Binnenland. bezoek gebracht aan den minister-president. Als hij nu ook dddr geene nadere medcdce- lingen of nieuwe bewijsstukken van Dreyfus' onschuld kan overleggen, dan wordt gevraagd, wat hij daar heeft uitgericht. Hij moet aan de regcering de elementen, waarop de onschuld vat. Dreyfus berust, hebben medegedeeld. Maar men begrijpt, dat de re geering daarmee als zoodanig weinig kan doen, en dat de minister van justitie uil dien hoofde geen revisie van het vonnis kan gelasten. Het is verwonderlijk, welke uiteenloopende praatjes over de pogingen van Scheurer gaan. Doch zooals gewoonlijk kan men zich aan praatjes, die veel schijnen, maar weinig botee- keneu, niet altijd storen. De. kanalen waaruit ze voortkomen, zijn in den regel van een niet te zuivere strekking. Maar niet alleen in frankrijk ook aan de overzijde van hel Kanaal is de belangstelling in deze zaak, door de opwarming in Frankrijk gaande gemaakt. Zooals men zich herinneren kan, 't is in Ja nuari a. s drie jaar geleden, heeft de degra datie van den Kapitein een diep trrurigen in druk achtergelaten. En niet het minst de wij ze waarop het geding zijn verloop had. (Van excentrieke gedingen hebben we in onze om geving ook wel eens een proefje gehad Het feit dat een twaalftal den eerste deskun digen op het gebied van handschrift eenparig eenige onvolledige en tegenstrijdige getuigenis sen der experts hebben te niet gedaan, spreekt voldoende voor zich zelf, als hij op het verdict van deze kaatsten is veroordeeld, dat de. rol van den krijgsraad gespeeld, allerbetreurenswaardig is. Onder de Parijsche slagers van dc abbatoirs is een werkstaking uitgebroken, die heel wat beweging veroorzaakt. Deze. grève vindt zijl. oorzaak in 00110 week- verdeeling. De patroons eisehen een werktijd van 03 uur en de werklieden wilden slechts 00 uur dienst doen Alzoo ook hier weer „kleine oorzaken groote gevolgen." Do vergaderingen van het Huis van afge vaardigden te Weenen, hebben de vorige week plaats gehad op eenc wijze eenig in hare ge schiedenis. De verschillende partijen stonden in bitterheid zoo scherp tegenover elkander, dat meermalen de afgevaardigden elkander in het haar vlogen. De scheldwoorden en scheldnamen die wederzijds door de zaal geslingerd werden, gaven meer de afspiegeling van een vischmarkl-tooneel, dan van ecno zitting waar de hoogste landsbelangen moesten worden behartigd. De Tweede Kamer heeft gisteren, overeen komstig de conclusie der commissie van onder zoek met 71 tegen 17 stemmen besloten tot toelating van den heer inr. J. A. van Oilseals afgevaardigde voor Sneek. Tc Ter Neuzen is eenc centrale Liberale Kiesverceniging voor oostelijk Zceuwsch-Vlaan deren opgericiit voor dc verkiezing der Tweede Kamer in het distriot Oostburg en voor de Prov. Staten in liet district Hulst. Als leidend beginsel is aangenomen het pro gramma der Liberale Unie, maar daarbij zal zij zich niet aansluiten. Bij den gemeenteraad van Vlissingen is een adres ingekomen van de commissie tot voor bereiding van den aanleg van tramwegen op Walcheren, meer bijzonder van ecne tramver binding Vlis3ingen-Domburg, langs de duinen. Daarbij vraagt zij den steun van den Kaad, door aan haar of hare rechtverkrijgenden toe stemming te geven tot aanleg dezer trambaan door dc gemeente Vlissingen en een jaarlijksch bedrag te verzekeren, hetwelk door den raad bij in exploitatie brengen van de tram gedu rende ccn tiental jaren of langer aan de onder neming als subsidie zal worden uitgekeerd. Adressante wijst op het groote belang, httwelk ook Vlissingen bij den aanleg van dc treinver binding Vlissingen-Domburg heelt. RRKSKEYS, 12 November 1S#7. Indertijd hebben we onze inecning uitgespro ken over de houding die de minderheid in de Geineenleraad te Groede