voor Zeeiiwscli-Vlaanderen, PETRA, list fetalis]#. Het politiek steekspel. No. 325. Zaterdag* 18 December 1897. 7e jaargang. liGUwjaarsadYGitGnüim FEUILLETON. A B O N N E M E N T S P RIJ S Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. BERICHT. Evenals vorige jaren bestaat er voor belang hebbenden gelegenheid om in het nummer van dit blad dat op 1 Januari a. s. zal verschij nen, op te neinen it ƒ0.25, bij eeue plaatsruimte ran ten hoogste 7 regels. Breskens, 17 Dec. 1897. DE UITGEVER. ii. Hebben we in onze vorige beschouwing uit eengezet de houding van sommige leden tegen over het Kabinet, thans rest nog, die van den heer Kuyper nader onder de oogen te zien. Volgens eigen verklaring behoort hij tot de oppositie, met inachtneming van den eerbied verschuldigd aan de bekwaamheden en de per- eonen van de dienaren der Kroon. Zoolang de daden van dit ministerie niet in strijd komen met de door hem beleden antire volutionaire beginselen, zal hij gaarne met dit Kabinet samenwerken. Allereerst bracht hij de eenstemmigheid van het ministerie ter sprake, en vroeg den premier, DOOR B. BJÖRNSON. Ze zou heden alles hebben willen geven om de schoonste te zijn. De schoonste 1 Die gedachte wekte pijn lijke herinneringen, en onwillekeurig maakte zij een afwerend gebaar. Niets mocht heden haar geluk verstoren. Zij liep zelfs zacht, en regelde stil het een en aDder in haar kamer. Het was nog geen tijd. Zij opende het venster en zag naar bui ten. Roode, warme tinten lagen over de ber gen. Een koele luchtstroom drong naar bin nen en bracht een geurigen groet van het na- bijgelegen woud, die zij beantwoordde door een lispelendJa, ik kom, ik kom Nog eenmaal ging ze terug, om zich in den spiegel te beschouwen, stralende in haar bruids- gevoel. Daar hoorde zij Oedegaard's stem beneden. rar. Pierson, of betrekkelijk het optreden der Vorstin, voldoende homogeniteit onder de leden van het Kabinet was omtrent de hetcekenis van de Kroon. Voornamelijk naar aanleiding van citaten van den minister van justitie, mr. Cort van der Linden, "Zoowel over de beteekenis der Kroon, als over de belasting-voorstellen van mr. Pier son in 1891-'94, die volgens dezen den toets der critiek niet konden doorstaan, betwijfelde hij de eenstemmigheid. Ten opzichte van de vereeniging van de anti- clericale gelederen vroeg hij of het Kabinet een voldoende meerderheid had, waarop het kon steunen. De negatieve leuze waaraan het Kabinet zijn ontstaan te danken heeft, zal niet voldoende zijn om van te leven Zijn derde vraag was of omtrent de politie ke denkwijze homogeniteit bestond, en of de ministers De Beaufort en Cort van der Linden op den grondslag hunner geschriften samengaan. Het verschil dat daarin ligt, wordt nog grooter bij eene vergelijking tusschen uitspraken van de ministers De Beaufort eu Goeman Borgesius. Waar ten slotte tusschen de leden van het huidige ministerie vroeger verschil bestond om trent het sociale vraagpunt, daar vroeg hij, tot welke school, de oud-orthodoxe of de nieuw- economisehe de sociale hervormingen van dit Kabinet zullen behooren. Tot die van de richting Pierson eenor- of dat die van de rich ting Van der Linden anderzijds. Waar de christelijke partij steeds hare be langstelling heeft gewjjd aan het verschil tus- sehen de beide oeconomische scholen, geloof; Zij hoorde dat hare moeder hem haar kamer wees. Hij kwam om haar altehalen. Onuit sprekelijke vreugde vervulde haar; zij ijlde naar de deur. Kom binnen, antwoordde ze op zijn zacht getik eu ging een paar schreden terug om hem bij het binnenkomen, beter te kunnen zien. Denzelfden morgen hoorde Oedegaard van het dienstmeisje dat hem zijn koffie bracht, dat de koopman Yngve Bold reeds tweemaal aan de pastorie geweest was oir, hem te spreken. Het ontstemde hem, dat hij juist nu een vreem de moest te woord staan, maar iemand, die zich zoo vroeg in den morgen aanmeldde, moest wel een gewichtige boodschap hebben. Hij was ter nauwernood gekleed toen Bold ten derde male verscheen. Gij verwondert u een weinig Ik doe het zelf ook. Goeden dag Dit zeggend trad Bold de kamer binnen, en nadat hij Oedegaard had gegroet, zette hij zijn lichten hoed op den grond. Gij slaapt lang, ik ben hier al tweemaal geweest, ik heb iets gewichtigs op het hart. Ik moet u spreken. Wees zoo goed en neem plaats, sprak Oedegaard, terwijl hij zelf in een leunstoel ging zij aan cene openbaring Gods bij de ontwikke ling van het Staatsrecht en het Staatsbeleid de tegenovergestelde partij geelt aan "de Rede het overwicht. Dit wijst op een hooggaand verschil van levensbeschouwing. En de staathuishoudkunde heeft niet enkel op stoffelijke belangen betrekking de godsdienst kon er niet buiten gelaten worden, zooals de heer De Boer ineende. De christelijke partij moest wel opkomen te gen de verpersoonlijkte staathuishoudkundige