Gemengd Nieuws. zegt, men, is duidelijk bewezen, dat de Keizer baar indiening in den weg beeft gestaan. Nu de indiening toch komt, is dat als een 1 overwinning van den Rijkskanselier op den Kei zer te beschouwen. Hoe groot de beteekenis van zoo'n overwin- ning op zich zeil ook is, toch herinnert het Berlijnsche Dagblad aan dergelijke overwinnin gen van Bismarck, die in 1890 en aan Von i Caprivi, die in 1891 als slachtoffers daarvan vielen. i Prins blohenlohe kan misschien ook wel uit roepen „Wee mij, ik heb gezegevierd 1" i Ook in het Duitsche postwezen moeten ^en— i kele belangrijke hervormingen aanhangig zijn. Zoo is men voornemens het gewicht van een i gewonen brief met 5 gram te. verhoogen en te brengen op 20 gram. i Ontegenzeggelijk zal dit den Duitschen han del ten goede komen ofschoon dc schatkist er i een vermoedelijk verlies van 2]/4 millioen mark bij zal inschieten. t Zooals men weet is de Fransche kapitein Dreyfus wegens hoog verraad van zijn land tot levenslange deportatie op het Duivelseiland ver oordeeld. Las men af en toe eens een berichtje, dat er pogingen door de. familie aangewend werden om zijn onschuld te bewijzen, dat hij getracht had te ontvluchten en meer dergelijke mede- deelingen, thans heeft een lid van den I'ran- schen Senaat, de heer Seheurer-Kestner mede gedeeld, dat Dreyfus onschuldig is, en dat hij i te zijner tijd de bewijzen daarvan zal leveren I en dit zeer duister punt tut klaarheid zal bren- i gen. i De Italiaansche oud-minister Crispi, heeft, nadut hij langen tijd tot rust was gekomen, weer eens van zich doen hooren met een dag bladartikel waarin hij zich uitlaat tegen het Tweevoudig Verbond, op grond ervan dat deze Alliantie onmogelijk de zegepraal van een Staat kundig beginsel kan hebben, immers noch dat van de bereiking van cenzelfden Staatsvurin, noch dat van de vrijmaking van onderdrukte volken. Crispi zou het natuurlijker geacht hebben dat Frankrijk zich had verbonden met Enge land en Italië. Men zegt dat het artikel van te giftige strek king is om het zonder commentaar of critiek over te nemen. I 1 ItltLskHYS, 5 November 1897. Een derde snelvarende prov. boot. Zooals we de vorige week met een kort woord mededeelden, stellen Ged. Staten aan de Prov. Staten voor tot aanschaffing van een derde nieuwe boot ten behoeve van den Prov. Stoom- bootdiensl op de Wester-Sehelde, en de kosten ad ƒ130000 zoo ver noodig te dekken door een leening. In hun voorstel te dezer zuke herinneren Ged. stalen aan het besluit der staten van 6 Nov. 1896 waarbij op prie-advies van Ged. staten verworpen werd een door zeven leden ingediend voorstel om onverwijld over te gaan tot den bouw van een derde stoomboot voor den dienst op de Wester 8chelde. Dat advies was toen gegrond op de ontijdigheid van de aanschaffing. De commissie van toezicht op den Wester- Scheldedienst heelt na dat besluit een grondig onderzoek ingesteld naar de doelmatigheid van het bestaande materieel voor de regelmatige uit oefening van den dienst ook in verband met de herhaaldelijk voorkomende averijen. Het resultaat was dat de commissie rappor teerde daf hare verwachting in de Walcheren en de Zeeuwsch Vlaanderen na de ten vorige jare ondergane reparatiën aan de voor dergelij ke schepen redelijkerwijze te stellen eischen zou den voldoen, ten aanzien van geen van beide door de sedert opgedane ervaring bevestigd is. Gedurig moesten deze snelvarende booten wegens meer of minder belangrijke herstellin gen afwisselend voor korter of langer tijd buiten dienst gesteld worden. Daarbij waren die ge breken van zoo ernstigen aard dat men voort durend aan eene onverwachte storing van den dienst bloot gesteld is. liet is namelijk geble ken, dat de vuurgangon van do ketels dezer booten