voor Zeeuwscli-Vlaanderen. 1SJB. Zaterdag 7 Augustus 1897. 6e jaargang. Minister-Kamerlid. Buitenland. ABONN E.M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met. 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Schreven we in onze vorige beschouwing over let optreden van het nieuwe kabinet, niet een enkel woord dat de behartiging der belangen Tin het departement van Waterstaat, Handel n Nijverheid aan goede handen is toevertrouwd, dat met name de heer Lelv niet nutteloos is werkzaam geweest, voornamelijk in de hui dige omstandigheden is de keuze van den te- geuwoordigen minister een gelukkige. Bekend loorstander als hij is van werkverschaffing in let groot, zal ongetwijfeld nu wel meer dan iwrheen de aandacht geschonken worden aan let Zuiderzee-vraagstuk. Zijn arbeid kan wel degelijk onder de politieke gerangschikt worden, m het is te verwachten, dat de arbeidswetge- aj in hem een goed vertolker vindt. In verband met het eerlang in te dienen npport omtrent het onderzoek naar de even tueel» instelling eener pensioenverzekering voor werklieden, zal hoogstwaarschijnlijk vóór dit magstuk en dat der ongelukken-verzekering, de regeling van ket arbeidscontract voorafgaan, let zij dan in den vorm van eene aanvulling nu het burgerlijk wetboek of van eene wijzi ng van de arbeidswet. Als eene wettelijke regeling van het paclit- toiitraet zoozeer de aandacht zal trekken als 'Air en in de verkiezingen, dan is ongetwijfeld de nieuwe minister van justitie de aangewezen •mi oin in dezen krachtig in te grijpen, ora- dit een vroeger samengesteld rapport over het Jachtwezen ook een deel van zijn arbeid is, dttr hij in die commissie de voorzitter-rappor- FEUILLETON. DOOlt B. BJÖRNSON. Voor elke scheur in kiel of broek, gemaakt «I vaders Hamburger pakken voor elke in zijn nclioolboeken, kreeg hij straf. Al- hijil heette lietDat niet Pedro Pas op po „Stt, Pedro 1" Pedro werd boos op vader, en vond moeder "'velend. Ondei zijne kameraden was hij weinig gezien: 'J diiride niet, en ontzag zijne kleêren, zij '«emdeii hem een sul, en bemoeiden zich weinig jet hem. Hij zocht dikwijls de eenzaamheid. Jpoedig echter ontdekte hij, dat de arme kin- ram anders waren dan zijn hoogstfatsoenlij. e schoolkameraden deze wilden gaarne met |em 'e doen hebben, omdat hij voornamer was zij. Een groot krachtig meisje, dat de teheele schare beheerschte, trok zich zijner bi— ■roder aan. Hij werd niet moede haar gade teur was. Ongetwijfeld staan we met Borgesius aan den vooravond eener noodige herziening der armen wet, immers het Eiberale Unie-program vordert herziening der armenwet, tot verzekering der samenwerking van alle armbesturen en tot er kenning van den plicht der overheid om voort woekering van het pauperisme te kecren en mede te werken om nood te lenigen. We heb ben vroeger al betoogd, dat het met de ver zorging van armen en ongelukkigen vaak treu rig gesteld is on hoe verkeerd soms de liefda digheid werkt. Als men weet dat Borgesius in een destijds verschenen Nuts-rapport een studie var. derge lijke wijziging heeft geleverd, is het misschien wel geen overdadig idee om van hein stappen in de goede richting te verwachten. Aangaande de denkbeelden van den nieuwen minister van oorlog, vinden wij uit een door hem in 1894 gehouden rede, dat hij met af schaffing der schutterij, ons leger wil brengen op 90.000 h 100 000 man, terwijl de vijfjarige diensttijd (thans feitelijk reeds zeven-jarig) op tien jaren zou worden gebracht. Als noodza kelijke eerste oefeningstijden waren door hem vastgesteld voor de infanterie, de vestingartil lerie en de hospitaalsoldaten 16 maanden (met 9 weken herhalingsoefeningen) en voor de ove rige wapens 24 maanden (met 3 weken herha lingsoefeningen). Daarbij was geen reserve-di visie tot grondslag genomen en op een vrij aan zienlijk militiekader gerekend, hetgeen mogelijk was, door de uitvoering van persoonlijken dienst plicht op den voorgrond te stellen. De totale begrooting van oorlog zou komen te slaan. Zij had ravenzwart, sterk krullend haar, dat nooit met een andere kam, dan hare vingers had kennis gemaakt, en groote donker blauwe oogen. Zij was altijd in beweging, of aan den arbeid 's zomers met bloote, door de zou gebruinde armen en beenen, 's winters gekleed als anderen in den zomer. Haar vader was loods en visscher; zij hielp hem bij zijn visschersbedrijf, en wanneer hij als loods dienst moest doen, ging zij alleen ter vischvangst. Niemand die haar ontmoette kon nalaten naar haar om te zien. Zij was een self-help". Haar naam was Gunlaugmen noemde haar «het visschersmeisje," een titel, dien zij aannam als een rang. Zij hielp altijd de zwakken 't was haar een behoefte voor an deren te zorgen en zóó ontfermde zij zich nu over Pedro. In haar boot mocht hij naar hartelust fluit spelen, iets wat hem thuis verboden werd, wijl hierdoor zijne gedachten van zijne lessen wer den afgeleid. Zij roeide hem naar zee zij nam hem mee ter vischvangst, en weldra vergezelde hij haar ook des