Buitenland. Binnenland. Gemengd Nieuws. dc lagere standen uit hunnen druk. Zeker, de toestanden zijn heter gewurdeu dan ze in vroeger tijden geweest zijn, uiaar ze zijn daarom nog niet goed te noemen. Het bestaan van den arbeider, die het goed heeft, wordt steeds bedreigd; ziekte ruïneert hem volkomen; de, mislukking van den aardappeloogst alleen reeds is genoeg om hem in ellende te storten de oude dag blijft een angstverwekkend schrik beeld het. reusachtig verschil tussehen rijk en arm is voor zulke menschcn werkelijk verbijs terend. Dat alles geeft echter nog geen recht tot da bewering, dat de geheele maatschappij rot is, maar het geeft wel het recht om aan te dringen op meer sociale rechtvaardigheid. Parijs herbergde Zondag vier vorsten, til. drie Koningen als de Koning van België, die van Servië en die van Siam benevens prins Ferdinand van Bulgarijeook de Czaar en de Czarina zijn op reiszij vertoeveu voor het oogenblik in Wiesbaden. Spanje en Griekenland zitten nog altijd in het nauw. Zoodra het Koninklijk Hof te Madrid was teruggekeerd heeft het ministerie zijn ontslag aangeboden, dat is opgevolgd door een Kabinct- Sagasta. Hel eerste werk dezer nieuwe regee- ring was de terugroeping van generaal Weijler van Cuba. Dit feit is te New York met in- genomendheid begroet. Ben Amerikaansch blad, de Herald, betoogt tengevolge van dien, dal bet nu de plicht van de Verecnigde Staten is om Spanje te steunen in zijn poging om den opstand te onderdruk ken, en dat plannen om Cuba los te maken van het moederland, tegengegaan moeten wor den. En zoo zit Griekenland nog met de vre desvoorwaarden, die haar niet erg mee gevallen zijn. Doch met dit alles is het Kreta-vraagstuk nog niet opgelost. De Porte zal een nieuwe nota opstellen, waarin de grieven van de Mo- hamedaansche bevolking op Kreta saamgevat en tot oplossing aangedrongen zal worden. Verleden week hebben eenige Kretenzen bij •Alikianoe op Fransehe olficiereu geschoten, zon der hen evenwel te raken. Op het sociaal-democratische congres te Ham burg gehouden is o. m. besloten, dat de par- tijgenooten aan den Pruisischen Landdag zullen kunnen deelnemen in overeenstemming met de plaatselijke omstandigheden, terwijl overeenkom sten en bondgenootschappen met andere partijen niet zal geoorloofd zijn. Naar men verneemt is van den post van ƒ50.000 op de begrooting van binnenlandsehe zaken voor 1898 uitgetrokken ten behoeve der inhuldigingsfeesten, het grootste bedrag bestemd voor de inrichting van bet gebouw der nieuwe kerk te Amsterdam voor de gewichtige plech tigheid. In verband daarmede zal reeds vier maanden vóór de inhuldiging de kerk ter beschikking van het Rijk gesteld worden. Tevens zou het in de bedoeling liggen, van rijkswege een bijdrage toe te kennen voor de ontvangst van buitenlaiidsche journalisten, die ter gelegenheid van dc feesten vreemde bladen zullen vertegenwoordigen. We kunnen ons voorstellen, dat, met het oog op het voorproefje, dat we smaakten bij hel debat over het adres van antwoord op de troonrede, de socialistische kamerleden zich zul len onthouden aan het toestaan van dien post onder de bekende mutieven van weggeworpen geld enz. Die eventucele meening zal wel niet door alle leden der kamer gedeeld worden, voor al niet waar het geldt een heugelijk feit als de Nederlandsebe natie het volgende jaar wachten de is. Dc conclusie der commissie tot onderzoek naar de geldigheid der verkiezing ven den heer inr. J. A. van Cilse als lid der