voor Zeeuwsch -Vlaanderen. PETRA, tot ïissctorsiïisis. No. 313. Zaterdag 25 September 1897. 6e jaargang. FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Het is mij meermalen gebeurd, wanneer ik me bevond in andere streken van ons vaderland en Sehoterland mijn woonplaats noemde, dat de menschen mij inet een vreemden blik aanzagen, schuw soms, ook wel medelijdend. Sommigen vroegen mij ot het daar niet ruw toeging, anderen ot daar nog wel menschen in Je kerk kwamon. Het bleek mij, dat deze landstreek dus beschouwd wordt als een land, dat tnen maar liever moet mijden, waar het woeste socialisme heerseht en ruw materialisme overal gehuldigd wordt. Dat is een vooroordeel, dat ik wil trachten »eg te nemen. Het eenige kiesdistrict van ons land, dat bij uitnemendheid als socialistisch bekend staat is 9choterland. Voor eenige jaren werd van hier afgevaardigd als de eenige vertegenwoordiger van het socialistische Nederlandsche volk in de IVeede Kamer de heer Domela Nieuwenhuis. Deze beeft daar geen schitterend figuur ge naakt en is dan ook al spoedig vervangen door Jen heer Pyttersen. Doch het socialisme heelt zich niet laten ontmoedigen en met onverdro ten ijver thans weer zijn vertegenwoordiger doen tegevieren, nl. den heer Van der Zwaag. Ontleend aan een schryvon in de N. R. Ct., hetwelk ona, ter kenschetsing van den algemeeuen toestand dezer partjj, vermeldenswaardig genoeg voorkwam om onzen lezers u meê in kennis te stellen. Red. DOOR B. BJORNSON. Hierbij kwam zijn teruggetrokkenheid, zijn iiuitenlandscho reizen, en lag het voor de hand lit men hem als den vooruaamsten burger der »tad beschouwde en ontzag. Dat zitlk een man, «ich verwaardigde het visschersmeisje tot een 'ootwerp zijoer zorg te verheffen, adelde haar i» het oog van velen. Men begon nu algemeen belang te stellen :a Petra. Eens op een morgen, kwam ze ge- hoid met al de geschenken die zij in den laat- tten tijd had ontvangen, bij Oedegaard en meen de nu geheel naar zijn smaak te zijn gekleed, ij maande haar immers altijd tot „netheid 1" Maar toen hij haar zag, berispte hij haar over we ijdelheid, onder verbod, ooit weer iets van "deren aan te nemen. Toen ij den volgenden morgen met rood- l'seende oogen versoheen, nam hij haar mee Nu is in ieder distriet altijd een zekere ca tegorie van menschen, die niet weten wat zij willen. Het is een vlottende bewegelijke mas sa, die men niet beter kan vergelijken dan met water in een schuit. Is de eene zijde wat zwaarder en helt zij over, oogenblikkelijk stroomt het water in vliegende haast naar dien kant om straks als de andere zijde zwaarder wordt met evenveel haast daarheen over te vloeien. Zoo gaat het ook met die massa in de di stricten. Is de eene partij, hetzij door de om standigheden, hetzij door een krachtige per soonlijkheid eens wat zwaarder, gewichtiger ge worden, de massa stemt met haar, 0111 straks met gelijken ijver voor de andere te werken zonder'zich om beginselen of overtuiging of staatkundige leerstellingen ook maar eenigszins te bekreunen. Welnu, aan die massa heeft de heer Van der Zwaag zijn zetel te danken. Hij is dus niet de vertegenwoordiger van het socialisme, hij -is het product van de wufte volksgunst. Wat is dan nu het socialisme in Sehoter land Bij een van de stembureau's in een afdeeling van nog al sterk-socialistische kleur heeft ie mand de moeite genomen de kiezers, die aan de stembus kwamen te noteeren wie volgens hunne gewone beginselen op Van der Zwaag en wie op Pyttersen moesten