U W S B L A D voor Zeeuwsch -Vlaanderen. IETEA, M Mmiisje. No. 305. Zaterdag 31 Juli 1897. 6e jaargang. De nieuwe koers. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Voorzeker is thans meer dan ooit de nieu- *e koers belichaamd in het nieuwe kabinet. Aan bet hoofd san het uit de eerste toe passing ran de nieuwe kieswet geboren mi nisterie, staat do oud-minister van financiën, inr. N. G. Pierson, die dezelfde portefeuille weder zal aauvaarden. Het departement van Binnenlandsche Za ken komt onder leiding van mr. H. Goeman Borgesius, den ourermoeideu strijder op voor uitstrevend gebied. Dat hem Biniienland- ■ehe Zaken is toevertrouwd is een doorslaand bewijs van den vooruitgang der democratie, omdat van hieruit de meest vooruitstievende kracht uitgaat. Onnoodig te zeggen, dat »e van hem een voldoende hervorming op matschappelijk gebied verwachten. Te meer doen we zulks omdat niet alleen in de libe rale partij maar ook in de overige partijen looruitstrevende elementen gevonden wor den, die waar het zuiver sociale hervormin gen gelden, wel eenigszins tot overeenstem ming te vinden zullen zijn. De kracht, die de nieuwe miuister op po litiek gebied ontwikkeld heeft, is een gewel dige geweest; dat de verwachtingen die in lijn nieuw ambt van hein gekoesterd dan ook niet beschaamd worden, in onze en ve ler wensch. Waar het nieuwe ministerie is een af schaduwing van de uiting van den volksgeest bij de stembus gedaan, daar is het onoiu- stootelijk, dat het vooruitstrevend beginsel DOOK B. B J O R N S O N. I. Eeuige jaren geleden, zette zich in een klein zeestadje, aan de Noorweegsche kust, tsn man met ter woon neder. Per Olseu was zijn naam. Hij had zich als marskra mer en vioolspeler een klein vermogen ver gaderd. Nu, het reizen moede, opende hij ten kleinen winkel, waar men, behalve snuis terijen, brandewijn en brood bekomen kon. Zijn vioolspel lokte menigen klant, zoodat bij spoedig aan trouwen kou denken. En hij trouwde. Zijne vrouw schonk hem een zoon, die "aar den vader, den naaiu Per ontving, doch steeds Peter genoemd werd. De kleine Peter moest worden, wat Per gevoelde dat h ij niet was, een „beschaafd veld wint, dat zij is de partij der toekomst. Als minister van Justilie treedt op mr. Gort van der Linden, als hoofd van het de partement van Huitenlandsche Zaken mr. W. H. ue Beaufort. Deze is de eenige die bij sommigen in dit kabinet als misplaatst wordt geacht, omdat hij is een vertegenwoordiger der oude richting, doch juist daarom is het een verblijdend teeken dat zijne opneming een spoorslag kan zijn tot kereeniging der vrijzinnige fracties. Oorlog, Marine, Waterstaat en Koloniën wordt gesteld in handen van K. Eland, J. C. Jansen, C. Lely en J. T. Cremer. De heeren Jansen en Lely zijn oud-mi nisters in het kabinet voor de zelfde porte feuilles. Aan die departementen zijn ze dus blijkUaar niet nutteloos werkzaam geweest, terwijl Eland en Cremer specialiteiten zijn in de takken van staatsdienst waarin H. M. hen nu heeft geplaatst. Geen enkele der ministers vau het kabi- net-Roëll-van Houten heeft in het nieuwe zitting. Werd eerst vermeld, dat aan jhr. Roëll binnenlandsche zaken zou wordeu toe vertrouwd, de samenstelling toont, dat de belangen van dat departement in meer voor uitstrevende handen zijn gelegd. Bij de stembus hebben enkele ministers het dan ook al zeer droevig afgelegd. Noch Roëll, noch van Houten, noch Van der Kaay hebben een kamerzetel kunnen veroveren. Het was dus niet wel denkbaar dat dit ministerie zoude aanblijven, eu een beschikbaar-stelling van de portefeuilles was een correcte daad van dit kabinet. mensch", daarom werd de jongen naar de latijnsche school gezonden. De arme Peter had, als zoon van Per Olsen, veel van zijn medescholieren te ver duren, maar zijn klachten hierover vonden nooit ingang bij den vaderhij mocht niet thuisblijven. De latijnsche school was het eenige middel, om van hem een „beschaafd man" te maken. Peter, die op school door ieder vermeden werd of geplaagd, en thuis weinig genegen heid ondervond, werd lusteloos en stil. De vader gaf echter de hoop niet op, eu zond hem met een koopvaardijschip naar Hamburg, om daar op een handelschool geplaatst te worden en fijne manieren" te leeren. Vol le acht maanden bleef hij daar lang ge noeg om „beschaafdheid" op te doen, naar de meening van Per. Toen Peter terug kwam, had hij zich zes nieuwe pakken aangeschaft, waarmee hij de algeuieene bewondering hoopte op te wek- keu. Maar, ondanks zijn fraaie kleederen, maakte hij geen gelukkig figuur, zijn gang was nog even stijf, hij groette nog even on handig, en zijne buiging herinnerde aan de beweging eener ledepop, die door een draad- Over het algemeen wordt het nieuwe ka binet door de liberale bladen welwillend be groet. Zoowel de organen der oude als der nieuwe