Binnenland. Gemengd Nieuws. kabinet te Weenen zich vrij zoekt t© maken van den Duitschen invloed en dat de Ooslen- rijksche politiek er naar streeft niet enkel over Duitschland maar ook over Frankrijk vriend schapsbetrekkingen met Rusland te zoeken. In pessimistische gemoederen komt het op, dal een eeuw geleden Frankrijk, Rusland en Oostenrijk tegen Pruissen samen spanden en zij meenen aan de hand van de huidige teekenen aan den politieken hemel, dat zich een derge lijke toestand wel eens zou kunnen herhalen. Is deze vrees nitt van overdrijving vrij te plei ten, een leit is het, dat Oostenrijk door dit bezoek toont, dat de Weensche staatkundigen zelfstandiger zijn geworden, dan in Bismarcks dagen het geval was, en dat de diplomatieke leiding van het Drievoudig Verbond niet oit- sluitend te Berlijn berust. Wat nog de aandacht trekt is, dat de kei- zerin-wednwe van Rusland bij gelegenheid dat het Duitsche keizerpaar St. Petersburg zal be zoeken, naar Kopenhagen gaat. Velen vatten het daarom als een teekeii op, hoe atkeerig Maria Feodorovna van dit bezoek is. Moet het toe geschreven worden aan haren vrouwelijken trots, dat het haar, waar zij uit den aard der zaak als niet-regcerende vorstin aan de Duitsche Kei zerin in vele gevallen den voorrang zou moe ten laten, onverdragelijk zou zijn Intusschen moet de jonge Keizerin, volgens sommigen niet weinig in haar schik zijn dat hare schoonmoe der haar alleen laat bij de feestelijkheden ter ccre van het Keizerlijk bezoek. Precies dus zooals het in de kleine wereld in vele gevallen gaat. Daar fluistert inen echter incer, wat bij de. ^groote»" aan Je groote klok wordt gehan gen. De mijnarbeiders in het Noorden van Frank rijk hebben het werk hervat nadat aan hunnen wensch lot afdanking van de Belgische arbei ders was toegegeven. Met de vredes-onderlmndelingen betrekkelijk dep Giieksch-Turkschen oorlog is mcr» deze week een heel einde gevorderd. Behalve het artikel over de ontruiming van Thessalië zijn alle geparapheerd. Men hoopt echter spoedig ook op eene goe.de oplossing van dat struikelblok. De Am. Ct. v.ijddc een artikel aan den ver jaardag van Hare Majesteit Koningin Emma, Regentes der Nederlanden. Voor de negentiende maal gedenkt zij haar geboortedag als onze Koningin. liet Nederlandsche volk viert dien dag op do gebruikelijke wijze, door ceremonieel hulde betoou, maar zeer velen gedenken hem ook in hun hart iuet liefde en dankbaarheid. Al mist Koningin Emma, als bijna alle ge malinnen van regeerende vorsten, liet voorrecht tot den landaard van baar volk te behooren, zij heeft zich met dat volk vereenzelvigd zij is eene Hollandsehe vrouw geworden, niet slechts krachtens de wet, maar door zich geheel aan te sluiten bij hetgeen het volk lief is en wat het moest noodig is voor zijne belangen Daaraan wijdr Zij haar leven. Allereerst en allermeest aan de opvoeding en leiding van Haar, die bestemd is onze Koningin te worden. Z.ij heeft aan deze wij durven het zeggen een volmaakte opvoeding gegeven. Als de machtige invloed, dien een regeerend Hoofd op het volk heeft, Nederland ten goede 2al komen en daaraan twijfelen wij niet dan is dat te danken aan de Qemalin van Ko lling Willem III. Z.ij is een zegen voor ons land. De banden losmakende, die haar met de in stellingen en tradition van het Duitsche vader land verbonden, heeft zij zich met hart en geest vereenigd met die van het land, tot welks Ko ningin. Z.ij werd verbeven en waarover zij thans bot hoogste gezag uitoefent totdat Hare Doelt ter z.elve tot die taak geroepen zal zijn. liet valt zelts moeilijk ons voor te stellen, dat liet anders had kunnen wezen. Toch ware dit'mogelijk en htm zou dan de toestand voor land en