Gemengd Nieuws. Zeeland zal o. tn iu behandeling komen een voorstel van Ged. Staten tot toekenning ee- ner subsidie tot verbetering van don toe gangsweg naar het strand te Breskens. Naar aanleiding daarvan zeggen Ged. St. Benige belanghebbenden hebben zich tot den minister /an waterstaat, handel en nij- verheid gewend, om verbetering te verkrij- gon in den toestand van den weg, dienende tot toegang naar de uitgebakende zandplaats op het strand nabij de haven van Breskens, welke weg bij regenachtig weder een waren modderpoel vormt, daar elk middel tot wa terafvoer ontbreekt. De belangen van hot rijk en van de pro vincie zijn betrokken bjj een goeden toe- staud van dien weg, omdat voor de rijks- en provinciale wegen iu het voormalige te district telken jare eene tamelijk belangrijke hoeveelheid zand noodig is, welke moeilijk elders en dau slechts tegen hooger kosten te verkrijgeu is. De minister ran W., If. en N. heeft zich bereid verklaard het verleenen van eene rijks bijdrage voor de wegsverbctering in nadere overweging te nemen, indien de rechtstreeks belanghebbenden, de gemeente Breskens en het watersohap „Oud en Jong Breskens' hunne medewerking willen verleenen en ook do provincie de zaak geldelijk wil steunen. Het bestuur van het waterschap heeft zich daarna bereid verklaard tot verbetering van den toestand mede te werken, indien een nieuwe toegaugsweg wordt gemaakt van het haventerrein dwars over het rijksgrindpad tuischen de pereeelen 1069 en 1070 van van sectio I) en voorts over den brstaanden weg tot voorbij de Zandstraat no. 2. De gemeenteraad van Breskens beeft be sloten den weg in beheer en onderhoud te nemen, indien de afwatering op gepaste wij ze in de richting van het strand verzekerd wordt en overigens in alle opzichten voor deugdelijk werk zal worden zorg gedragen. Ged. Staten stellen daarom voor te beslui ten voor de bestrating met keien van den weg, toegang geveilde naar de uitgebakende zandplaats op het strand nabij de haven van Breskens, eene bijdrage te verleenen van de helft dor kosten, na aftrek van de bijdrage van het waterschap „Ond- en Jong Breskens", tot een bedrag van ten hoogste ƒ372.50, onder voorwaarde, dat een gelijk bedrag door het rijk worde bijgedragen en dat aanleg en behoorlijk onderhoud ran deu weg ten ge noegen van Ged. Staten verzekerd worden. We hopen dat de Prov. Staten aan dit voorstel hunne goedkeuring zullen hechten, opdat dau een reeds te laug ongeregelde kwestie haar beslag zal kunnen krijgen. Aardeabnrg. Benoemd tot onderwijzer aan de openb. school te Oud-ifosneer de heer A. A. Mol alhier. Biervliet. Maandag liep een jongetje vet een jaar of 7, zooals dat helaas maar al te veel gebeurt, achter een phaëton, met het noodlottig gevolg, dat hij met een voet in het wiel verward geraakte, en waardoor dit lichaamsdeel zoo ernstig verwond werd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Dinsdag had in het directiegebouw te Hoofdplaat de aanbesteding plaats van het herstel, de vernieuwing en het onderhoud van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiing- werkeu aan de waterkeering van de calauii- teuse Hoofdplaat- en Thomaespolders, waar voor werd ingeschreven doorJ. van Acker is IJzendijkc voor ƒ14400, P. J. Visser tc Hansweert voor ƒ14207, B. den Ekster van deu Brink tr Erabbendijke voor ƒ14000, Johs. de Jonge te Middelburg voor ƒ18998, P. Monjd te Breskens voor ƒ13895, J. de Bree Pz. te, Teriieuzen Tour ƒ18890, en Abr. Thulens te Terneuzeu voor ƒ13800. De raming bedroeg ƒ12907. Men schrijft aan de. M. Crt- De onderwijzersvereeniging in het arron dissement Oustburg heet! een gevoelig ver lies geleden, nu de beer Bevelander Schoj te Groede, die als secretaris tungeerde, bij zijn altreden als lid van het bestuur Zater dag jl. in de vergadering te kennen gat zich een herkiezing niet meer te laten welgeval len. Hoe noode incn dit besluit van deu heer Schou (hij werd steeds met algeineene stem men herkozen) moet eerbiedigen, de voor zitter was aller tolk, waar hij uiet erkente lijk Iteid de diensten schetste, die de heer Sclioo gedurende een tijdvak van 80 jaren der