voor Zeeuwsch -Vlaanderen. PETRA, het nrnisji No. 310. Zaterdag 4 September 1897. 6e jaargang FEUILLETON. Binnenland. HET NIET] BLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 ceutsfranco per post 45 cents Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N TI E P RIJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Het verbond tusschen Frankrijk en Rusland. —O Het bezoek van President Paure van Rus land, heeft ten gevolge gehad, dat het groot woord gesproken is. Eigenlijk gezegd, was het wel te denken, dat de reis van Frankrjjks pre sident iets meer bedoelde dan eene gewone be leefdheidsbetuiging. Was het te verwonderen, dal de Franschen zoo opgewondeu waren over het eerste officiëele bezoek buitenlands, sinds hnn staat een Republiek is? Was hun geest drift over de opheffing van het isolement van hun Hoofd en daarmede van hun Rijk sinds zij geen gekroonden monarch meer hebben, dan misplaatst Wel neen immers. Men dacht toch wel, dat eindelijk het lang gefluisterde woord hardop zou worden gosproken. En nu het hardop uitgesproken is, kan men de omgang van de betcekenis van dat groote woord „Verbond" gadeslaan. Het verbond zooals dat door Tsaar van Rus land is opgevat en nauwkeurig bepaald, is het streven naar gemeenschappelijk ideaal van be schaving en handhaving van den wereldvrede, maar in den zin van recht en billijkheid. Wat nu eigenlijk een verbond is. Een ver bond is eene vereeniging van hoofden of be sturen. Bestaat een verbond alzoo uit weinig personen, hel vertegenwoordigt nogthans eene uitgestrekte macht in de elementen achter de hooiden of achter de besturen. Een verbond tussehen Frankrijk en Rusland wordt vertegenwoordigd door den President en DOOR B. B J O R N S O N. Pedro Oblsen, riep de moeder. Het kind begon te schreien en wilde vluchten, maar Gun- laug sprong op haar toede witte tanden sche nen van rooflust te schitteren, zij greep haar dochtertje bij den arin en riep Hebt ge hem gezegd, wie ge waart Ja, ja, ja Petra hief sraeekend haar hand jes op. Gunlaug richtte zich in haar volle lengte op. Zoo, dan weet hij het nu. Wat zeide hij Hij liep hard weg, om zijn geweer te kalen hij wil op mij schieten. II ij, jou schieten I zij lachte ver achtelijk. Petra had zich vorschrikt in een hoek te ruggetrokken; zij weende luid, toen hare moe der eenige oogenblikkên later bij haar kwam. Als ge ooit weêr naar hem toegaat, ot met den Tsaar, namens de beide landen. Beide bondgeuooten hebben dus hunne volken achter zich en daardoor verkrijgt zulk een verbond eerst macht. Zoo wordt de letterlijke betcekenis van het woord „verbond" uitgelegd. Maar daarinêe is het begrip, het doel van een verbond uog niet aangetoond. We gelooven dit door middel 7an een voor beeld het best te kunnen doen. Stel in eene gemeente is de verhouding van twee notabele ingezetenen geen vriendschappe lijke. Er bestaat om zoo te zeggen een kwes tie. In den regel zijn die kwesties die schier in elke gemeente bestaan, het gevolg van klei nigheden, waaraan de eene ot andere zelfs al wordt het ongelijk ook aangetoond, niet wil toegeven. De klove wordt al wijder en wijder en de overbrugging hoe langer zoo meer onmogeljjk. Op elk gebied tracht de een den ander afbreuk te doen. Elke zaak, waarin de een betrokken is wordt door den ander afgekeurd, ja, zoo mo gelijk afgebroken. Komt het geval voor, dat beiden in een of ander regecringscollege, in welke hoedanigheid ook, zitting hebben, dan worden spitsvondighe den in het krijt gebracht, geen enkele hatelijk heid gespaard, de critiek zoo ver mogelijk uit gestrekt geen enkele gelegenheid onaangetast gelaten om hinderpalen in den weg te leggen, alles onder den vorm van het behartigen der algemeene belangen. Het schijnt dan, als of men langs een verschillenden weg hetzelfde doel wil bereiken. Als nu echter alle pijlen des cenen afstuiten hem spreekt, sprak ze, Petra bij de schouders schuddend, dan helpe God u beideu. Zeg hem dat van mij, voegde zij er bij, toen het kind niet antwoordde, zult ge Ja, ja, ja. Zeg hem dat van mij, herhaalde ze nog een», bij elk woord op forsche wjjs met het hoofd knikkend. Het meisje wiesch zich, trok haar Zondags kleedje aan en zette zich op dc stoep. Bij de herinnering aan wat ze had doorleefd, schoten haar oogen nog telkens vol tranen. Waarom schreit ge, kind vroeg haar ie mand, op een toon zdo vriendelijk als ze nog zelden had gehoord. Voor haar stond een fijn gebouwd man met een ernstig gelaat, de oogen door een bril be schermd. Het kind stond op, want het was Hans O— degaard. Waarom schreit ge, mijn kind herhaal de hjj. Zij zag hom aan, en' vertelde hem dat zij met eenige jongens en meisjes, appelen had willen plukken bij Pedro Ohlsen. Maar