Binnenland. Gemengd Nieuws. zinnen klimt met onrustbarende snelheid. De bakkers weigeren langer op de pof brood te geven, als het niet voor zieken is. Een pastoor Godfrind heeft, na een lange beraadslaging met eenige honderden werklui een reeks van wijzigingen in het patroons- reglement voorgesteld, die gedeeltelijk over eenkomen met de eischen van het reglement dat door den Socialistenbond ontworpen is. Het schijnt echter dat de patroons onverzet telijk zijn. Een tweede onderhoud tusschen den gou verneur van Henegouwen en een afgezant schap van de mijnwerkers heeft tot niets ge leid. In het „Vaderland" komt naar aanleiding van de ministeriëele crisis onder de initia len T(ak) v(an) P(oortvliel)(?) een belangrijk schrijven voor, dat wij in zijn geheel opne men Nadat de stembus had gesprokeu, open baarde zich in de vooruitstrevende liberale bladen allerwege de wensch of de aandrang, meer of minder stellig, dat de teugels van het bewind door de meest verwante geesten zouden worden in handen genomen. Die wensch en aandrang is ten volle na tuurlijk, maar kan ze op dit oogenblik ook den toets doorstaan van hoogeren politieken zin mijns inziens niet, en wel om de volgende redenen Wanneer thans een kabinet wordt gevormd, bestaande geheel of voor een overwegend groot deel uit vooruitstrevende liberalen, dan zal, over een kort tijdsbestek, door de partij- genooten veel, zeer veel worden gevergd, meer, veel meer dan het zal kunnen leveren. De wetsontwerpen van dat kabinet, zich aansluitende aan het programma der Libera le Unie of misschien dat uitbreidende, zullen al dadelijk met eenigen argwaan worden be groet door de anti-revolutionnairen en de clericalen. Wellicht voegen zioh daar ook nog bij de ohristelijk-hislorischen, ja, zelfs kan men daarbij niet onvoorwaardelijk reke nen op den steun van alle oud-liberal»n, voor al niet wanneer de wetsontwerpen eenigszins het kenmerk dragen van den spoed, waar mede zij zijn vervaardigd en ingediend. Door een toevallige combinatie van min derheden kan het eerste ingrijpende wetsont werp worden verworpen het ministerie treedt dan afde oud-liberalen voelen zich dan te zwak om de teugels in handen te nemen en het bewind valt den cle ricalen als rijpe vruchten in den schoot en daarmede is de gcheele strijd aan de stem bus, die ditmaal zoo moeizaam is gevoerd, heilig, omdat aan haar bestaan een ander dierbaar bestaan was verbonden. Zij werd ziek en verkwijnde van zwaar moedigheid. Zij veranderde van karakter, het scheen ill haar oogcn als waren de per sonen en de dinueu die haar omringden ver anderd van aard, van kleur, van beleekenis. Zij herkende zich zelve niet meer, omdat in werkelijkheid zij het was die eene merkbare wijziging had ondergaan. Hare onstuimige buien van levendigheid, die geen paal of perk kenden, hernieuwden zich niet meerbare in het oog loopendc gevoelens van trotschheid werden in haar binnenste gefnuikt, alsof zij daar verbannen werden door eene zekere geheimzinnige wer king, uit nadenken voortgesproten. Jegens haar vader, haar man, haar onder- hoorigen betoonde zij zich rustig, ingetrok ken, koel, niet minachtend, noch hoogmoe dig. Van Eabris lippen had haar geen enkel verwijt getroffen over de uitzinnigheid waar aan zij zich op nieuw had schuldig gemaakt, evenmin had zij noch van Fabris noch van haar vader een ontboezeming van billijke verontwaardiging gehoord, maar juist in dat stilzwijgen vond zij de kastijding die haar vernederde, en die haar hart pijnigde. (Slot volgt.) ongedaan gemaakt. Aangenomen voot