voor Zeeuwscli -Vlaanderen. PETRA, M ïissisrsiisjs, No. 309. Zaterdag 28 Augustus 1897. 6e jaargang. V olksgezondbeid. FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEPRIJS: Per 3 maanden 40 cents; franco per post 45 cents *1$ uy Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. 5 cents. Rij abonnement aanmerkelijk vermin- Abonnementen worden aangenomen bij alle gA J3 derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. l)eze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. O1 Op het program der Liberale Unie komt onder andere ook een punt voor waarbij meer afdoende behartiging van de volksgezondheid ook door toezicht op de volksvoeding en het tegengaan van ,vervalsehing van levensmidde len wordt aangetroffen. In den tegenwoordigen tijd, waarin de con currentie een eerste toon speelt, is de verval- sching op velerlei gebied inheemseh geworden. Ten koste van de goede hoedanigheid van een of ander handelsartikel wordt bf de grond stof bf eenig ander bestanddeel van zoo minne waarde vervaardigd of zoo min duurzaam sa mengesteld, dat men in den regel, hoe goed koop men ook iets kocht, het toch nog te duur betaalt. Voorbeelden daarvan komen zoo menigvuldig voor, dat eene opsomming een doelloos werk zou zijn. Waar het bovenbedoelde punt meer speciaal eene benadeeling van don volksgezondheid door vervalsehing op het oog heeft, willen we dit eens nader ouder de oogen zien. De klachten over het soms minder smakelij ke brood, worden schier algemeen. Het ge beurt uieeruialeu dat men in plaats van een heerlijk smakend en voedzaam brood, een hard en kalkwit baksel aantreft. Dat zit 'in hoofd zakelijk in de vroeinde bloem, die wellicht niet uit zuiver of uit minder goede tarwe of uit een ander samengesteld mengsel voortgebracht wordt. Als de Amerikaansche tarwe naar boven gaat, 5 DOOR B. B J li N S O N. Toen allen zich in de grootste stilte om den boom hadden verzameld, en het visschersincisje, (barrevoets en met gescheurde kleodcren) zou beginnen te schudden, ging de achterdeur open en stormden l'edro en de politie-agent, gevolgd door den grooten hond, op hen af. Onuitsprekelijke ontsteltenis 1 De jongens gil den een schaar van kleine meisjes die in alle onschuld door de schutting gluurden, hie ven een erbarmelijk gehuil aandc jongens, die zich door den vlucht hadden weten te red den, riepen „hoera 1" Zij die nog bezig waren toet overklimmen, schreeuwden onder de toe gediende stokslagen, en het gevloek en getier der oude bootslieden mengde zich onder het tuuiult. Terwijl Pedro en de politie-agent met het bootsvolk twistten, ontkwamen de jongens, door d. w. z. als ze duurder wordt, zooals nu het geval is, dan wordt direct het brood in prijs verhoogd. Do bloem voor bet brood moet dus blijkbaar door de bakkers duurder betaald wor den, of het is een speculatie op de beurs van de broodverbruikers. En dat het niet zelden een gewone speculatie is, blijkt wel uit het feit dat niet altijd alle bakkers het brood opslaan. Als de een liet moet doen wegens de prijsver- hooging van de grondstof moet de ander het ook doen, en doet de een het wel en de an der niet, dan moet dal koinen, bf dat zij over tuigd zijn dat de prijs van het brood hoog ge noeg is, bf dat uien de grondstof betrekt ter plaatse waar de prijs niet gestegen is. Daar het evenwel niet onze taak is om de oorzaak van verhooging en verlaging van de prijzen op te sporen, kunnen we het bij deze tariefwisse ling wel latenalleen was liet de bedoeling om door middel dezes te komen tot de slotsom dat er verschil van grondstof moet zijn en er dus noodwendig ook verschil van voedingswaarde bestaat. Die voedingswaarde is van niet geringen in vloed op de gezondheid. liet ligt natuurlijk niet op onzen weg om scheikundige vertoogen te leveren omtrent de meer ot mindere voedingswaarde, genoeg zij het dat men er recht op heeft gewaarborgd te zijn een voedzaam en onvervalscbt brood te ontvan gen. We willen hierdoor geen blaam werpen op den broodbakkersstandvelen weten mis schien zelfs niet eens welk oen mengsel zij voor liet beste soort bloem ontvangen. liet heeft meermalen onze aandacht getrok ken, dat de kunstboter ouder den naam van den hond van den agent ouder een woedend geblaf vervolgd. Intusschcn zat het vissehers- meisje nog in den boom, en verkeerde in don waan dat niemand haar had opgemerkt. Ineen gedoken, glurende door het gebladerte, volgde zij den loop van den strijdinaar l'edro liep op don boom toe, zag naar boa en en riep „Kom oogenblikkclijk naar beneden, gij deug niet." Uit den boom werd geen geluid gehoord. Wilt ge naar beneden komen ik weet dat go er zijt. Diepe stilte. Ik zal mijn geweer halen en op je schie ten. En Pedro nam den schijn aan, alsof hij wil de heengaan. llu hu hu, klonk het uit den boom. Ja, schrei maar, ik zal je een lading ge ven, dat zal ik. O, o klonk het als snikkend, ik hen zoo bang. Gij zijt een duivel, dat zijt geer is geen erger deugniet bij den gehcclen troep, inaar nü heb ik je. Och, lieve, goede, beste Pedro, ik zal het Margarine, zoozeer van de