neiging tonnen om te scheuren, waar door die van de Zeeuwseh-Vlaanderen reeds vier malen, die van de Walcheren, hoewel in gerin gere mate, reeds driemalen herstelling behoefden. Otschoon deze scheuren aan de werf der Maat schappij de Schelde spoedig en volgens de ver klaring van de op die schepen dienstdoende machinisten op zeer solide wijze door opgezette lappen hersteld werden, zoo blijft de mogelijk heid van herhaling en van verlenging der her stelde scheuren welk geval zich reeds voor deed bestaanzeer bevoegde deskundigen wisten noch van de oorzaak, noch van den aard dezer werking eene verklaring te geven. Het icnmt daardoor meermalen voor, dat slechts een snelvarende boot in dienst is, welke dan te lang achtereen dienst moet doen, en op haar beurt herstelling behoeft en uit de vaart moet genomen worden. Dat hieruit storing van den dienst voort vloeit, is in den laatsten lijd herhaaldelijk gebleken, en vooral in den winter is het voor eene be hoorlijke uitoefening van den dienst onmisbaar voortdurend twee snelvarende booten in de vaart te hebben. De overweging van een en ander heeft de commissie de overtuiging gegeven, dat thans de tijd gekomen is, om vermeerdering van materi eel aan te vragen, hoe noode zij dit offer ook van de provinciale fondsen vergt. Met betrekking tot de vraag op welke wijze daarin het best en uit een financieel oogpunt en in het belang van den dienst kan voorzien worden werd de mogelijkheid nagegaan om dc machine van de Westerschelde in een nieuw te bouwen schip te plaatsen wat door dc maatsch. De Schelde mogelijk geacht werd. De prijs van zoodanig schip, met inbegrip van de kos ten van overplaatsing en van reparatie werd begroot op ƒ75000. Gedeputeerde Staten komt die prijs te hoog voor en zij achten de belangen van den dienst ineer gediend door den aankoop van een derde snelvarende boot. Aan het slot van hun voorstel zeggen Ged. Staten. Wordt eene nieuwe boot aangeschaft, dan zal de dienst inet drie snelvarende booten in den regel naar behooren kunnen worden ver richt. Men wachte zich echter ook dan voor overdreven verwachtingen. Stoornis in den dienst zal dan, naar wij hopen, tot de uitzon deringen behooren, maar zij zal nimmer geheel te vermijden zijn. Door ongunst van weer of getij zal steeds het gevaar blijven, dat eene aansluiting wordt gemist. Want men vergete niet, dat deze dienst ten aanzien van de verbindingen met spoor en tram aan weerszijden van de Schelde in zeer ongunstige omstandigheden verkeert, waarin gee- ne afdoende verbetering te wachten is. De spoor- en tramwegbest uren zijn verplicht den loop hunner treinen te tegclen naar de vaste- landsverbindingen ten Noorden en ten Zuiden, terwijl het verkeer ovej de Schelde niet druk genoeg is om ten behoeve daarvan eene afzon derlijke dienstregeling in het leven te roepen. Daardoor is voor den Provincialen Stoomboot- dienst de tijd van het traject dikwijls zeer be perkt en kan ieder oponthoud eene aansluiting doen missen. Bij de aanschaffing van eene nieuwe boot zal de dienst niet volmaakt worden, maar zal die in elk geval zoodanig kunnen ingericht worden, dat onvoorziene rampen daargelaten aan alle billijker wijze te stellen eischen voldaan wordt. De commissie uil de Tweede Kamer, ter onderzoek |der bezwaren tegen de verkiezing van den heer rar. J. A. van Qilse als nd der Tweede Kamer voor Sneek, heeft in haar na der rapport gecoucludeerd tot diens toelhting. Door de politie te Ter Nenzen is tegen een befaamd persoon proces-verbaal opgemaakt wegens het uiten van zeer ergerlijke woorden over de kouingin-regentes. Aan het gebouw van het Prov. Bestuur te Middelburg werd heden aanbestetd het on derhoud van hel Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Sluis naar Brugge, gedurende de jaren 1898, 1899 en 1900. (Raming ƒ250 per jaar.) Daarvoor werd ingeschreven door de heeren A. van Male te Schoondijke voor ƒ262 en P. Moujd te Breskens vcor ƒ247, beiden per jaar. Aan het postkantoor Breskens cn de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd gedu rende de maand Oct. ingelegd ƒ4887.42; te- rugbetaald ƒ2959.81. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2478. Door het Rijkstelegraatkantoor te Bres kens werden in de afgeloopen maand October behandeld 625 telegrammen, als verzonden 215, ontvangen 276 en opgenomen en verder geseind 134. Zondag 14 Nov. a.s. zal de bij de Ned. Herv. gem. te Zuidzande beroepen predikant, de heer G. van Dis, des vooruiiddags bevestigd worden door zijnen neef, ds. C. van Dis van Silvolde, en des namiddags zijne intreerede hou den. Oostburg. Bij de op 2 November jl. ge houden herstemming voor twee leden voor liet Kiescollege zijn gekozen de heeren Iz. van Houte Az. met 38 en J. Duste Sr. met 34 stemmen. Op de heeren J. A. J. Hoogendorp en A. Seheerens, waren 21 en 24 stemmen uitgebracht. Ingeleverd waren 67 stembriefjes. Tengevolge van het onvoldoend aantal koeien, dat is aangegeven voor een eventuëel op te richten coöperatieve roomboterfabriek te Aardenburg heeft de commissie zich aan verdere stappen in die richting onthouden. De commissie had zich voorgesteld aan te vangen, als een melkproductie van 250 koeien verzekerd |was, terwijl er slechts 162 waren aangegeven. Naar wij vernemen zal door den heer «T. van den Berg Hzn. te Aardenburg aldaar eene fabriek worden opgericht tot het fabriceeren van chemicaliën polysulfin, soda, zeep enz. enz. Het eerstgenoemde schijnt iets nieuws te zijn op 't gebied van wasch en bleekerij. Reeds zijn door genoemden heer een paar perceelen aangekocht en de noodige vergunning aan het gemeentebestuur aangevraagd. Tot kommies der 4e kl. bij 's rijks be lastingen te Aardenburg is benoemd de heer J. W. II. Hogervorst, tijdelijk gepaspoiteerd sergeant te Voorburg. Een stoombootenondernemer te Lemmer wenscht een sloombootdienst in het leven te roepen van Terneuzen naar Hoedekenskerke en in aansluiting met den dienst een stoomtram aan te leggen van Hoedekenskerke over 's Gra venpolder en Gors, naar het Katsehe veer. Hij verzocht reeds aan de besturen der ge noemde gemeenten concessie en aan de staten dezer provincie heeft hij subsidie gevraagd. Men meldt uit Ter Neuzen Voor ongeveer een maand geleden kwam een welbespraakt, net gekleed heer bij een herber gier in den Van Remoorterepolder, onder de gemeente Sas van Gent, voorgevende te zijn de zoon van zekeren P. de Vos van Geeraerds- bergen (België), llij kwam de menschen spre ken over hun ziek dochtertje, dat na lang ge neeskundig te zijn behandeld, ongeneeslijk ver klaard is. Met mooie woorden wist het heer schap het vertrouwen der menschen te winnen, ook door het noemen van eenige personen, die werkelijk door bovengenoeinden de Vos van kanker enz. schijnen te zijn genezen. Hij haalde hen over oin met hem een contract te sluiten, bepalende dat aan hem terstond 250 fr. moest worden betaald, waarvoor hij medicijnen voor het kind zou leveren. Was het kind na 20 dagen niet genezen, dan zou hij de fr. 250 teruggeven, benevens nog fr. 1000 schadever goeding. Hij schreef en onderteekende een stuk, dat natuurlijk toch waardeloos was, maakte de medicijnen gereed, en vertrok, na de fr. 250 te hebben ontvangen. Nadat de paar flesschen medicijnen verbruikt waren, had het kind geen beterschap onder vonden Toen de herbergier daarop met zijn dochtertje zich te Geeraerdsbergen bij de Vos aanmeldde, bleek het dat deze noch zijn zoon van iets wist, en dat de herbergier door een oplichter bedrogen was. Naar men meent, zit