Binnenland. 1 Daar kwam nog bij dat men er te Antwerpen yir streeft, de bestaande betrekkingen tusschen •n Norddeutschen Lloyd en Antwerpen te bc- iren, voor liet geval dat de maildiensten van en Lloyd op de havens in het oosten van zii: met rijkshulp uitgebreid worden. In hoever het doel bereikt is, te bewijzen it Antwerpen ook in liet Rijnverkeer zeer goed in concurreeren met Rotterdam, laat de Frank ster tg. daar. J)it kan eerst langzamerhand ijken. Ongetwijfeld zal de Antwerpsche koop- lansstaml thans zijn best doen om de bezwaren ie van -Duitsche zijde geopperd zijn, uit den eg te ruimen. »De volkomen gelijkstelling an Anfferpen en Rotterdam ten aanzien van et verkeer inet den boven-Rijn is overigens erst te hopen wanneer het oude plan van een anaal tusschen Schelde en Rijn, waarover de er dagen weer veel gesproken is, verwezenlijkt mrdt". I Tot lid van de Tweede Kaïner voor het listriet Enk buizen is bij herstemming gekozen le lieer A. Kool (lib.) De staatscommissie, welke zieh sedert luli '95 bezig houdt met een volledig onder soek betreffende pensioneering van den ouden werkman met geldelijke hulp van den staat, j hield Zaterdag jl. hare eerste vergadering 11a de zomervacantie. In deze vergadering werd Ie einduitslag ter kennis gebracht eener be rekening op de basis van ouderdomspensioen, gecombineerd met invaliditeitspensioen. De vraag werd in stemming gebracht, of men op de verkregen uitkomst zou voortbou wen. ja dan neen. Met het oog echter op de zeer aanzienlijke som gelds, welke de staat als kapitaal van aanleg zou hebben te storten beantwoordde de overgroote meerderheid der commissie deze vraag ontkennend. Het denkbeeld werd aan de hand gedaan om de storting van staatswege over een tjjd- perk van 50 jaren te verdeelen, doch vond geen bijval. Ten slotte zijn nu de wiskundige adviseurs der commissie, de heeren Landré en Kluyver, uitgenoodigd eene nieuwe berekening te ont werpen voor ouderdomspensioen alleen. In dit pensioen zullen betrokken worden de werklieden, wier jaarlijksch inkomen min der dan ƒ1000 bedraagt, en met dezen gelgk te stellen personen. Het aantal der belanghebbenden is geschat op 100,100. De Tweede kamer zal reeds 9 of 10 November weder bijeenkomen. Naar men aan het Vaderland meedeelt, is het wetsontwerp tot invoering van persoon- ljjken dienstplicht, thans bij den Raad van State ingekomen. Bjj kon. besluit zjjn in den militieraad voor de provincie Zeeland benoemd tot voor zitter J H. C. Heyse, lid der provinciale sta ten, tot zjjn plaatsvervanger jhr. C. J. J. A. van Teylingen, id. tot lid dr. A. van der Swalme, lid van den gemeenteraad van Mid delburg. tot zjjn plaatsvervanger uir. A. P. Snouck Hurgronje id. Er is eene wijziging gebracht in de voorwaarden waarop met medewerking der ge meenten, rijkstelegraaf kantoren en rjjkstele- phoonkantoren In kleinere gemeenten kunnen worden opgericht en in stand gehouden. Kwamen vroeger de kosten van aanleg voor een afstand van meer dan 5 kilometer voor rekening der gemeente voor dien meerderen afstand, thans is die voor sommige gemeenten belemmerende bepaling vervallen. Tevens is bepaald, dat de gemeenten, waar mede voor de uitvaardiging van dit besluit, overeenstemming is verkregen omtrent de op richting van een rijkstelegraaf- of -telephoon- kantoor, gcenc kosten hebben te betalen voor reeds geheel of ten deele aangelegde verbin- dingsljjnen voor zooveel zoodanig kantoor op de dagteckening van dit besluit aldaar nog niet gevestigd en in werking gebracht is. KKK.1KEAM, 89 October 1897. Dinsdagmorgen hield de geumenteraad eene openbare zitting, waarin de heeren van Male en de Hulster afwezig waren. Na lezing en goedkeuring van de notulen en na eenigs ingekomen stukkeu, zijnde miasivea