nachts. Wanneer wind en getij gunstig waren voor haar bedrijf, roeiden zij bij hel ondergaan der zon naar buiten in den zoelen, stillen zomernacht. Hij blies de te staan op 21 millioen. Voor 1894 werd des tijds gerekend op 23 millioen zoodat bij het plan van generaal Elaud jaarlijks nog 2 millioen zou beschikbaar)blijven Dit bedrag wenschte de generaal te beste den voor de voltooiing der stelling van Am sterdam, te beginnen met de kringstelling, die 4 a 5 jaren arbeids zou kosten tegen 61 /2 ton per jaar, terwijl voor de vleugels der stelling jaarlijks 1 mill, zou worden gevorderd, zoodat de bedoelde 2 millioen nog niet eens beschikt zoude zijn. Eene zoodanige stelling zou, naar schatting, 25 jaren ongewijzigd dienst kunnen doen. Men ziet alzoo dat er op hervormingsgebied voorhands werk genoeg ismet medewerking van een goed-gezinde volksvertegenwoordiging, kan van de drie genoemde departementen veel goeds verwacht worden. De heeren mr. N. G. Pierson, mr. 11. Goe man Borgesius en C. Lely, respectievelijk mi nisters van financiën, binncnlandsche zaken en waterstaat, zullen, als zij in de districten En schedé, Zutphen en Lochem als leden der Twee de Kamer worden gekozen, die benoeming aan nemen. In dat geval zullen we dus 3 minis ters-kamerleden hebben. Dit feit wordt nog al scherp bestreden evenals het anderzijds verde digd wordt. De houding van een minister-kamerlid wordt fluit of luisterde naar haarzij vertelde hem veel, waarvan hij nog nooit had gehoord, van het zeeleven, van winst, verlies, vreemdo lan den en volken, zaken waarmee zij vertrouwd was door de zeelieden, die haars vaders huis bezochten. Zij deelde haar middageten met hem, zooals zij hare kennis met hem deeldehij nam geen eten mee van huis, noch fantasie van school. Was de zon ter kimme gedaald, dan legden ze aan, en ontstaken een vuurtje, d. w. z. z ij verzamelde twijgjes en houtjes en stapelde ze op, h ij zat er bij en sloeg haar gade. Zij ver zuimde nooit een oude peijekker haars vaders mee te nemen, waarmee ze hem, zoo noodig, tegen koude kon beschutten. Z ij ontstak het vuur, en li ij sliep inzij hield zich wakker door het zingen van liedjes en brokstukken van psalmenzoolang hij wakker was, zong ze uit volle borst, was hij ingeslapen dan dempte ze hare stem. Wanneer de zon aan de kim verrees en een geelachtig licht verspreidde over de bergen, wekte ze hem, en als de bergtoppen gloeiden, het roodbruine licht over de velden langzaam verbleekte, en het landschap in verschillende tinten zichtbaar werd, brachten zij de op het voornamelijk bestreden, omdat een kamerlid herhaaldelijk voor het geval zal staan om zijn eigen voorstellen te helpen goedkeuren, iels dat van zelf spreekt. Komt het dan niet vaak voor dat een wet houder in een gemeenteraad en een lid van een gedeputeerd college in de provinciale Sta ten voor hunne eigene voorstellen stemmen 't Is opmerkelijk dat men zonder lid van den raad of van de provinciale Staten geen wet houder of gedeputeerde kan wezen, en bij een minister zou men het kamerlidmaatschap af keuren. 't Is waar dat een minister niet door de Kamer maar door het hoofd van den Staat wordt benoemd. Maar evenwaar is 't ook, dat een minister wordt benoemd naar gelang de gesteldheid der Kamer, naar de uitspraak des volks dus 1 Op dezelfde wijze wordt een wet houder en een gedeputeerde gekozen door de vertegenwoordigers van het volk, zoodat toch in de meeste gevallen de uitspraak des volks zich in de beuoemden in die colleges concen treert. Heel zwaar zal dus het bezwaar wel niet wegen. Deze week bracht de Oostenrijk-Hongaarsche minister van buitenlandsehe zaken, graaf Golu- chowski een bezoek aan Parijs en heeft te dier gelegenheid met zijn Fransehen collega gecon fereerd. Door eenige politici is dit feit met wantrouwende oogen gadegeslagen, omdat ze ge neigd zijn daarin een bewijs te zien dat het zand gehaalde boot weer te water en na korten tijd lag hun vaartuigje tusschen die der ande re visschers geschaard. 's Winters als er niet gevischt kon worden, bezocht hij haar eiken avond in haar woning. Hij sloeg haar gade bij haren arbeid, maar geen van beiden had dan veel te prateu 't was alsof zij zaten te wachten op den zomer. Toen hij gekomen was, bracht hij niet wat ze er van hadden gehoopt en verwacht. Gun- laug's vader stierfzij verliet de stad en Pe dro werd op raad van den leeraar, in den win kel geplaatst. Hij bevond zich nu den mecs- ten tijd bij zijne moeder alleen, want zijn va der werd door ziekte gedwongen, het bed te houden. Dit verhinderde evenwel niet, dat deze nog in alles wilde deelen wat er omging; hij moest alles hooren wat er gesproken werd, en belde zoodra hij meende dat hem iets ont ging. De pit in deze kleine lamp was nu nagenoeg uitgedoofd, en zoo geschiedde het op een nacht, dat zij uitging. De vrouw schreide, zonder zich rekenschap te kunnen geven van haar tranen, maar het was Pedro niet mogelijk een traan te storten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1