Woonhuis iet Tincriaewlplaits Inmaaktiji Perkamentpapier, Burgerlijke Stand. Predikbeurten. 355ste Staatsloterij. Advertentiën. De verloopg van liet Ontvangen lismlam DmcMipls. TEER tl Ui si He vaten, Voorhanden wereld ondank» de voorbeelden rondom om jet we ondank» dit alles bijna geen zeeschepen bezitten bijna geen zeelieden geen handelskantoren in den vreemdegeen Bel- ,eu die de wereld afloopen oiu onze voort- brongeelen te verkoopen ja, dat we zelfs rreeuidrlingen vinden als Belgische konsul» in d» landen waar we saken mee doen En nu z\jn ze weg Wel, welKunt gij 't gelooven Daar zijn Vlaamsche en Waal- tcbe jongens vertrokken naar den Zuidpool I Al» dit niet kras is dan weten we er niets Go kunt hier nauwelijks iemand naar den Kongo krijgen 't Is precies alsof we onze ■chsde wilden inhalen en alsof we zouden zeg gen wHeewel, nu de wereld zegt dat we tlmis- blijvera zijn, nu zullen we eens een reis doen, inortr, dat er 't eind aan verloren is." Als ge verleden jaar bad gedroomd dat er itn Belg in Noorwegen een walriachvaarder bad gekocht tu daarmee van Antwerpen naar den Zuidpool was vertrokken, dan haat ge aan iedereen verteld dat ge een kurieuzeu droom hadt. En zeggen dat zóó iets nu de werkelijkheid j». Ge ziet wel dat ge van niets verschieten moet We moeten malkander geen Liesbeth hoeten, niet waar Zeg maar rechtuit dat gij ook al teas geschokschouderd hebten misschien wel gelaehen met dat kleine ding van een kor- vetteke»met dat barksken van twee hon derd drij en zestig ton, met zijn mastjes gelijk natiestekkeu en zijn vat in top. We zijn al lemaal eender. We ronden die jongens too aBchter, zoo weinig beslagen, zoo weinig be varen, zoo weinig mans. Ze sjikken niet, ze vloeken nietze hebben geen weeren in kunne banden en geen teer san hun broek 't Zijn saletjonkersze spreken met een fijn juf— frouwenstemmuken in een taal die de taal van de zee niet en is. Maar daar is veel maar bij Eerst en vooral moet ge bekennen, zoodra ge met ben een tiental minuten spreekt, dat ze blik sems veel kennen dat ze dapper gestudeerd bebben en dan zegt ge bij uw eigen dat bet sjikken tock geen hoofdzaak isdat Je zon het vel zal bruinen en de woeste zee bun stem wel zwaar en huu houding manhaftig naken zal geen nood daarvoor. Ondanks al 't gekibbel en gevit dat ons ei gen is hebben we die heldhaftige jongéns gister ons bart en onze hoop raeegegiten, ja Langs de boorden van ons oud lief Scheld dat prijkt in zijn nieuw arduinen boordsel stonden gister honderd duizend menschen en pas goed op, daar waren er reel die kéken, en peinsden dat ze ook zoo graag op avontuur varen gegaan, maar dat hun tijd voorbij was En er waren daar goddank duizenden jonge boezem waar de ijverzucht in opwelde en de aandrang om ook wat te doen Voorbeel den strekken Eii nn zijn ze wegMet het achip dat den naam van ons landeken voert. En half weg de zee bijna, bad het kleine koainginneken van Nederland, van de andere helft van het land dat ook het onze is, een machtig oorlogschip gestuurd om de kleine Bel- gica te begeleiden tot waar het Scheld in zee loopt. Bij God Idat was een overweldigend schouwspelIk heb te Spithead tweehon derd vijftig drijvende kasteelen zien prijken en pronken in hun overmoedigen luister, ter eere van dc machtigste der koninginnen. Maar dat heeft me toch zooveel niet gedaan als die eene pantserkruier, door de lievelinge der Hollanders afgezonden om de Belgeu te begroeten Als ik daar nog aan denk, aan die verbroe dering gister op de Sehelde Wat hebben we toch ai afgezien, onze voorgangers en wij, sedert die Schelde ons gemeen goed was en de Spanjaards ze ons begon te betwisten Eu vat hebben we elkaar sedert dien toch al leed aangedaan met onze broedervceten. Wat geeft dat al De dag van gister maakt al goed wat het nog niet wasEr ajjn Belgen uitgevaren die den roem van ons volk ver, ver over zee zullen brengen Eu hst scheepje dat den roem draagt is naar zee