school, die het geld-evangelie huldigt, waarte gen die partij vroeger al is opgekomen, tegen de geldvereering voor de frissche, jeugdige oe conomische school. Waar spr. vasthoudt aan het goddelijk begin sel ten bate van patroon en werkman, moet hij de ontwikkelende richting, waar men die op hef recht meent te moeten toepassen, bestrijden. Hij verwachtte mitsdien van het Kabinet in ronde bewoordingen welke richting in hem ze telt. De regeering die hij monde van den minis ter-president mr. Pierson, de verschillende spre kers beantwoordde en haar standpunt nader uiteenzette, bracht allereerst een woord van dank voor de welwillendheid, waarmede dit Kabinet is ontvangtn. Was er in deze Kamer veel veranderd, ge- bleveu was de oude Nederlandsche deugd dor openhartigheid in het uitspreken van grieven en wcnschen, voor welks toon waarop ze zijn geuit de minister zijnen dank betuigde. ,Het gebeurde bij de verkiezingen in zijn ge- heelen omvang latende rusten, kon hij zich niet inbeelden dat de liberale partij zich iets ernstigs zitten. Dank u, dank u, ik loop liever heen en weer. Ik kan niet zitten als ik ontroerd iben. Sedert eergister heb ik mijn verstand verloren, ik ben ten minste pneer ot minder gek. En dat is uw schuld. Mijn schuld Ja, gijgij hebt het meisje opgevoed niemand dacht aan haar, niemand dan gij. Maar nu heb ik nooit zulk een.... neen, zoo waar ik leef, nooit zulk een vlekkeloos ja, niet waar? In geheel Europa, heb ik nooit zulk een ver leidelijk, kroesharig, vreemd schepseltje gezien - gij Ik had geen rust, ik was betooverd, over al en altijd was ze mij in gedachten, ik ver trok, ik kwam terug, dwaas niet waar? Ik wist in den beginne niet, wie zij was het ffvisschersmeisje" ze een spaansche moesten ze gezegd hebben, een Zigeunerin, een heks, louter vuur, oogen, borst, haar, wat Vonken Iets satanisch. 1 Ik loop haar na, ziet ge, in het boscheen stillen avond zij staat, ik sta, eenige woorden, zang, dans Ja, toen gaf ik haar mijn gouden kettingik had, zoo waar ik leef, een minuut vroeger, er nog niet aan gedacht dit te doen. Den volgenden keer, de zelfde plaats, ik zie te verwijten had. Uit den gemeenschappelijk gevoerden strijd moest wel voorkomen een mi nisterie, waarin zooveel doenlijk alle fracties der liberale partij zich weerspiegelde. In het geheel bestaat er in het Kabinet een stemmigheid voor wat betreft de liberale begin selen, en in beginsel is er ook volkomen ho mogeniteit omtrent de sociale kwestie. Van de twee uiterste zijden die de liberale partij omtrent de sociale kwestie bezit, is een fractie in dit Kabinet vertegenwoordigt. Doch de regeering wil noch een overdreven staatsin menging noch een politiek die de dingen aan haren natuurlijken loop overlaat. Het groote verschil waarop de heer Kuyper doelde, bestond alleen in woorden, want in de hoofdpunten is de regeering het eens. Betrek kelijk de onderdeden verlangt de. minister lie ver mannen rond zich die het niet eens zijn, daar een warme wisseling van gedachten vrucht baar aan het doel is. Het verschil in de brochures van de heeren De Beaufort en Borgesius is geen principieel verschil, noch dat in het oeconomische stand punt tusschen de ministers Cort van der Lin den en Pierson. Dat tusschen de oude en nieuwe oeconomie een misverstand bestaat, blijkt hieruit dat een 40 tal jaren geleden niet aan sociale maar wel aan oeconomische politiek gedacht werd. Eerst later ontstond de sociale kwestie en toen eerst kwam het verschil omtrent de in menging van den Staat aan de orde. Tusschen den minister van justitie en spr. haar weer; zij was boos, en ik? Ja, kunt gij het gelooven ik kon geen menschel woord uitbrengen ik durfde haar niet aanra. Maar zij kwam terug, moet ge weten. Toi "roeg ik haargeen haar op mijn hoofd, t,r te voren aan gedacht had. Nu heb ik <ter mijn hart nauwkeurig onderzocht, ik wilde haar ontvluchten, maar bij mijn ziclzaligheid, ik ben gek, ja, ik k&n niet, ik luoet bij haar zijn; krijg ik haar niet, dan schiet ik me dood recht en slecht dat is dc geschiedenis. Om mijn moeder geef ik niets, ook niet om de stad 't is een nest 'n een stad, een waar nest zij zal weg, ziet ge, wegzij moet worden comuse-il-faut zij moet naar 't bui tenland, Erankrijk, Parijs; ik bekostig de reis gij arrangeert alles. Ik kon ook wel meereizen en mij met der woon elders nederzetten niet langer in dat gat blijven, maar ziet ge, de visch. Ik wil trachten iets van de stad te maken, die in een winterslaap is verzonken, niet denkt, niet speculeert, maar, de visch 1 Men be kommert zich niet genoeg om de vischvangst de Spanjaarden, het buitenland klaagtmen moet andere wegen inslaan, anders droogen, anders zouten geheel anders; de stad zal vooruit de zaken zullen een vlucht nemen en de visch vangst zal milliocnen opbrengen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1