Binnenland. Gemengd Nieuws. I. Volmondig //neen" gezegd. ^Sedert, aldus lichtte hij, zijn antwoord, ten gevolge van dc sluiting \an de Hollandsche grens, de invoor van melkgevende of drachtige koeien uit dit land is afgesneden, is de pro- cliicliviteit van ons melkvee inderdaad (volgens t,persoonlijke ervaringen met ll :2 liter daags voor ielke kocyl achteruitgegaan, aangezien ons Duit- sche melkvee niet zooveel geeft als het 11)1- landsche. Bovendien is het melkvee zoo sehaarsch geworden, dat voor beesten 500 mark moet (betaald worden, die men vroeger voor 380 tot 100 mark kocht. Do misstand wordt nog erger, doordat men thans vaker van koeien verande- ren moet. Dientengevolge is het aanbod van rnestvoe (want als een koe uitgemelkt is wordt .zij gemest) toegenomen, en wordt de prijs voor gemest vee gedrukt. Dit alles kan slechts ver holpen worden, door den invoer van Tlolland- ische kalveren, zoomede van Hollandsche jonge Icoeien en stieren vrij te stellen, liet is vol- doende dezen invoer tot beesten van niet ouder dan 4- jaar te beperken." De Amtsr&t stelde voor in dezen zin wijzi- "ging der verbodsbepalingen aan den Pruisische» -minister te vragen, waarmede de vergadering zich met 31 tegen 27 stemmen heeft verjenigd. H. M. (1e koningin-regentes hcefl ter kennis doen brengen, dat M. M. koningin Wilhclniina hoegenaamd geene geschenken zal aanvaarden bij II. D. kroning. Zij, die nogtans dergelijke plannen mochten -willen doorzetten, zullen eene teleurstelling in 1 inlezen aan zich zelrcn hébben te wijten. De Tweede Kamer heeft de motie-Van Kol, zooals die in zijn geheel op de voorzijde van dit blad voorkomt, verworpen met 72 te gen 8 stemmen. De heeren Troelstra en van der Zwaag ble ven den voorsteller getrouw, maar de heeren Stoffel, Nolting en Ketelaar, die mede de in diening hadden ondersteund, stemden tegen, omdat, de heer Troclstra het wantrouwen in den nieuwen minister van koloniën bij de strekking -var. de motie had ingelijfd. Het gerucht, als zou de lichting van '98 der nationale militie reeds in Januari in plaats »an in Maart worden opgeroepen in verband 'tmet de groote legerschouwing hij de inhuldi- I fgingsleesten, wordt ten stelligste tegengespro- I uren. Zelfs omtrent het laatste bestaat nog niet de minste zekerheid. i: p Mejut nw Thérèse Schwartze heeft het jportret voltooid, waarvoor het H. M. de Ko- a-ningin behaagde, dezen nazomer herhaaldelijk "voor de Schilderes te poseeren en dat II. M. jvoorstelt, ten voeten uit, in volledig kronings- ornaat. Men mag zich er in verheugen, dat een on zer beste portretschilders deze opdracht ontving, ■want de photographie schijnt niet in staat te zijn, zoo volmaakt, als in dit doek is geschied, de zeer karakteristieke mengeling terug te ge ven van waardigheid en allerinnemendste jeug dige bevalligheid, onze Koningin eigen. Het portret mocht dan ook ten zeerste de goedkeu ring verwerven van H.H. M.M. en Haar intie- men kring. De uitgeversfirma Allert de Lange te Am sterdam zal van dit portret eene reproductie doen vervaardigen in photochrotno. Deze zal worden uitgegeven in betrekkelijk groot for maat en kosten noch moeite zullen worden ge spaard, om haar zoo artistiek mogelijk te maken en geheel getrouw aan het origineel. Met voorkennis van II. M. is de uitvoering opge dragen aan de firma L. van Leer Co. Bin nen kort worden nadere mededeelingen gedaan, ''omtrent formaat en prijs. De bedoeling is niet alleen, de wenschen te bevredigen der velen, (lie een artistieke en blijvende herinnering aan de kroningsfeesten zullen verlangen, maar te vens te zorgen, dat rijks- en gemeente-instel lingen in het bezit kunnen komen eener we zenlijk goede