een oogenblik, dat de liberalen van verschillende nuances, vereenigd met alle anti-clericalen, dan in staat zullen zijn om alle officieel kwaad te keeren, niet zoo met datgene wat achter de sthermen gebeurt, om slechts een voorbeeld te noemen, hoe menige openbare school kan in alle stil te worden doodgedrukt, zonder dat er eeni ge aanleiding bestaat tot aanmerking. Geheel anders zal het zijn, wanneer het tegenwoordige kabinet voorloopig kan be houden blijven. Ook voor de tegenwoordige ministers is niet verloren gegaan de uitspraak van de stembus, die in één commando kan worden samengevat, namelijk „Zwenk naar links 1" Met de christelijk-historischen kan door den heer Roëll eenige verstandhouding blij ven bestaan. De heer Van Houten is, als man van groote veelzijdigheid, te handig en te be kwaam staatsman, en tegelijk te veel demo craat en klassieker, om met te hechten aan het bekende Vox populi, vox Dei. (de stem des volks is de slem van God.; Van de groote werkkracht, toewijding en bezadigde gevatheid van den heer Sprenger van Eijk kan nog zooveel en zulk goed werk worden verwacht, dat het jammer zou zijn wanneer diens ministerieele loopbaan nu reeds zou worden afgebroken. De wetsvoorstellen van het tegenwoordig Kabinet, indien dat met volle zeilen zwen- keu wil naar links, zullen den steun biijven houden der oud liberalen en zullen toejui ching ondervinden van de vooruitstrevende liberalen. Dit Kabinet zal in vele opzichten niet te fel worden afgebroken door de anti-revolutio nairen en clericalen, om te verhoeden dat hun schrikbeeld, een stellig vooruitstrevend liberaal Kabinet het roer van Staat moet ter hand nemen. Zonder tekort te doen aan beginselen, kan het tegenwoordig kabinet, of minstens het meerendeel der ministers daarvan, nog een aantal wetten indienen, in de richting van denkbeelden der Liberale Unie en zal voor loopig met meer vrucht werkzaam kunnen zijn dan een vooruitstrevend liberaal kabinet, zelfs dan wanneer dat u t de beste elemen ten is saamgesteld. De buitengewone afgezant van den Shah van Perzië is Maandagmiddag met zijn gevolg te 6 u. 15 min. uit Brussel in de residentie aangekomen. De g»zant van Perzië alhier en te Parijs, generaal Nazare Aga, vergezeld van den ge zantschapsattaché, beiden sedert Vrijdagavond reeds in deze stad, ontving den vertegen woordiger van den Shah bij het verlaten van het salonrijtuig in het station van den Hol- landschen Spoorweg, en stelde den vorslelij- ken afgevaardigde voor aan de in de wacht kamer te klasse ter complimenteering aan wezige personen. Na de voorstelling ook van de leden der missie, werden de hooggeplaatste Perzen langs de Tunnel door den stationchef naar het sta tionsplein geleid, alwaar een escadron huza ren, onder bevel van ritmeester Lucassen. ter ontvangst en begeleiding stond opgesteld, De trompetters dezer cavalerie bliezen het eere-signaal, toe.n de vertegenwoordiger met den adj. Jhr. Van Tets in een open gala koets plaats nam. Bij het vertrek splitste het escadron zich in twee pelotons, waarvan het eene het hofrijtuig, waarin het hootd der missie gezeten was, voorafging en het andere volgde achter het hofrijtuig, waarin de diplomatieke gezant generaal Nazare, met den ordonnance-officier jhr. v. Suchtelen plaats nam. De commandant van het detachement reed ter rechterzijde van het eerste rijtuig. Een talrijke menigte vulde Stationsplein en shootdstraten om dit niet alledaagsche schouwspel te zien. Even talrijk was de menschenverzameling voor het Hotel des In- des, uit welks gevel