Pedro had het ontdekt en was met een politie-agent gekomen, en toen zij aarzelde, zij wist niet op onwil, op onverbiddelijkheid des anderen, och dan gebeurt het zoo vaak, dat wordt om gezien naar een steun. Een steun, die men soms duut koopteen steun, die men niet zel den onder schcevc voorstellingen tracht te win nen, die men beloften moet doen om toch maar gezamelijk tegen den „vijand" op te gaan ot door een soort van machtsvertoon den „vijand" tracht te bedwingen. En dan gaat het er op losdan worden alle mogelijke dwarsdrijverijen verdubbeld, onder el- ken vorm worden klemmen gelegd, bf om het leven te verzuren, öf om ontzag in te boeze men. Het gebeurt dat men zich niet ontziet eene halve gemeente in beroering te brengen. Zie daar hoe een verbond in een kleine ge meente tot stand kan komen beschouwt deze schets als een afspiegeling van twee machtige staten in Europa, en wc vormen ons èen beeld van het verbond dat tusschen Frankrijk en Rus land is tot stand gekomen. Sedert de vorming van het Duitsche Keizer rijk, sedert de woeste krijg tusschen Frankrijk en Duitschland blijft een wrok bestaan die nim mer totaal kan wijken. De overbrugging van de klove, die beide landen gescheiden houdt stuit immer op allerlei bezwaren en moeilijkhe den. Schijnt cenerzijds eene nadering op te dagen, anderzijds ontvlamt weer het vuur der oude hartstochten en breeder dan ooit wordt de schei dingsstreep. In de dagen nu, dat men uit den mond van elk staatsman hoort spreken van vrede en nog eens vrede, zoekt ieder zoo zich wat te bergen. of haar moeder het goed zou vinden, zoo zij kern vertelde, dat deze op haar had willen schieten. Zij zuchtte diep. Hoe is het mogelijk sptak Oedogard, dat een kind van uwen leeftijd, zulk een groote zonde wilde begaan. Petra zag hem vragend aan. Hoe jammer, dat gij niet naar school gaat, waar gij Gods geboden zoudt leercn, en het onderscheid tusschen goed en kwaad. Zij streek verlegen over haar kleedje en ant woordde dat haar moeder niet wilde hebben dat ze naar school ging. Gij kunt misschien niet eens lezen, vraagde Oedegaard. Ja, lezen kon ze. Hij haalde een boekje uit zijn zak, en reikte het haar over. Zij zag het even in en hernam zulke fijne letters kan ik niet lezen. Zij moest het toch beproeven, meende Oe degaard. En zij beproefde het. Goddellcer, God de Heer, »-pra:k t6—t God de Heer sprak tot de m—m—m- Lieve Hemel, bewaar ons, zij kan nog niet lezen, en dat een kind van tien-twaalf jaar. Duitschland, Oostenrijk en Italië vormen reeds lang het Drievoudig verbond, en Frankrijk meende, dat niets natuurlijker was dan zich aan te sluiten bij Rusland. Dat sluiten van die verbonden noemt men de bolwerken des vredes, liet# temperen van oor logszuchtige bedoelingen. Immer maar wordt voortgeborduurd op dat oude thema, dat vrede heet, maar jaarlijks stij'- gen dc sommen benoodigd voor leger en vloot. Men zegt, dat zulks noodig is voor machtsver toon om een andere staat eenig ontzag te doen inboezemen opdat men niet zoo licht er toe zou overgaan vijandelijke bedoelingen ten uitvoer te leggen. Dat ondertusscbcn maar steeds meer en meer gecischt wordt om den vrede te bewaren, is een minder aangenaam verschijnsel. Niet alleen geldelijke, maar ook menschelijkc offers moe ten worden opgebracht ter wille van de hooger opgevoerd wordende eischon van het militairisme. We vinden later nog wel eens gelegenheid om daar nader op terug te komen. Van jaar tot jaar krijgt de 31ste Augustus een meer algemeen feestelijk karakter. Geen enkele der groote plaatsen of er wordt dapper feest gevierd, door de schooljeugd en ook door de grootereu. Zelfs kleinere plaatsen tooien zich in het feestgewaad en ieder wil inèedoen in de alge meene vreugde. Zoudt ge gaarne willen leercn lozen •Stamelend bekende Petra, dat ze 't wel graag zon willen. Kom dan met me mee. Wij moeten hoe eer hoe liever beginnen. Zij zag door de deur in huis. Ja, zeg het uwe moeder, «prak hij. Gunlaug ging juist door de gang, en het kind met iemand hoorende spreken, kwam ze naar buiten. Hij wil me lezen leercn, sprak Petra, ha re mooder vragend aanziende. Gunlaug antwoordde niet, zette de handen in de zij, en zag Oedegaard aan. Uw kind is zeer onwetend, sprak deze; gij kunt het voor God noch menschen verant woorden, dat gij haar zoo laat opgroeien. Wie zijt ge? vraagde Gunlaug scherp. Ilans Oedegaard, de zoon van uwen pre dikant. Haar gelaat werd oen weinig vriendelijker. Zij had niets dan goeds van hein gehoord. Hij hernam toen ik voor eenigen tijd thuis Was, heeft uw dochtertje reeds mijn opmerk zaamheid getrokkeu. Zij moest zich niet langer alleen toeleggen op hetgeen slecht is. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1