Binnenland. Gemengd Nieuws. klein te noemen, ontmoedigend klein zelfs, klei ner dan in liet minste bezochte kerkgebouw in de buurt. liet spreekt van zelf, dat ook hier verhinderende omstandigheden, lust, oogenblik- kelijke onverschilligheid enz. in rekening ge bracht moeten worden, toch kan men daarnaar eenigszins oordeclen, en vooral hij, die op de hoogte is van den geest der bevolking en de kaart van het land kent, kan met eenige zeker heid zeggen, dat de socialistische partij opzich- zelf niet sterk is te noemen. Natuurlijk volgt ieder arbeider met belangstelling elke beweging op dit gebied hunne meeste sympathieën zijn met de „socialen" deze zijn de personae gratae, wier woorden gretig worden opgevangen en wier daden druk worden besproken. Toch blijft de partij maar klein en onbeduidend, in vergelij king althans met het groote stcmmencijfcr, dat Van der Zwang op zich vcreenigde. Waaraan dit ligt, daarover straks. (Wordt vervolgd.) De zitting van de beide Kamers der Staten- Generaal, is jl. Dinsdag door H. M. de Konin gin-Regentes geopend met de navolgende TROONREjDE: „Mijne Ileeren 1 Bij den aanvang van dit zittingsjaar is het mij aangenaam U ter behartiging van 's lands belangen opnieuw bijeen te zien. Worden mijne dierbaarste wenschen en die van het Nederlandsche volk vervuld, dan zal vóór het einde van dit zittingjaar mijne bemin de dochter de regeering aanvaarden. De algemeene toestand, zoowel in het moe derland als in de koloniën, is in menig opzicht bevredigend. In handel, scheepvaart en nijverheid is uit breiding merkbaar. Hier te lande was de oogst van onderschei dene gewassen gunstig. Door de heerschende J-r het vee en de daaruit voortvloei- iracring van den veeuitvoer wordt oot nadeel geleden, heeft de suiker-industrie te kampen heden. kingen met de buitenlandsche mo- lijven van den meest vriendschap- £fcuj&cii aarü. Zee- en landmacht vervullen hare taak met ijver en opgewektheid. Aan den moed en de volharding van het Nederlandsch-Indische leger, door de vloot kracht dadig gesteund, breng ik warme huldede of fers diep betreurende, die nog steeds gevergd worden om in Atjeh, ten bate van rust en vre de, onze macht duurzaam te vestigen. Gewichtige arbeid wacht U in dit zittingjaar. Een wetsontwerp tot afschaffing der dienst- vervanging bij de militie, als voorbereiding van de hervorming der levende strijdkrachten, hoop ik U eerlang aan te bieden. Vereeniging van de zorg voor de landbouw belangen bij één departement van algemeen be stuur wordt U voorgesteld. Wetsontwerpen zullen U worden aangeboden tot betere bescherming en berechting van kin deren en jeugdige personen, tot regeling van den leerplicht en tot wettelijke verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven. Weldra bereikt U voor Nederlandsch-Iudië een ontwerp mijnwet, benevens een voorstel be treffende het uitvoerrecht op suiker. De ontwerpen betreffende het militair strafrecht en de krijgstucht worden op nieuw ingediend. Wetsvoordrachten tot verbetering van maat schappelijke toestanden, met name betreflende de volkshuisvesting, den arbeid en het armwezen, zijn in bewerking. Aan versterking der rijksinkomsten, door wij ziging van het tarief van invoerrechten met behoud zijner bestaande grondslagen, wijd ik mijne aandacht. Op Uwen ijver en Uwe toewijding tot vol brenging der veelomvattende taak, die op U rust, blijf ik bij voortduring staat maken. Mogen Uwe werkzaamheden onder Gods ze gen strekken tot welzijn van ons dierbaar va derland In naam der Koningin verklaar ik de gewone zitting der Sfaten-Generaal te zijn geopend." Men kan van deze troonrede niet zeggen, dat zij een vervaarlijk