Gemengd Nieuws. door de lieerschende veeziekten, cn wel in de eerste plaats Mond- en Klauwzeer, dat de pas bestaande wetten desbetreffende ten eenenmale onvoldoende zijn om hen te vrij waren voor de schade, hun door genoemde ziekten berokkend; dat zij liet dringend nood zakelijk achten dat de wetgever krachtdadi ger dan tol op heden ingrijpt om te voor komen, dat hun bedrijf geheel te gronde ge richt wordt; dat door genoemde krachtige maatregelen ook de reputatie van den Neder- landschen veestapel in het Buitenland hoo- ger wordt gehouden cn dientengevolge de uitvoer, die thans meer dan ooit bedreigd wordt, weder toeneemtdat, naar door de aangestelde rijks-ambtenaren Mond- cuwzeer wordt geconstateerd, ecne tij- vergoeding van Staatswege wordt ver en waar het lijdende vee noodwendig worden afgemaakt, algekeele vergoeding len Staat wordt gegevendat vooits algemeen die maatregelen worden ge troffen, welke den wetgever noodzakelijk voorkomen om den thans zoo gedrukten stand van Landbouwers en Veehouders te behoe den voor algeheelen ondergang. Voor de verkiezing van een lid van de Prov. Staten in het kiesdistrict Middel burg, ter vervulling der vacature wijlen-J. van der Beke Callenfels, is door dc liberale kiesvereenigingen candidaat gesteld de beer rnr. A. A. van Doorn, en door de anti-re volutionairen de heer D. J. Dronkers. De vereeniging tot verbetering van den Volkszang te Amsterdam, wil trachten, inet het oog op het aanstaande kroningsfeest eenheid te brengen in de keuze der liederen, welke zonder twijfel ook dan weder uiting moeten geven aan de feestvreugde. Zij heeft daartoe uit haar midden eene commissie be noemd, bestaande uit de heeren J. Stani- perius, Voorzitter, P. van den Ent, W. H de Groot Wzn., F. J. Haverkamp, G. Kap- penburg Pzn., G. S. van Krieken, H. van Voorthursen, A. H. Westendorp en A. P. de Wild, Secretaris. Deze commissie zal een keurbundeltje lie deren samenstellen, welke geschikt zijn om door klein en groot te worden gezongen. Het boekje zal tot een geringen prijs ver krijgbaar gesteld worden en zoo mogelijk door hat geheele land verspreid. Reeds riep de Commissie de medewerking in van alle onderwijzers en onderwijzeressen van Nederland, maar behalve die kunnen nog velen tot het gotde doel, dat de com missie beoogt medewerken, en alle medewer king zal hoogst welkuin zijn. Wij deuken hier aan Feestcomuiissie's en Zanggezelschap pen, die de liederen kuuneu doen instudee- ren, aan particulieren, die genegen zijn de goede zaak fiuantiëel te steunen en alzoo de commissie in de gelegenheid te stellen pre sent-exemplaren in grooton getale te ver spreiden. In de tweede plaats strekt de arbeid der commissie tot het in het leven roepen van ecu Kroningslied. Zij heeft daartoe een wedstrijd uitgeschreven, waartoe alle musici van Nederland ter deelneming zijn uitgenoo- digd. De Jury bestaat uit de heeren Ri chard Hol, Dan. de Lange en Bern. Zwecrs. Aan de best gekeurde compositie zal een prijs worden toegekend van ƒ109,of een gouden medaille van gelijke waarde. Nadere inlichtingen verschaft de Secreta ris der Commissie de heer A. P. de Wild, Marnixstraat 872, Amsterdam. BRESKEAS, 30 Juli 1897. De heer J. M. Mulder, surnumerair der Dir. bel. te Dordrecht is belast met de waar neming van het kantoor derzelfde middelen te Hoogezand (Groningen.) Bij kon. besl. is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Oostburg mr. E. Prak, advocaat en procureur te Groningen. Tot hoofd der Chr. school te Sluis is benoemd de heer G. Visscher te Utrecht. Zuidzande. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen ds. Pont te Nisse (Zuid.-Bev.) Aardenburg, 24 Juli. Hedennamiddag hield de raad dezer gemeente eene openbare zitting, die gepresideerd werd door mr. Hen- nequin en niet bijgewoond door de heeren Reepmaker en De Bruijne. Na resumtie der notulen, deelde de voorz. mede dat was ingekomen a. van den gern.- genecsheer weder een negatief rapport be trekkelijk door hem in die kwaliteit behan delde patiëntenb. een schrijveu van den heer VV. A. Vogelaar te Middelharnis, dat hij zijne benoeming als geneesheer aan 't gasthuis aanvaardt. Aangeboden werd de gem.-reitening over 1896, aanwijzende een goed slot van ƒ821.14. De verpachting van het jachtrecht op de gemeente-eigendommen heelt opgebracht 30 's jaars tegen ƒ28 bij een vorige ver pachting. Op voorstel van B. en W. werd de verpachting voor 3 jaren gegund aan den heer Haus te Gent. De gehouden aanbesteding van de her- stellingwerken aan het raadhuis en toren heeft tot uitslag gehad, dat werd ingeschre ven door I. F. Eekhout voor ƒ1419, .Jac. Kools ƒ1383 en P. Omon voor ƒ1319. Het hooge cijfer van de laagsten inschrij ver heeft B. en W. een onderzoek doen in stellen naar de oorzaak Jaarvan met het ge volg dat in het bestek nog een tweetal pos ten waren opgenomen, die niet besproken waren en waarvan de uitvoering niet nood zakelijk was, nl. het plaatsen van 28 nieuwe ruiten in de ramen en het atbikken en her stellen van het sousterrein. Dat geeft een verschil van circa ƒ70 a ƒ80. Onder voor behoud dat de laagste inschrijver, een zoo danig bedrag van zijne som wil aftrekken, stelden B. en W. voor de uitvoering der werken aan Omon te gunnen. Dienovereenkomstig werd met alg. st be sloten. Ten gevolge van den aankoop van een partijtje lands èn door het Burger-Gasthuis èn door het Burger-Weeshuis, werd den Raad verzocht goedkeuring te verleenen op een wijziging der begrooting voor genoemde ge stichten. Met alg. st. werd de wijziging goedgekeurd. Op een ingekomen verzoek van het alg. armbestuur werd guustig beschikt tot wijzi ging der begrooting noodzakelijk door de meerdere uitgaven tengevolge der plaatsing van Theresia Pille, in het krankzinnigen-ge sticht Coudewater te Rosmalen. Ten slotte werd in beginsel besloten tot instelling van een wekelijksche veemarkt. De nadere bijzonderheden werden geregeld in eene geheime zitting, doch in de open bare vergadering, werd de wenschelijkheid tot instelling betoogd omdat de uitvoer van vee naar België verboden, doch van slacht vee onder zekere bepalingen wel was toege laten. De veemarkt te Sas van Gent neemt steeds in bloei toe, hoofdzakelijk om die re denen, juist daarom zou het ook hier ge- wenscht zijn, te meer omdat van deze stre ken de reis naar Sas van Gent te groot en te kostbaar was. Wel bestond in 1851 een veemarkt, die uit gebrek aan vee moest wor den opgegeven, doch de omstandigheden zijn heel wat veranderd. Goedgevonden werd om de veemarkt te doen plaats vinden- op eiken Woensdag van 's morgens 7 tot 11 uur. Als staangeld zal worden geheven van een paard en een koe 10 ets. en van een schaap en een varken 5 ets. per stuk. De dreef nabij de hofstede van P. B. Ca- lon werd als de geschikste plaats aangewe zen. Aan het einde der vergadering werd nog samengesteld eene plaatselijke commissie voor het Nationaal Huldeblijk, en wel aan de hand van de circulaire der Prov. commissie, zoodat daarin zullen vertegenwoordigd zijn, de gemeenteraad, de geestelijkheid, de hoof den der scholen, de pers cn verschillende autoriteiten. In eene te houden