tra Arbeiders Perkamentpapier, Verkooping IJZENDIJKE. Rechtzaken. ff ff Advertentiën. H. H. Bakkers. 81 Voorhanden duizend gekleurde vuurlanscn samengesteld, waarachter vuurvederen en trossen paarlen statig opstegen. En tot slot de grootsche manifestatie op de rots, voorstellende een vuurspuwende berg, die vlammen en wolken van vonken uitbraak te ouder een krakend gedonder, dat de da mes verschrikt deed aohternitdeinzen. Het feest duurde tot in den morgen; vele gasten van buiten lieten de laatste treinen maar gaan, en troepjes vroolijse jongelui, met confetti's in de harenen serpentines om de hoeden wilden van naar huis gaan uit die wondere omgeving niet hooren. Een twaalfjarige jongen te Bolsward viel door den schok van een melkwagen en verpletterde zich de borstkas. Hij was bijna onmiddelijk dood. Te Zutphen kreeg een kind door het springen van een petroleumkan zulke deer lijke brandwonden, dat liet aan de gevolgen is overleden. Dinsdagmiddag ontstond'te Poederoyen een zeer hevige brand. Uitgebroken bij den landbouwer Joh. Bok in de kom van het dorp, sloeg hij spoedig over op de andere met riet gedekte huizen. De groote droogte van de meestal rieten daken, de ontzaglijke massa's hooi, in en bij de huizen opgestapeld, want de hooibouw was bijna geëindigd deden ieder spoedig inzien, dat een groote ramp het dorp zou treffen. Aan blusschen of stuiten van liet vuur viel niet te denken en weldra was schier al les vuur en rook. Zestien meestal boeren huizen, de Ned. lierv. kerk met toren, acht gevulde hooibergen, vele schuren en hooi mijten zijn afgebrand. De pastorie, de open bare schoolde onderswijzerswoning, eene bakkerij en een boerderij bleven, ofschoon door het vuur gehavend, gespaard. Van de inboedels werd niet veel gered. Twee paarden entwee varkens zijn verbrand. De schade is zeer groot en veel, vooral hooi, is verloren, wat niet verzekerd was. Ook aan fruitboomen, die verschroeid zijn, is veel schade. Vier en dertig jaar geleden werd ongeveer hetzelfde gedeelte 111 de ascli gelegd. Het broeien van liet hooi .wordt beschouwd ils de vermoedelijke oorzaak van deze uit gestrekte ramp. Men schrijft uit Amsterdam De concierge van een onzer hoogere bur gerscholen is het onschuldig slachtoffer vail een brutalen dief. Des concierge's kinderen belmoren tot de beoefenaars der rijwielsport, waarvan zij zich echter sedert kort moeten spenen, aangezien de familie ontlast is van twee der drie rij wielen, welke zij eenmaal heeft bezeten. Des middags om 4. uur, dus bij klaarlich ten dag, verschaft een slungel zich met een valschen sleutel toegang tot de woning van den concierge, ontvoert uit die gang een rijwiel, dat bu.ten door een handlanger be stegen wordt, en blijft daarna kalmpjes voor het huis op en neder slenteren. De concierge komt buiten en beschuldigt den knaap van den pas bedreven diefstal. Hij ontkent natuurlijk, er is trouwens geen rijwiel meer te zien. «En je bent toch in mijn huis geweest »We 1 neen I" »En ik zelf zie je er daareven uitgaan met het wiel »Dat lieg je De jongen laat zich zonder eenig verzet inrekenen en voor den rechter brengen, die kein echter wegens gebrek aan bewijs moet vrijlaten. Eenige dagen later maakt de dief opnieuw 'an den sleutel gebruik, die op de voor deur van den concierge past en eigent zich het tweede rijwiel toe. Weder wordt hij voor den rechter ge bracht en weder wegens gebrek aan bewijs 'an rechtsvervolging ontslagen, hoewel een straatjongen kon getuigen, dat hij den dief een sleutel in het slot der deur had zien steken. Verstoord over de nuttelooze dagvaardin gen, welke de bestoleu concierge hem be zorgd had, heeft nu do brutale jongen bij den concierge aangebeld, dien hoer te spre ken gevraagd en hem toegevoegd„Ik