talrijke klosjes, omwonden met ragfijn garen, waarmede de kunstwerken worden vervaardigden de vlugge vingers ga ven dadelijk eenige proeven van haar talent. Zij had nu onderhanden eenige meters kant voor de prinses Von Wied, terwijl dezen zomer een zakdoek was gemaakt voor prins Albert zooals zij zeide. Op de vraag, waaraan zij de ontwerpen voor

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1