I E 0 voor Zeeuwsch -Vlaanderen, LIEFDE EN TROTS. No. 303. Zaterdag 17 Juli 1897. 6e jaargang. JU ts. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R TENTIEP B S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Er is ontegenzeggelijk een groot onder scheid tusscheu het bevaren van een rivier in stroomop- of stroomafwaartsche richting. Als men iu werkelijkheid de geleidelijke en gemakkelijke beweging gadeslaat van een stoomboot of zeilschip dat met méégaand wa ter zijn weg vervolgt, ot men slaat met nauw lettendheid gade de moeilijke kamp, die een slroomopwaartsch varende boot, met de stroom Ie „tripten heeft, dan staat men verbaasd over het verschil in vlugheid, die beide sche pen ontwikkelen. Even sterk, zoo niet sterker is de politieke itroum, die in zijn kracht uienig scheepke in zijn strooinopwaartsehe reis belemmert, uajr daarentegen alles met zich voeren wil, 1st zich maar eenigszins naar hein neigt. Hebben we bij de natuurlijke strooming rekening te houden met de wetten der na tuur, de politieke maalstroom wordt vaak door onnatuurlijke wetten, door menschelijke berekeningen, door overmacht, of door machts misbruik behecrscht. Hoe zeer men de kwade praktijken, ook op dit gebied, moge atkeuren, legio zijn de (oorbeelden, die dergelijke onnatuurlijkheden bevestigen en bestendigen. Als men periodes in het leven doorwor- itelt als de laatste verkiezingstijden, dan eerst koinl men tot een recht begrip van de be- leekenis van een stroomop- en een strooinat- Waartscli roeien in den politieken strijd. Wat argumenten worden gebezigd om bij NAAli HET ITALIAANSCH DOOR 0 M M A S A N I C II I II I. Wees niet oppervlakkig en trotsch op o zelve, Martina! Maak mijr.e toegevend heid en geduld niet tot een voorwendsel voor °we gramstorigheid maak voor u zelve geen grap van mijn mogelijke tegenkantingen en hardheid van wil, zooals gij het gelieft te noemenwant weet wel, Martina, ook de goedaardigste echtgenoot ter wereld kan van een lain in een leeuw veranderd wor den. Gij hebt plechtig beloofd verstandig, vriendelijk en bescheiden te wezenwilt gij We belofte houden Ja, Fabris. Eu zult gij onze kinderen zachtmoe digheid inprenten Als ik er om denken zal I de stembus de overwinning te behalen, wel ke persoonlijke invloeden worden vaak aan gewend oin het doelwit te bereiken om deze of gene, dien men niet welgevallig is, te. bestrijden. Strijd is er, op elk gebied, strijd moet er nu eenmaal zijn en hoe meer strijd hoe schooner overwinning. En het is ook niet op den gestreden strijd dat we willen terugkomen, maar op de wijze waarop de eerlijke strijd bemoeilijkt wordt. is het niet treurig, dat men ieder, die het waagt zijn hoofd op te heffen, wil dwingen zich te buigen naar den wil der meerdere, enkel maar om zijn lusten bot te vieren Moet inen dan maar willens en wetens loopeu aan een leiband, die voert tot slavernij? Meent men dan zoo'n rechtvaardige zaak te dienen, door ieder, die tegen den stroom op meent te moeten roeien, te doen verdrin ken in den maalstroom des levens? Acht men zich dikn alleen groot en hoog verheven, als men deli kleinen mail belet met eigen oogen de zaken op eigen wijze te laten inzien, en hem Jaartoe wederrechtelijk zijn meening ontneemt en onrechtvaardig een juk op de scnouiiers legt Och, als men alleen daarin zijn kracht zoekt en vindt, als een opdringen in de volksgunst op die wijze slechts wordt aan genomen, dan mag men juichen op eene ver oordeeling van den vooruitstrevende!! geest, dan mag inen schetteren om eigen gebleken te verbergen, dan inag uien zijne wederpar- partij verdacht maken, ja, dan mag men alles aanwenden oin personen af te maken, maar dan moet men ook bedenken, dat men een Martina, scherts niet. Intusschen leer ik het aan mevrouw Rocchetti. Laat die arme vrouw een beetje met rust. Wat ik zeggen wil, riep Martina, uit gelaten van vroolijkhcidik heb gezworen miss Ada te doen opspringen (zij noemde de jonggehuwde nog altijd bij dien naam ter wijl zij in alle vroomheid bezig is de iveg- latiiigsteekeus, de komma's en andere der gelijke dingen te zetten in de schrijfboeken der leerlingen van haar man. Nu is het oogenblik gekomen om mijn belolte te ver vullen Geef mij het geweer. Malligheid! Ik wil het geweer hebben. Maar wat valt u in ongeoefend zoo als gij zijt Dat zegt gij 1 Maar ik was pas uit het klooster of ik heb reeds naar de schijf geschoten met liet oude geweer van papa dat vijftien millioen kilogrammen weegt Fabris wees niet boos op mij het is in elk geval maar een grap. Ik ga vlak bij het raam van het kamertje staan, waar miss A- da een half uur geledon was gezeten omge onzaligen