afbcolding onzer geliefde Koningin. t itltlsKI VS, 1» November 1897. Voor 2 plaatsen in liet college van notabe len der Ned. Herv. gem. alhier moet herstemd worden tusschen de heeren I. J. van Kampen, (aftr. lid.) P. Moggré, Iz. Brakman en M. Man neke, die resp. 7, 6, 5 en 4 van de 14 gel dige stemmen bekwamen. In de buurtschap Westeinde (gem. Groe- de) zal eene brievenbus worden geplaatst aan de woning van den landbouwer Iz. Schippers. De lichting eenmaal daags te 9 ure 's morgens is opgedragen aan den postbode, belast met de bestelling aldaar. Aanlenhiirjr. Dinsdag 1.1. is op 96 jarigen leeftijd in het oude mannen- en vrouwenhuis overleden J. Kousemaker, de laatste in deze gemeente die gerechtigd was lot het dragen van het Metalen Kruis. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gem. te Nieuwvliet is toezegging van beroep gedaan aan den heer H. van Essen, cand. te Rotter dam. In de St. Crt. zijn opgenomen de statu ten van de naamloozc vennootschap Straatweg van IJzendijke naar de Belgische grenzen te Biervliet. Het doel der overeenkomst, den 11 Dec. 1852 aangegaan, is om voor gemeenschappelij ke rekening op te richten een naauilooze ven nootschap, ten doel hebbende het bestraten van den weg van af IJzendijke tot aan de grens paal numero 827, aanduidende, de scheiding tusschen het koningrijk Nederland en het ko ningrijk België. Het maatschappelijk kapitaal wordt begroot op ƒ25.000, gesplitst in 50 aandeden op toon der, ieder van ƒ500. Bij de oprichting der maatschappij werd het bestuur voor drie jaren opgedragen aan den heer Ch. de Kerchove de Liinon, als directeur de heeren J. F. de Volder en P. 11. Averbeke, als commissarissen, den heer V. van den Ilec- ke als commissaris-thesorier, en als buitenge woon commissaris den heer J. F. Bogaert. Tot onderwijzer in het teekenen bij de normaallessen te Oostbnrg is benoemd de heer II. Hoestra, hoofd van school A te Biervliet. CadZAHd, 16 Nov. Heden werd door den heer Abr. de Hullu Jacz., molenaar alhier, in de herberg van den heer M. A. de Roo, aan besteed het bouwen van een steenen wind- korenmolen, met bijlevering van de daartoe be- noodigde materialen. Begroeting ƒ7750. Ingeschreven werd door de heeren A. de Groote, te Nieuwvliet, voor ƒ8675 J. de'I'roije, 't Zand (bij Middelburg voor ƒ7980 en Th. Romboudt, te liassevelde, (België), voor ƒ7380. Het werk is aan den minsten inschrijver ge gund. Tot onderwijzer aan eene Katholieke school te Roermond is benoemd de heer H. H. Maas- sen, onderwijzer aan de school in den Oranje polder, IJzendijke. Ziiidzundo Na des voormiddags door ds. C. van Dis van Silvolde te zijn bevestigd met de woorden van I l'him. 4 6 en 7, verbond de hei r Q. van Dis zich aan dc Ned. Herv. Gein. alhier naar aanleiding van Roin. I 16. Zoowel des voor- als des namiddags was het kerkgebouw goed gevuld. Aan de handoplegging werd deelgenomen door den bevestiger voornoemd, den consulent -ds. Scholte van Onstburg en ds. van Melle van Sluis. In den loop der vorige week hebben de Belgische veehandelaars nog al verliezen ge leden met den smokkelhandel; nu eens hadden kleine, dan belangrijke aanhoudingen plaats in de buurt ven Stekene en Koewacht. In het geheel zijn ruim een dozijn koeien in beslag genomen, waaronder van zeer puike kwaliteit. Groote sommen, 6 tot 700 francs per stuk, worden niet zelden door Belgische landbouwers geboden aan de douanen, die een transport aan gehouden vee naar het station leiden, maar ver koop inag niet plaats hebben. Al het vee wordt naar Gent gebracht om daar in het stedelijk abattoir te worden geslacht. Uit Vlissingen wordt gemeld Tengevolge eener ontploffing Dinsdagavond in een der ketels van de