zal jou onthoudenik waag er vijf jaar aan, hoor Den officier van justitie heeft hij een brief geschreven, waarin hij dringend verzoekt, hein den sleutel en een broekijzer, hem bij gelegenheid zijner arrestatie ontnomen, te rug te bezorgen. Aan liet spoorwegstation Gjentofte bij Kopenhagen een ontzettend spoorweg ongeluk gebeurd. Een extra-sneltrein die van Helsingör naar Kopenhagen liep, is te Gjentforte, waar hij niet moést stoppen op een personentrein geloopen, die te laat was. De schok was zoo hevig, dat de locomotief den laatsten wagen van den stilstaanden trein jgeheel verbrijzelde. De overige wagons werden alle op el kander geschoven, een paar vielen om, en in dien verschrikkelijken chaos, tusschen de overblijfselen van de vernielde wagens in, lagen meer dan honderd dooden en ge kwetsten. Terstond werd naar alle zijden om hulp geseind. Het eerste werk was om de lijken der slachtoffers en de gekwetsten in de-wagons te bergen en naar Kopenhage te vervoe ren. Ondanks de meest geldende voorzorgs maatregelen zijn tijdens dat rapport nog enkele zwaar gewonden overleden. Het aantal dooden bedraagt 33, dat. dei- gekwetsten was 84. In de gisteren voortgezette vergadering, die werd bijgewoond door 39 leden (dlirn J. A. Bolle en J. C. van der Leek de Clercq waren met kennisgeving afwezig, benevens ééne Vacature), was, na resumtie der notulen van de vorige bijeenkomst aan de orde de benoeming van een lid der sta ten bedoeld bij art. 89 der Prov. wet. Met 34 st. werd de heer J. M. Kakebeeke her benoemd, die dezelve zich liet welgevallen. Op de heeren Fruytier, Pompe van Meer- dervoort en Kloppers was 1 en 2 stemmen waren blanco uitgebracht. Van het bestuur der afdeeling Zeeland van het Nederl. Paardenstamboek was een adres ingekbmen om het tot dusverre aan de Maatschappij tot bev. van landbouw en veeteelt toegekend provinciaal subsidie tot aanmoediging der paardenfokkerij, aan ge noemde afdeeling over te dragen. Besloten werd dit adres te renvoyeeren naar Gedep. Staten tot nader onderzoek. Hierna kwam aan de orde het aangehou den voorstel van Ged. Staten tot afwijzing van het verzoek van W. Moelker e. s. om subsidie voor een wagen-dienst tusschen Tholen en St. Maartensdijk. Een langdurige discussie ontspon zich hierover. De heer Van Buren had met leedwezen kennis genomen van het voorstel van Ge- deputeeiden tot afwijzing eii stelde inwilli ging voor. De heer Pompe van Meerdervoort wilde in tegenstelling met de gevraagde som van ƒ1111 jaarlijks, slechts ƒ000 per jaar ge durende 2 jaar verleenen, doch onder voor waarde dat 2maal daags met voldoend ma teriaal de reis gedaan wordt heen en terug. De heer De Casembroot vindt 600 te weinig en acht ƒ800 beter. De heer Lucasse verdedigde het voorstel van Ged. Staten en zeide dat een dergelijk subsidie uit de prov. kas slechts eens ver leend werd, nl. aan den wagendienst IJzen- dijkeBreskens en dun nog om bijzondere redenen. Vooral in vergelijking met de bij drage van de belanghebbende gemeenten die slechts ƒ115 bijdragen achtte spr. een subsidie als gevraagd wordt niet gewettigd en bovendien een gevaarlijke stap, want wordt het subsidie verleend dan zullen tal van wagendienstea, die min of meer om het bestaan kampen, volgen. Het resultaat van de besprekingen is, dat overeenkomstig liet voorstel van den heer Pompe als voren bedoeld, werd besloten met 37 tegen 2 st. Hierdoor vervalt liet voorstel van Ged. Staten. Voorts werd overeenkomstig de voor stellen van Ged. Staten besloten tot liet verleenen van een subsidie aan de Ambachtsschool te Zierikzee gedurende 5 jaren ad ƒ600 's jaars; tot liet pensionneeren van den conduc teur Lij den Prov. stoombootdienst op de Wester-Schetde C. Delzenne ad ƒ300 om aan hun college de