voor Zeeuwsch-Vlaanderen, PETRA, 1st Mnisje. Rotimti ei Aitmim No. 318. Zaterdag- 30 October 1897. 7e jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De Sneeksche verkiezing is nog niet opgelost, doordien zooals we de vorige week meldden, door de Tweede Kamer een nader onderzoek is bevolen. Hoofdzakelijk spruit de lange duur van dit geval voort uit de omstandigheid, dat niet pre- ties zwart gemaakte stem vakjes op de biljetten door sommige steinbureaux geldig zijn verklaard, tengevolge waarvan bezwaarschriften zijn inge leverd, terwijl de commissie meende dat mcer- lere biljetten ongeldig hadden moeten verklaard djn. We willen gaarne aannemen, dat tal van bil- etlen bij verschillende verkiezingen, waarbij de lieuwe wijze van stemmen in toepassing is ge bracht, amper den toets der wet zou hebben tonnen doorstaan. Dat dit aan verschillende omstandigheden is loe te schrijven is buiten kijf. Eerstens trolfen wij in onze omgeving voor le raadsverkiezing steinkas'ten aan die van sterk gesatineerd papier waren en zeer moeilijk de afschrijving van het potlood opnamen, terwijl er onder de potlooden waren, die zeer hard /schre ven" en dus uit den aard van de zaak moei lijk de witte stip zwart te maken was, in den vorm zooals de wet dat voorschreef. Als de stembiljetten waren ingericht zooals nu, behalve de zwarte vakken inet de witte «tippen, doch enkel de namen der gestelde can- didaten bevattende, waarvan zij, op wien men tiet wenschte te stemmen eenvoudig door gc- FEUILLETON. to. B. BJORNSON. Petra deed, zooals haar werd bevolen, en be- <ond zich daarbij wèl, zoolang alles nieuw voor laar wasmaar later, vooral toen het zoiner verd, begon dit leven haar bitter |te vervelen. Zomers placht zij den ganschen dag bijna, in iet bosch door le bi"cngen. Dóór had zij Oe- degaard's boeken gelezen, die zij nu evenveel bntbeerde, als zijne gesprekken. Het gevolg n «ervan was, dat zij zich aansloot bij wie haar focht. In den loop van den zomer, kwam er een wisje op de naaischool, Lize Let genaamd. Let was niet haar naam, maar dien van een "ng kadet, met wien Lize zich in de Kerstva kantie, op het ijs had verloofd, ofschoon zij nog Baar een schoolkind was. Lize .mocht sterven als het waar was", en *gon te schreien als men er over spraktoch haald werden, we gtlooven dat dan de taak voor de stembureau*, vergemakkelijkt zou wor den, omdat dar, de kwestie van het meer of mindere zwart zijn van de aangeduide candidaat, geen moeilijkheden meer zou kunnen opleveren. Ot men in circulaires of hij gesprekken aan wijst om de onderste, middelste, of welke stip ook zwart te maken staat gelijk met te zeggen dat de tegenovergestelde naam moet doorge haald worden, en zij die niet kunnen lezen hebben evenveel moeite om uit te maken of de stip vóór den naam van /V. of li. zwart ge maakt moet worden, dan wel ot zij de naam van li. of A. moeten doorhalen. Dat blijlt precies hetzelfde, terwijl de herkenning der bil jetten vermindert en dus het geheim der stem ming verhoogd wordt. Wat nog als een groote griet is aan te mer ken is de wijze van kandidaatstelling. Als dn wijze der stemming e- op ingeViebt. is om des kiezers geheim te bevorderen, dan is de camlidaatstelling zooals die thans is geregeld, volkomen daarmede in strijd. Immers wanneer de voorzitter van een stem bureau de iiidentitcit van een kiezer vóór de uitvoering van zijn stemrecht onderzoekt, zien we niet in, waarom de indentiteat van de kie zers bij de candidaatstelling aan liet oordeel van het publick moet worden onderworpen, door de namen van lien, die een candidaat stellen, te publiceeren. We beschouwen dat als een inbreuk maken op de vrijheid, die o. i. niet geoorloofd is. Wanneer door een kiezer aan den burgemees ter, die is de voorzitter van een stembureau of van een hoofdsteinbureau een lijst wordt aan- noemden de meisjes baar nooit anders dan Li ze Let. De kleine Lize Let lachte en [schreide veel, masr 't zij ze lachte 't zij ze schreide, zij dacht daarbij altijd aan liefde. 't Scheen wel, of Lize's tegenwoordigheid op een geheimzinnige wijze, nieuwe, vreemde denk beelden had gebracht in de hoofdjes van alle leerlingen 't was, alsof zij de atmospheer waar in ze ademde, als bezwangerde met liefdege dachten, die zin en beteekenis gaven aan de meest prozaïsche dingen. Werden de handen uitgestoken naar een klos garen, dan was het om te werven, en de klos fluisterde .ja", of .neen". De naald verloofde zich met den draad, en de draad offerde zich steek voor steek, op voor een onvermurwbare. Zij die zich wondde vergoot haar hartebloed die van naald verwis selde was trouweloos. Fluisterden twee meisjes samen, men kon er verzekerd van zijn, dat het over iets zeer merkwaardigs handelde, dat haar was overkomen. Ieder had zijn vertrouwde, er waren duizenderlei geheimen, het