programma van werk zaamheden omvat, dat de regeering niet zou kunnen uitwerken, integendeel, ze is geheel in gericht naar de omstandigheden waaronder deze nieuwe Kamer en nieuwe regeering zijn opge treden., Dat de herinnering aan het in deze zitting- periode optreden van Koningin Wilhelmina in de troonrede voorkomt, zal ongetwijfeld elk rechtgeaard Nederlander goed doen, al valt daarmede het pijnlijke, niet te ontveinzen feit, dat de taak van de Regentes ten einde spoedt, niet weg te cijferen.' Het program, zooals het daar ligt, geeft niet zooveel punten als de programma's van de po litieke partijen die gaven, maar de weinige beloften die de regeering geeft zijn goed, en passen geheel in liet kader, barer politieke richting. Dat het bij de Kamer wel niet alles couleur de rose zal zijn, als zij met sommige ontwerpen aankomt zal later wel uitkomen. Het Onlwerp-adres van antwoord op de Troonrede van de Eerste Kamer is als volgt „Mevrouw „De Eerste Kamer der Staten-Generaal ver heugde zich Uwe Majesteit wederom in het midden der Volksvertegenwoordiging te zien ter opening van de nieuwe zitting der Staten-Qe- neraal. Zij stelde het op hoogen prijs, dat Hare Ma jesteit de Koningin Hare Koninklijke Moeder vergezelde. In afwachting van het oogenblik, waarop in overeenstemming met de dierbaarste wenschen van Uwe Majesteit en van het Nederlandsche Volk Uwe Beminde Dochter tot de Regeering zal geroepen worden, waardeeren wij met inni ge erkentelijkheid al hetgeen door Uwe Majes teit is verricht om onze geliefde Koningin voor Haar gewichtige taak voor te bereiden. „De mededtelingeu van Uwe Majesteit aan gaande onze betrekkingen met de buitenland sche Mogendheden en den algemeenen toestand zoowel in het moederland als in de koloniën werden door ons met levendige belangstelling ontvangen. „Met Uwe Majesteit warme hulde brengende aan den moed en de volharding van het Ne derlandsch-Indische leger, door de vloot kracht dadig gesteund, betreuren ook wij diep de of fers, die nog steeds gevergd worden om in Atjeh ons gezag duurzaam te vestigen. „Aan de veel omvattende taak, door Uwe Majesteit in uitzicht gesteld, hopen wij, onder Gods zegen, met ijver en toewijding te arbeiden tot welzijn van ons dierbaar vaderland." Door den minister van binnenlandsche zaken is aan Gedeputeerde Staten der onder scheidene provinciën het volgend schrijven ge richt „Meermalen zijn verordeningen op de invor dering van opcenten op de personeele belasting bij mijn departement in onderzoek geweest, waarin nevens art. 268 der gemeentewet ook de artikelen 258260 dier wet toepasselijk werden verklaard. „Hiertegen is bezwaar. „Art. 263 schrijft ten aanzien van de invor dering der bedoelde opcenten een speciale re geling voor, afwijkende van die, bij de daaraan voorafgaande artikelen bedoeld. De gemeente raad mag daarom niet bepalen, dat andere ar tikelen dan art. 263 op de invordering vau toepassing zijn. „Ik heb de eer uw college te verzoeken bij de aanbieding van het verslag, bedoeld bij art. 233 der gemeentewet, op dit punt uwe aan dacht gevestigd te houden, ten einde terugzen ding van verordeningen op grond van genoem de bedenking worde voorkomen." liKESKE.VS, 24 September 1897. Blijkens de ontvangen dienstregeling van den provincialen Stoombootdienst op de Wester— Schelde, voor het tijdvak October 1897 tot Maart 1898, zullen de beide eerste booten van Vlissingen naar Breskens en omgekeerd 10 mi nuten vroeger afvaren als 5 u. en 7.20, en te 5.30 en 8 uur. De booten van 10.30 vm., 1.40, en 6.20 nm. van Vlissingen naar Bres kens en die van 11.u. vm., 2.10 en 6.50 nam. van Breskens naar Vlissingen, vervallen. De reizen van 