beschikking over te laten omtrent het adres van het Hoofd bestuur der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank te Amster dam om drankgebruik op de werken te verbieden en het loon in gepast geld te doen uitbetalen en evenzoo omtrent het adres van de Vereeniging van Nederland sche steenfabrikanten, om bij de aanbeste ding van werken arbitrage toe te passen; tot wijziging der instructie voor Gedep. Staten tot wijziging van hot besluit tot rege ling van den Provincialen waterstaatsdienst; tot wijziging van het besluit der Staten betreffende het verleenen van een subsidie voor den stoomtramweg van Brouwershaven naar Steenbergen tot liet verleenen van een subsidie voor den stoomboot - en wagendienst Walzoor- denlake en HulstWalzoorden. Op voorstel van den lieer Hammacher werd daarop besloten de voortzetting dei- werkzaam lieden in de heden te houden zit ting te doen plaats vinden. AiToiidissements-Kechthank Middelburg. Zitting van Vrijdag 18 Juli. II. V., oud 63 j., leurder te Oostburg, thans uit. anderer hoofde gedetineerd te Mid delburg is wegens vernieling veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. f redikb c r t e n. Ned. Hehv. Keek. Zondat] IS Juli 1897. Biervliet vm. 9 u ds. Homburg. Breskens vm. 9 u ds. Dijkman. Avondmaal, mn. 2 u Doop. u mu. 7 u Bijbelbespteking. Groede vm. 9 u ds. Krol. Hoofdplaat mu. 2 u ds. Beckcringli. Nieuwvliet mn 2 u ds. Krol. Sehoondijke vm. 9 u ds. Beckeringti. Waterlandkerkje mn. 2 u ds. Homburg. IJzendijke vm. 9 u ds. Onnes. Ev. LutU Gem. Groéde vm. 9 u ds. Kust. Evangelisatie. Sehoondijke urn. 2 n ds. van Melle. Hoogwatergetij te Breskens. DAG E N. voovm. nam. Zaterdag 17 Juli 2.57 3.21 Zondag Maandag 18 19 if 3.31. 4.02 3.55 4.26 Dinsdag Woensdag 20 21 4.38 5.16 5.02 5.40 Donderdag Vrijdag 22 23 ff 6.04 7.08 6.28 7.32 Voor de vele blijken van vertrouwen en de zeer gewaardeerde bewijzen van belangstellingzoo van hier als van elders ontvangen bij mijne herkiezing als Lid van den Ge meenteraad betuig ik bij deze mijnen hartelijken dank. Breskens. Ann11 du Buuck. Voor het opnieuw in hen ge - 11 jv stelde vertrouwen bij hunne herkiezing als leden van den Gemeenteraad op 12 dezer, alsook voor de blijken van be langstelling, vooral voor de bijzondere aan beveling van de heeren D. A. Risseeuw, I. A. Kiksekuw-Luteun en e. II. Van Pek ken, betuigen de ondergeteeEenden hun op rechten dank. Zuidzande, 16 Juli 1S97. J. LANSEN CKOIN. J. KOOLS. De ondergeteekende betuigt zijnen hartelijken dank voor de bewijzen van belangstelling ontvangen bij zij ne benoeming tot lid van den Gemeenteraad. Aardenburg, 15/7 '97. P. EEKHOUT. Voor de vele blijken van be- langstelling bij zijne herbenoe ming tot Lid van den Gemeenteraad betuigt de ondergeteekende zijn welgemecnden dank. Breskens, den 13 Juli 1897. P. RISSEEUW. Notaris Zylstra te IJzendijke zal ten verzoeke van den Heer J. A. WEISVELT, deurwaarder te Oostbuiig q. q. en krachtens rechterlijk hevel publiek verkoopen Zaterdag 17 Juli 1897, des nam. 3 uur in de herberg van den Heer Van Acicee te IJzendijke gemeente IJzendijke (Molentje), eigenaar E. LIPPENS e. a. Aanvaarding bij de betaling der kooppen ningen. Lasten en assurantie van al 1 Ja nuari 1S97 voor koopers rekening. Dik blank SPEK 40, blanke REUZEL 40, puike komijne KAAS 36, vet te Goudsclie KAAS, 30 cent, alles per KG. iiöëS, Breskens. Koers van het geld. België 100 fr. ƒ47.55 a ƒ47.925. Engeland 1 Pond Sterl ƒ12,00 it ƒ12,075. N-Auierika 1 Dollar ƒ2.44. Oin onmiddellijk in dienst to treden biedt zich aan een P. G. var. goede getuigschriften voorzien. Brieven adres motto BAKKER boekh. M. S. DE ZEEUW, Middelburg. it 15 et. per Meter, C. ÜIELEJIA.V, Ureskeus.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3