voor Zeeuwseli No. 323. Zaterdag 4 December 1897. 7e jaargang FEUILLETON. PETRA, list YiSSÉMM. Concurrentie. A B O NN EMENTSP R1JS: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij ""abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Verkorting van den eersten oefe- ningstijd der militie. Het is wel een ingrijpende maatregel al dus lezen we in het „Vaderland" dien de minister Eland genomen heelt ten aanzien van den eersten oefeningstijd der militie. Deze lot nog toe een jaar is toch bij Koninklijk besluit van 19 October jl., no. 50, yoor de militieplichtigen der lichting van 1898, die bij de infanterie en de vesting-artillerie wor den ingelijfd, op 8 maanden vastgesteld. Bij de overige korpsen blijft die oefeningstijd be paald op een jaar. Onze zienswijze betreffende deze. voor het leger zoo belangrijke aangelegenheid kan onzen lezers bekend zijn. Meent de minister, meenen de militaire autoriteiten, dat met een eersten oefeningstijd van 8 maanden kan worden vol staan, wij zullen er ons bij neerleggen zij dra gen de verantwoordelijkheid voor die inkrimping. Alleen mogen we niet nalaten op te merken, dat de generaal Eland een tiental jaren geleden een legerorganisatie ontwierp, waarbij gerekend werd op een eersten oefeningstijd van 16 maan den voor de infanterie en de vesting-artillerie, loet 9 weken herhalingsoefeningen, en van 24 maanden voor de andere wapens, met 3 weken herhalingsoefeningen Het verschil is wel wat heel groot en stemt niet bepaald tot gerustheid. Waarmede wij evenwel in geen geval vrede kunnen hebben, d. i. met de wijze, waarop de minister met de miliciens der lichting van dit jaar, die tot de infanterie en de vesting-artillerie behooren, omspringt. Voor deze miliciens was DOOIL B. BJÖRNSON. Nu reeds dacht Petra, terwijl haar hartje ontstuimig klopte. Ze zag naar do namen die in de ringen gegraveerd waren, en las op den een Petra, en op den ander Gunnar. Zij werd doodsbleek, wierp de ringen en het pak ket op den vloer, en scheurde den brief open. Hij was gedateerd „Calais" en luidde Lieve Petra „Na hier te zijn gekomen, van 51° breedte tot 54° met goeden wind, en verder onder een »torm die niet zonder gevaar was, zelfs voor grootere schepen dan het onze, dat een prach tig zeilschip is. Maar nu moet gij weten, dat ik den geheelen weg hierheen aan jou heb ge dacht, en aan wat er laatst tusschcn ons is voorgevallen en het is akelig, dat ik eigenlijk geen afscheid van je kon nemen, waarom ik met smart aan boord ging, maar ik vergat je de eerste oefeningstijd bij K. 1$. van 3 October 1896, no. 33, op een jaar bepaald. Nu brengt het K. B. van 19 October jl., no. 59, dien tijd terug op tien maanden en worden bedoelde mi liciens derhalve, voor zoover zij niet onder de wapens moeten blijven tot voorziening in het incompleet aan vrijwilligers, tegen 1 Januari a. s. reeds met groot verlof gezonden. Tegelijk echter bepaalde de minister, dal aan alle mili ciens, die dit verlangden en gemist konden worden, van 1 November jl. af een verlof van twee maanden zou wordcii verleend. De oefeningstijd eerst op twaalf maanden vastgesteld, werd dus daarna hij K. B. tot tien maanden verminderd en ten slotte door den minister, althans voor een aantal miliciens, fei telijk tot acht maanden teruggebracht. Wij willen de vraag hier onbesproken laten, in hoeverre die laatste maatregel te rijmen is met de verplichte deferentie voor een b sluit der Kroon. Maar wat we niet mogen verzwijgen is, dat, naar onze overtuiging, hier met ruwe hand is ingegrepen in een beslaande regeling. l)e opleiding der militie heeft, althans zoo werd steeds beweerd, in de laatste jaren altijd plaats gehad volgens een vast programma, waarbij „met den tijd moest gewoekerd worden" (offi- cieele stijl). Nu kunnen wij ons voorstellen dat iemand, die van oordeel is, dat maar acht maanden noodig zijn voor iets, waarvoor sedert jaren twaalf maanden gebruikt werden, een an der programma maakt, waarbij met die vermin dering rekening wordt gehouden. Maar om in eens van die twaalf maanden er twee, voor velen zelfs vier, af te knippen, zon der cenige voorzorgen te neincn, waardoor aan sedert nooit, een enkel oogenblik uitgezonderd, want een zeeman heeft het hard te verduren. Maar nu zijn we hier gekomen en ik heb al mijn huur gebruikt om geschenken voor jou te koopen, en het geld, dat ik van moeder kreeg heb ik ook gebruikt en nu heb ik niets incer. Maar als ik verlof krijg koin ik even zoo zeker als de geschenken want zoolang het een geheim is ben ia niet zeker voor anderen, inzonderheid voor het jonge manvolk, waarvan er zoovelen zijn maar ik wil het nu zeker hebben, zoo iemand zich verontschuldigen durft, weet hij voor wie hij zich in acht moet nemen. Gij kunt; genoeg een krijgen die beter is als ik, want gij kunt krijgen wie gij maar wilt; inaar gij kunt nooit een krijgen die trouwer is; want dat ben ik. Nu wil ik op houden, want ik heb twee vellen gebruikt en de letters zijn zoo