van Ged. Staten tot goedkeuring van raadsbe sluiten, kwam in behandeling een verzoek van den onderwijzer de Graaff om verhooging zijner jaarwedde, uit hoofde van de vele en buiten- tijdsche werkzaamheden. Een te dier zake ingekomen rapport van het Hootd der school bevestigde met aanwijzing van feiten het motief waarop de heer de Graaff meen de voor verhooging in aanmerking te mogen komeu. Niettegenstaande dat meenden B. en W. den raad in geen geval eene verhooging te mogen voorstellen, omdat de meerdere werkzaamheden zijn een gevolg van de toevallige omstandighe den. Zoodra een onderwijzer met verplichte hoofdacte zal zijn aangesteld, houden die meer dere werkzaamheden op en zoude verhooging alsdan zeker onbillijk zijn tegenover het andere hulppersoneel. Doch in elk geval kwam het 11. en W. wen- schelijk voor adressant's ijver en hulpbetoon te waardeeren en hem een gratificatie van fib toe te kennen. Daar geen der leden zich hiertegen verzette, dan de heer Du llurck die zoowel tegen ver hooging als tegen eene gratificatie was, werd het voorstel uiet 4 tegen 1 slem aangenomen. De gemeente-begruoling voor 1898 werd zon der discussie vastgesteld tot een bedrag van 10814.58 in ontvang en uitgaaf. Het suppletoir kohier van de hondenbelasting werd vastgesteld tot een bedrag van ƒ12 voor 4 aanslagen in de le klasse. Een verzoek van dhr. Du Burck urn aan dm dijk, loopende naar Papenrecht een lantaarn te plaatsen, vond van verschillende zijden bestrij ding, eerstens dat die buurt niet behoort tut de kom der gemeente, ten ar.dere dat de noodza kelijkheid noch bel nut zulks eischte, terwijl bet havenlicht als een voldoend baken kon wor den beschouwd. Niettemin zal bet verzoek bij B. en W. een punt van overweging uitmaken. Ten slotte werd op voorstel van den lieer Weijkman met 4 tegen 1 stem, die van dhr. Du Burck, besloten om aan de brigade-maré chaussee te dezer plaatse eene gratificatie van ƒ50 toe te kennen voor gepresteerde politie diensten ten behoeve van de gemeente. Daarna werd de zitting gesloten. Groede. De alphabetische voordracht voor hoofd der school te Kruisdij bestaat uit de keereu A. Beereus te Sehoondjjke, J. Z. de Buisonjé te Bresiceni, J. van Bezooijen te St. Maartensdijk, C. P. Geelhoedt te Zaamslag, D. Koning le Vianen en J. van der VYeele te Heinkenszanrt. Het voortreffelijke weder van deze dagen komt ontegenzeggelijk aan velen ten goede. De bietencampagne profiteert er uitnemend van. De landerijen liggen droog, waardoor het ver voer vergemakkelijkt wordt en voorzeker veel vlugger gaat. Moest men het vorige jaar voir een niet te rol geladen wagen minstens drie, inaar veelal vier paarden spannen om de bie ten van het doorweekte land naar den vasten weg te vervoeren, daar kan ine» nu met een gewoon span meerder hoeveelheid wegbrengen. Wordt eenerzijds minder inspanning vereischt, ook het materieel heeft niet zooveel te Ijjden, terwijl bovendien de werkman onverlet en in de gunstigste omstandigheden zijn arbeid kan verrichten. Er heerscht dan ook een buitengemeene drukte op hot haventerrein, die aan velen werk verschalt. Bij al de uitingen die men tegenwoordig hoort over het buitengewone zachte en lang durige weder, kunnen nog wel dit voegen, dat te Sluis in het veld op een zeil haver gedor- sclien wordt, en dat op het laatst van October. Oostburg. Door den raad dezer gemeente is bjj de bohandeling der begrootiug voor '98 eene verhooging van jaarwedde toegestaan voor den gemeente-geneesheer Jas, en gebracht op ƒ1000. Door het bestuur van den »Isabellapolder benoorden Aardenburg is, zooals we de vorige week meldden, aan de Provinciale Staten van Zeeland een renteloos voorschot gevraagd van ten minste ƒ10.000 voor de begrintiug van eenige