kruiser Zeeland, .be kwamen twee personen hevige brandwonden aan het hoofd. Zij werden na door een arts verbonden te zijn, naar het gasthuis vervoerd. Men meldt uit Gorinchem In den nacht van Maandag op Dinsdag is in het stations-koffiehuis aan de Kaaselpoort al hier inbraak met diefstal gepleegd. Op voor zichtige wijze heeft men zich toegang weten te verschaften, door de stopverf rondom een glas ruit weg te neineu om geheel een ruit uit te lichten en daarna het raam makkelijk te kun nen openen. Er worden vermisttwee gouden horloges met dito kettingen en nog eenige gouden en zilveren voorwerpen, tweehonderd gulden aan specie, benevens een heeren-kostuum (tivee lo terijbriefjes der Staatsloterij had men wel in hamlen gehad doeh achtergelaten.) Nadat de indringers hun slag geslagen had den, begaven zij zich naar de gelagkamer en gebruikten daar een overschot van biefstuk en een llescli wijn. De bewoners bleven gerust slapen. Toen Vrijdag 1.1. na afloop der veemarkt te Leeuwarden de veetrein stond om te ver trekken, werd outdekt dat ren wagen nog niet was ontsmet. Een arbeider van de Maatschappij tot exploitatie van veestallen, vaa welke maat schappij de ontsmetting wordt bevorderd, niet wetende dat de wagen reeds was geladen, wierp van boven er eene hoeveelheid carbolwater in. De in den wagen staande runderen begonnen er aan te likken en spoedig hadden ze alles binnen. De gevolgen bleven niet uit. Weldra bleek dat de beesten hevige pijnen hadden te verduren. In weerwil van zoo spoedig moge lijk toegepaste middelen moesten eenige ossen het met den dood bekoopen. In de Vlissingsche waterleiding onder de gemeente Souburg is Maandag het lijk gevon den van den reeds sedert 16 dagen vermisten B., bode van Middelburg op Souburg. Zaterdagavond geraakte een van de jon gens, die als stoker op de stoomtram Oldambt- Pekela gebruikt worden, onder de locomotief; hij werd overreden en stierf onmiddellijk. Te St. Jacobi-parochie zijn twee jonge mannen in hechtenis genomen onder verden king van diefstal van aardappelen. Bij een landbouwer te Minuertsga hadden ze 200 ton aardappelen geladen voor den beurtman van Franeker op Amsterdam. Bij nameting in deze laatste plaats ontbrak 23 ton aan de lading. Het kwam uit dal de verdachten, die hebben be rend, dat deel der lading te eigen bate heb ben verkocht. Te Driel fgemeente Heteren) zijn des nachts van een viertal jonge paarden, van den landbouwer B. de staarten tot op het been af gesneden. Maandagmiddag heeft de stoomtram ter hoogte van Aai le Rikstel een mail overreden, die op de lijn lag te siapen. Ilij is in dezelf de tram naar Helmond vervoerdbij aankomst aldaar was hij dood. Te Winschoten zijn gevankelijk binnen gebracht vier jonge mannen uit Sellingcn, die in een twist een zekeren Albert Huiting, van Zuidveld, met knuppels hebben doodgeslagen. Allen bekenden reeds den moord gepleegd te hebben. Dinsdagavond werd door een conducteur der Slaatspoor in den trein ParijsAmsterdam no. 10 een gouden horloge gevonden, dat door hem bij den chef van het station Delftsche Poort te Rotterdam, werd gedeponeerd. Maandagmiddag werd aan de Vinkbrug nabij Leiden op een le klasse coupé van trein 30 RotterdamAmsterdam geschoten, zonder iemand te treffen. Bij aankomst te Leiden werd de politie er me» in kennis gesteld. Een dienstmeisje op den Zeedijk te Am sterdam, dat in brand geraakte, is aan de be komen verwondingen bezweken. Men schrijft uit Hulst aan de Vliss. Crt. Nu er met tabaksmokkelen niets meer te verdienen valt, wordt 't rundvee des te meer over de grenzen gebracht. Weinige dagen gaan voorbij, dat er van Hulst uit geen rundvee België binnengesmok keld wordt. Zelden