Gemengd Nieuws. kan on naar veler oordeel leiden moet naar de hartader van liet maar altijd nog aanhoudende en nog niet gefnuikte verzei tegen ons gezag, naar Pedirde henteng Segli zelve steunde krachtig en ook de marine had haar aandeel in de voorbereiding tot den aanval op een negen tal versterkingen van do Aljehersofschoon de détails der actie nog ontbreken, blijkt reeds nu hoezeer met beleid is geageerd, waardoor het sneees onzer wapenen onbetwist is; vijan delijke versterkingen werden zonder al te groo- te verliezen van onzen kant genomenover de honderd Atjehers vrerden in de pan gehakt en de anderen teruggeworpen en verdrevende baan is gezuiverd'; wanneer zal hit gegeven zijn hot einde er van te bereiken Ook nu, als bij zoo menige excursie van ge wicht, was het bevel opgedragen aan den overste Van Ileutsz, voor zulke militaire actiën als aangewezen het is nu al langer dan anderhalf janr dat die krijgshaftige overste te velde is, veel langer dan de gewone tijd van aflossing derhalve, en dat vaak onder moeilijke omstan digheden is het doel hem te bestemmen voor het gouverneurschap van Aijeli, waarvan de verwezenlijking echter tot nu toe is gestuit op overwegingen van bijzondcrcn aard, waaraan evenwel geen gewicht valt te ontzeggen, dan is de afwijking van den regel der aflossing var. de officieren van Atjeh eerder te verklaren zoo niet, dan zou die afwijking, wanneer ze niet mocht overeenkomen met den wensch van den belanghebbende, dezen in minder gunstige conditie brengen dan zijne kameraden, en mis schien ook ontstemmenzcxer zal binnen een niet al te lang tijdsverloop ten aanzien van overste Van Ileutsz eene beslissing moeten val len. De Java-Bode bevat een hoofdartikel over de nieuwe Tweede Kamer. Het blad ziet, wat de behandeling der Indische zaken betreft, de toekomst ccnigszins donker in. l)c Indische specialiteiten schrijft het zijn nu tot zulk een klein getal ingekrompen, dat zij met eeni- - vragen zullen zij invloed genoeg bc- i den nieuwen minister voldoende steun nner te bezorgen Zullen zij hun mede innen overtuigen van het feit dat In goed zijne qnaesties heeft als Nederland, i die al lang op hun oplossing wachten? koloniale mogendheden hebben daarvoor nun wuionialen raad naast het wetgevende li chaam, maar Nederland met zijn vele en groote koloniën heeft zich die weelde nooit veroorloofd en laat het maar heel kalm aan de Nederland- sclie kiezers over of er van de honderd leden ook één zal zijn die zich in 't bijzonder aan de Indische belangen laat gelegen liggen. Maar waar de partijen het ook zoo druk hebben met anti-liberalismc of anti-clerialisme, hoe kunnen zij daarbij om Indië denken Zou die toestand nog lang moeten duren, vragen wij niet zonder bezorgdheid Zullen wellicht eerst dan in Ne derland de oogen opengaan als het te laat is? Hebben onze oud-gasten zoo weinig invloed in Nederland om der bevolking eens duidelijk aan te toonen welke belangen hierbij op 't spel staan en welke belangen tot nu toe verwaar loosd werden Laat men ons niet .verkeerd begrijpenwij verwachten veel van den minis ter van koloniën, den heer Cremer; wij stel len vertrouwen in de weinige Indische specia liteiten die er nog in de Kamer zijn, niet het minst in den heer Pijnackcr Hordijk, die zelf te midden der cultures van Java heelt gezeten ea dus de binnenlanden door en door kent maar wij vreczen dat deze Kamer onverschillig zal zijn omtrent alles wat Indië aangaat. Waarom P Omdat, voor zoover wij in de Ncderlandschc blaJen konden nagaan, bij de laatstgehouden verkiezingen geen woord over Indië gerept werd; neen, laat ons eerlijk zijn, in Amsterdam sprak de heer Cremer eenmaal over Indiëmaar waar werd een candidatuur aanbevolen, omdat de voorgestelde een Indisch specialiteit is? Voor