wegen, waarvan de kosten op ƒ82080 worden geraamd. De hoofdingenieur van den proviiTfcialen wa terstaat bericht, dat die wegen geen bepaalde verkeerswegen zijn, doch eene begrinding ervan zeer in het belang van den landbouw zal weren. Gedeputeerde Slaten stellen voor te besluiten in te willigen de aanvraag van het bestuur van den ,Isabelladolder benoorden Aardenburg", om een renteloos voorschot, tot een bedrag van ten hoogste ƒ10.000 voor de begrinding der volgende wegen lo. over de kruin van den dijk tusschen de polders Isabella en Sophia, van den Rijksweg bij de Liter tot den teen van den oprit bij de hofstede bewoond door de wed. Cuelenaere2o. de Jokweg (no. 15 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Aardenburg)3o. de Langeweg (no. 6 van dien ligger) van de bestaande begrinding bij den Rijksweg tot het einde; 4o. de Heereweg (no. 17 van dien ligger van den Langenweg tot de bestaande begrinding in den weg5o de Olie. weg (no. 5 van dien ligger) van den Langeweg tot de bestaande keibestrating; onder bepaling a. dat de voorwaarden, vervat in liet Prov. blad no. 117 van 1882, van toepassing zijn, behoudens deze wijziging van de daar vermelde punten 1 en 2, dat de eerste jaarlijksche terug: gaaf plaats hebbe voor 81 December van liet burgerlijk jaar, volgende op dat waarin het ren teloos voorschot is verstrekt, en van het 2e lid van punt 11 dal, ingeval het werk voor een mindere soin dan de raming wordt aangenomen, het voorschot in evenredigheid daarmede zal worden verminderd b. dat ten genoege van Gedeputeerde Staten zekerheid worde gegeven, dat de onder lo be doelde weg nu en voor liet vervolg ten dienste van hel algemeen zal zijn bestemd. Gro«de. Ds G. L. Krol komt voor op het drietal naar de Ned. Herv. gein. te Vlijmen. Sluis. Tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en ace. alhier is benoemd de heer J. de Wil de, surnumerair uit de directie Arnhem. Naar wij vernemen, moeten thans Gede puteerde Slaten van Zeeland in de bootkwestie een beslissing genomen hebben en, naar het •ehijnt, door de omstandigheden eu bestaande toestanden daartoe gedrongen, besloten hebben alsnog een voorstel te doen aan de Provinciale Staten tot aanschaffing van een nieuwe boot voor den dienst op de Westersehelde. Dit voorstel zal dan in de a. s. najaarszitting die de volgende week wordt geopend, in be handeling komen. M. Crt. Zoo dan toch heeft de gemeenteraad van Aardenburg geen termen kunnen vinden om op zijn genomen besluit terug te komen en de veemarkt op Woensdag gehandhaald. Nu zoowel de zuster-gemeente Oostburg en in aansluiting daarmede Ged. Staten hebben geprotesteerd tegen het houden van de vee markt op Woensdag moet de Raad wel over wegende redenen hebben om eene beslissing in dezen van regeeringswege uit te lokken. Is het een maatregel in het belang van den veehandel en is die niet gebaat als de markt op Dinsdag gehouden wordt ut is het hard nekkig vasthouden aan een eenmaal genomen besluit de vrucht van een conservatief beginsel. IJzendyke, 29 Oct. In de heden gehouden voltallige zitting van den Gemeenteraad werden de notulen van de vorige zitting goedgekeurd. Bij gedane k&sopneming bij den gem.-ontv. bleek ƒ2880.89 aanwezig te zijn. Ingekomen waren een tweetal missives van Ged. St. tot goedkeuring van een tweetal ge nomen raadsbesluiten. Daarna kwam iu behandeling de gem.