Binnenland. Gemengd Nieuws. Dan zijn er, die zich wel bij de Volkspar tij zouden aansluiten, inaar die huiverig zijn van ons, omdat wij de lieden niet vrij zou den laten in hunnen godsdienst. Het is ge noeg verteld en te veel geloofd. Het zal blijken, niet waar te zijn. Wij, die voor vrijheid strijder, willen, op elk gebied, wij zullen ieder zijne kerk en zijn geloof laten. Het is waar, wij laten ons niet verdruk ken door geen heerenpartij; door de zwaar ste van den geldzak niet; niet door hoog adellijke of anderszins voorname al komst en ook door de kerk niet. Dat wil zeggen men moet ons niet dwingen tot het geloo- veu van dingen, die wij nu eenmaal anders inzien. Wij willen een vrij geweten, gelijk wij het gunnen aan, en verdedigen voor le deren burgerhet is het heiligste, wat wij bezitten. Wij zijn Nederlanders en hebben daarom de vrijheid, ook van anderen, lief als den appel van ons oog. Het is juist, omdat die nog niet groot is, dat wij ons aangorden en u allen oproepen om mee te doen. Wij hebben groote belangen gemeen; wij zijn bewust van ons goed reeht en onze goede toekomst. Het volk zal zijne Volks- kiesvereeniging niet in den steek laten. tt i 11 it I it n tl t ft t if n i t V De Fransche minister-president heeft be gin deze week te Vesoul een toespraak ge houden die wel beschouwd mag worden als een antwoord op de groote rede van den ao- cialistischen afgevaardigde Jaurès in de Ka mer, over den nood van den landbouwers stand. Méline trachtte allereerst het uitgangspunt van de beschouwingen van Jaurès te niet te doen. Het grondbezit toont neiging om zich tot enkele eigenaars saam te trekken, had deze beweerd. Integendeel, zegt Méline, het aantal kleine grondeigenaars neemt toe. Daar mede vervalt de grondslag voor de verdere theorieën van landnationalisatie enz. De evolutie komt dus van zelf tot standhet grootgrondbezit wordt langzamerhand ver brokkeld, en noch revolutie noch onteige ning door den staat zal noodig zijn (naar Méline gelooft) om een betereu maatschap- pelijken toestand te scheppen. Ook de oplossing, door Jaurès aan de hand gedaan acht Méline onbevredigend. Ze vormt een bedreiging voor den werkmansstand. Komen de grond en de werktuigen van den arbeid aan den staat, dan zal deze amb tenaren moeten aanstellen, en de bevolking zal van deze inensehen volkomen afhankelijk zijn de weerspannige zou heel wat erger gestraft worden dan tegenwoordig met den hongerdood namelijk. De onteigening sleept onvermijdelijk het verlies van de vrijheid na zich. De minister-president weet andere genees middelen, dan de radicale van Jaurès. In de eerste plaats wil hij den landbouwers stand opheffen door de volgende maatrege len lo. verzekering tegen het verlies van den oogst en van het vee (wet op de laud- bouwverzekering 2o. landbouwcredietdoor de concession, die de regeering van de Fran sche Bank heeft verkregen, met medewer king van de plaatselijke hulpbronnen, zal men in staat zijn overal landbouwbanken op te richten, ook ten dienste van de kleinste grondeigenaars3o. ontlasting van de on gebouwde eigendommen en vermindering van de andere lasten, op -den landbouwersstand rustenddo wetsontwerpen tot belastingher vorming, door de regeering bij het parlement ingediend, zullen, als de Kamers willen mee werken, zeer veel in deze richting kunnen doen. President Faure, voor wiens reis naar St. Petersburg een crediet van 500000 francs is toegestaan zal zich, volgens den Figaro, den 18en Augustus op de Dupuy-de-Lème inschepen, te Calais, en niet te Havre, om de zeereis een uur of tien te bekorten. Het eskader dat den president vergezelt, zal slechts uit kruisers bestaan de pantserschepen stoo- men te langzaam en de baai van Kroonstad levert ook te veel gevaar op voor zeer groo te schepen. De Tsaar heeft het zóó gere geld dat keizer Wilhelm oberland naar Ber lijn terugkrertFaure en de Keizer zullen elkaar dus niet ontmoeten. Bij de aanvaarding van zijn ambt als voor zitter der Staten-vergadering van Zeeland, hield mr. A. J. Roest, de navolgende toe spraak Mijne Heeren, leden der Provinciale Sta ten van Zeeland. Het zal u niet bevreem den dat de voorlezing dezer beide stukken mij noopt een enkel woord en tevens een verzoek tot u te richten. Het is zeker overbodig te zeggen, dat' men oogenblikken als deze doorleeft met zeer gemengde gevoelens. Het is niet wel denk baar uitsluitend het oog te vestigen op de eer en het aangename. Het is noodzakelijk ook het oog te hebben op de