5.10 en 7.25 van Terneuzeu zullen resp. 10 en 5 minuten vervroegen, ter wijl ook in dit traject de diensten van 4.50 van Terneuzen en 6.20 naar Terneuzen, ver vallen insgelijks. Volgende week geven we de lijst in haar geheel. De loting voor de lichting der nationale militie van het jaar 1898 zal plaats hebben voor wal betreft de gemeenten in het Kanton Oostburg, op de navolgende dagen en uren Oostburg Dinsdag 19 Oct. 9 u. vm. voor Nieuwvliet, 9.J5 u. vui. Groede, 10 u. vm. Breskens, 10.30 u. vm. Zuidzande en 10.45 u. vm. Oostburg. Sluis Woensdag 20 Oct. 9 u. vm. voor Aardenburg, 9.30 u. vm. St. Kruis, 9.45 u. vm. Cadzand, 10 u. vm. Eede, 10.15 u. vm. Retranchement en 10.30 u. vm. Sluis. IJ z e n d ij k e Donderdag 21 Oct. 9 u. vm. voor Sckoondijke, 9.30 u. vin. Biervliet, 10 u. vm. Waterlandkerkje, 10.15 u. vm. Hoofdplaat en 10.45 u. vm. IJzendijke. De heer J. Verstelle, conducteur der Posterijen van de 2e klasse te Breskens, is met ingang van 1 October a. s. bevorderd tot de le klasse. De heer S. W. Weisfeit, benoemd sur numerair der posterijen, wordt met ingang van 1 October a.s. werkzaam gesteld ten postkan tore te Breskens. Oostburg. Op 23 September jl. is de bri gadier-titulair der maréchaussee overgeplaatst naar Boxtel. Oostburg. Ten overstaan van den notaris C. le Nobel werd op 18 September jl. geveild en verkocht een woonhuis er, gevolgen staande op eigen grond in de Zandstraat alhier groot 1 Are 10 Centiaren, ten verzoeke van S. Von Hout weduwe A. J. de Smit, thans gehuwd met J. J. Buurman. Kooper werd D. Goedhals alhier voor ƒ170. Bij Kon. besl. van 18 Sept. is aan den heer R. van Ham, burgemeester der gemeente Hoofdplaat, toestemming verleend om tot 9 Mei 1902 te Breskens te wonen. Uoofdplaut, 21 Sept. Hedennamiddag werd door het bestuur der waterkeering van de cala- miteuze „Hoofdplaat- en Thomaespolders" aan besteed het maken van werken ter verdediging van Jen oever tusschen de strandhoofden, gele gen landwaarts van oeverwerk C van den cala- initeuzen „Thomaespolder". Minste inschrijver was de heer J. de Bree, te Terneuzen voor ƒ5225. Verder werd ingeschreven door de heeren D. de Kluiver, te Sliedrecht voor ƒ5390, A. Tholens Dz., Terneuzen, voor ƒ5598, B. d. Exter v. d. Brink, te Krabbendijke voor 5609, P. A. v. d. Velde, Terneuzen, voor 5630, H. Klaassen, te id. voor ƒ5660, C. de Wilde, te Kattendijke voor ƒ5690, J. de Jon ge te Middelburg, voor ƒ5700, C. v. d. Plas Jz., Hardinxveld, voor ƒ5800 en P. Monjé, te Breskens voor ƒ6000. Aardenburg. Bij de gehouden jaarlijksche prijsschieting der Rijksveldwachters te Middel burg fB.) behaalde J. A. Deuninck 2 achter eenvolgende jaren de eerste prijs, zijnde een zilveren remontoir horloge. Aan den wedstrijd werd door 40 personen deelgenomen. Bij Kon. besl. zijn, met ingang van 1 October a. s. benoemd .- Tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arr. Middelburg voor de kantons Oostburg, Terneuzen en Hulst, ter standplaats Middelburg, inr. J. C. G. Boot, thans ambtenaar van het O. M. bij de kan tongerechten in het arr. Utrecht voor de kan tons Utrecht en Wijk bij Duurstede, ter stand plaats Utrecht, en tot ambtenaar van het open baar ministerie bij de kantongerechten in het arr. voor de kantons Utrecht en Wijk bij Duur stede, ter standplaats Utrecht, mr. L. C. Besier, thans ambtenaar van het O. M. bij de kan tongerechten in het arr Middelburg voor de kantons Oostburg, Terneuzeu en Hulst ter standplaats Middelburg. Bij kou. besl. ia aan mr. E. H. van IJ- sendijk op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis Van bewaring te Oost- burg, onder dankbetuiging voor de in die be wezen diensten, en is