zoover ons bekend, ner gens De firma IV. A. Scholten te Groningen is genegen aardappelen op zetmeelgehaltc zon der of met aandeel in de winst (participatie- stelsel) te koopen. Het zetmeelgehaltc der aardappelen wordt bij ontvangst aan de fabriek vrstgesteld. De prijs zonder aandeel in de winst, wordt volgens eene vastgestelde label bepaald. He kilo's worden voor 3/4 gedeelte als eerste soort, voor ]/4 ge deelte als tweede soort aangenomen en de prijs der tweede soort wordt ƒ1 beneden dien der eerste gesteld. Voor exploitatiekosten en winst wordt 30 cent per II.L. afgetrokken. Volgens het participatiestelsel zorgt de firma voor het benoodigde bedrijfskapitaal tegen 5 °/0 rente. Van de totale inkomsten ontvangen n. de landbouwers het twee derde gedeelte, onder hen te verdeden in verhouding tot het door ieder hunner geleverd meel i. de firma 4 voor de leiding der zaak en voor rente en afschrijving van werktuigen en gebouwen. Uit het overblijvende worden eerst de ge wone exploitatiekosten bestredenvan de rest ontvangen de particulieren 70 pet. en de firma 30 pot. Blijkt liet, dat uit de totale inkomsten na aftrek van twee derde gedeelte vuur de land bouwers en van 4 pet. voor de firma, de ge wone exploitatiekosten niet kunnen worden be streden, dan wordt het tc kort gelijkelijk door beide partijen bijgedragen. Door de hoofdcommissie van ingezetenen van Amsterdam voor do feestelijke ontvangst van II. Al. Koningin AVilholmiua bij gelegen heid van Ilr Ms inhuldiging aldaar, is het vol gende programma ontworpen van wat gedurende de korte dagen, welke liet bezoek van 1L M. de Koningin te Amsterdam zal duren, zal plaats vinden. Ken uitgebreide eerewacht, bestaande uit een ruiterwacht en een eerewacht te voet, is ge vormd en zal verzoeken II. M. de Koningin te mogen begeleiden. Eiken morgen zal van verschillende kerk- transeu gewijde choraalmuziek op de bazuin weerklinken. Do Nederlandsche zangersbond heeft ver zocht een aubade aan Hare Majesteit te mogen brengen. Dr. Nicolaas Beets heeft zich bereid verklaard een cantate te vervaardigen, welke II. M. de Koningin zal worden toegezongen. Eene ulgemeene illuminatie van Amsterdam op den dag der inhuldiging wordt voorbereid. Op dien dag zal men trachten aan allo kin deren der lagere scholen le klasse en der daar mede gelijk gestelde bijzondere scholen een blij den dag mogen te bereiden. Door afgevaardigden der werklicdenvereeni- gingen zal een historisch allegorische optocht worden gehouden. Bovendien zal aan de werk- liedenvereenigingen en andere corporation ge legenheid worden gegeven aan II. M. de Ko ningin hulde te bieden, door zich te scharen langs den weg van intocht. Ai aast groote volksfeesten overdag zullen des avonds waterfeesten, illuminatie en vuurwerken op IJ of Amstel den tweeden dag besluiten. Drie elite-tentoonstellingen zullen gehouden worden de eerste een keuze-tentoonstelling van voor werpen betrekking hebbende op het huis van Oranje de tweede een tentoonstelling der kunstwer ken van Rembrandt, Neerlands Roem en Glorie op het gebied der schilderkunst de derde een tentoonstelling van nationale kleedetdracht, een poging om tc doen aanschou wen, hoe de afstamming van de verschillende volksstammen van oud-Nederland thans nog in kleederdracht en gebruiken in verschillende ge meenten voortleeft. Aan alle gemeenten van Nederland, bij de binnenvaart betrokken, zijn uitnoodigingen ver zonden zich in de hoofdstad te doen vertegen woordigen door een versierd schip, bemand met personen in de eigenaardige kleederdracht van de plaats hunner inwoning. Reeds meldden zich velen aan. Naast den Officiëolen Feestgids zal een feest- album of gedenkboek worden uitgegeven, waar in, in verband met de plechtige inhuldiging, de herinnering wordt