was niet om uit te houden. Eens op een schemeravond stond Petra in een motregen niet een grooten doek over het hoofd geslagen, voor de Huisdeur, en gluurde geboden waarop een vereischt aantal kiezers een candidaat voordragen, dan moet die burgemees ter de indentiteit dier kiezers maar toetsen aan de kiezerslijst, terwijl een publiceering geheel overbodig isevenals de resultaten van een .stil verhoor" voor den rechter een geheim blijft. Zoolang er inenschen zijn, die niet bet stellen van een tegencandidaat een loopje nemen met met lien, die hun naam daartoe leenden, en zoolang zulke menschen de rechten hunner ïnc- dekiezers trachten te verkleinen of in het oog van anderen zelfs bespottelijk te maken, zoolang zullen er vele gevonden worden, die niet spoe dig Iiiiii naam op een eandidatcnlijst ineer plaat sen zullen. liet verdient dus ernstige overweging 0111 dit bezwaar weg te nemen. Antwerpen heeft Donderdagavond een bezoek ontvangen van tal van Duitsclie burgemeesters en afgevaardigden van Duitsche Kamers van koophandel, die de. stad en voornamelijk dc ha venwerken in oogensehouw kwamen nemen in verband met door Antwerpen in het werk gc- sielde pogingen om het verkeer over Antwer pen naar Duitschland uit te breiden. Dat Antwerpen ook in deze richting trach ten wil Rotterdam een vlieg af te vangen, is weer cone van die feiten waarbij inen de vor- broedirimr van Zuid- en Noord-Nederland zoo naar binnen, waar een jong zeeman, een walsje floot. Petra hield den doek met beide handen vast, zoodat men slechts haar neus en oogen kon zien, maar toch ontging liet den zeeman niet, dat zij hem wenkte, en in een wip stond hij aan haar zij Kom Gunnar, gaat ge een straatje met me oin Maar 't regent. 'I Zou watzij gingen op weg. .Koop ine een paar taartjes, zulke met schuim. Gij moet ook altijd taartjes hebben. Met schuim, hoor 1 Hij ging een winkel binnen, en kwam bij haar terug inet een zak gebak. Petra stak een hand uit den doek en ging etende verder. Toen zij buiten de stad gekomen waren, zei Petra, terwijl ze hein een stuk van haar taartje toe reikte Hoor eens Gunnar, wij hebben altijd zoo veel van elkander gehouden. Van al de school jongens, hield ik altijd het meest van u. Ge looft ge 't niet Maar ik verzeker u, dat het zoo is. En nu zijt ge tweede stuurman, gij naoogt spoedig een schip voeren, het wordt tijd dat ge u verlooft Gunnar 1 Liefste, eet ge zonneklaar ziet gloren. Het is daarom niet onbeuioedigend liet oor deel over deze zaak te vernemen van een blad, dat de meening weergeeft van dat gedeelte van Duitschland, waar men tengevolge van de aard rijkskundige ligging het meeste gewicht zou kunnen hechten aan verbetering van het vor keer over Antwerpen. Het is de Frankforter Zcitung, die aldus schrijft De uitnoodiging van de Antwerpenaars aan de Duitschers is natuurlijk voortgekomen, zegt de Frankfurter Ztg., uit de behoefte die de koopmansstand te Antwerpen gevoelde oin beter voeling le houden met den Duitsehen handel. „Dc gunstiger ligging van Rotterdam voor de havens van midden- en hoven-Rijn had in dc laatste jaren het verkeer van de voornaamste Hollandsche haven met de Rijnstreek in sterker verhouding doen toenemen dan hot verkeer van •Antwerpen inet die streek. Dit feit moest, bij den grooten algemeenen vooruitgang van Ant werpen, de aandacht trekken. Het aanmerkelijk grootere aandeel, door Rotterdam in het Rijn— verkeer verworven, is het gevolg van de talrijker verbindingen te water, van de lagere vrachten, en voor een deel ook van de lagere overladings- en andere onkosten. Door de uitnoodiging lot het bezoek aan Antwerpen wilde men dus den handelsstand uit liet westen van Duitschland gelegenheid geven 0111 zich te overtuigen van den omvang en het gerief der haveninrichtingen aldaar, ten einde aldus oude banden hechter te maken, nieuwe aan te knoopen, en Antwerpen's kracht als mededinger ook in het Rijnverkeer te versterken". het taartje niet op Neen, ik pruim. Nu, wat zégt ge er van. Och, het heeft niets geen haast. Geen haast Gij gaat immers overmor gen weg. Ja, maar ik kom terug. 't Is niet gezegd, of ik dan tijd heb 't is ook de vraag, ot ik hier dan nog ben. Moest liet dan met U zijn Ja, Gunnar, natuurlijkdat zoudt ge al lang begrepen hebben als ge niet zoo dom waart, maar daarvoor zijt gij ook een zeeman. Nu, dat kan ine niet schelen, 't Is zeer prettig zeeman le zijn. Ja, uwe moeder heeft een eigen schip. Maar wat zegt ge nu p Gij zijt zon slaperig I Ja, wat zal ik zeggen Wat ge zeggen zult? Petra lachte luid. Gij wilt mij misschien niet hebben O Petra, dat weet ge wel beter. Maar ik beu niet zeker, of ik op u vertrouwen kan. Ja, Gunnar, ik zal u |trouw zijn. O, o, zoo trouw.J Hij stond stil. Laat me u in de oogen zien, Petra. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1