Tweede Kamer voor het district Sneek. luidt tot niet-toelating van den verkozene, up grond van onregelmatig heid in de ingeleverde stembriefjes, die van in vloed op den uitslag is geweest. Zaterdagavond is plotseling te 's Graven- liage op 80 jarigen leeftijd overleden, de minis ter van Staat mr. J. Heemskerk Azn., die in politieken loopbaan het Vaderland tot driemalen als minister heeft gediend. De herziening der grondwet in 1887 en de daarmee gepaard gaande groote uitbreiding van het kiezerskorps is in zijn laatste ministerschap tot stand gekomen. BRESKENS, 15 October 1897. Wij herinneren er nog eens aan dat de. lo ting voor de lichting der nationale militie van het jaar 1898 zal plaats hebben te Oostburg Dinsdag 19 Cct. 9 u. vra. voor Nieuwvliet 9.15 u. vm. Groede, 10 u. vm. Breskens, 10.30 u. vm. Zuidzande en 10.45 u. vm. Oostburg. Sluis Woensdag 20 Oei. 9 u. vm. voor Aar denburg, 9.30 u. vm. St. Kruis, 9.45 u. vm. Cadzand, 10 u. vm. Eede, 10.15 u. vin. Re- tranclieinent en 10.30 u. vm. Sluis. IJzcndijke Donderdag 21 Oct. 9 u. vm. voor Schoondijke, 9.30 u. vm. Biervliet, 10 u. vm. Waterlandkerkje, 10.15 u. vm. Hoofdplaat en 10.45 u. vm. IJzendijke. De ontvangsten der stoomtram-inaat- schappij BreskensMaldeghem bedroegen in de maand September 1897 ƒ9173.97 en in die innand 1896 ƒ7875.791/2. Sedert 1 Januari 1897 beliepen zij ƒ56,726.en over dat tijdvak 1896 ƒ48,849.63. Aan den heer J. Boes, te Hoofdplaat is met ingang van 1 Jan. a.s. eervol ontslag ver leend als brievengaarder aldaar en in zijne plaats benoemd mcj. T. Boes aldaar. De heer K. ter Laan, hoofd der openb. school te Slui9 is als zoodanig benoemd aan eene der scholen te Delft. Naar wij vernemen is tegen een land— bouwersknecht te Oostburg proces-verbaal op gemaakt die op ongeoorloofde wijze van de tram gebruik maakte, deor in het remhokje van een der wagens van den grindtrein plaats te nemen ter ontduiking van het nemen van een plaats- kaart. Hoofdplaat, 12 October. Heden werd door het Bestuur der „Hoofdplaat- en Thomaespol- der aanbesteed het verdedigen der oevers tus sehen de peilraaien 47 en 50, hiervoor werd ingeschreven d'ior de hoeren J. van der Plas te llardinxvcld 49372. J. P. de Groot te Giessendam 49200. P. Monjé te Bressens 49200. J. Boschamp te Sliedrecht 49000. P. J. Visser te Hansweert 48500. C. de Wilde te Kattendijke 48447. J. de Jonge te Middelburg 48390, B. d. Exter v. d. Brink Krabbendijke 48380. A. Tholens te Terneuzen 48347. J. van den Hoek te Middelburg 48400. J. de Bree te Terneuzen 48175. de Kluijver te Sliedrecht 47700. P. A. van de Velde te Terneuzen 47600. Hoofdplaat. De lieer L. F. de Mul, on derwijzer aan school No. 1 alhier, is tegen 1 November als zoodanig benoemd aan eene bi- zondere school te Rotterdam. Tot directeur van de te Middelburg ge vestigde begrafenis-Maatschappij „Uit Voorzorg" is Donderdagavond met groote meerderheid door de leden gekozen de heer J. A. Bourdrez win kelier te Middelburg. Van de ongeveer 700 uitgebrachte stemmen, had de benoemde er 459 op zich vereenigd, terwijl de lieeren J. H. Ie Clercq en D. W. Louis resp. 150 en 16 st. verkregen. Het totaal aantal leden van bedoeld fonds bedraagt circa 12000. Als gold het eene politieke verkiezing waren bij circulaire, advertentie of ander middel de verschillende candidatcn door leden aanbevolen. Tot kommies-ontvanger voor het grens- kantoor te Eede lc cat. is benoemd de heer A. Hoogen, thans boekhouder ten kantore 3e cat. Enschede. Aan