voor Zeeuwsch-Vlaanderen. PETRA, let Meiwisje. No. 321. Zaterdag 20 November 1897. T jaargang. Het Atjeh-debat. FEUILLETON. Buitenland. HET NIEUWSBLAD A BONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N T I E P K IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Jireskens. Dc sociaal-democratische afgevaardigde Van Kol heeft bij de behandeling der Koloniale be grooting voor 1898 een speech gehouden ten gunste van de beëindiging van den Atjeh-oorlog. In een uitvoerig resumé van het ontstaan en den duur van dezen krijg, betoogde de heer van Kol, dat de finaneieele en economische kwestie in Indië geheel door het Atjeh-vraag- stuk wordt beheerscht. Zijn wensch om aan den oorlog een einde te maken, belichaamde luj in de volgende motie jDc Kamer overwegende, dat de oorlog met Atjeh als een nationale ramp moet worden beschouwd overwegende, dat hel wenschelijk is de natie in te lichten omtrent de beteekenis van dien oorlog voor Nederland en Nederlandsch-Oost Indië overwegende, dat de herhaalde wisseling onzer gedragslijn in Atjeh, zonder dat in den loop van 24 jaren het eindo van dien oorlog is be reikt, de vraag doet rijzen of het volhouden van den oorlog wel wenschelijk en mogelijk is verzoekt dc regeering eene onpartijdige com missie te benoemen, die binnen een jaar rap port zal uitbrengen over de moreele, politieke en finaneieele gevolgen van den oorlog sedert zijn aanvang, over de vermoedelijke gevolgen der thans gevolgde taktiek en over de moge lijkheid en wenschelijkheid den oorlog te be ëindigen met behoud onzer volkenrechterlijke stelling op Sumatra". Of het Vaderland zal gebaat zijn met een B. BJORNSON. De leden van de zangvereeniging, geleiden Yngve Bold zingend naar huis, en de tonen van het spaansche lied, drongen uit de verte tot haar door. Zij kon zelfs nu en dan de woorden van het lied, onder nagebootst guitar accompagnement, duidelijk verstaan.| Dien nacht roerden liefelijke droomen Petra in heerlijke bosschen van gouden regensde bevallig wiegelende bloemen, beroerden haar hoofdje als ze er onder doorliep. Toen ze ont waakte was haar eerste werk, den ketting voor den dag te halen, en hem over haar nachtklee deren te passen. Daarop sloeg ze bevallig een zwarte dook over hare schouders, en zie, de ketting scheen haar hierop nog. eens zoo schoon. Gedurig bezag zij zich in een handspiegel. Zou ze werkelijk zoo schoon zijn Zij wond heur haren los en begon weer te spiegelen, commissoriaal onderzoek valt wel te betwijfelen. Het feit dat de oorlog reeds te lang geduurd, te veel offers gevergd heeft staat wel vast, maar of het tactvol zou zijn om nu terug te keeren, is de vraag. De toestand moet beoordeeld worden zooals zij nu is, daar men onmogelijk de oorzaak meer kan wegnemen. Het bljjkt dat de heer Van Kol vooralsnog geen einde ziet in den oorlog, omdat hij om te beginnen eene eventuëele commissie een jaar tijds wil geven om de zaak in de orde te bren gen. Als hij constateert, dat de oorlog het Vaderland volgens zijne berekening duizend milioen gulden kost, dat zij is een schande voor Nederland en dat er een einde aan moet komen, dan baart het eenigszins verwondering, dat hij niet voorstalt direct tot ontruiming der bezette posten over te gaan. Wat zou de commissie er nog meer intorres- sants aan kunnen toevoegen. De eenige weg, die nu dient ingeslagen te worden, is een hardnekkig doorzetten van den strijd opdat men te eerder aan het eind er van zij.J De tijden zijn veranderd, ook sints de laatste 20 jaren, zoodat we met eenig vertrouwen de toekomst te gemoet kunnen gaan, te meer ook in de benoeming van den heer Cremer als mi nister van koloniën. De motie werd niet bijzonder gunstig ont vangen, daar verschillende sprekers het onge rijmde er van aantoonden. maar moeder wist nog van nietszij moest naar beneden gaan, en haar alles vertellen Juist toen zij gereed was, en de ketting om haar hals wilde doen, deed de gedachte aan de vragen die haar moeder zeker zou doen, haar aarzelen. Wat zou zij antwoorden Hoe lan ger ze hierover nadacht, hoe ernstiger zij ge stemd werd. Eindelijk nam ze het gouden sie raad, legde het in een klein kistje, stak den sleutel in den zak en gevoelde zich voor het eerst van haar leven arm. Zij deed dien dag niet, wat zij moest doen ze zat langen, langen tijd aan het strand, op dezelfde plaats waar z\j gister den ketting had gekregen, en bezag haar schat met een gevoel als of zij hem gestolen had. Dien avond wachtte ze nog langer op Yng ve Bold, dan zij den vorigen avond had ge wacht op Gunnarzij wilde hem den ketting teruggeven. Maar even onverwacht als het schip waarop Gunnar voer, het anker had ge licht, motst ook Yngve Bold met zijn eigen vaartuig, zee kiezenhij had in de nabijgele gen plaatsen zaken te doen, en was drie weken afwezig. In deze drie weken, werd de ketting van de eene geheime bergplaats naar de andere gebracht, Het Dreyfus-zaakje zal op den duur nog op een sisser uitloopen. De brief die de