-be- grouting voor 1898. De jaarwedde van den burg. en den secr. werd hierin vastgesteld op ƒ800 met alg. st. De heer Carpreau stelde voor de jaarwedde ad ƒ100 voor den ambtenaar van den Burg. Slaml af te schaffen en toe te kennen aan den aecretarii. Dhr. Hendrikse kwam hiertegen op, omdat deze betrekking een groote verantwoordelijkheid met zich brengt, en dat, waar, andere gemeen ten er ook een post voor uittrekken, het geen bezwaar is, deze post te bestendigen Het /oorstel tot schrapping en tot wijziging van den titel van dezen post in eene belooning voor den secretaris ƒ100, werd aangenomen met 4 st. vóór dhrn. Calon, Bekaar, de Jaeger, en Carpreau tegen dhrn. Leenliouts en Doens; de heer Hendrikse onthield zich van inede-stem- uiing. Dhr. Carpreau stelde voor om den klerk ter secretarie ƒ150 te geven, als redelijk voor de lange werkzaamheden, die hij reeds heeft ver richt. Dhr. Hendrikse verklaarde zich hiertegen eu achtte 't, bij de verhooging der jaarwedde van den secretaris alsmede zijne belooning voor de werkzaamheden van den Burg. Stand en ƒ100 bureaubehoeften, eene ongeoorloofde uitgaaf voor de gemeente. Aangenomen met 4 tegen 3 al. die van de heeren Hendrikse, Doetis en Leenhouts. Een vuorstel van dhr. Hendrikse tot vermin dering van de kosteu voor bureaubehoeften a. ƒ100 tot ƒ25, werd verworpen met 4 tegen 3 st., die van dhrn. Leenhouts, Hendrikse en Doens, nadat dhr. Leenhouts eene overlegging van de nota van onkosten had wenschelijk ge acht. Op voorstel van dhr. Carpreau werd goed gevonden dat de gemeente het gras van het kerkhof aan zich behoud, opdat zij het dan be ter suhoon kan huuden. De post onderhoud rioolcn ad ƒ100, werd op voorstel van dhr. Bekaar verhoogd met f 100. Op verzoek van dhr. Carpreau zullen mons ters en prijsopgave gevraagd worden van de keien voor de bestrating omdat er soorten zijn die bijzonder duur zijn. Een ingekomen verzoek van dhr. C. F. van Rooij om in aanmerking te komen als keur meester van uit nood geslachte dieren, werd niet behandeld als niet bij de begrooting thuis behoorende. Evenzoo werd ter zijde gelegd een verzoek Tan J. Rosseel tot plaatsing van een lantaarn. Bij den pos', subsidie muziekgezelschap 150, stelde dhr. Carpreau voor om dezen post te doen vervallen, omdat zij ongeëvenredigd hoog ishij weuschte dien post voor memorie uit te trekken, en zoo noodig eene subsidie te verleunen als uit de overlegging der begrooting en rekening van dat gezelschap blijkt dat er behoefte is. Tevens moet een reglement vast gesteld en rechtspersoonlijkheid aangevraagd worden, oindat er zonder dat niets kon gedaan worden in rechten. Hij ging na sinds wanneer het subsidie dagteekent en daaruit bleek dat zulks bij afwisseling plaats vond, en sinds 1891 het huidig subsidie geldt Dhr. Hendrikse wees in den breede op de goede zijde van een muziekgezelschap, en de instandhouding ƒ159 van de gemeente noodig isomdat, iedereen er van profiteert. Hij zou het een schande vinden, dat een gemeente als IJzendijke, die post voor memorie uittrok. De voorz. achtte het ook te bwog. Gisteravond is een reglement vastgesteld. Dhr. Carpreau vond het meer schande dat de gemeenteraad op 20 Oct. '91 besloot, zon der eenige voorwaarde ƒ150 te geven. Het voorstel-Carpr-.au werd aangenomen met 4 tegen 8 st., tegen dhrn. Hendrikse, Doeii9 en Leenhouts. Bij den post tegemoetkoming kosten lager onderwijs, werd toegestaan een restitutie van 425, wegens te veel genotene rijks subsidie. Op een vraag van dhr. Hendrikse deelde de voorz. mede, dat zulks komt door een foutieve opgave van het getal leerlingen, door het hoofd der school. Dhr. Hendrikse constateerde daarop officieel de nonchalence van dien ambtenaar. Een loutje van ƒ425 noemde hij niet zoo gering. Bij de ontvangsten der verpachting van plaat sen in de Beurs, stelde dhr. Carpreau voor om de Qraanbeurs in exploitatie uit te geven, om dat de uitgaven 5 ƒ80, de ontvangsten i 19.50 verre overtroffen. Aangehouden tot eene volgeude zitting. E«I1 voorstel tot herziening van de honden belasting werd eveneens aangahouden.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2