een dochtertje van den ongelukki- geu De Meijer te Biervliet is door 11. M. dc Koningin een bedrag van ƒ35 geschonken tot aankoop van een naaimachine om daardoor te kunnen voorzien in de behoeften van het on derhond. Naar men verneemt zullen het volgende jaar geen militaire manoeuvres gehouden wor den. Daarentegen moet liet voornemen bestaan eene groote wapenschouwing [door de Konin gin te doen houden op een der heiden van Gelderland. Daartoe zou ongeveer de geheele legermacht op één punt gecontreerd worden. Naar de Zeeuw verneemt, zijn bij Ged. Staten van Zeeland plannen in bewerking voor de aanschaffing van een nieuwe provinciale stoomboot, type Walcheren of Zeeuwsch-Vlaan- deren. In den nacht van Zaterdag op Zondag vervoegden zich te Veghel hij de weduwe Bos, vroedvrouw aldaar, twee personen, die haar door op de deur te kloppen wekten. Zij begaf zich naar voren en vroeg wie daar was, waarop zij ten antwoord kreeg „de dokter". Toen zij de deur opende, werd zij door de kerels gegrepen en zoodanig door één hunner vastgehouden, dat de ander een en ander na kun snuffelen, waar bij hij zich meester maakte maakte van ƒ90 aan specie. Daarop namen de dieven ijlings de vlucht. De vrouw deed onmiddellijk aangifte bij de politie, doch men is de daders nog niet op het spoor. In Tienraai is Maandagmorgen een erns tig ongeluk gebeurd. Een zekere Haegens uit Wel stond met paard en kar nabij het station voor een gesloten slagboom. Het paard schrikte toen voor een sneltrein, die voorbijreed. De man kwam daardoor te vallen en het wiel ging hem over het hoofd, waardoor de schedel zwaar gekwetst werd. De ongelukkige gaf spoedig den geest. Zondagmorgen vonden eenige jongens op een der graven van het kerkhof te Kaatsheu vel een papieren doos, inhoudende een kinder lijkje. Het lijkje werd naar den geneesheer gebracht. De politie doet onderzoek. In Silezië is strenge koude ingetreden en veel sneeuw gevallen. (je ludeten liggen zeer dik onder de ge vallen sneeuw. Op de lijn FreiwaldenHarmsdorf in het Altvatergebergte, is het verkeer door sneauw gestremd. Te Rotterdam is Dinsdagavond een 28- jarige werkman aan board van een stoomschip met een mand kolen op zijn rug van een lad der gevallen. Hij viel in liet water en ver dronk. Een melkboer te Gorinchem heeft vitri ool gedronken, en is tengevolge daarvan na een zeer smartelijk lijden overleden.J Te Rotterdam is een 63-jarige boot werker in het ruim van een boot gevallen en aan de gevolgen bezweken. Door de pelitie te Haarlem is in beslag genomen een valsche rijksdaalder, voerende de beeltenis van Koning Willem III en het jaar tal 1857. Gisterenmiddag is door den binnenko menden loodsschoener van schipper Ketting, nabij Vlissingen drijvende gevonden, en aldaar per sloep aangebracht, het lijk van den sloep roeier P. de Jong, die bij het btkende ongeluk is omgekomen. Het is naar het lijkenhuisje overgebracht. Te Buchten (L.) bestaat sedert eenigen tijd onmin tussehen de buren Giesen en Hou- beti. Nu en dan hebben er hevige woorden wisselingen plaat9. Ook Dinsdag was zulks het geval, doch uu bleef het niet bij woorden. Vrouw H. kwam mtt een lloberl-geweer te voorschijn, en loste dif op II. Do kogel kwain in diens schouderblad terecht, gelukkig zonder diep door te dringen. H. begaf zich onmiddel lijk naar Sittard, waar een arts den kogel ver wijderde, en door den wachtmeester der maré- chaussée procesverbaal werd opgemaakt. De 70-jarige schipper van de reddings boot op