dejjjPerzische vlag tus schen de Nederlandsche en Indische kleu ren ontplooid was en waar het gezantschap zijn intrek nam. De buitengewone afgezant draagt den naam Aboul Hassem Khan Nasser el Molk. In het hotel ligt een naainteekeningboek voor hen, die aan ZISxc. hun hulde wen sch en aan te bieden. De ambassadeur bekleedt in het Perzische leger den rang van maarschalk. Als leden der missie zijn hem toegevoegd Beha el Molk, gezautschapsraadMirza Has san Kluii, secretaris, en Mehcmet Khan, militair attaché, henevens voor deze gelegen heid de minister van Perzië, generaal Na zare Aga, en de attaché Nazarë. Dinsdag vertrok de ambassadeur met ge volg naar Het Loo, ten einde zich te kwij ten van de missie bij H. M. de Koningin- regentes ter aankondiging van de troonsbe klimming van zijn souvercin. Ook bracht do ambassade een bezoek aan Rotterdam en aan Schei eningen. RiCESIvEAS, 16 Juli 1897. De uitslag der onderscheidene raadsver kiezingen ui ons district is als volgt Aardeilburg. Aantal kiezers 228, geldi ge biljet ten 180. Herkozen P. B. Wijffels met 142 en gekozen F. Eekhout met 113 st. (vac.-Rosseel.) J. L. Cransberg had 05 'st. Biervliet. Aantal kiezers 201, geldige biljetten 208. Herkozen A. J. van der Lin de met too en A. de Groote met 119 st. A. B. Thomaes had 05 st. Breskeus. Aantal kiezers 236, geldige biljetten i9ö. Herkozen P. Risseeuw met, 102 en A. du Burck met 135 st. A. Vreug den bil had 81 st. Eedc. Aantal kiezers 95, geldige biljet ten 91. Herkozen E. Buzeijn met 58 en A. J. Buijck met 50 st. W. van Rie had 43 st. Groede. Aantal kiezers 200, geldige bil jetten 171. Herkozen A. de Roo Pz. met 150 en A. Lombaard met 129 st. A. Ris seeuw Pzn. had 31 en L. J. Roggeband 25 st. IJzendijke. Aantal kiezers 327, geldige biljetten 306. Herkozen F. J. Calou met 200 st. en gekozen Cl. A. Carprcau met 159 st. Herstemming moet plaats hebben tusschen J. B. Antheunis (aftr. lidj die 146 en Fr. Th. de Jaeger die 143 st. had. C. van Hijfte (aftr. lid had 140 en P. J. de Millianu 49 st. Iletrauchemeut. Aantal kiezers 110. In geleverd 93 stembiljetten. Herkozen L. Bas ting Lz. met 68 en J. Masclée met 58 st. P. Kouwe had 34 stemmen. Sluis. Aantal kiezers 247, Ingeleverde geldige stembiljetten 200. Herkozen J. H. Heunequiu met 172, J. C. Stern met 141 en A. Zounevijlle met 115 stemmen. De heer L. Breesnée verkreeg evenals de heer Zounevijlle 115 stemmen, welke laatste gekozen werd verklaard als oudste in jaren. Zuidzailde. Aantal kiezers 183. Inge leverd 162 stembiljetten, waarvan één in blanco, derhalve 161 geldige. Hiervan heb ben op zich vereenigd: J. Lansen Croiu 112 stemmen, P. de Hullu Iz. 66 en J. Kools 106 st. zoodat de beide aftredende leden herkozen zijn. De brietjes luidden als volgt 88 bevatten de namen der beide aftr. leden. 18 die van de beeren Croin en de Ilullu, 17 Kools en de Hullu, 6 den heer Croin alleen, 31 de Hullu alleen en I Kools alleen. 1 in blanco. Aardeuburg, 12 Juli. Ten overstaan van Burg. en Weth. had heden de aanbesteding plaats van het verrichten van herstellingen aan het Raadhuis met toren, met bij levering van alle materialen, arbeidsloanen en ge reedschappen. Het minst was ingeschreven door J. A. Trapman voor ƒ1390. Eede. Toegelaten tot het groot ambte naarsexamen 2e gedeelte naar orde der rang lijst A. J. H. Nunnink. Groede. Bij het gehouden toelatingsexa men tot de rijks-veeartsenijschool te Utrecht is o. m. geslaagd de heer L. J. Colsen, leer ling van het instituut-Schoo, alhier. O lder den naam „Cadzandria" is te Sluis een