richting juichen de samenstelling toe. De anti-revolutionaire pers is minder op haar gemak, hoogst waarschijnlijk nog een uitvloeisel van den uitslag der verkiezingen, die echter voor hare partij alles behalve on- voordeelitt is uitgevallen. Alleen de anti- rev. Nederlander, onder hoofdredactie van jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman toont zich tegenover het nieuwe kabinet meer in schikkelijk. De Katholieke Maasbode zegt o. m. „Wil zij (de nieuwb regeering) aan soci ale hervormingen een eerste plaats toeken nen op haar werkprogramma, dan zal zij in principe daarbjj voorzeker geen tegenwerking ondervinden van de zijde der Katholieken of anti revolutionairen, eu dan zou zij o. i. ook den weg bewandelen, welke het meest in overeenstemming is met de uitspraak der jongste stembus." Het zou o i. ook eeu ongemotiveerde plichtsverzaking zijn als hervormingsvoorstel len van Goeman Borgesius c. s. niet door de clericalen zouden kunnen worden aange nomen omdat zij van hem zijn. Indien de leuzen, bij den verkiezingsstrijd herhaaldelijk uitgebazuind, daadwerkelijk in praktijk moe ten gebracht worden, dan zal men nu de hervormingsvoorstellen toch wel niet willen tegenwerken juist omdat ze van de tegen partij komen 1 Eerst dan zou het blijken dat die leuzen niets dan wassen neuzen zijn. je in beweging wordt gebracht. Beleefd whs hij, in hooge mate zelfs, maar zijne beleefdheid was van zwijgenden aard. Hij schreef zijn naam niet langer Olsen, maar Ohlsen, wat aan de grappenmakers der stad gelegenheid gat tot geestige plagerij. Geruimen tijd ging hij met het plan zwan ger, zich Pedro te laten noemen, maar wijl hij reeds zooveel had moeten verduren ter wille dier simpele h, liet hij dit plan varen, en schreef zich eenvoudig P. O h 1 s e n. Hij breidde den handel zijns vaders uit, en op twee-en-twintigjarigen leeftijd huwde hij een roodhandige winkeljuffrouw, om zijn huishouden te bestieren, want zijn vader was juist weduwnaar geworden, en eene vrouw te hebben is voordeeliger dan een huishoud ster. Een jaar daarna werd hem een zoon ge boren, die natuurlijk Pedro gedoopt werd. Nu Per Olsen grootvader geworden was, gevoelde hij een inwendige roeping om oud te worden. Hij liet daarom „de zaak" ge heel aau zijnen zoon over, zette zich buiten voor de deur in de zon, en rookte zijn pijpje. Op een goeden dag begon hem dit bitter te vervelenhet verlangen om te sterven Bij de gehouden aanvulliugs-verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer is in het district Amsterdam IX gekozen de heer Mr. A. Kerdijk (v. 1.), terwijl in het district Leeuwarden herstemming moet plaats heboen tussclien de heeren H. Pijttersen (1.) en W. Bax (soc.-deui.) en in het district Winscho ten tusscheu de heeren B. L. Tijdens (rad. protect.) en H. van Kol (soc.-dem.) Deze stemmingen Waren noodig door het bedanken van de heeren Tak van Poortvliet voor Amsterdam IX eu Troelstra voor beide laatstgenoemde districten. Nu moeten nog verkiezingen plaats heb ben iu 2 Amsterdamsche districten. Zullen, Delft en Lochein, voor welke de heeren de Beaufort, Cremer, Goeman Borgesius, Pierson eu Lely zitting hebben tot Sept. a.s., doch die door hunne benoeming tot minister moe ten aftreden, 't Verstandigst zal zijn dat men enkel deze aftredenden candidaat stelt, zoodat zij alsdan gekozen worden verklaard, opdat men geen verwarring sticht. Aan de Tweede Kamer zal een requ est worden gezonden tot verkrijging van her ziening der bepalingen omtrent Mond- eu Klauwzeer. Het is van den volgenden inhoud „Geven met vorschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden alle Landbouwers en Veehouders in Nederland, dat door hen groote schade wordt geleden in hun bedrijf im overmeesterde hem, en zooals zijne meeste wenschen, werd ook dezen, korten tijd daar na vervuld. Hij stierf. Had Peter van zijn' vader alle eigenschap pen geërfd, die bij uitnemendheid den koop man kenmerkten, den zin voor muziek dien dezen eigen was geweest, scheen op Pedro te zijn overgegaan. Pedro leerde tamelijk vlug lezeu en schrij ven, maar vóór hij het in die kundigheden tot eenige beteekenis had gebracht, was hij reeds „een meester op de fluit". Niet tot het genoegen van den vader evenwel, die gaarne had gezien, dat zijn handelsgeest ook Pedro eigen ware geweest. Wanneer Pedro iets vergat, werd hij niet gescholden of ge slagen, zooals Peter dat geworden was, maar geknepen. Dit geschiedde op een vrien delijke wijze, die men bijna beleefd zou heb ben kunnen noemen, en het gebeurde bij de geringste overtreding. De moeder telde 's avonds bij het ont- kleeden de blauwe vlekken, en drukte er een kus opzich tegen de straf verzetten, deed ze evenwel niet, want ook z ij wist, hoe Peter's vingers konden knijpen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1