strijd aanbindt, dat men op den duur zich moet bukken voor den volkswil. Wie daar nog blind voor is, slaat geen acht genoeg op dtn vooruitgang op maat schappelijk gebied of houdt geen rekening met de volksbehoeften en moet mitsdien liet volk noodwendig misleiden. Hoe een groote macht men ook meent tc kunnen uitoefenen, moet inen toch zooveel gevoel bezitten om ieders gidachte, elksmee- ning vrij te laten. Als men er trotsch op is in een vrij land te wonen, dan diende men zooveel zelfbe wustheid tc hebben, dat men volstrekt geen werktuig wilde zijn, nog minder die in dienst stellen om de vrijheid aan banden te leggen. Maar wanneer men nu tot bereiking van een ot ander politiek doel zoovee! zeilen inoet bijzetten, getuigt dat dan niet van een zelf- onmacht; waar kunstmiddelen aangewend orden, wordt daardoor dan niet bewezen dat de. natuur onmachtig is W e hebben gezien hoe gemakkelijk het gaat, om, als de sterke strooining zich voort beweegt langs één lijn, de menigte daarheen te bewegen, en dut die zich meer aansluit uit vrees, dan uit overtuiging. Uit vrees Ja, louter uit vrees, vour wangunst, voor verguizing, voor ongepaste dwangmiddelen. Eu dat noemt men dan een vrije uiting van de gedachte, een vrije aanneming van een meening. Neen, dat is een slavenjuk, dat ons doet denken aan de Fransche overheersching. Aanvankelijk juiciite men om den viij- heidsboom, zonder te bedenken, dat men zich ven door hare manuscripten, ik schiet af zij springt op, de vouwstoel maakt een sprong, de lessenaar van den heer Tonino tuimelt, een glas valt 0111, de inktkoker wordt om vergeworpen Och toe 1 ja, ja, geef mij het geweer. O wat zijt gij aan het volhouden 1 Van hier af naar school is een veel te grooten afstand. Honderd passen, nauwkeurig door mij eteld. Er is niemand op den weg, ik heb er pleizier in, geef mij het geweer. Gij zijt onverdraaglijk, Martina Ik ben uwe Martina.... Dat is niet zoo wees vrouw. En gij, wees ridderlijk. Ik wil het geweer. En zij greep het. Hij den Hemel, Mevrouw dit ge weer is geladen. Wel; dat is juist wat ik wil. Wachtpas op wacht. Martina had het geweer gegrepen met de eene hand aan do kolf, met de andere hand aan den trekker en haalde het naar zicli toe zonder op te letten, zoodat de loop in hori zontale richting kwam. ketende met banden waardoor men zich niet bewegen kon. Als men dat vrijheid gelieft te noemen, dan geelt men blijk van de vrijheid al zeer weinig begrip te hebben. Misschien leert men de vrijheid eerst dan waardoeren, als men begint in tc zien, dezelve verpand tc hebben. a i U ft 1 n i( j 11| t o n Prins Louis Napoleon, de brooder van den kroon-pretendent van Frankrijk is kolonel van een Russisch regiment keizerlijke garde. Tegen dat keiztr Wilhelm Rusland zal hc- zoeken, heeft hij verlot gevraagd, maar als president Fattre komt, wil hij op zijn post zijn, en zal dan waarschijnlijk aan den pre sident der republiek worden voorgesteld. De groote strike onder de werklieden in het machinevak tc Londen zal hoogstwaar schijnlijk niet van langen duur zijn, daar een der oudste en grootste firma's aan den eiscli tot instelling van den 8-urigen werk dag, heeft toegegeven. Naar men wil, zullen in België pogingen in het werk gesteld worden om een nieuw politiek lichaam te scheppen, welks taak zal zijn te streven naar het herstel van de goe de verstandhouding in den schoot der libe rale partij. In de Borinagu hebben eetiige duizenden mijnwerkers het werk hervat, maar er zijn toch nog een kleine tweeduizend stakers. De ellende onder de stakers en hun ge- De worsteling duurde kort. Martina's vingers deden onbedachtzaam in één omme zien datgeen waarvoor haar mail bevreesd wasZij trokken den haan over en het schot ging af Michelino nam dien dag den dienst als kok waar en zijn rechtstandige, pas geste ven muts werd de redding van zijn arm hoofd. Het geweerschot, het eene raam uitgeko men, ging dwars door het andere, vlak tegen overgestelde raam en doorboorde in het voor bijgaan de muts van den kok, waarmede, door een gelukkig toeval, Michelino van de familie Martignam zich dien dag had ver sierd. Buiten kennis opgenomen in de armen van haar echtgenoot, en door hem, in spra- kelooze woede, in een leuningstoel neerge worpen als ware zij een onbruikbaar klec- dingstuk, vernam Martina eerst later het verschrikkelijk gevaar waarin door hare on bedachtzaamheid het leven van een mensch verkeerd had. De schok, daardoor in haar gestel ver oorzaakt, bracht eene algeheele oinkeering te weeg in haar gezondheid, steeds kostbaar vour wie haar liefhad, maar iu die dagen

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1