voor Zeeuwsch-Vlaanderen, So. 320. Zaterdag 13 November 1897. Z 7e jaargang. Zondagsrust. FEUILLETON. PETBA, liet fissctersieisie. Buitenland. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bres/eens. Onder de vraagstukken, die, ter tegemoet- oming aan sommige grieven van den kleinen eene oplossing eischen, kunnen we, mast dat van den onnoodigen nachtarbeid, norzeker ook dat van Zondagsrust wel rang- thikken. Zondagsrust, is op verre na niet een schrik- teld der »geloovigen" zooals dat genoemd rordt. 't Is geen overdreven, noch ziekelijk «loofs-ideaal. Neen 't is wel ter dege een algemeen punt so overweging. Dat totale Zondagsrust in het raderwerk sr samenleving eene onmogelijkheid is, zal dat ontkennen Immers niemand, eenigszins op de hoogte mag geacht wor- van dit punt. Wat er dan mêe bedoeld wordt Niets anders, dan den werkman, die een msche week werkt, een vrjje dag gunnen. Is dat nu zoo onbillyk Het ljjkt er niet naar. Integendeel, het is een eisch, waarop hij olkomen recht heeft. Dat begrjjpt ook de groote Vereeniging tot «ordering van Zondagsrust, die zich aan het oofd dezer beweging heeft gesteld. B. BJORNSON. Spanje was altijd het land harer droomen pveestdroomen, gewekt door de zwarte spaan de schepen, die eiken zomer de haven aan- tóen, door de schoone Spanjaarden, die 's Honds zingend door de straten liepen, maar tooral ook door de photographiën van Spanje, lie Oedegaard's kamer versierden. Oedegaard! •hsschien vertoefde hij op dit oogenblik in dat •eerlijke landen zij was bij hem. Zij werd tot de werkelijkheid teruggeroepen; "b achter een appelboom schoot iemand te voorschijn, zij liep hem onstuimig tegemoet "unnar niet maar de pas uit Spanje terug- fleerde .lichte hoed". Ha, ha, hariep hij lachende, dacht ge, dat oen ander was Zij ontkende dit op vurige wijs, en liep hem !°o hard zij kon voorbij, maar hij was in een Die vereeniging, staande onder het bescherm vrouwschap van H. M. de Koningin-Regentes, telt onder hare vele leden mannen van naam, en van de meest uiteenloopende richting op maatschappelijk en godsdienstig gebied. Het doel dier mannen is niet den werkman de benuttiging van zijnen vrijen dag aan te wijzen, maar zij stellen zich enkel voor oogen om hem dien te verschaffen, 'opdat hij naar eigen willekeur daarover kan beschikken. Dat het ijveren voor dien vrijen dag de Zondag bedoelt, och, dat is immers als van zelf de aangewezen weg, waar die dag nu eenmaal als rustdag is erkend. Waar die vereeniging in haar pogen zoo'n veelzijdigen steun ondervindt, zoo van de re geering als van andere lichamen en inrichtingen behoeft niemand op dat streven laag neder te zien, alsof het een gevolg van verfijnde chris telijkheid is, en vooral zij niet, die ;er zelve hartelijk voor zouden bedanken om hun Zon dagsrust op te offeren, al is het vaak ten al- gemeene nutte. Er zijn menscheu, die nu eenmaal even goed in de week als des Zondags aan hun arbeid verbonden zijn, althans op sommige Zondagen. Maar van boven af is immer er op gewerkt om dat zooveel mogelijk te beperken. Van boven af zeggen we. Zijn de poste- sprong aan haar zij, en babbelde nu, terwijl ze naast elkander voortliepen, onophoudelijk door, met een vrceui 1 accent, zooals menschen meestal hebben die veel vreemde talen spreken. Ja, ik kan u best bijhouden, ik ben een uitstekend looper het baat u nietik moet u spreken, ik wacht u hier reeds den tweeden avond. Den tweeden avond den tweeden avond, ha, ha, ha, ik zou gaarn acht avonden willen wachten, want wij passen bij elkander, niet waar Het baat u niet, ik laat u niet ontkomen gij zijt nu moe, ik zie het Dat ben ik niet. Dat zijt ge wèl. Ik ben 't niet. Gij zijt het wèl. Spreek dan, als gij niet moe zijt, ha, ha, ha. Ha, ha, ha. Ja, dat is geen praten. Ze bleven beide staan en wisselden cenigc woorden, half in ernst, half in soherts. Nu begon hij Spanje te prijzenhet eene beeld verdrong het andereten slotte vloekte hij de kleine stad aan hunne voeten; Petra volgde zijne vertellingen met schitterende oogenwat hij haar van de kleine stad vertelde, kwam niet geheel tot haar, want hare gedachten werden rijen niet om dat te bewijzen, en is de dienst in den militairen stand op Zondag niet tot het allernoodzakelijkste verminderd Zijn niet de groote dagbladen als de N. R Crt. e. a. begonnen om de Zondags-editie's af