bijeenkomst van de leden der commissie zal dan deze zoo noodig worden uitgebreid. Tot lid van den raad der Gemeente Cadzand is gekozen de heer J. Kools met 77 stemmen. De heer M. de Bruijne had 50 stemmen. IJzeud(jke. Onder voorzitterschap van den waarn. burgemeester F. J. Galon, ver gaderde Maandagmorgen de gemeenteraad in voltallige zitting. Na voorlezing der notulen maakte de heer Ilendrikse de opmerking, dat de tuingrond verpacht aan J. van Geluwe niet 18 L 20 ct. bedroeg zooals hem iu den mond was gelegd, maar dat hij had gezegd 28 5 30 ets. Daarna werden ze gearresteerd. De gem.-rekening over 1897, die den raad werd aangeboden, werd ter fine van onder zoek gesteld in handen der heeren Bekaar en Doens. 'Zij bedroeg in ontvang ƒ18577.35 en in uitgaaf ƒ17402.29. Dë begrooting voor de rust. schutterij voor deze gemeente vastgesteld op ƒ24.46, werd goedgekeurd. Het onderzoek der geloofsbrieven van de her- cn gekozen raadsledeu werd opgedragen aan de heeren Hendrikse en Leenhouts. Tij dens dat onderzoek werd de zitting geschorst. Heropend zijnde stelde de commissie van onderzoek bij monde van den heer Hendrik- se voor tot goedkeuring. Dienovereenkoms tig werd besloten De heer Autheunis wees op de wensche lijkheid om nog 2 banken in de boulevards te plaatsen. De voorz. vroeg of het nu hier niet kon gedaan worden. De lieer Hendrikse meende dat die vraag vroeger zoude moeten gedaan zijn. De voorz. repliceerde dal die vraag den raad indertijd is gedaan. Goedgevonden werd de spoedige uitvoe ring hiervan aan het Dag. bestuur over te laten. Op voorstel van den hter van Hijtte zul len de takken der tronken nabij P. de Kok afgesnoeid worden, wegens het groole onge mak dat zij veroorzaken. Aan het verlangen van den heer Hendrikse tot plaatsing van een luntaarn in den ach terweg op het geschikste punt, zal worden voldaan. liet leggen van een zinkputje aan de poort van F. J. Calon werd algemeen goed gevonden. Ingevolge een wenk van den heer Au theunis zal in het straatje nabij de woning van Bos klinkers gelegd wordeneveneens zal de lantaainontsteker Tan een nieuwe lad der voorzien worden. Den heer Doens was gewezen op het zeer weinige water dat in de gedolven put op Turkeije stond. De voorz. zag geen gevaar in verdiepen. De heer Hendrikse zag daar wel ecnig gevaar in het komt wel voor dat bij die per delven, het water totaal ongeschikt wordt. Dc heer Leenhouts bevestigde dit uit ei gen ervaring. De lieer Bekaar had de put Zaterdag nog gezien en was toen voldoende van water voorzien. De voorz. beloofde ook eens te gaan zien. Daarna werd de zitting gesloten. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft hare goedkeuring gehecht aan de verrichting van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland betreffende de vervanging van de assessoren van het Klassikaal bestuur van IJzendijke door een van de twee gelijktijdig benoemde oudste leden. Bij het te Breda gehouden examen voor de hoofdakte is o. in. geslaagd de heer C. F. Kohier te Ter Neuzen. De heer P. J. J. Motkd, surnumerair der directe belastingen, thans waarnemend te Oostburg, is, met ingang van Maandag a. s. belast met de waarneming van het kan toor der directe belastingen te Middelburg. Aardeuburg, 24 Jul. In de lieden na middag gehouden buitengewone vergadering van ingelanden van den Isabellapolder is met 16 tegen 8 stemmen besloten tot be- grinding van verreweg de meeste, in dieu polder gelegen wegen. In de vorige vergadering had over dit voorstel de stemming gestaakt. Uit Portugal komen onrustbarende berich ten