wielrijdersclub opgericht. Uit de reeds 13 tot de club toegetreden personen zijn i!e beeren J. N. Metz, H. Visser en A. Zunnovijlie benoemd als voorzitter, secretaris en penningmeester. Het doel is het wielrijden en de onder linge gezelligheid onder de wielrijders in dit district te bevorderen. B vorderd aan het Gymnasium te Dor drecht van de 4e naar de öe klasse, iiitj. J. F. M. Huuimacher van S.iedrecht. De Rotterdamsche Diergaarde heeft j/. Dins lag met ongekenden luister haar 40- jarig bestaan gevierd. Dit feest is geweest een feest voor Rotterdam zigt de N. R. C. Door die overtuiging gesDrkt is er ietstoo- vera ;htigs tot stand gebracht. Stil, als droo- inende, trokken de rijen van dames en hee- ren door den spookjestuin, in het feeërieke lichtjesgewemel, tusschen de boomen waar groote roode en groene en blauwe vruchten glansden in het donker gebladertelangs de perken waar violette en blauwe vlamme tjes als bloempjes stonden, heel teertjes, in het gras; voorbij de gebouwen, in Ooslorsclie paleizen herschapen, met weelde van lijnen en ornamenten, schitterend van lichtend goud; en om de vijvers waren snoeren van paarlen geslingerd, spiegelend in 't rimpelloos stille water, saamgevoegd in grootsche ornamenten van zacht blauw flonkerende diamanten en gierlandes van gouden licht langs alle pa den, en geflonker van sterretjes tusschen de boschjes door, en vlammende opschriften, en bouquetten van felkleurige gloeilampjes; de bruggen geen hout meer, uiaar groote, flon kerende edelsteenen, reuzenparures, weerkaat send in 't zilveren vijvervlak. En over 't trillend rossig waas zeefden electrische manen spookachtig bleek schijn sel. Uil dc muzieknis, geheel in lichtglim- ining, waarin de muzikanten schimmig be wogen, klonken zachte feestmelodiën. Eu nu en dan zweefden blanke zoeklichtstralen over de donkere volte van menschen, waat enkele voyante toiletten, en de gezichten hard uitkwamen. Het Sociëteitsgebouw was langs du trap pen en de bordessen, boven en beneden, met menschen. geheel bezet, die rustig gezeten, triomfantelijk het onrustig woelen beneden volgden. En de keluers met hunne witte slooven zwermden al maar druk heen en weer niet bladen vol, aandragend uit de vier groote buffetten, waar bergen eetwaar achter lagen opgestapeld. l)e verlichting van den tuin was onwezen lijk mooi. Toen tegen half elf de knalsignalen, op- sidderend in vergulde lijnen tegen de lichte maaulueht, en uitspringend heel hoog in bou quetten van gloeiende ballen, het vuurwerk aankondigden, was aan 't dringend verzoek om geen stoelen en tafels te beklauteren, de hand niet te houden. Langs de heele voor linie schoten de menschen in de hoogte en zenuwachtig kijkend tegen die ruggen e« tegen de boomkruinen volgden de andoren. Daardoor kwam 't dat niet alls publiek de zeldzame pyrotechnische verrichtingen heeft kunnen volgeu. j Maar het orkest blies nu jolige mopjes, vuurpijlen knalden, bengaalsehe vuren zetten heel den omtrek in gloed, en wie, die l ware ook al niet zien kon, zou daar de goe de luim bij verliezen. Telkens gingen bewonderende hèèès op, als met fel geknetter weer een nieuw stok in lijnen sprong. Vooral de beweegbare oli fant, een paviljoen torschende, in kleuren gezet en omgeven door zilveren en gouden stralenbundels, werd zeer geroemd, en late' ook de waterval van vonken, en de kleurige pauw, die zijn flonkerenden staart langzaan uitspreidde, en uiet het minst de fantastisch' Chineesche pagode (afgod), uit meer dan d"e

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2