Senator Scheurer-Kestner geschreven heeft is onbevre digd beoordeeld. Daarin had hij o. m. geschre ven, dat hem door de regeering was geweigerd inzage te doen nemen van het dossier van het geding-Dreyfus. Zoolang er geen nieuw proces is begonnen, is de eenige taak van de regeering te zorgen dat het gewezen vonnis uitgevoerd worde. Zij zou aan haar plicht te kort doen door, zoolang geen revisie bevolen is, ook slechts een oogen- blik de aantastbaarheid van het vonnis te ver onderstellen. De naïviteit waarinêe de brief van den Se nator wordt begroet, vindt zijn oorsprong daar in, dat deze in plaats van met bewijzen van Dreyfus' onschuld te komen, inzage van de do cumenten heeft gevraagd. Dat is het paard achter den wagen. Alleen als den minister van Justitie, die vol gens de wet der Fransche rechtspleging de macht in handen heeft, om het proces te her openen, nieuwe feiten ot stukken ter kennis komen ot worden gebracht, welke van dien aard zijn, dat zij het bewijs van de onschuld van den veroordeelde zouden medebrengen, kan hij revisie bevelen. In de zeer vage veronderstellingen van den heer Scheurer-Kestner, zou de minister de eer van het leger en de eenheid van de rechtspraak in gevaar brengen. en de arme Petra deed menig vernederende ontdekking. Voor de eerste maal begreep en gevoeld» zij den afstand die haar scheidde van de dames der stad deze zouden den ketting hebben kunnen dragen, zonder dat iemand -op de gedachte zou gekomen zijn haar te vragen, van wien ze hem hadden gekregen. Maar, Yngve Bold zou het niet gewaagd hebben, een dame zijn -ketting aan te bieden zonder zijn hart. Slechts aan het „visschersmeisje" durfde hij zóó iets doen. Als hij haar iets had willen geven, waarom dan geen kleinigheid, die ze gebruiken kou't was zijn doel geweest, haar te vernederen en haar te bespotten. Dat ver haal van de spaansche ridders, en dc schoon ste vrouw, was maar dwaasheid want als haar op dien grond de ketting toekwam, dan behoefde hij hein niet bij avond en als ter sluiks tc geven. Boosheid cn schaamte drukten haar ter neder, en zij had niemand, wien ze haar verdriet kon toevertrouwen. Geen wonder dus, dat zij, toen ze hem, aan wie zich al deze vernederende ge dachten vastknoopten, terugzag, diep bloosde. Hij beschouwde evenwel dien blos, op zijne wijszij gevoelde dit, cn bloosde uog dieper. Haastig liep ze naar huis, haalde den ketting uit zijn schuilplaats, en ofschoon het dag was, De Fransche Kamer heeft het wetsontwerp tot afschaffing van dc geheime instructie in strafzaken aangenomen. De Sultan heeft den Russischen minister van buitenlandsche zaken het grootkruis van [de Osmanië-orde met briljanten geschonken. In de Spaansche provincie Valencia hebben de overstrooiningen groote schade aangericht; 15 incnschen zijn omgekomen. Te Barcelona zijn zes kisten met geweren in beslag genomen, die uit Antwerpen kwamen eu voor den Kongo bestemd heetten. De zaak wekt veel opzien en men houdt het er voor dat dc wapens voor dc Carlisten bestemd waren. Men zal in Holland zeker met genoegen zien, dat de Duitsche agrariërs die ijveren voor het sluiten der grenzen voor den vee-invoer, ten slotte de practische boeren en landheeren in Duitschland zelf tegen zich krijgen. Dat de boerenstand schade bij hun bescherming lijdt, blijkt wel uit het antwoord, dat de als practisch en bekwaam oeconooin zeer bekende Ambts-raat Schmidt-Lóhme op twee vragen gegeven heeft, welke de Vereeniging van Landbouwers in Tel- tow (eene kreits van Pom meren) tot hem had gericht. Het waren de volgende „Is de vee teelt in Duitschland zoo untwikkcld, dat zjj in de behoefte van melkgevende koeien kan voorzien En kunnen de rundvee-rassen van de Noordduitsche laagvlakte het Hollandsch fokvee ten behoeve van hunne veredeling ont beren f" Op deze vragen heeft de Amtsraat zette zij zich op een plaats neder waar ze dacht dat hij moest voorbij koinen. Hij zou hem nu terug hebben 1 Zij gevoelde, dat hij komen zon. Hij had óók gebloosdSpoedig namen hare gedachten een geheel andere richting. Zon hij gebloosd hebben als zij hem onverschillig was Hij zou zeker wel vroeger tot haar ziju gekomen, als hij maar thuis ware geweest. Het werd schemerig. Zij zat dicht bij den weg, tusschcn de boomen. Zij kon zien, maar niet gezien worden. Toen zij zoo een poos gezeten had, zonder dat Yngve Bold zich ver toonde, bestormden opnieuw die vernederende gedachten haren geest. Zij luisterde ingespan nen naar elk geluid. Lang voor dat ze iemand zag, hoorde zij de voetstappen der naderende personen, maar wie er kwam, Yngve Bold niet. De vogels die half slapend tusschcn dc bladereu van plaats ver wisselden, verschrikten haarelk geluid uit dc stad drong tot haar door. Aan boord van ccu groot schip, dat morgen bij den eersten brie» het ruime sop zou kiezen, werd onder het ige- zang der matrozen, het anker gewonden. Kon ze maar meegaan, weg, ver weg, op de eitide- loozc zee (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1