voor omtrent vermoedelijke republikein- sche woelingen. Een hevige theaterbrand heeft de stad Paducah, in Kentucky, getroffen. Vrijdagavond jl. werd aldaar in een zomer- theater een stuk opgevoerd, dat eindigde met eenig vuurwerk op het tooneel. Nau- welijks was dit aangevangen, toen het publiek bemerkte, dat er iets niet in den haak was; weldra zag men een acteur met brandende kleedereu over het tooneel vluchten en zoo de decoraties en de kleeren zijner confraters aansteken. De paniek, die daarop ontstond, was ont zettend en werd velen noodlottig, terwijl in een oogwenk alles in brand stond, doordat het dak van het zomertheater uit geteerd papier bestond. Vijf acteurs verbrandden, hun verkoolde lijken werden onder de puinhoopen vandaan gehaald, een ander acteur is zóu deerlijk ge- kwetst, dat hij niet te redden is. Voorts worden twee kinderen vermist, die vermoe delijk iu de vlammen zijn omgekomen. Niet minder dan honderd vijftig personen zijn min of meer ernstig gekwetst. Den geheelen nacht arbeidden de doktoren. Te Maastricht had Woensdag op het stadhuis eene huwelijksvoltrekking plaats, die honderden toeschouwers lokte. Bruid, brui- degom en getuigen waren allen bekende straatfiguren en de meesten geen onbeken den der justitie. Het bruidspaar verscheen in hun daagsch pakje, een der getuigen met een ronden carnavalshoed op het hoofd en een tweede met hoogen hoed, puntboord en >ood overhemd, zwarte jas en op klompen. Deze laatste droeg in de eene hand een rui ker viooltjes, in de andere een jeneverflesch en twee glaasjes, waarmede hij ua voltrek king der plechtigheid voor het bordes van het stadhuis post vatte en aan alle bruilofts gasten een paar borrels aanbood. De ten top gevoerde vreugde eindigdi voor enkelen van het gezelschap in het huis van bewaring. Dinsdagmiddag is te Woudrichem de 20jarige visseher Frans Rins, even buiten de Loevesteinsche poort, nabij de Maas, door den bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. De landbouwer D. Vos, te Veendain, bezat ongeveer 600 kiekens. Langzamerhand verdwenen er daarvan 250. De politie er mee in kennis gesteld, kwain tot de ont dekking dat vier jonge bunsings die ge vangen zijn de dieven waren, want in hun nest lagen 94 doode kuikens. Tc Gorinolicm was een 3jarig kind bij buren in huis geloopen waar een pol kokend water stond het viel daarin en bekwam zoo danige brandwonden dat het kort daarna be zweek. Zondagochtend ging een 14jarig meis je te Amsterdam haar broer bezoeken, die dienst had op een sleepboot iu de Kwiukel- haven aan den Overtoom. Bij het afloopen van de loopplank gleed zij uit, viel in de haven en verdween onmiddellijk onder de boot. Eerst na 2U min dreggen werd het meisje dood opgehaald. Het lijk 'is daarns naar de ouderlijke woning in het Oosterpark overgebrachtdaar kwam de moeder 's avonds te ruim 11 uur van eeu pleiziertochtje op geruimd thuis. Zeeland is thans weder eeu polder rij ker geworden verleden Zaterdag is namelijk de dijk afgesloten waardoor 580 hektoren der Saeftinger-schorren zijn drooggelegd ett met welke oppervlakte Clinge en Graauw aan a s. bouwlanden zijn grooter gewordeu. Stoommachines, paardensporen en een duizendtal arbeiders zullen nog gedurende een twee- of drietal maanden werkzaam zijn» om het geheele werk naar de bestekshoe- veelhedeu en atmetingen geheel te voltooien. Maandag sprong te Rozendaal een vreem de dame uit de eerste verdieping van het logemeut „Dc Leeuw". Zij kwam op hst hoofd terecht en was op ilag dood.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2