te schaffen om daardoor aan hun personeel een vrijen wekelijkschen rustdag te verschaf fen Is de openbare arbeid op Zondag niet wet telijk verboden Voegt men daarbij dat de besturen van groote gemeenten bij vacautiën van hun on- derhebbend personeel, dezelve zo.o bepaald hebben, dat zij des Zondags niet Ithoeem te reizen, om heen te gaan of terug te keeren, en dat sommige stoomboot- of andere onder nemingen de dienst op Zondag beperkten, zon der grove tekortdoening aan de belangen van een reislustig publiek, dan vragen we of dat niet beschouwd kan worden als eene huldi ging van dit beginsel. Wordt door sommigen die vrjje dag of vrije Zondag minder noodzakelijk geaebt, dan zou den we moeten veronderstellen dat zulk eene meening werd geuit door iemand, die voor zich zelf al bijzonder groote waarde hecht, aan het genot van zoo'n vrije dag. Anders zou hij gelijk staan met hen, die de gezondheid in volle mate genietend», zich moeilijk een ziekte kunnen inbeelden. afgeleid, door, en haar oog bleef als geboeid door een gouden ketting, dien hij tweemaal om den bals geslagen droeg. Ja, deze ketting, sprak hij zie, ik nam hem van avond mee naar de zangveree- niging, om hem eens te laten zien hij is uit Spanje. Laat mij u de geschiedenis ver tellen. Ik heb hem in Spanje gewonnen als prijs bij een schuttersfeest. Men overhandigde hem mij met de volgende toespraak Neem hem mee naar Noorwegen, en schenk hein als een eerbiedige hulde, uit naam der Spaansche cabbalero's, aan de schoonste vrouw in uwe woonplaats. Hierop volgden hoera's fantares 1 de vaandels wuifden, de eabbaleros klapten in de handen en ik nam de ketting aan 1 O, hoe heerlijk, barstte Petra los, want in hare verbeelding woonde zij het Spaansche feest bijzij zag de schitterende Spaansche kleuren en hoorde de vurige zangenonder goudgele oranges stonden de gebruinde Spanjaarden, en zonden hunne groeten aan de schoonste vrouw in het land der sneeuw. Hoe meer hij ver haalde, hoe sterker haar verlangen werd. In den geest geheel verplaatst in dat wondervolle land, begon zij het Spaansche lied te neuriën, dat zij zoo even had gehoord, en onwillekeurig Doch zooals we reeds boven zeiden, is een totale Zondagsrust eenvoudig onmogeljjk, ja zelfs, ondenkbaar. Het zou daarom eerder de vraag zjjn, of zij, die van het nut dezer kwestie niet door drongen zijnde, het streven gewoonweg bela chelijk vinden, zelf niet door hunne onbe krompenheid aan een ziekeljjke manie van ongeoorloofde bestrijding ljjden. Niettegenstaande dat, wint het streven on der alle rangen en standen hoe langer zoo meer veld, en zjjn de resultaten van deze be weging zoo bemoedigend, dat het schrikbeeld, niets meer dan een hersenschim bljjk te zjjn. De zaak van den ex-Kapitein Drevfus is iu Frankrijk het voorwerp der publieke opinie ga- worden. Wat dat zeggen wil in Frankrijk, is dat sen- satiewekkende zaken in den regel geen afloop hebben als een storm in een glas water. De aankondiging van den senator Scheurer- Kestnoi bracht inzonderheid onder de Parijze- naars een gespannen zenuwachtigheid, en deze kan gevaarlijk worden. Zooals we reeds meldden kan bovengenoemde senator nog geene nadere onthullingen doen. Waarom niet? ook dat inoet worden afge wacht. De heer Scheurer bovengenoemd heeft een bewoog zij zich op de maat van het lied. Wat, ge kent de spaansche dansen riep hij. Ja, ja, was haar neuriënd in dansmaat gegeven antwoord, terwijl zij met hare vingers knippend, het geluid der castagnetten nabootste. Zij had dikwijls spaansche zeelieden zien dansen. Gij, gij alleen verdient hot geschenk der spaansche eabbeleros riep hij in vervoering gij zijt de schoonste vrouw die ik ooit heb ontmoetBij deze woorden maakte hjj den ketting los, en wond hein verscheidene malen om Petra's hals, voor dat zij begreep, wat er gebeurde. Maar, toen ze het begreep, overtoog een doukeren blos van schaamte haar gelaat, de tranen sprongen haar iu de oogen, hij zag het en schaamde zich eveneens over wat hij gedaan hadhij voelde dat hij nu moest gaan en hij ging. Het middernachtelijk uur had reeds geslagen, maar Petra was nog niet ter ruste gegaan. Zij stond voor het geopende raam van naar kamertje, en wond, in gedachten verdiept, den gouden ketting om hare vingers. Het was een heer lijke zomernacht. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1