de sluwe oplichter reeds in België in de gevangenis, en moet hij meer zulke zaken op zijn h. rfstok hebben. Tot secretaris der gemeente Ter Neuzen is benoemd de heer J. Wiskerke, griffier ter gemeente-secretarie aldaar. Dinsdagvoormiddag is te Vlissingen een 15jarige jongen, die om graan naar den oranje molen ging, door een wiek getroffen en aan de gevolgen overleden. Een nieuw soort sport. De landbouwer Dunekel te Wehr bij Sittard heeft aangifte ge daan van de geboorte van zijn 28ste kind. 24 zijn er in leven. Maandagnacht zijn twee werklieden aan de kerk te Haastrecht door duisternis in den IJsel gevallen. De eerste redde zichzelf, doch de tweede werd slechts met veel moeite gered. Na eenige oogenblikken herkreeg hij het be wustzijn, doch na even gesproken te hebben zakte hij ineen en overleed. De man laat eene vrouw na met een zoon, die te 's Graveniiage woonachtig zijn. Men meldt uit Hilversum Dinsdagmorgen reed eer. bewoner van Huizen met kar en paard van hier terug. Op den Laarderweg gekomen, sloeg hot paard op hol, waardoor de voerman onder de ewielen kwaui. De man is aan de gevolgen overleden. Men meldt uit Amsterdam Omstreeks 12 uur heeft Woensdagmiddag een uitslaande brand in de Westerstraat gewoed, waarbij twee kleine kinderen van 8 en 5 jaar zijn omgekomen. De vader, Van Buren genaamd, en de moe der zijn beiden in dienst van het dagblad Ds Echo voor het rondbrengen der courant. Zij waren juist op hun dagelijkschen loop, toen het onheil plaats greep. Van hunne vijf kin deren waren de oudste nog in schooldrie wa ren er thuis zonder toezicht. Twee kleinen lagen te bed in eene tot slaapstede ingerichtr muurkast. Het oudste dezer drie kinderen, een knaapje, kwam bedremmeld naar heneden en beduidde den bewoner van het onderhuis, een bierhuis- huuder, dat er wat ergs gebeurd was, daarbij een verwonde hand toonende. De bierhuishouder begaf zich naar boven, waar zich nog een andere buurman hij hem voegde. De achterkamer der derde verdieping waar van Buren woont, vouden zij vol rook. Toch zou redding der kleinen nog mogelijk ge weest zijn, als de mannen gedacht hadden uau de mogelijkheid dat er nog kinderen op de kamer konden zijn. Zij kwamen echter niet op die gedachte er. holden de straat op, de een naar de brandweer, de ander naar de politie. Met drie spuitwagens rukte de brandweer aan .het vuur was spoedig gebluscht. In de bedstede vond men de beide kinderen in den rook gestikt. Laugdurig werd beproefd het le ven nog op te wekken, maar vruchteloos. In dekens gehuld, zijn de beid3 lijkjes met een rijtuig weggebrachthet knaapje, dat eenige brandwonden aan de hand had bekomen, werd in het gasthuis verbonden. Toen restte nog de moeilijke taak de oude» op te sporen en voor te bereiden op het bericht van de ramp, die hen getroffen had. De derde verdieping is uitgebrand. Het huis werd door vijl gezinnen bewoondalleen de bewoner der voorkamer op de eerste verdieping had zijn boedel tegen brandschade verzekerd. Men meldt uit Amsterdam Eene juffrouw in de Korte Leidsche Dwars straat kreeg Woensdag een bezoek van drie heeren, die zich bekend maakten als gemeente ambtenaren. Hun bezoek stond in nauw ver band met de hondenbelasting. Maar de jnf- frouw wist wel beter. Van zulke voorwendsel! had zij al gelezen. Dieven waren het en inbrekers ook. Maar zij zou hun te slim af zijn. Met sprong zij de kamer uit, wierp de deur dicht en sloot do heeren op. Trotsch op deze daad van zeldzame beradenheid komt zij triomteerend hij den po litiecommissaris. Drie gevaarlijke dieven had zij geknipt 1 Maar jawel, toen de rechercheurs met de gevangenen in aanraking kwamen, bleek het maar al te duidelijk, dat de drie dieren

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2