uatuurbotcr moet onderscheiden blijven dooi duidelijke aanwijzing met dien naam, terwijl de bloem, die tot een algemeen voedingsproduct verwerkt wordt, niet aan een scheikundig onderzoek is blootgesteld. Wat zou er tegen zijn dat do |blocm in de fabrieken waar zij verwerkt wordt, en in dc pakhuizen waar zij opgeborgen wordt aan een van staatswege ingesteld onderzoek te onderwer pen. Mogelijk wijst men ons op het schier onmo gelijke daarvan, en we geloovcn daaraan ook wel eenigszins omdat, waar de fiscus zijn beurs niet meer openzetten kan, het staatstoezicht op houdt. Dat op vele plaatsen de keuring van vleesch of visch veel te wensehen overlaat, wie zal het ontkennen. Soms wordt in het geheel geen toezicht uitgeoefend, of het is toevertrouwd aan personen, die eerst dan eene afkeuring kunnen constateeren, als hot reukorgaan er reeds op een afstand door beleedigd wordt. Zoo treft men verschillende voor dc voeding bestemde artikelen aan, voor welke eene keu ring geenszins overbodig zou zijn. Maar als we zoo ver komen, dat de Staat hier in grijpt, dan dienen de onderzoekingen zoo onpartijdig te geschieden, dat het volksbe- lang er geen schade bij lijdt. Het tegengaan van de vervalsehing van le vensmiddelen in het algemeen is een eiseh des tijds, evenals de volksgezondheid een machtige factor in den goeden gang cener arbeiderswereld is. Op enkele plaatsen van niat te kleinen om vang worden nu eu dan proeven van ten ver koop aangeboden levensmiddelen genomen en nooit weer doen. Iu 't zelfde oogenblik wierp ze met een rot te appel naar rijn neus en trof doel. Een scha terlach volgde. Terwijl Pedro bezig was zijn gelaat te reini gen, gleed zij pijlsnel naar beneden, schoot op do schutting toe, en zou zeker ontsnapt zijn, zoo niet bij liet hooren van do schreden haars vervolgers, de vrees hare krachten had ver lamd. Pedro greep zijn prooi, inaar nu scheen op eens de vrees van het kind te rijn gewe ken'. Zij stond in uitdagende houding voor hem. Hij ontstelde. Het volk buiten de schutting riep haar be - moedigeud toe. Laat me gaan, of ik zeg het aan moe der, riep ze in vuur. Je moeJer, wie is je moeder Gunlaug van den heuvel, Guulaug visch" antwoordde ze op uitdagenden toon. Zij meen de, dat hij bang werd. Maar Pedro had liet gelaat herkend. Bijziende als hij was, had hij het kind vroeger nooit goed gezienhij was dc eenigsle in dc stad, die niet wist, dat Gunlaug was teruggekomen. Hoe heet ge schreeuwde hij. aan een scheikundig onderzoek onderworpen, waarvan dan later de resultaten openbaar ge maakt worden. Een winkelier ol hakker, die er van overtuigd is, goede waar te bezitten, stelt op de publiceering van die onderzoekingen grooten prijs omdat liet voor hein een kostcloo- zo reclame is, en het publiek is er wcderkecrig zeer door gebaat. Als nu die onderzoekingen maar dikwijls en op ongezette tijden worden herhaald, dan kannen ze ieti ten goede uit werken. Is echter de komst van de controleurs be kend, ot zijn de tusschcnruimten van het eene op het andere onderzoek te groot, dan gaat weer veel van de waarde van de controle ver loren, en groatendeels missen zij het doel, waar toe ze in het leven zijn geroepen. Alleen dan als het publiek lont gaan ruiken en de te ver- koopen waar niet ten volle meer vertrouwt, dan ziet de handelaar zich genoodzaakt andere en betere artikelen te ontbieden. Men moet «et ter niet denken dat het publiek daartoe zoo licht te bewegenintegendeel, de oude sleur en andyc oorzaken doen daar ook veel kwaad aan. kien hoort het wel eens, dat bij die ot die de goederen minder in kwaliteit zijn dan bij een ander, maar ze zijn goedkoopcr of men moot er toch ook al eens gaan. Van die toestanden treft men legio aan, eu al is er minder aan te veranderen, dan een goede logica vermag, toch volgt uit den min deren prijs meestal een mindere hoedanigheid, die hoe het zij of niet, bij betere kwaliteit van liet een of ander bestanddeel, voor zoover het levensmiddelen betreft, minder in het belang van de gezondheid is, dan de daartoo gestelde Petrariep het kind, op nog hoogo- ren toon. Ily wendde zich plotseling af, en ging iu huis. Op hetzelfde oogenblik werd de tuindeur van buiten geopend, en het kind vloog als een pijl uit een boog, de straat op. In hare verbeel ding gevoelde zij reeds den hagel, waarmeo zo was gedreigd. Het zwarte haar hing haar in v.anorde om het hoofdhaar oogen schoton vonken. Eindelijk had ze haar huis bereikt. In een ruk was dc deur geopendzij vloog te gen haar moeder aan, die juist met een scho tel soep uit de keuken kwam. De soep stort te op den grond, en onder den uitroop „dui- velsch" van moeder en dochter beide, viel het meisje in het heele vocht. Hij wil op me schieten, moeder, hij wil op me schieten, riep het kind in hevigen angst. Wie wil op je schieten Hij, l'edro Ohlsen, wij wilden appelen halen 'uit zijn tuin, zij sprak altoos de waarheid. Van wien spreekt ge toch kind Van Pedro Ohlsen, hij vervolgt mij met een groot geweer, hij wil op me schieten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1