volk zijn geweest, wanneer Koningin Ëmina niet ware wat z.ij is? Wij zullen op dezen dag allerminst deze on derstelling toelichten, maar zulk een bewijs uit het ongerijmde indien wij het zoo noemen mogen zou in de hoogste mate de overtui ging versterken, dat Nederland oneindig veel verschuldigd is aan zijn Kor.ingin-Regenl.es. In liet staatkundig leven zonder persoonlijke eerzucht, in het maatschappelijk leven zonder den trots der vorstelijke ijdclheidverstandig en bezadigd in woord en daad, menschlievend, deelnemend in het lot barer onderdanen, gelijk /.ij eene voorbeeldelooze moeder is. Dankbaar worde dit erkend door allen, die ons vaderland lielhebhen. Tot leden van de Tweede Kamer der Statcn-Generaal zijn gekozen in het kiesdistrict Leeuwarden de hoer H. WITTERS EN Tz (lib.J met 1948 stemmen tegen 1668 st. op den heer ds. W. Bax (soc. dein.) en in het distriet Win schoten de heer B. L. TYDENS radmet 2302 stemmen tegen 2100 op den hr.y H. van Kol (soc. dein.) Omtrent liet diner en den feestavond op liet paleis Het Loo, ter eere van den verjaar dag van H. M. de Koningin-Regentes wordt het volgende gemeld Aan liet diner, dat 00 couverts telde, namen deel de dienstdoende dauics en herren der hof houding en de dames en lieeren die bij de op voering der tooneelstukken een rol vervulden, benevens enkele familiebetrekkingen der dames die liarr. medewerking verleenden. II. M. de Koningin stelde tijdens den maal tijd, een toast op H. M. de Koningin-Regen tes in. De opvoering in de comediezaal ving te half acht ure aan en was ten 11 lire geëindigd, waarna nog cenige oogenhlikken gebruik werd gemaakt van de buffetten, die in de kunstzaal naast de comediezaal waren aangericht. Een twaalftal heeren, ten deele behooren- de tot de hofhouding, allen te Gravenhage woonachtig en ten Hove voorgesteld, hadden zich op verzoek van den regisseur daartoe door H. M. gemachtigd, bereid verklaard de entre- actés door strijkorebest aan te vullen. De heer mr. Henri Viotta had de leiding van dit orchest van dilettanten wel op zich willen nemen. De muziek voldeed uitstekend en de medewerkers mochten na alloop den persoonlijken dame van Hare Majesteiten ontvangen. Hare Majesteit de Koningin speelde in het eerste en bet laatste der opgevoerde stukjes. In het blijspel „Uit liefde voor de kunst" ver vulde H. M. de hoofdrol. Overigens speelden mede de dames baronesse Van Ittersum, jonk— vrouwe Van de Poll, baronesse Rengers en gra vin Van Limburg Stirum, benevens de lieeren graaf van Limburg Stirum, jonkheer Van de Poll, luitenant Loudon, jonkheer Van den Bosch, baron Bentiuck, baron Clifford, jonkheer de Ranitz en graaf Du Monceau. Bij de voorbereiding van het blijspel „Een lief Vers" had de heer Willem van Zuijlen met groote welwillendheid zich bereid verklaard de daarin medespelende heeren eenige malen voor te lichten en enkele repetities der heeren bij te wonen. Het stnk werd door H. M. de, Koningin-Re gentes en Hr. Ms. gasten met belangstelling gevolgd en niet minder het laatste blijspel „Uit liefde voor de kunst". De regisseur van het Nederl. Tooneel, de heer De Leur, had met groote welwillendheid eenige tooncelbenoodigdheden ten gebruike af gestaan en door zijne raadgevingen een goede tooneelsohikking, wat liet decor betreft, zeer bevorderd. Het geheel mocht worden beschouwd als een intiem doch in alle opzichten geslaagd feest. Te 11.20 keerden vele gasten per extra-trein door II. M. ter beschikking gesteld, huiswaarts. It It ENK E VS, 0 Augustus 1897. Aan het postkantoor Breskens en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd gedu rende de inuund Juli ingelegd ƒ4856.52; te rugbetaald ƒ2822.04. Hel laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt liet nummer 2485. Tengevolge van de heerschende mazelen in deze gemeente, waardoor de school bijua ontvolkt was, is deze jl. Maandag gesloten. Zaterdagavond is bij het rijden uit den Drie- naar den prov. weg een paard van den landbouwer Iluijsheere door de juist aankomen de stoomtram aangereden en aan do gevolgen daarvan jl. Woensdag bezweken. Sluis. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de op 9 Juli gehouden verkiezing van drie leden van den Gemeenteraad waarbij de heeren J. H. Hennequin, J. C Stern en A. Zounevijlle gekozen zijn verklaard, vernietigd. Zooals men zich herinnert, hadden de heeren Zounevijlle en Breesnee elk 115 stemmen, en dat schijnt niet precies in orde geweest te zijn, zoodat de kiezers zich nog eens een gang naar de stembus zullen moeten getroosten. De heer C. den Hamer, geb. te Groede, Adjunct-Inspecteur van liet inlandsch onder wijs in de 2e afdeeling van Java, buitenge woon lid van het Genootschap van Kunsten en Wetenschappen te Batavia, is door de Ri-gec- ring nitgenoodigd eene beschrijving te ver vaardigen en teeker.ingen te maken van den Meiidoet-tompel, iu de afdeeling Magelang van de residentie Kcdoe, als monument van Hin- docsclie kunst. Deze beroemde tjandi dateert, hoogstwaar schijnlijk uit de 9e eeuw na Christus en is eerst in 1835 opgedolven. AiirtU'iihtirg. Woensdagavond brandde liet op bijna drie plaatsen tegelijk. Op de weide van A. Blondeel brandde een houten vcrvcr- schingslokaal dat dienst doet bij scliietingen, af. Een 60-tal te velde staande roggeschoven van .1. Lanipo gingen in de vlammen op, en bij L. Versprille onstond een schoorsteenbrand. De aangerichte schaden zijn niet groot. lil het begin der volgende week zal gedu rende enkele avonden de zoogenaamde sterren regen te zien zijn. Reeds in den vooravond begint de val der sterren. Op liet eind der vorige week hebben in Oostenrijk en Duitschland groote overstroomin gen ontzaglijke verwoestingen aangericht. Deze watersnood wordt als een der ergsten dezer eeuw beschouwd. Op tal van plaatsen zijn bruggen en huizen ingestort terwijl onnoemelijk veel menschcn om het leven gekomen zijn. Een hevige gasontploffing had Maandag middag plaats ten huize van notaris Terlaak te Amsterdam. Daar er den gauschen dag reeds een sterke gasluclit in huis had geheerscht, zoo dat zelfs de huren er over klaagden, deed de bewoner van liet huis door een loodgieter, die hein voor dergelijke karweitjes was aanbevolen, een onderzoek instellen. Deze beging de gewone onverzichtigheid met licht in de nabijheid van den gasmeter te ko men, die in een kastje onder de trap geborgen was. Het gevolg was een geweldige ontploffing, waardoor de gang van het huis in eene ruïne werd herschapen. De marmeren vloerstecnen werden in de hoog te geworpen (de gasleiding liep ouder de gang door naar de straal) en in de geopende ruimte daardoor ontslaan, vielen de van den muur los gerukte voorwerpen, als bordjes van Delftseb aardewerk, de barometer enz., terwijl de para- pluie-standaard en de trapleuning geheel uit elkander gerukr werden. Groot was ook de verwoesting in de voor kamer. Kostbare porseleinen pullen werden aan stuk ken geslagen, en lappen behangsel hingen van den muur gerukt. Tot op de derde verdieping werden de ge sloten deuren uit de sloten geslagen, en viel een kastje met linnengoed omver. De loodgieter moest zijn onvoorzichtigheid duur bekoopen. Met verschroeide handen en hoofd werd hij per brancard naar het gasthuis gebracht. Ook de vrouw de« huizes bekwam enkele verwondingen. De schrik deed haar echter het meeste ttwaad, zoodat ook voor haar de hulp van den dokter, die den ongelukkigen ioodgie- ter