stemmen. Vol gens zijne berekening waren de stemmen op den eerste (socialisten en anti-revolutionairen) even talrijk als die op Pyttersen. En toch bleek bij opening, dat Van der Zwaag verre de overhand had. Wanneer we dus de socialistische partij in Sehoterland willen beoordeelen, dan hebben op een wandeling buiten de stad. Bij die gelegenheid vertelde hij haar de ge schiedenis van David. Hij schilderde dezen in zijn jeugd, zooals hij, schoon, in het weldadig gevoel van gezondheid en kracht, zorgeloos zijn dager, sleethoe hij vervolgens van herder ko ning werd en heerschte in het door hem ge bouwde Jeruzalem. In schoone kleederen speel de hij voor den zieken Saul, maar, toen hij zelf een ziek koning geworden was, speelde en zong hij voor zich zelf, gehuld in het kleed der boe te. Na alles wat hij grootsch had verricht ge voelde hij toch een drukkenden last zijner zon den. Hij werd een kind gelijk. David die het volk des Heeren kon doen juichen in lofgezan gen, lag met gebroken hart en verbrijzeld ge moed voor het aangezicht des Ileeren.- Wanneer was hij grooter, toen hij als ge kroond koning voor de ark danste, op de maat zijner eigen melodiën, ot toen hij in zijn bin nenkamer smeekte om genade Petra had dien nacht een droom, dien zij nimmer vergat. Op een vurig wit ros gezeten, reed zij in triumf de stad binnen, doch terzelf der tijd, danste zij in boetkleederen voor het paard. Eens zat Petra aan den boschkant, buiten de we allerminst te rekenen met de officiëele cij fers van de laatste verkiezing. Maar wanneer we mogen rekenen naar de becijfering van den wel willenden politicus aan de stembus, dan blijkt het, dat de socialistische partij in Seho terland nooit de overwinning zou kunnen be halen, indien zij niet geholpen werd door de antirevolutionairen èu katholieken dn door hen, die zieli liberalen noemen, door menschen zon der beginselen, zonder overtuiging, zonder poli tiek geweten. Het is natuurlijk moeilijk de getalsterkte ee- ner partij te beoordeelen, vooral wanneer de of- ficieele verkiezingscijfers niet te vertrouwen zijn. Dan ontbreekt alle aanwijzing. De bevolkingsregisters geven hier ook geen licht, aangezien het geen godsdienstige gezindte is en staatkundige beginselen daarin niet worden opgenomen. Doch indien dit zoo ware, het zou nog te bezien staan, of we dut juiste cij fer zouden krijgen. Het spreekt van zelf, dat er velen zijn, die wel inet de groote massa mee willen huilen en brullen leve het socialisme, maar die zouden terugdeinzen, wanneer hun, ieder afzonderlijk, op den man af gevraagd werd: zijt gij socialist? Vooral niet wanneer het op papier komt Geheime stemming is vooral daar om zoo goed, omdat iemand dan van zijne ge heime beginselen durft te getuigen, die hij in 't openbaar met een stalen gezicht zou verloo- cheuen. in Noord-brabant, zoo las ik voor kort in de „Hervorming", hebben honderden van die geheime stemming gebruik gemaakt om stilletjes dien caudidaat te stemmen, die ze in 't openbaar zelfs niet durven noemen. Hoe groot dus de socialistische partij is stad, toen Pedro Ohlsen haar voorbijging, en met vreemden lach fluisterde „goeden avond 1" Ofschoon er reeds meer dan een jaar was verloopen, sinds haar moeder haar had verbo den, „ooit een woord met Pedro te spreken", herinnerde zij zich dit verbod nog zóó goed, dat zij zijn groet niet beantwoordde. Dag aan dag ging hij haar op dezelfde wijze voorbij, altijd met denzelfden groet. 