verlevendigd aan hetgeen het Huis van Oranje voor land en volk was en bleef. Aan Hare Majesteit de Koningin zal een ge denkpenning worden aangeboden," waarvoor de prijsvraag bereids is uitgeschreven. In het concertgebouw zal aan de Nederland- sche Toonkunstenaars gelegenheid worden ge geven hulde te. brengen aan H. M. de Konin gin. De zeer omvangrijke versieringen langs Damrak, Rokin en Binnrn-Anistel, waarvoor een wedkamp is uitgeschreven, zullen, naar het Cen traal Comité venvacht, Amsterdam in uitnemend schoonen fecsldosch doen prijken. De derde dag wordt besloten door een gala voorstelling in den Stadsschouwburg. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de nieuw benoemde leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter kennis gebracht, dat H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, hen in Hoogstderzclver paleis te 's Gravenhage op Dinsdag 21 September a.s. dis voormiddags '1(1 ure, zal ontvangen tot het af leggen der vereisclite ccden (beloften en ver klaringen.) De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat, ingevolge de machtiging der Koningin-regentes, door hem o. a. het aanhangige wetsontwerp tot heffing cenrr rijwielbelasting, is ingetrokken. It It IN Kil VS, 17 .September 1897. Aan het postkantoor Brcskcns en de, daar onder ressortecrende, hulpkantoren werd gedu rende de maand Aug. ingelegd ƒ4173.04; te rugbetaald ƒ.31 fj.29. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2442. Door het postkantoor Brcskcns werd ge durende de 2e helft der maand Augustus de navolgende onbestelbare brief verzondenvan BreskensJ. AA'it Rotterdam, van Schoondijke: J. AA"esdorp Rotterdam. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvan ger der belastingen te Buiksloot, dhr. L. Meij- ers, thans ontvanger te Sluis. Zuidziliide. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen de heer G. van Dis, cand. te Fijnaart. Bij de gehouden jaarcollecte voor de school ir.et den Bijbel bracht to Aardenbiirg met Eede en St. Kruis ƒ13.62 op. Tol pred. bij de Doopsgez. gem. te Up is beroepen ds. G. Hotstede, pred. bij die ge meente te Aardcnburg. Oostburg. Bij de op Maandag 13 Septem ber j.l. gehouden herstemming voor een lid van liet college van Notabelen is gekozen dc heer A. Versprille Fz. met 47 stemmen. De lieer G. L. F. van Ham, die verzocht had niet iu aanmerking te komen, verkreeg 10 stemmen. Twee briefics waren in blanco ingeleverd. Eede. Onder leiding van het hoofd der school, de heer C. C. Nagels, hebben Woens dag de schoolkinderen per rijtuig een uitstapje gemaakt naar de naburige Belgische badplaats Heijst. Eede. Op 24-jarigcn leeftijd is op Lombok gesneuveld de 2c luitenant der infanterie F. B. Nuunink, bij gelegenheid van het verdrijven van rooverbenden bij Praja. Opgeleid aan de Koninkl. Mil. Academie tc Breda, werd de gesneuvelde tot 2e luitenant benoemd in Juli 1896. Onder IJvendijkc is Dinsdagmorgen in gebroken in een arbeiderswoning. Ontvreemd is eene portemonnaie met vier rijksdaalders en eenige dubbeltjes. Van den dader geen spoor. M. C. Fe Schoondijke heeft de collecte voor de scholen met den bijbel ƒ30.53 opgebracht. Tot lid van den gemeenteraad van Ter Neuzen ter voorziening in de vacature wijlen- Aric H. Donze is gekozen de heer D. J. Dees (a.-r.) met 419 st. De lieer Jan de Feijter Jz. (lib.) had 321 en G. A. Standaert (r.