grootwant het is het slimste wat ik doe, inaar ik doe het toch, omdat gij het wit. En zoo wil ik je ten slotte nog zeggen, dat het wèl ernst waswant was het geen ernst, dan was het de grootste zonde en kap het een ongeluk worden voor velen. GUNNAR ASK. Tweede stuurman op de brik „de uoorsche grondwet." de bezwaren van die vermindering wordt tege moet gekomen dit is een handeling, die wij niet begrijpen en die wij niet kunnen goed keuren. Hoe moet 't nu gaan met de opleiding der miliciens bijv. tot schutter en met de oefening van het militiekader ziedaar een paar vra gen, die ons voor den geest komen. Zon een minister, die den dienst bij den troep van nabij kende, wel ooit tot zulk een maatregel zijn overgegaan Zweepg-eklap. Giuler het opschrift „Treurig" levert het Weekblad een artikeltje, waarin 'net o. m. het eerste optreden der Socialistische Kamerleden >0 's lands vergaderzaal, bij de behandeling der Indische begrooting niet geheel onverdiend gispt. In de inleiding trok vooral onze aandacht deze tirade, waar het zegt, dat soins de ver klaring dat men de gehoorzame dienaar cener partij is, al voldoende is, om bij de eerste ver kiezing de beste een mandaat voor lid van den raad, der Provinciale Staten, der Tweede Ka mer te krijgen voor tal van personen, die met de gemeentewet, de provinciale wet, de rijks wetten, de maatschappelijke toestanden, de staat kundige verhoudingen evengoed bekend zijn, als een jongen met de schriften van Demosthe nes. De bekwaamheden voor lid van den raad, we zien het vaak, reiken soms niet veel verder dan een zeer gemoedelijk en volgzaam knikken lievige angst maakte zich van Petra mees ter. Zij was in een oogwenk van het bed en gekleed. Zij kon het in huis niet langer uit houden alles was verward, onzeker, gevaarlijk geworden. Hoe meer ze over de zaak dacht, hoe incer zij de klus kwijt raaktezij moest iemand hebben die. haar kon helpen en raden, alleen was zij niet tegen alles opgewassehen Maar tot vvicn zou zij zich wenden? Wie kon ze vertrouwen •Er was niemand dan haar moeder. Na een langen tweestrijd begaf zo zich eindelijk naar den keuken, met het vaste voornemen haar moeder alles te vertellen. Maar Gunlaug voor kwam haar en zcide, zonder haar aan te zien Nu, hij is hier geweest hij is thuisge komen. Wie? vraagde Petra, op gesmoorden toon, terwijl ze zich aan de tafel vastklemde. Was Gunnar nu reeds gekomen, dan was alle hoop, de zaken tot een goed einde tc brengen, ver vlogen. Zij keilde Gunnarhij was trouw en goedaardiginaar zoo inen zijo drift opwekte, krankzinnig. Gij moest maar dadelijk bij hem komen, zei hij. Daar riep Petra. O, dan had hij alles op de voorstellen van de leiders, die dezul ken voor hunne doeleinden noodig hebben. Hoe het mandaat wordt opgevat, komt er min der op aan, als men behoorlijk op en neer kan gaan als een marionet, wanneer aan het touwtje wordt getrokken. Toen het Weekblad schreef, dat eene ver klaring een gehoorzame dienaar cener partij te zijn, voldoende is om o. a ook lid der Prov. Staten te worden, dacht het zeker wel aan een indertijd gesteld en door hem met warmte aan bevolen candidaat voor dit college, die gepro clameerd werd omdat hij wasliberaal. Het is gebleken en het blijkt nog, dat de gekozene is een volgzaam en daarom goed bruikbaar lid der Staten, en zeker daarom liberaal Als bet Weekblad zulke feiten ironisch voor stelt, en het uit de ervaring blijkt, dat liet aan zulke praktijken meedoet, dan zal de lezer ge makkelijk de betickenis nit dergelijke phrascu kunnen distilleercu. o Door den gemeenteraad van Oostburg is be sloten tot instelling van een wekelijksche vee markt en wel des Woensdags, gedurende de graanmarkt. Aangemoedigd door het resultaat dat de ge meente Sas van Gent met zijn veemarkt ervaart, is ook èn bij don gemeenteraad van Aardenburg en bij dien van Oostburg bet idee in een daad omgezet eti zal getracht worden om hier een wekelijksche. veemarkt levensvatbaar te doen zijn. aan zijne moeder verteld. Wat zon er gebeu ren Ja, in de pastorie, vervt 's Gunlaug. In de pastorie? Is Oedegaard thuisge komen Gunlaug wendde zich naar haar dochter. Ja wie anders Oe.degaard, jubelde Petra, 'f Was of door een storm van vreugde, eensklaps al de donkere wolken van angst en verdriet uit hare ziel werden weggevaagd. Oedegaard is gekc uen, Oedegaard, o. God in den hemel, hij is gekomen 1 Onder dezen uitroep stortte Petra de deur uit. Zij liep, lachte, jubelde. Hij was het, naar wien ze verlangdewas hij thuisgebleven, er zou niets kwaads zijn geschiedBij hem was ze veilig. Alleen reeds het deuken aan zijn lief gelaat, zijn zachte stem, ja, aan de schoone vertrekken, die hij bewoonde, stemde haar kal mer. Zij bleef een oogenblik staan, om tot zich zelve te komen. De stad en liet omlig gende landschap gloeiden in de laatste stralen der ondergaande zou Over de Sond kronkelde nog de rook der stoomboot, die Oedegaard had gebracht. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1