mate zijner krachten. Een indruk, die inzonderheid dezen dag vele overschaduwt, is, dat mijn geacht ambts voorganger en vriend genoopt is geweest zijn ontslag te vragen en rust te nemen. Ik hoop en gij deelt dien wensch ongetwij feld dat zijne ongesteldheid zal zijn eene van kortstoudigen aard en dat het hem, tot vreugde van zich zeiven en zijn gezin, ge geven zijn zal spoedig weer nuttig werkzaam te zijn in een kling waartoe hij zal worden geroepen. Gij hebt aan mijnheer Do Brauw uwe vriendschap en steun geschonken. Ik waag het u te vragen die denkbeelden te willen overdragen op zijn opvolger, die die mede werking en dien steun zoo zeer behoeft. Ik ben ten volle doordrongen van het vereeren- de der taak die mij is opgedragen, vooral ook omdat het mij is te beurt gevallen den eed af te leggen in het bijzijn van H. M. onze jeugdige Koningin en omdat ik uit haar mond het vriendelijke woord mocht hooren dat hare koninklijke moeder ver gunde aan u over te brengen dat zij de Zeeuwen verklaarde liel te hebben. (Applaus.) Ik gevoel ten volie de verantwoordelijk heid, die op mijne schouders rust, en ik vraag daarom met bescheiden, maar ernstigen aandrang uw vriendschappelijke medewerking en steun. Ik besluit met den wensch dat mijn en uw arbeid ten bate der provincie moge strek ken en mij en u de Ifoogerc zegen daarop niet worde onthouden. Daarop zeide de heer Heijse het volgende: .Mijnheer de Voorzitter. Het zij mij ver gund, een kort woord ook namens mijne medeleden te spreken, eerstens tot U die voor de eerste maal onze zittingen leidt, om U een hartelijk welkom'toe te roepen in onze zoo schoone provincie, om IJ dank te zeg gen voor de woorden, waarmede de gewich tige taak, door onze geëerbiedigde Koningin- Regentes aan U toevertrouwd, door U werd aanvaard, om U de verzekering te geven, dat wij bereid zijn in vol vertrouwen, met den vertegenwoordiger van ons geliefd vor stenhuis mede te werken aan den bloei van dit gewest; maar M.d. V. er is nog iets wat ons in deze oogenblikken van 't hart moet. Bij de heugenis uwer straks gesproken woorden zult u het niet wraken, dat bij qus niet geldt „Le roi est mort, vive le roi Onze vreugde over uw optreden is vermengd met diepe droefheid over hel heengaan van uwen voorganger, onzen onvergetelijken De Brauw, niet het minst om de redenen die hem daartoe noopten. Ik weet te spreken uit naam van gansch Zeeland, wanneer ik zeg dat zijn beminnelijke, nobele persoonlijk heid bij ons in dankbaar aandenken zal blij ven. De Staten van Zeeland brengen hem, ook namens hunne lastgevers, een dankba ren, weemoedigen afscheidsgroet. Ilij is ge trouw geweest aan hetgeen door hem uil 13' jaar geleden in de zomerzitting van 1884 beloofd is onder Hoogeren zegen mei al zijne krachten de hem toevertrouwde belan gen naar eisch te behartigen. Wat hij beweerde zijn hoogste voldoening te zullen wezen, dat heeft hij verworven. Immers hetgeen hij als de getuigenis des eigen gewetens wenschte te erlangen, dat spreekt Zeeland thans in volle overtuiging tot hem „Gij hebt 's Konings vertrouwen niet beschaamd en gij hebt het vertrouwen der Zeeuwen niet slechts gewonnen, maar ook verdiend." God zegene hem en de zijnen in lengte van dagen." naarua worden de brieven voor kennisge ving aangenomen. URESKKNS, 9 Juli 1897. Oostburg, 5 Juli. Op iniatief van een 7 tal personen vond heden avond ter gelegen heid der kermis op den Zuidzandschen straat weg een ringrijderij met Vélooipèdes plaats, waarvoor zich 23 deelnemers hadden aange meld. De le prijs(zijnde een inktstel) werd behaald door R. Gallede 2e bij loting (een sigarendoos) door Iz. Wesdorpde 3e (een palisanderhouteu lepeldoosje) door H. Fierensde 4e (een tabakspijp) door F. Cu- veljé terwijl aan de overige 19 leden een souvenir werd uitgereikt. De ringrijderij werd door muziek opgeluisterd en door tal van belangstellenden bijgewoond. De heer J. P. de Bats van Biervliet heelt met gunstig gevolg het tweede natuur kundig examen afgelegd aan de hoogeschool te Amsterdam. In de Zondag te Aardenburg gehou den vergadering der leden van de Maatschap pij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw is als bestuurslid, in plaats van wijlen den heer P. Roosendaal, benoemd de heer dr. J. Schouten te IJzendijke, na herstemming met den lieer Neeteson. Het aantal vacante predikanfsplaatsen in de Ned. llerv. Kerk bedraagt in het ge heel 334, waarvan in Zeeland 41 en in Z. Vlaanderen 6 plaatsen, nl. Hoofdplaat, Wa