West-Terschelling, Willem van Keulen, herdacht 2 dezer den dag waarop hij voor 25 jaar in zijn betrekking werd aangesteld. Zesmaal heeft hij in dien tijd met de reddingboot ter dood gedoemde equipages gered, zevenmaal deed hij dat met zijn eigen vaartuig, als de redding, boot liet wrak niet kon naderen vijftienmaal deed hij vergeefsche tochten met die boot en tweemaal weigerde de bemanning het schip le verlaten, schoon men ze later van de zeezijde moest redden. Meer dan 60 menscheu heeft hij helpen behouden. De Duitsche regeering vereerde hem een kostbaar gouden horloge; namens de regeering van Noorwegen werd hem een geschenk in geld overhandigd het hoofd bestuur der Reddingmaatsehappij schonk hem tot tweemaal toe een vereerend diploma En nog slaat de man gereed oin met vaste, hand, scherp oog, groot zeemansschap en warme men- schenliefde zijnen zwaren plicht te vervullen. Zaterdagavoml moest C. B., wonende op den Singel te Schiedam, een kast uit zijne bo venwoning halen en bezigde daarvoor een lad der die niet meer in goeden staat verkeerde; althans de ladder brak en B. viel op de strati en kreeg de kast op het lichaam. Hij werd voor dood in zijne woning gedragen. Men meldt uit Holwerd Het waterwild, dat dezen herfat op de Wad den aangetroffen wordt is, in vergelijking mei de vorige jaren, bijzonder overvloedig. Bij guns tig weder wemelt het van eenden en ander ge vogelte. In den laatsten tijd werd hier per week voor pl.m. ƒ600 k ƒ800 wild aangevoerd, afkomstig van de eendenkooi onder Rurum op Ameland. In de buurt van Lyon is een soort vai Jack the Ripper gevangen genomen, de dade van verschillende moorden met vreeselijke ver minkingen, in de laatste jaren in het zuidwei ten van Frankrijk bedreven. Hij heet Vacte en had het vooral op jonge herders en herder innen in de eenzame bergstreken voorzien. Nadat men hem gevangen had genomen, tri wijl hij bezig was een oude vrouw te molestee ren, trachtte hij uit den trein te springen maar een gendarme hield hem nog bij het heen Nu heeft hij na lang loochenen bekend. Hij is in een kluoster opgevoed en daarn bij het leger gegaan. Zijn reeks misdaden U gon met een moordaanslag op een meisje, dl haar verloving met hein verbroken had. H schoot op haar, trachtte vervolgens zichzelf I dooden en weid in een krankziiinigeiigeslic! opgesloten, waaruit hij op 1 April 1894 wei ontslagen. Daarna is hij een zwervend leven gaan leid en heeft in drie jaar, gedurende welke hij slecb korten tijd werd opgesloten wegens landloopei acht afgrijselijke moorden bedreven, waarvan op meisjes van 13 tot 17 jaar, een op een vroi van 65 en drie op jongens van 14 tot 16 ja Hij lijdt aan erotischen waanzin en zeide do God gezonden te zijn oin menscheu te doodi en dat dit zijn recht en zijn plicht was. I beloofde nog nieuwe onthullingen te zullen Hoe De rechter van instructie te Bclley, op wit bevel Vacher gevangen genomen werd, was het 9poor van den misdadiger gekomen door bijzonderheden in de bladen omtrent sorain der bedreven moorden vermeld. Deze bracht hem tot de overtuiging dat zij allen door i persoon waren bedreven en toen er eenige nalementen vau den vermoedelijken dader den gegeven, die eveneens overeenstemden, 1 hij Vacher arresteeren. SCHEEPVAART. 12 Oei. zijn Lobith gepasseerd, Leentje Royers 15, Cornaerts, en Royers 16, Marq nic, en 14'Oct. Pietje Elizabeth, at., Royer dc Roeck en Royers 12, G'eulemans, allen n Breskens.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2