had aangenomen bij de te nemen beslissing over de toelating van de heetcn A. de Koo Pz. en A. Lombaard als leden van dien raad, waarbij die minderheid aan liet desbetreffend voorstel der commissie zijne goedkeuring meende te moeten onthouden, op grond er van dat het stembureau den dag nu de verkiezing niet was samen gekomen tol vast stelling van den uitslag. We hebben, om 't nog even te herinneren, gemeend dat zulke zittingen op den volgenden dag voor gemeenten waar maar één stembureau fungeert, overbodig zijn, overeenkomstig de let ter en de. geest van de wet. Alhoewel we toen onze tncening gaarne stel den voor ecne eventueel betere, is daarop nim mer iets bij ons ingekomen, waaruit liet pu bliek wijzer werd. Thans komt toevallig in onze banden de Hand leiding der Kieswet door P. Kalbfleiseh, inzon derheid door de praktijk bewerkt onder toezicht van mr. II. Goeman Borgesius. den huidigeu minister van Binnenlandsohe Zaken, waarin wij op hladz. 181, op art. 93 der kieswet de aan- teekoning lezen dat in gemeenten, waar voor stemmingen voor den Gemeenteraad slechts één stembureau bestaat, de ui'slag reeds des avonds officieel is opgemaakt. De opmerking toen gemaakt door een lid der minderheid in dien raad, blijkt dus ongegrond te zijn geweest. De ontvangsten dor stoomtram-maat schappij BreskensMaldeghem bedroegen in de maand October 1897 ƒ12.215.83 en in die maand 1890 ƒ9050.53 Sedert 1 Januari 1897 beliepen zij ƒ138,972.50l/2 en over dat tijdvak 189(3 ƒ58,500.10. Groede. Bij het te Arnhem gehouden exa men als apothekersbediende is o. m. geslaagd mej M. P. Roggeband. Sluis. De ambtenaar der te klasse L. Mi- chielsen, is bevorderd tot de 3e klasse. Door het Prov. Kerkbestuur van Zeeland is de lieer A. II. Scholtc van Oostburg toege laten als candidaat tot het predik-ambt. De lieer B. W. de Jong, ontvanger der registratie en domeinen te Oostburg is als zoo danig benoemd te Sliedrecht. Sclioonilijkc. Tot notabelen der Ned. Herv. gemeente alhier zijn gekozen de heerni Abr. van Male met 23, Anth. Kissceuw met 22 en 1'. Castclcijn met lti stemmen, in plaats van J. Lccnliouts Az., die bedankt heeft. Men schrijft ons In een der grensgemeenten van het Kanton Oostburg hebben eenige dames een verccniging opgericht tot het inkoopen van winkelwaren aan den ininst tnogrlijken prijs. Daartoe laten zij prijscouranten van Grossiers in Rotterdam komen waarop zij haar bestellingen van gort, rijst, krenten, suiker, thee, koffie en petroleum doen al hetwelk zij oiulor elkander vcrdcelen. De oudste dame belast zich met dc leiding der coöperatie. Wanneer tijdelijk gebrek aan suiker ontstaat wordt dit artikel bij een win kelier geleend en, als de beurtschipper de be stelling leeft meegebracht, teruggegeven, zoo- dat er geen toevlucht tot liet doen van dure inkoopen in de gemeente moet genomen wor den. De daincs zijn zeer tevreden over dc nieuwe vereeniging, daarentegen mopperen de nering doenden die beducht zijn dat dit voorbeeld onder de burgerij navolging zal vinden. (Geen wundcr I Run.) Bost burg. Bij de op 8 Nov. jl. gehou den verkiezing voot drie. leden van het college van Notabelen der Ned. Herv. Gein. werden herkozen de heeren S. Cuveljé en van de Plassche Fz. met 52 en 48 stemmen. In de plaats van Jac. Vcrsluijs, die zicli niet hrrs- kicsbaar wenschte te stellen, werd gekozen de heer A. Versprille Az. met 31 stemmen. Ingeleverd waren 02 stembriefjes, waarvan 3 van onwaarde. Voor de betrekking van Hoofd der openb. school te Sluis, hebben zich 18 sollicitanten aangemeld. Wat een sobere zitting was die vergade ring van den Gemeenteraad van Groede op Maandagvoormiddag. ik zeg, sober, mur dan moet mij ik toch ver gissen. want er was meer publiek tegenwoordig dan gewoonlijk. Als ik u