gerartn door een Hollandseh pantserschip be- goleid." De heer C. A. A. Dudok (Je Wit, te Amsterdam beeft ten genoege van de bezoekers der reclame-tentoonstelling aldaar gehouden, een wedstrijd in het hanengekraai georganiseerd waaraan door 103 hanen werd deelgenomen. Uit het Untoonstellingepubliek werden con troleurs aaugesteld voor het te boek stellen van de te verwachten kukeleku'». De aanvang van den wedstrijd wsrd aange kondigd door het lossen van een pistoolschot, doch lang voor dit sein gegeven waa waren de deelnemers reeds aan den gang. Van de ruim honderd hanen waren de mees te uit Amsterdam, een goede portie uit den omtrek en de Zaanstreek en enkele van zeer zeer verre overgekomen exemplarenwegens veelvuldig kraaien in hpnne buurt befaamd. De toeschouwers en toehoorders dwaalden om de kampplaats, glimlachend om hetgeen zij meenden een nieuwigheid te zijn. uitgedaeht door de vereeniging Amsterdam Voornit". Vóór den aanvang was den inzenders een keurig dójeuner aangeboden, dat dus, meer met de hedendaagsche begrippen overeenstemmende, had plaats gemaakt voor het traditioneele »ha- nemaal" bij lianegevechton. Toen het tweede jcliot werd gelost, was de wedstrijd geëindigd, die tot resultaat had, dat de haan van zekeren Harmsen te Amsterdam koning had gekraaid, ril. 230 keeren in de 2 uur, en waarvoor zijn moester /25 ontving. De 2 overige prijzen van ƒ15 en ƒ5 gin gen naar Sloterdijk, torwijl van een tiental pre- miën elk van 1 kistje sigaren een aan den haan van een Amsterdamsche weduwe ten deel viel. Ongezegd dat bij de prijsuitdeeling menig snedige kwinkslag ten beste werd gegeven. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen wordt aan de Tel. gemeld Was er in den laatsten tjjd eenige Termin dering op te merken in den smokkelhandel van vee, thans ia er weer nieuw leven in ge komen. Daar België nog steeds groot gebrek aan goed fokvee schjjnt te hebben, wordt deze streek weer druk bezocht door Belgische koop lieden. De beste beestjes zijn echter al ver kocht, daarom komt het meeste smokkelvee tegenwoordig van gene zijde der Schelde. De stoombooten Vlissingen—Ter Neuzen en VlakeWalsoorden voeren wekelijks tal van schoone koeien aan, die by een of ande ren herbergier gestald worden om ter gelege- nertjjd de grenzen te worden overgebracht. Van aanhoudingen hoort men niet veel; de smokkelaars gaan zoo voorzichtig te werk, dat de ambtenaars hen niet gemakkelyk kun nen snappen. Het rywiel begint ook by den smokkel handel gewichtige diensten te bewyzen voor het overbrengen van berichten. Men meldt uit Noordwijk Door een der buren werd Maandagavond de politie gewaarschuwd, dat de 70-jarige J. r. H., wonende in de Douzastraat te Noordwyk- binnen, sedert twee dagen niet meer gezien was. Daar de man alleen en in zóór behoeftige om standigheden leelde, kwam dit natuurlijk Ter- dacht voor en des avonds versehafte de politie zich, onder toezicht van den burgemeester, toe gang tot het huisje. Vlak voor de deur lag de man, geheel naakt, verstijfd en met ongedierte bedekt. Men vermoedt dat hij in zijn doodstrijd zich alle kleeren van het lichaam heeft getrokken en zijn bed (als die hoop vodden den naam van bed nog dragen mag), rerlaten heeft, en toen incengezonken is. Men meldt uit Ilarlingen Tijdens een herig en weder, dat gistermorgen tusschen 7 en 8 over de gemeente trok, sloeg de bliksem in het huis van den schoenmaker Spaanderman ,in de St. Jakobstraat in, nam zijn weg door den (schoorsteen, sloeg uit een trapladder verscheidene splinters eu vernielde in de werkplaats het glazen dak, waaronder de knechts zaten te werken. Ook aan het dak van den naasten buur, den manufaeturier H. Parfumnreur, is eenige schade toegebracht. De leerjongen, die van schrik bij de trappen neerrolde, bracht echter beneden liet bericht iBoven bennen we allemaal dood". Woensdag is de welbekende Hendrik de Jong uit de strafgevangenis aan den Am- stelreenscbeu weg te Amsterdam ontslagen. Zooala men zich herinnert, ia deze De Jong behoudens een half jaar voorarrest tot drie ea een half jaar gevangenisatraf veroordeeld wegene oplichting. Meer aandacht trok ech ter zyne verdachting van twee vrouwen uit den weg te hebben geruimd. DaarTan werd evenwel het bewjjs niet geleverd. In de gevangenie heeft hy zich goed ge dragen en een vrjj aanzienlijke uitgangikas verworven. Naar men zegt zal hy zich naar Australië hegeven. Te Roosendaal is een spoorwegarbeider onder het werk dood gevallen. Mreskeus. Huwelijks-Voltrekkingen. 