benoemd tot lid van ge meld ooilege van regenten mr. M. J. F. P, H. Erens, griffier bij het kantongerecht te Oost- burg. Men meldt uit Den Haag Reeds lang voor het uur waarop Hare Ma jesteiten in plechtigen optocht zich van het koninklijk paleis naar het gebouw dar Tweede Kamer zouden begeven ter opening van de til ting der Staten-generaal, was in den omtrek van het paleis en langs den weg welken de stoet zou volgen een groote menigte op de been, die, den aanhoudenden regen trotseerende, alle open, niet afgezette plekjes op de straat innam. Op het Binnenhof voor de toegangsdeur tot de publieke tribune in de vergaderzaal werd reeds om 9 uur des ochtends queue gemaakt, om te 12 uur een plaatsje te hebben. Verschillende dienstmannen stonden in de rij en hielden voor den meestbiedende een plekje vrij. Op den linker- en rechtervleugel van het voorplein van het paleis stond, met de konink lijke militaire kapel, als eerewachl opgesteld het lste bataljon van het regiment grenadiers en jagers, onder commando van den luit. kol. Burs. Precies 1 uur reed het koninklijke rijtuig, de traditioneele glazen koets, voor, en onder de tonen van het Wilhelmus bestegen de Vorstin nen de statiekoets. Inmiddels waren de leden en autoriteiten in de troonzaal bijeengekomen, zelden in zoo groo te getale als deze maal, nu de Koningin haar eer sten gang naar den zetel der volksvertegen woordiging zou doen. Hiar waren bijna allen in gala, slechts enkelen iu zwarte kleediug. Het was een statig schouwspel de dicht op elkaar staande leden, staatsraden eu ministers iu plechtige stilte gereed tot ontvangst van het geërbiedigft Hoofd van den Staat en van Haar, die het volgend jaar tot de vertegenwoordiging zal spreken. Ditmaal verkondigde de kamerheer-ceremonie meester, de eerste die uit den hofstoet, welke Hare Majesteiten vergezelde, de zaal binneutrad, de komst aan van Hare Majesteiten. En na dat de kamerheeren en de groot-officieren achter hem gevolgd waren en dan weder een gedeelte van de commissie van ontvangst uit de beide kamers, maakten de Koningin-Regentes en de naast elkander gaande, Haar intrede in de zaal, beiden op weg naar den troonhemel do afge vaardigden vriendelijk groetende. De Koningin droeg een wit satijnen robe, den hoed opgemaaakt met witte veeren. Ter wijl de Regentes, in zwart zijden kleed, de ope ningsrede hield, liet de jeugdige Koningin haar oogen door de zaal gaan, blijkbaar aangetrok ken door het nieuwe dat voor haar in dit plech tige oogenblik gelsgen is. Even vriendelijk neigende als bij de intrede, verlieten de Majesteiten na de opening de ver gaderzaal, en op het oogenblik dat zij de ban ken bij den uitgang bereikten, gaf een stem hst sein tot een indrukwekkende hulde aan de Ko ninginnen uit den boszein der Vertegenwoor diging des volks. De uitroep van dat lid (men zegt de deken der Tweede Kamer, de heer Don- ner) „Leve de Koningin 1" werd onmiddellijk als uit één borst door schier alle aanwezigen driemaal herhaald, een hulde-manifeatatie die ongetwijfeld bij de Koningin een opuitwischba- ren indruk zal achterlaten aan den dag dat zij zich voor de eerste maal te midden der volks vertegenwoordiging bevond. Deze uiting scheen Hare Majeateiten zéé verrassend en treffend, dat beiden zieh om wendden naar de leden en nog even stilstonden om met herhaalde buigingen dit bewijs van sympathie op de hartelijkste wijze te beant woorden. Hare Majesteiten werden buiten langs den geheelen weg levendig en met krachtige hoera s toegejuicht. Onder de gebruikelijke eerbewijzen van de militaire macht bereikten de vorstinnen weder het paleis.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2