zeg, dat li-halve de verslaggever van de Midd. Cou-anf en van het Nieuwsblad er bovendien nog een tweetal andere belang stellenden aanwezig waren, dan kan de zitting toch niet sober genoemd worden. En ondanks dat was ze inderdaad sober, be houdens do benoeming van een hoofd der school voor de Kruisdijk. Ik meen te mogen veronderstellen dat ik in dit mijn idéé niet alleen sta, en mijn collega van de M. Crt. er ook zoo over denkt, en er toch weer niet zoo over denkt. Want waar ik nu mijn bevinding meedeel op ceno wijze, afwijkende van mijn gewoon resumé, daar schrijft mijn collega nu niets, to taal niets, dat wil zeggen totaal niets in zijn courant; wel daar verschrijf ik mij, met dat woordje zijn. liet zou dadelijk den indruk verwekken alsof hij er part of deel in had. Eu dat zou ik niet willen bevestigen. In elk geval tot op dit oogenhlik niets van de raadszitting in de M. C. Ik veronderstel daarom dat de zitting, zooals reeds gezegd, hem ook te sober zal zijn voorgekomen. Dat de heer Hauunaoher eene kleine rectifi catie in de notulen ver- en erlangde, benevens een paar mededeelingeu van Ged. Staten, be treffende beschikkingen op genomen raadsbe sluiten, dat, ik moet het ook erkennen, is voor de lezers der Midd. allerminst interessant, 't Is voor mijne lezers bijna de moeite niet waard. Eu toch vernield ik 't, auders zou ik schrijven over den Gemeenteraad en niet uit de Gemeen teraad. Het belangrijkste was de reeds gemelde be noeming, al moet ik er aan toevoegen, dat de uitslag nog belangrijker was. Het zal vrijwel ounoodig zijn om de voor dracht, die dit blad het eerst vermeldde, weder in zijn geheel op schotel te brengen. Uit onze omgeving kwamen daarop voor de heeren lieercns van Sehoondijke en De Buison- jé van Breskens. Schier elkeen was van gevoelen, te oordee— len naar den aard der gesprek ten, dat de beer Becrens zou benoemd worden. De heer Beerens had er misschien zelve, met het oog daarop, wel eenigszins op gerekend. Eu wat gebeurde? Boven aller verwondering, bleef de heer Becrens met ééne stem in de min derheid, en zegevierde de heer Gcclhoedt van Zaauislag, laat ons maar zeggen, tengevolge van omstandigheden, die aan menigeen niet onbe kend zijn. Dit feit was ook den corr. van de Midd. blijkbaar zoo belangrijk dat dit aan de telegraaf word toevertrouwd om terstond wereldkundig te worden gemaakt. Een incident als 't op dien naam aanspraak mag maken, kwam voor bij de aangekondigde behandeling van den meermalen in opspraak gebrachte algcmeene polilie-verordening. Oin het gewicht der zaak stelde de voorz. voor, dat ze zou worden onderworpen aan een gemeenschappelijke li zing in comité-generaal, en voor elk raadslid zal te dieneinde het con cept ter secretarie worden gedeponeerd, opdat elk hunner daarvan te zijner tijd inzage kan nemen. Dat was alles goed en wel, ieder stemde met de goede bedoeling van den voorzitter in, hel was koek en honig, zou ik haast zeggen, wellicht daar van daan die soberheid, doch dhr. De ltoo stond er persé op, dat het lijvig boekdeel zon rondgezonden worden. Maar daar was geen denken aan. Er was maar één ex. en de voorzitter was niet van z'n stuk te brengen, ook niet, al deelde de lieer Hammacher het gevoelen van dhr. De Roo. Uit het gemeentehuis ging het niet. Zooals gezegd, zal het aan een eeistc, des noods een tweede lezing worden onderworpen alvorens het in openbare behandeling komt. Het zal aan geen twijiel onderhevig zijn, dat de zaak, zoodanig geprepareerd, wel spoedig in eene openbare zitting zal zijn afgehandeld. Toen kon ik naar huis, want de vergadering werd gesloten. Of cr na dien nog wat geval len is, weet ik niet. Maar ik hoorde nog wat mompelen, dat ik su niet hardop zal zeggen Later misschien. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de commissie van het Zeeuwsch-Vlaamsch Zen- dingsfeest besloten dat feest in 1898 te houden te Ter Neuzen op den 15 Juni. De gemeente Hoofdplaat sukkelt maar immer met zijn onderwijzers-personeel. Bijna geen raadszitting of er komen vacatures te be spreken, hetzij ter vervulling, hetzij er weer nieuwe open ie stellen door vertrek. Zoo is iu de jongste zitting weer eervol ont slag verleend aan den heer L. E. de Mul, met ingang van 1 Dec., wegens zijne benoeming aan een bijzondere school te Rotterdam. En nu weer zal er weldra eene vacature ontstaan door de benoeming van den heer C, J. Weijnen tot onderwijzer aan de openbart lagere school te Roosendaal (N.-B.l Dezer dagen vervoegde zich bij den bur gemeester te Hoofdplaat een zekere P. J. S., die, als milicien-korporaal van de lichting 1894, zich na zijn onbepaald verlof naar Noord-Ame- rika had hegeven etr daar 3 jaren had vertoefd. Daar hij deswege als deserteur bekend stond, werd hij op last van den burgemeester door de politie naar zijn korps teruggebracht, alwaar hij zich nu voor den krijgsraad zal hebben te verantwoorden. Hoofdplaat. De coöperatieve Dorpsvereeni- ging ten doel hebbende den gemeenschappelij. ken aankoop van kunstmeststoffen, telt thaw 20 leden. In de vergadering van jl. Dinsdag werden benoemd tot voorzitter de heer P. 1'. Thomaes, tot commissaris de heeren C. B. Tem merman en J. W. de Zwart en tot secretarii de heer J. J. Pateer. Met het onderwerp „de Weelde in haai recht en haar onrecht" trad Dinsdagavond di heer dr. Niemeijer van Sneek als spreker op in eene openbare Nutsvergadering te O roede. Dit hoogst belangrijke onderwerp werd ii keurigen stijl met verschillende voorbeelden be vattelijk behandeld. De toepassing der weelde is in haar recht, waar de nijverheid door haar floreert, en alzoo aan velen een middel van bestaan bezorgd. Ook is zij in haar recht, waar zij door ve len te baat genomen wordt in overeenstemming met de positie die men in de maatschappij in neemt. Maar zij is in baar onrecht als zij brutaal wordt uitgevoerd, en als 't ware dienen moei om de wereld de oogen uit te steken eveneeni is^zij in haar onrecht als de toepassing er var de financiëele draagkracht van hut individu k bovi-n gaat en daardoor hem ruïneert. Waar zij, alzoo op stoffel ijx gebied in Imai onrecht is, is zij het ook, wanneer zij op zede lijk terrein, hare perken te buiten gaat. Als men bijv. zijne kinderen aan eene wei-lik gewent, die zij op rijperen leeftijd wellicht niet zullen kunnen volgen, dan sleept zij sums ver derfelijke ge/olgen na, en eveneens kan zij vuu sommigen leiden, tot vergrijp aan het gori van anderen, als men de lusten door de weel de gewekt bot wil laten vieren, en de gele genheid zich daartoe minder meer toeleent. De groote, soms brutale weelde, die vaal ten toon gespreid wordt eener-, en de snerpen de armoede ter andere zijde, maakt ongetwijtelt de klove tusschen menschen en menschen li grooter en wijder. Beperking van overbodige weelde is daaron een eerste middel om liet scherpe contrast tui schen een weelderig en een schamel gezin t temperen. Zondagavoud kwamen eenige Jpersonen ui IJzentlijke aan de Belgische grens in botsin met een aantal Belgen, waarbij van het uil werd gebruik gemaakt, waarmede de onderwij zer W. van Hoofdplaat een belangrijke won in het hoofd werd toegebracht, tengevolge waar van bij veel bloed heeft verloren. Door een brigadier der marechaussee we' het eerste verband gelegd. Elk hunner draag titans een verbandpakje bij zich. Te Cadzand is in den nacht van Zater dag op Zondag, tengevolge van den mist, h' stoomschip „St. Hubert" van Liverpool, nabi liet badhuis aan den grond gevaren.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2