7ij miste hem weldra als hij een enkele maal niet ver scheen. Op een avond waagde hij het haar in het voorbijgaan een vraag te doen. Zij ant woordde. Langzamerhand ontspon zich nu 's avonds tussehen hen een gesprek. Eens liet hij bij zulk een gelegenheid eeu rijksdaalder in haaj" schoot glijden, en liep toen, blijkbaar vergenoegd, heen zoo hard hij kon. Nu was het tegen den wil barer moeder, dat zij met- Pedro sprak en tegen dien van Oede gaard om geschenken aan te nemen. Dit bezwaarde haar. Om zich van het geld te ontdoea kocht ze voor eenige kinderen die ze ontmoette versnaperingen, maar het was niet mogelijk op die wijze meer dan een kroon te besleden. Het ergerde haar nu, dat zij den rijksdaalder had gewisseld in plaats vau hem terug te geven. Het geld brandde haar in den Dat is moeilijk te zeggen. Ilot spreekt van zelf, dat er hier evenals elders een groote mas sa ontevredenen zijn, die eigenlijk niet welen waarom, doch voor wie ontevreden zijn en te grommen een behoefte is geworden. Wanneer men hun vraagt, waarover ze ontevr en zijn, krijgt'incn ten antwoord ja, over a 1 es, of: het is immers geen manier, dat de een zooveel heeft en de ander zoo weinig Nu is dat niet het besliste kenmerk van de socialistische partij, het is ook niet te verwach ten van een politiek, zij het dan ook socialis tisch program, zoodanige wenschen op te ne men en we kunnen dan ook niet dergelijke eeuwige mopperaars, die uit chagrijn in de op positie zijn, onder de overtuigde sociaal-demo craten opnemen. Bij de laatste verkiezing werd door een liberale kiesvereeniging in dit district een candidaat gesteld. Met één stem meerder heid behaalde Pyttersen de overwinning, de an dere helft stemde op een ander liberaal Neeii, op Van der Zwaag, den sociaal-de mocraat 1 Toch blijft die minderheid lid van d'e liberale kiesvereeniging, blijft zich liberaal noemenzou zelfs kwaad, woedend worden, wanneer men hen sociaal-democraat zou durven noemen. Wat we dan hier onder sociaal-democraten verstaan en hoe sterk zij zijn Alweer het is moeilijk een vertrouwbaren maatstaf te vinden. De vergaderingen en meetings geven cijfers, maar hier hangt er natuurlijk voel van af wie er spreekt en waar gesproken wordt. Rekenen we eens naar het bezoek van zulk een vergadering 111 de binnenlanden, dan is het getal bezoekers niet groot, veeleer zeer, zeer zakzij wierp hef in zee, maar hiermee was zij den rijksdaalder nog niet kwijtzij kon hem niet vergeton. Petra gevoelde, dat eene bekentenis haar zou verlichten, maar de gedachte aan de boosheid harer moeder, en aan het vertrouwen dat Oe degaard in haar stelde, hielden haar terug. Zag ook de moeder al niet, dat er bij haar kind iets aan haperde, Oedegaard ontging het niet, dat Petra gebogen ging onder geheim ver driet. Omzichtig vroeg hij wat haar schorte, maar toen zij in plaats van te antwoorden in schreien uitbarstte, meende hij, dat zij en hare moeder gebrek leden. Hij gaf haar een munt- billet. De gedachte dat zij niettegenstaande het bedreven kwaad, iets als een belooning van hem ontving, maakte op haar diepen indruk, en wijl ze het geld aan hare moeder kon geven, scheen het haar, alsof hierdoor hare schuld was weggenomen. Zij gaf zich aan uitbundige vroo- lijkkeid over. Petra nam Oedegaard's hand tussehen heide de nare. Zij dankte, lachte, schreide, en sprong, en zag hem aan met een blijdschap, die hij niet begreep. Zij scheen op eens een ander wezen te zijn gewordenhij kende haar bijna niet meer. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1