verbond, moest worden ingeroepen. Tot liet detachement, dat Maandag pe[ stoomschip Prinses Amalia aan de Handels, kade te Amsterdam arriveerde en op de gewo. ne wijze door den commissaris van afmonstering, den lieer G. P. Wijnmalen, te IJinuiden wa! verwelkomd, behoorde o. m. een der kranigste heldenfiguren uit den Atjehstrijd na Toekoe 0e- inar's verraad, lil. de fuselier Wollenberg, K M. W. O. 4e kl. Wollenberg is een jonge inan, slechts ij jaren oud, tenger maar gespierd, en wiens on geil tintelen van vuur als hij over zijne com pagnie, de compagnie van kapitein Drijber spreekt. Den 23en Mei 1896 werd de dekking der ambulance voor Lamtenga zwaar beschoten. Om 7 uur des morgeus had het 12e batiljon reeds 58 dooden en gewonden. De luitenant Thomson wilde attaqueeren, hetgeen niet toe gestaan werd. Eindelijk zag kapitein Drijber dat de Atjehers zich gereed maakten tot een klewangaanvalop eigen gezag stormde hij toen met zijn compagnie tegen de vijandelijke ben- ting op, verdreef er den vijand uit en vern de hem tot sawah. De luitenant Thomson ei onze fuselier Wollenberg waren liet eerst in tlt benting en handgemeen met den vijand. Den 25cn Mei daaraanvolgende bij de be storming van de kampong Beradin door de co»- pagnie Drijber, kreeg deze chet twee schoten, een in deu arm en een in het been. Jlri woede zagen de soldaten hun kapitein wegdtd gen. Bij de bestorming was Wollenberg weer het eerst in de kampong. Luitenant Tliooisoi riep hem nog terug, maar hij kon niet gehoor zamen, wijl hij omringd was door Atjehen. Door zijne kameraden werd hij nog juist bij tijds ontzet. Eenmaal in kampong Beradin genesteld, kreeg de sectie Thomson, waartoe Wollenberg behoor de, van 3 kanten heftig lilla- en geweervuur. De toestand werd otihoudbaar. „Is er iemand onder jullie, die 'u mondeling rapport durft te gaan overbrengen en hulp hi- len r „Present, luitenant zei onze jonge held kalm. Hij verliet gewapend met zijn geweer ei eenige patronen de kampougal dadelijk wo. door den vijand een geweldig vuur op hein gf opend. Als door een wonder werd hij niet ge troffen en ontkwam naar Lampisung, waar h( het rapport uitbracht en onmiddellijk terugkeerde naar zijn in nood verkeerenden. Nog kwam er geen ontzet opdagen, en tee tweeden male moest Wollenberg het waagstoi ondernemen alleen en nu dringend, hulp ti gaan halen. Bij den dijk gekomen, kreeg hj een schot in de hiel van deu rechtervoet. Hj ging een oogenblik zitten, strompelde toen ver der. Bij den generaal gekomen, dien men inge licht had omtrent het kranige gedrag van deza eeuvoudigen Hollandschcn jongen, vroeg de ge neraal „Wel, Wollenberg, ben je niet inoe „Neen, generaal, maar ik kom om hulp vo« de kameraden". „Heb je geen dorst „Ja, generaal, dat wel'', en de generaal g> hem een flink glas wijn, en zeide „Jongen,/ hebt je vandaag flink gehouden, hoor 1 Uk sterk was de v ijand „Wel 400 k 500 man, en ze maken tfi gereed tot deu klewang-aanval." „'t Is goed, ga naar de sectie terug, len ze helpen". „Generaal, nog een woordje als je blieft, ft kameraden hebben ine opgedragen te vrag® boe het met onzen kapitein is." „Nu" zei de generaal, „stel hen maar geru/ Hij is wel gewond, maar zoo even lag hij zijn tandoc zijn sigaartje tc rooken." Toen Wollenberg bij zijne sectie terugkwam werd hij inc.t gojuich ontvangen. De uitge putte soldaten kregen nieuwen moed en bij 4 bestorming van Boekit Seboen waren ze la"-' niet de laatste.n.) Dertien dageu later werd bij geroepen oJ met zijn chef naar den Kraton te gaan. gen. Vetter's woning waren alle ridders van I' M. W. O. en alle officieren tegenwoordig. Generaal Vetter trad naar voren en 'P™

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2