voor Zeeuwsch -Vlaanderen. uefde en trots. De Volkskiesvereeniging. No. 302 Zaterdag 10 Juli 1897. 6e jaargang. FEUILLETON. NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. in. (S 1 o t.) Men heeft zich vergist, aan alle zijden. I«Jereen «ras van meening, dat de partij des rails schade zou lijden bij de kieswet van Tin Houten. Er waren nog slechts zoo wei nig ware vulksmannen in de Kamvr, men etende, dat er van die weinigen nog zou den verdwijnen. Ue vrienden des volks za gen den dag der verkiezing met schroom te jemoetde andere partijen juichten bij voor- tut. Zij verkochten de huid van den beer, terwijl het beest nog in 'het bosch liep. De uitslag is be'.end. Er zijn verschei den lieden gekozen, die vooruit willendie matschappelijke hervormingen eischen die ii nooden van 't volk kennen en alle mid- Uen willen aannemen, om ze te lenigen. Ik Volkspartij daor 't geheele Vaderland set dat verrast, maar met blijdschap. Wel leeft ze de meerderheid niet gekregen, nog kn( niet, maar ze is sterk vooruitgegaan. De tijd zal 't overige wel doen en de tjjd gaat snel. Wat wij wenschen de maat- ■cbappelijke rechtvaardigheid, wij zullen 't terwerkelijken. Maar dan moet er wat gedaan worden. Laten wij nu niet zeggen »'t is altijd bui- Uu het Vierde omgegaan". Wij hooren er sok bij. Wij azullen ook toonen, wat wij villea en dat wij met velen zijn. Met ve- len, in elk dorp. Weest niet ontmoedigd er is niets dan NAAR HET ITALIAANSCH DOOK TtlliSUI GUIDI. Fabris maakte een teeken van onderwer kt Laat het dan neen zijn, geduld 1 Ik ul wel een uitvlucht bedenken, ik zal zeg- fea, dat gij niet heel wel zijt Hij maakte aanstalte om heen te gaan. Evenwel, als men M/art had knnnen temden stellenhernam hij, terugkee- rende. M/art zeide mg gisteren, dat Rita goed geprofiteerd heelt van het onder- wijs en zulk een beschaafd voorkomen heeft gekregen, dat zij niet meer de vrouw lijkt die wij kenden Martina's grlaat' betrok hoe langer hoe sieer. Wij zullen er niet verder over spre- sin. M/art zal er ons geen verwijt van reden tot hoop. Wij zijn hier niets geweest; al wat wij worden is winst. Nu werdeu we tegengewerkt door de vrees, dat Glinderman zou worden gekozen zoo waren er velen die Hennequin stemden. Nn werden we dood gezwegen door de Middelburgsehe Courant. Maar dat geeft niets. Laten wij ons, nude hartstochten|weer zijn gaan liggen, nu er weer een nuchtere tijd gekomen is, allen afvragen, waar wij behooren te staanmet en voor het volk of er tegen. Zijn wij groole hec- ren, die belang hebben bij het oude Of zijn wij boeren en kleine burgers, hier in 't district Oostburg Dan is immers het ant woord op de vraag «waar moeten wij staan?" niet moeilijk. Wij vervullen onze eigen plich ten wij eischen onze eigen rechtenwij verdedigen onze eigen belangen. Daarom sluit u aan bij de Voikskiesver- eeniging; alle standen, alle bedrijven, alle ambachten moeten daarin vertegenwoordigd zijn. De naam Volkskiesvereeniging is gee- ne leuzeis geen bedrog. Daarin kunnen wij samen behandelen, wat in het belang van geheel het volk gedaan en gelaten moet wor den. Wij hebben reeds afdeelingen er moe ten er zijn in iedere gemeente. En er zul len er komen. Wie, op de plaatsen, waar ze nog niet zijn, wil 't begin maken De plaatselijke vereenigingen van 't geheele di striet, ook van dat deel, 't welk aan den anderen kant van de Braakman is, zenden afgevaardigden naar 't districlsbestuur en zoo worden wij, wat wij zijn willen eene volks- vereenigiug, die macht heeft, die zich kan doen gelden, die invloed uitoefent. maken, alhoewelmaar goed, daar is geduld bij noodig. Hij ging been zonder eenigen schijn van misnoegdheid. Maar nog geen twintig pas sen was hij verwijderd of hij werd terugge roepen. Martina kwam hem tegemoet, langzaam, ernstig afgetrokken. Wat zijt gij toch goed, Eabris I Waarlijk, Martina Denkt gij niet, dat gij mij eindelijk en ten laatste zult gaan vervelen met uwe onuitputtelijke goedheid Dat is een beleediging 1 Maar oprecht, hernam Martina, aan stonds gereed tot glimlachen en een air van ondeugende en aardige sluwheid aannemende, waardoor zij, zooals zij wist, onwederstaan- baar werd. Uwe goedheid, Fabris, brengt mij soms tot een zekere luiheid, een zekere traagheid van wil die ik zou kunnen betreu ren Zoo is het geval I Gij komt mij vooratellen een voornaam aandeel te nemen iu het huwelijk van een boerenvrouw die, welk belang ik ook in haar stel, niettemin een boerenvrouw is, en natuurlijk maakt het voorstel mij kregel en antwoord ik neen. Velen laten zich terughouden, die ook bij ons behooren te staan. Dat zijn de lauwen en onverschilligen, die zich nergens om be kommeren. Die zich niet storen aan die «zaken van tweede Kamer