17 Ju ni. Jaeobus Johannes Ockó 6b j., wedn. en Adrians Valkenier 66 j., wed. 25 id. Abra ham Blaas de Vnijst 22 j., ju. en Catharine Janna Manneke 22 j., jd. 19 Augustus. Ja cobus Jaeobs 28 j., jm. en Cornelia Leeuhouts 28 j., jd. i Geboorten. 31 Mei. ïraneiea, d. van Pie- ternella Slabber. 6 Juni. Maria Magdalena, d. van Adriaan Jacob Haartsen en Sart van Gejj- ten. 10 id. Isaak, z. van Jar,nis Yerduyn en Susanna Boekbeut. IA id. Cornelia, z. van Willem Jaeobus van den Heuvel ca Janneke Adriana van de Putte. 24 id. Maria Sazanna, d. van Franciscus de Clerck ei Suzsuna Strak. 6 Juli. Sara Elizabeth, d. van Izaak Cappon en Anna van der Meuten. 13 id. Jan, z. van Pieter de Vuijst en Leuntje Martina Meeuaen. 16 id. Hendrik, z. van Hendrik Tan de Saude en Elizabeth de Vuijst. 30 id. Cornelia Maria, d. van Willem Luteijn en Jehanna Maria Ja cobs. 28 id. Adriaan Izaak, z. van Izaak ran de Saude en Adriana Susanna de Raijsscher. 14 Aug. Izaak Bertus, z. van Willem Woittiez en Engelina Berlins Weug. 15 id. Jacob Jan, z. van Adriaan Bootsgezel en Cornelia Geertrui Harms. Orerlijden. 4 Juni. Sara Elizabeth van Roo 6 mnd., d. van Izaak Abraham en Jacquelina Catharina van Roseveld. 19 id. Pieter de Vos 6] j., echtg. van Maria van Geyten. Niauwvliet. Huwelijks-Voltr. 15 Juli. Cor nelia van Belois 22 j., jm. en Wilholmina Pe- nijn 19 j., jd. Geboorten. 3 Juli. Izaak Abraham, z. van Pieter Schippers en Johanna Louret. Hoogwatergetij te Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 21 Aug. 6.28 6.52 Zondag 22 7.43 8.07 Maandag 23 9.03 9.27 Dinsdag 24 10.15 10.89 Woensdag 25 f 11.08 11.32 Donderdag 26 11.59 12.23 Vrijdag 27 12.18 12.42 Ned. Hhev. Keek. Zoudaq 22 Aug. 1897. Biervliet vm. 9 u ds. Homburg. Breskens vm. 9 u ds. Dijkman. t nin. 2 u r Doop l nm. 7 u Bijbelbesprek ing. Groede vm. 9 u d». Krol. Hoofdplaat nm. 2 u ds. Onnes. Nieuwvliet nm 2 u ds. Krol. Schoondijke vm. 9 u ds. Beckeringh. Waterlandkerkje nm. 2 ds. Homburg. IJietidijke Tin. 9 u ds. Onnes. Ev. Luth. Gem. Groede vm. 9 u dt. Rust. Evangelisatie. Schoondijke vm. 9 u dhr. H. Stavenga. Collecte uit Zeeland. Trekking van Maandag 16 Augustus 3e ld. 2000 No 9986 45. 2618 4292 4314 4365 5266 9854 9866 9890 9929 9931 99G9 9976 9992 10001 10047 17548 17573 20482 20517 Trekking van Dinsdag 17 Aug. 45 4298 4S5S 4372 4380 4381 5252 5260 5262 5269 5874 9878 9908 9989 9943 9958 9966 9995 10000 10003 10040 10046 20476 20524 Trekking van Woensdag 18 Aug. 45. 4847 5790 5798 5816 5833 9980 17656 17778 17779 20494 20510 Trekking van Donderdag 19 Aug. 45. 4277 9869 9S80 9881 Koers van het geld. België 100 fr. ƒ47.75 A ƒ48.00 Engeland 1 Pond Sterl ƒ12,00 a ƒ2005 N-Amerika 1 Dollar ƒ2.44. '*!et deze betuig ik mijnen har- teiijken dank voor de veelvuldige dyken van belangstelling bij mijn 75sten jaar dag op 17 Aug. ontvangen. Wed. J. VAN DE SANDE- Vlissingen, 20 Aug. '97. Hem.. te Aardenburg, ten verzoeke van de Wed. en Erven van wylen dhr. 1. LE CLERCQ ie bepaald op Maandag 80 Augustus 1897, dee namiddags te 3 uren in de herberg »De Eenhoorn" bewoond door Van Lbku- wa aldaar. Breeder by biljetten omschreven. J. LANSEN CROIN, Notaris. die alle andere overtreft, te bekomen bij 8. W. CORNELIS, te Groede. Breskens. L. BRUIJNOOGE Wz. bij FRANS KLAAIJSEN, te Breskens. A 15 ct. per Meter, C, BIELEMAK, Braskeaa.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3