terlandkerkje, Nieuwvliet, Zuidzande, Hulst en Sas van Gent. Bij het zwemmen in het kanaal van Sluis naar Brugge, even buiten eerstgenoem de gemeente, is Woensdag middag de 13 jarige F. Sijs verdronken. Na een uur zoe- kens werd zijn lijk opgehaald. De knaap was te kort na het eten gaan zwemmen. M. Crt. Groede. Aan het natuurkundig examen aan 's rijks veeartsenijsehool te Utrecht is met goed gevolg deelgenomen door den heer A. van de Sande alhier. Oostburg. Aan de universiteit te Lei den is het doctoraal examen godgeleerdheid afgelegd door den heer A. H. Seholte. Te Vlaardingen is een veertienjarige knaap van een schuil, waarop hij bij zijn vader werkte, zonder dat iemand het merk te, te water gevallen. Hij werd levenloos opgehaald. Nabij het station ZeistDriebergen werd deze week door een van Utrecht ko menden trein de 7 ljarige vader van den wisselwaohter P., terwijl hij bezig was het gras langs de bermen af te maaien, overre den en onmiddellijk gedood. Zondagmiddag is nabij Elten bij krui sing van twee treinen der Staatsspoorwegen een kind van 10 jaar door trein 122 over reden en gedood. De knecht van een schipper was 11. Woensdag, terwijl het schip op de reede van Emden lag, in de boot zeilende. Toen baggerboot mtt baggerbakken hem voorbijvoer, wilde hij een der bakken grij pen om zich te laten sleepen wegens wind stilte De boot kwam echter odder den bak te recht, eu hij verdronk. Wederom is door de Haagsche politie proces-verbaal opgemaakt tegen een dienst meisje, verdacht van diefstal in dienstbaar heid. Deze dienstbode, nauwelijks 15 jaar ond zou ruim ƒ100 aan gouden en zilveren voorwerpen eu geldswaardig papier hebben ontvreemd. De sieraden werden bij de aanhouding in haar bezit gevonden. Het geld was rendi verdwenen. Op de Schiedamsche kermis werd deze week een persoon uit een Amerikaansehen luchlachommel geworpen en met het hoofd tegen een paal geslingerd. Hij werd hevig bloedend en bewusteloos weggedragen. Zijn toestand is niet zonder gevaar. Te Domburg is eene vereeniging op gericht, die zich ten doel stelt het vermeer deren van den bloei der badplaats te helpen bevorderen. Het eenvoudigste, gemakkelijkste mid del tegen muggebeten is, volgens het Mndb tegen de vervalschingen de ontstoken piel in te wrijven met een doorgesneden citroen, 't Eerste oogenblik doet het pijn, maar dan houdt het branden aanstonds op. Azijn en salmiak worden ook wel gebruilt maar helpeu minder goed dan eer. gesneden citroen. Het zevenjarig zoontje van baron de Loë, te Mheer, is te Middelkerke fBelgië) op noodlottige wijze om het leven gekomen. In de duinen spelende, werd het door hel instortend zand bedolven en lerenloos dau- onder uitgehaald. Het lijkje is naar Mheer overgebracht. Dinsdagmiddag is in het Nieuwe Gat, schipper A. Jongejan, 27 jaar oud, over boord gevallen en verdronken. De overlede ne is pas een jaar getrouwd en laat eene weduwe met een kind na. Zaterdagmiddag werd te Amsterdm door een agent van politie in de restauratie zaal van het station een persoon aangehou den, die een valsch bankbiljet van ƒ25 ui den kellner in betaling had gegeven; es ie verband daarmede is te Duisburg op verzoek van de politie te Arnhem nog een vermoe delijke medeplichtige in die zaak gearres teerd. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met dezelfde personen, dia eenige dagen ge leden te Amsterdam valsche bankbiljetten iu betaling gaven. Zondag is in de Vliet te Zoetewöu- de verdronken het driejarig kind van V. d, P., aldaar. Te Kuivezand onder Oudenbosch zijl drie huizen afgebrand. Slechts een van dt drie was verzekerd, doch van de inboedels niets Op nen Catharijnen Singel te Utrecht ter hoogte van het Sterrebosch, werd Dim" dagnacht een 'man, W. genaamd, op weg naar huis zijnde, onverwacht staande gehou den door twee mannen die hem vroegen of hij niet wat geld voor hen had, daar zij geen cent rijk waren. Toen W. huri antwoordde, dat het met hem al even treurig gesteld was, werden zij boos en grepen hem aan, tengevolge waarvan eene worsteling ontstond, waarbij W. zijn zilveren horloge verspeelde en bovendien langs het nog al steile talud van den weg in het water rolde, Gelukkig kon de man zwemmen en was hij dasrdoor spoedig weder op den wal, doch hoe spoe dig dit ook geschiedde, was van de aanran ders toch reeds geen spoor meer te vindon, zoodat hem niets anders overbleef, dan zij» wedervaren aau de politie dadelijk bekend te maken.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2