en kiezerij". Dat komt, omdat zij hun belang niet kennen. Wie eenmaal weet, hoe grooten invloed hij zelf mee uitoefent op het bestuur in de ge meente, iu de provincie en in het land, zal voor altijd zijne traagheid en lusteloosheid afleggen. Er zijn er velen, die maar geen kiezer geworden zijn, omdat het hun niet da moeite waard was. Laten ze 't volgende jaar beter oppassen. Velen zullen het wel doen dat heeft de Volkskiesvereeniging nü al uitgewerkt. En dan, denkt om de groo te belangen, die we willen bevorderen kos teloos en goed onderwijs voor alle kind ren; verzekering van den werkman bij ziekte en ouderdom(werkman is hier zooveel als ie dere burger, die bij ongevallen, of bij on gelukken en op zijn' ouden dag zich zelf niet behoorlijk verzorgen kan)regeling van de pacbtcontracten ten voordeele van dru pachterwerkverschaffing, zóó dat er van de werkloosheid geen sprake meer kan zijn zooveel mogelijk inkrimping van de uitgaven voor leger en vloot, die ontzettend hoog gc- stegeu zijn. (Ge weet niet, dat Nederland zoo ongeveer het duurste leger der geheele aarde heeft, gerekend per man persoon lijke dienstplicht, zoodat althans die schrei ende onrechtvaardigheid ophoudt, dat de rij ke zich vrijkoopt, waar de arme tegen zijnen wil moet gaanbetere regeling der belas ting, zoodat de sterkste beenen het meest te Wal zegt gij nu geduld. Deze ongeloofe- lijke bescheidenheid, deze zeldzame goedhar tigheid gaat mij ter harte, daar zij mij dwin gen te denken Heb ik wel gelijk oin Ri ta niet ter zijde te willen staan Zou het een valsehe trots wezen die mij zulks aan raadt Zal Rita, omdat zij eene arme vrouw geweest is, mijn bijstand minder waard zijn? En daaruit volgt, dat ik hierovrr ga pein zen, dat ik niet meer weet hoe ik het met mij zelve heb, en dan roep ik eensklaps uit: Ja, Fabris, ja antwoord den heer M/art, dat ik heel gaarne bij het huwelyk van Ri ta wil wezen. Vindt gij dat onaangenaam vroeg de ingenieur, haar aan zijn borst drukkende. Zeer. Ik beu geen meesteres meer over mij zelve 111 En op haar twintigste jaar moet een getrouwde vrouw eigenmach tig over hare daden kunnen besehikken. Welnu, ik laat u vrij. Ik begin met dadelijk aan M/art te zeggen, dat een zware verkoudheid u te bed houdt en dat gij over drie dagen nog niet kunt uitgaan. Deze verontschuldiging is buiten weerspraak. Ik ga. Martina hield hem tegen. Zult gjj mij later beknorren fluisterde dragen krijgen toezicht op woningen, waar door het onmogelijk wordt, den arbeider in krotten weg te stoppenregeling van lo,ui en arbeidsduurenz. enz. Niemand kan zeggen, dat hij bij dit alles geen belang heeft. Wel kan men zeggen, dat het er toch nooit komt. En dat is ook zoo, als inen zelf niet mee aangrijpt. Als ieder zijn' plicht niet doet, als men maar steeds ill afwachting leeft, dat eindelijk 't Luilekkerland van zelf komt, ja dan zal het nog wel lar.g zoo blijvendan zullen wij het wel niet meer beleven. Maar, als wy allen opstaan, inziende, dat al deze dingen rechtvaardigheid zijn, dat al le deze dingen gerechtigheid zijn, als wij al len begrijpen wij zijn het volk, het is om ons zelf en onze dierbaarste belangen te doenhet is voor ons en voor onze kinde ren als wij dat inzien en meedoen ieder naar zijne krachten, maar allen wat dan zullen wij wel spoedig vorderen. Zooveel dingen van nu waren er vroeger niet. En toen ook waren er velen, die zei den, dat het eene oumogelijkheid was. Toen men nog in de karretjes reed, of liever, toen men nog altijd te voet ging door de beslijkte wegen kon men niet gcloovrn, dat er een tram zou komen. Maar die is er daarom wel. Echter niet zonder werk, zoo als de strijders daarvan kunnen getuigen. Zonder arbeid geen loon. Zoo ook hier. Wij loopen nog in het slijk; wij gaan niet vooruitwij gaan den slakkengang in 't goede Koninkrijk der Nederlanden laat dat uit zijn. zij bedrukt. Neen. Antwoord dan aan M/art, dat ik het aanneem. En als ik u beknorde wanneer gij het niet wildet aannemen Dan zou ik die verontschuldiging te baat nemen, omdat gij my amuseeren zoudt. De ingenieur liet duidelijk blijken, dat hij haar niet begreep. Zoo waar is het, vervolgde Martina, dat de inschikkelijkheid verzacht, en dat de hardheid prikkelt. Indien gij koel waart, streng, onverzettelijk van wil zou ik in vol le strijdlustigheid een schitterend oogenblik doorbrengen, want gij weet wel ik houd van kibbelen 1en te moeten toegeven uit zuivere teerhartigheid, staat my tegen 1 Zoudt gij een boozen meester verkie zen boven een goed vriend riep Fabris uit, de wenkbrauwen fronsende. Ach neen haastte Martina zich inct een smeekend gebaar te antwoorden. Fabris nam hare handen iu de zijnen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1