brengt men maar enkele runderen tegelijk ovimeestal troepen van 20 h 50 stuks, ja soms I 1 Bij iedere koe behooren 8 geleiders, (lie naar gelang van ge makkelijk of moeilijk overbrengen (of men al of niet met de kommiezen in aanraking komt) 8 of 10 franken per hoofd ontvangen. Dat deze mannen, gewapend met dikke knuppels, ja soms met vuurwapens, er alles behalve voor komend uitzien, is licht te begrijpen. Wie dan ook een „stouw" koeien, gedreven door drie maal zooveel drijvers, ontmoet, mag blij zijn, wanneer hij rustig kan passeeren. Niettegen staande de smokkelaars de kommiezen weinig vreezen, zouden toch meer runderen in handen der douanen vallen, indien hun niet door spi onnen, die den geheeleu dag de gangen der kommiezen nagaan, de veilige wegen werden aangewezen. Meermalen zijn zij, die beriehten naar den hoofdtroep overbrengen, van een rij wiel voorzien In hoogen nood gebeurt het wel eens dat de smokkelaars den kommiezen een beestje, als voorlooper, in handen sturen. Onderwijl dat dezen dan met het aangeslagen rund naar 't kanloor trekken, schuift de ge- heele troep België binnen. Gaat 't overbrengen dikwijls gemakkelijk en heel rustig, meermalen heeft men ook met groo te bezwaren te kampen. Een echte smokke laar echter laat zich niet gauw afschrikken en staat niet spoedig zijn beestje af. In woeste vaart gaat 't soms door veld en boscll, over sloot en heg, ja meermalen zwemmen de koeien met hare drijvers een breede gracht, een kanaal ot een plas over, om zoo den kommiezen te ontkomen. Naar men beweert, moet eene koe al zwemmende gemakkelijk te bestaren zijn en zonder moeite hare drie drijvers, twee aan den hals en een aan den staart, overbrengen. Daar 't smokkelen nog al stil in zijn werk dient te gaan, loopen de drijvers barrevoets of op hunne kousen en bestrijkt men de tong der koeien, om deze 't loeien te beletten, met groene zeep. Verleden week hebben twee boerenarbei ders van Baarland vier beesten, die in de wei de liepen, ernstig met een mes toegetakeld, zoodat de dieren groote wonden hebben gekre gen. Voorts dreven zij meer dan twintig bees ten uit de weiden en vernielden zjj eenige dammen. Na een onderzoek, dat een ganieheii dag duurde, hebben de rijksveldwachter van Hoedekenskerke en de gemeente veldwachter van Baarland de daders dezer verminkingen opge spoord en tot bekentenis gebracht. Zaterdagavond bracht te Waarde een jongmensch van 18 jaar een ander van omtrent 25 jaar met een mes een snede toe van boven liet linkeroog over den neus tot onder liet rech teroog. De dader wilde ook nog een ander te lijf gaan, doch deze was hem te vlug en ont nam hem het mes. Dit is reeds de tweede snijpartij, die binnen den tijd van een jaar daar voorvalt. Wat de aanleiding tot die daad is geweest, wordt niet gemeld. Zaterdagavond maakte een bewoner uit de van der Sluisstraat te Rotterdam, in een hevige twist mot zijn zoon zich zoo driftig dat Iiij plotseling ineen zakte en op de plaats dood bleef. Een droevig ongeluk heeft te Oosterbeek plaats gehad. De heeren B. keerden per rij— tnig van de jaeht terug. Bij huis gekomen, stapte zij uitbij het overreiken der geweren was een loop op een der heeren B. gericht; door een ot andere omstandigheid ging het schol af, zoodat de heer B. in do borst werd getroffen en bijna onmiddellijk overleed. Een dame die met den laatsten trein van Rotterdam naar Antwerpen op reis ging, kwam aan het plaatskaartenbureau tot de ontdekking, dat haar goed gevuld beursje met plaatsbewijs uit haar zak was venlwensn. Een oogenblik had zij in de Stationstraat oponthoud gehad, waarvan twee kerels, welke haar rakelings pas-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2