-k.) 80 stemmen, liet aantal kiezers bedraagt 1113, dal der ingeleverde geldige biljetten 826. Dc raad bestaat nu 7 anti-rev. en 6 liberalen. Woensdagmorgen viel een jongetje, te Sluiskil woonachtig, van een wagen, waarbij het zoo ernstig verwond werd, dat het gisteren aan de gevolgen is overleden. Bij kon. besl. is met ingang van 1 Oct. a. s. benoemd tot surnumerair der posterijen o. m. dhr. S. \Ar. AVeisfelt te Aardenburg. Door den raad der gemeente Axel is be sloten de jaarlijksche Veemarkt, die gehouden wordt op den laatsten Dinsdag van October voorlaan te doen plaats hebben op den laatsten maandag dier tnaand, inet het oog op de we- kelijksehe Dinsdagsche veemarkt te Sas van Gent. Iliertcgtn kunnen bezwaren worden ingewacht tot 30 dezer bij Ged. Staten. Zondagavond te half twaalf is door on bekende oorzaak brand ontstaan in hel hoofd gebouw der tentoonstelling op Sonsbcek te Am- hein. In een oogwenk stond het lieele gebouw in lichtelaaie. Aan redding viel niet tc den ken zoodat de taak der brandweer zich moest beperken tot bescherming van het boscli en de nabijgelegen gebouwen de molelstal, de inrich ting van Delftsche nijverheid, den Doolhof, Linckcrs phvsisch museum enz. Vooral scheen de brand gevaar te zullen opleveren door de aanwezigheid van een menagerie met wilde beesten, die juist een dag te voren op liet ter rein was gekomen. Dauk zij den gunstigen wind, is deze niet aangetast. Te half twee ongeveer toen liet geilede hoofiigebouw was verteerd, brak hot vuur uit in het Panopticum, dat in hetzelfde gebouw als het Phvsisch museum is, Dit brandde Maandagavond nog. Op merkelijk is dat de tussehen het hoofdgebouw en dit museum gelegen houten, inet zeildoek bedekte Doolhof geheel is gespaard gebleven. Alles was verzekerd op beurspolishet ge bouw voor ƒ42.000terwijl de geheele schade op drie ton wordt begroot. De aanblik tan de verwoesting is werkelijk tragisch. Niets, letterlijk niets van hetgeen den vorigeu dag nog den eersten dubbeltjedag door een talrijke menigte bezoekers werd bewonderd, is gered rijtuigen alleen drie van de firma bij 't Vuur, fietsen, zeker wel 50 in liet geheel (juist had Fongers uit Groningen zijn etalage klaar); kostbare ameublementen; een heele voorraad naaimachines; een honderd pelsjassen van de firma De Jong te Arnhem alles weg. De Jury zou juist 's Maandags de bekronin gen bekend maken, het eenige wat nog voor bekroning vatbaar is zijn de brandkasten, die nu de vuurproef hebben doorstaan. Fier rust op de puinhoopen een groote brandkast, waarin de firma Manikus haar kostbaarheden bewaar de. De twee kegelbanen, door de zorgen van de pachters van het buffet geplaatst en nog maar pas geopend, zijn niet aan het lot ont komen. Dooi de justitie is een nauwkeurig onder zoek ingesteld. De bekende Hendrik de Jong, pas uit de Amsterdamsche gevangenis ontslagen, is Zater dagnacht ill het Hotel Rijnpoorl te Arnhem in verzekerde bewaring genomen, daar men zijne handelingen der laatste dagen moest wantrou wen. Hij had liefdesbetrekkingen aangeknoopt met de hotmeesteres der stoomboot Concordia op deze stad, ging hier met dit meisje veel uit, en huurde te Arnhem en Velp woningen, alles onder valschen naam. Onder schoone beloften had hij haar al ƒ18 afhandig weten temaken. Bij zijne arrestatie gedroeg hij zich zeer kalm en voegde den hotelhouder de woorden toe, „lot morgen". Hij schijnt dus overtuigd, dat men geen bewijs tegen hem zal kunnen vinden. Nader verneemt de Arnh. Ct. omtrent de zaak van H. de Jong, dat zijn valsche naain Fiels was. Hij deed met zijn meisje uitstapjes in den omtrek van Arnhem, waar zij huizen gingen kijken, omdat de heer De Jong een huis wilile koopen te Velp moet hij in onderhandeling zijn geweest over den koop van een huis van ƒ7000 k ƒ8060. Bij gelegenheid dat zij te Velp waren bood De Jong zijne aanstaande een glas bier aan, dat niet heel lekker scheen te zijn. Althans er werd voor een tweede glas bedankt. Toch wist de J. de juffrouw nog een tweede glas tegen heug en meug op te drin gen. Dit smaakte zoo ellendig, dat zij, opzijn raad, maar toegaf en een grogje na dronk.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2