vereeniging heeft bewezen. Laat ons er bijvoegen, dat de heer Sclioo de vriend en raadsman van alle onderwijzers was, en dat het wel van waardeering ge tuigde, toen er een jaar of wat geleden ter sprake kwam aftredende bestuursleden niet meer herkiesbaar te stellen, dat alleen voor den verdienstelijken secretaris Sclioo een uit zondering gemaakt werd. Ten gevolge van het bedanken van den heer Schoo, die het voorbeeld van de hec- reu Barentsen, Back en Van Ham volgde, ziet de heer Gerritsen zich door een- geheel nieuw bestuur omgeven. Alleen de penningmeester is van een gan- aclien vriendenkring blijven zetelen. Als secretaris is nu de lieer A. 1'. Wisse te Breskens aangewezen. Als plaats der feestvergadering te houden op Donderdag 22 Juli, viel de keuze op een der Belgische badplaatsen. Het voorgenomen plan, naar Brussel, bleek moeilijk voor uitvoering vatbaar te zijn. (■roede, 22 Juni. Heden was liet de dag, dat de Kerw. Heer Th. Wijtvliet, als pastoor der Koomsch-Katholieke gemeente alhier werd gewijd. Reeds lang beftoud hij de parochi anen het voornemen om di-ze plechtigheid niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Enkele dagen te voren waren nijvere han den bezig geweest oin de kerk in «en feest kleed te steken, door op kwistige wijze groen en bloemen aau te brengen, en waar de na tuur te kort schoot, om in ruime mate het benoodigde te versohaflen voor eene volledi ge versiering, daar werd de kunst te baat genomen om het onvoltooide tot een goed einde tr maken. Het kerkgebouw was dau ook smaakvol veisierd en ieder had een woord van lof over voor de wijze waarop men ook dezerzijds tot het welslagen van het feest had bijgedragen. Tusscheu de versieringen waren op ver schillende plaatsen toepasselijke gedichten en de gebruikelijke jaartallen aangebracht. Van af de woning van den pastoor tot aan de kerk was een laantje van spaireboom- pjes geplant, die ook mede eenvoudig maar sletjes was versierd, aan welks einde een fraaie eerelioog was opgericht, waarin deze eenvoudige ontboezeming was ncdergelegd Groede'» parochianen, hun rechtzinnige wensch is Welkom bij nw intree. Reeds van den vroegen morgen was in de Schuitrlotstraat 'n ongewone drukte waar te nemen. Tal van geloofsgenooten togen in feestelijke stemming kerkwaarts, terwijl enke le ambtsbroeders van elders en uit de om liggende parochiën door hunne tegenwoor digheid blijk van belangstelling in deze plech tige wijding gaven. Te negen ure werd Z.WelEerw. aan zijne woning afgehaald, van waar hij door een stoet, bestaande uit 2 herdertjes en 1 her derinnetje, in passend kleedij gestoken, de meisjes-congregatie en een tiental maagde- tjes, naar de kerk werd geleid. Toen de heer Wijtvliet uit zijne woning stapte werd hem door een der maagdetjes een prachtig bouquet aangehodei, terwijl de meisjes-congregatie hein een toepasselijk lied wijdde. De nieuwe pastoor nam iu de stoet plaats, vergezeld van deu Zeereerw. heer Deken van Aardenburg, alsiiede zijne twee broeders, die insgelijks tot den geestelijken stand behoo- ren, en gevolgd door zijne talrijke vrienden, benevens de autoriteiten van de parochiale kerk alhier. Nadat de geheele stoet in de kerk geko men was, werd de nieuw benoemde pastoor, na het aanheffen van een hjmne, door den Eerw. Heer Nuss plechtig in zijne herderlij ke bediening ingewijd, die in zijne keurige feestrede vooral wees op de verhouding van den herder tot zijne gemeenteleden en om gekeerd. Daarna droeg de heer Wijtvliet eene plech tige II. mis op, waarin hij geassisteerd werd door zijne bovengenoemde broeders. Na de priesterlijke wijding in de kerk, begaf men zich weder en corps huiswaarts, waar Z.Eerw. verschillende autoriteiten aan eenen disch vereenigde en de gelukwcnschen van zijne parochianen, vrienden en van le den van het kerkbestuur in ontvangst nam. In den namiddag bracht het muziekgezel schap „Eendracht maakt macht", (welk ee ne schoone leuze bij deze verbroedering^ den nieuw benoemden pastoor eene serenade. Na het spelen van het „Wien Neêrlandsch bloed" en het uitvoeren van een paar num mers, werd de heer Wijtvliet door het Be stuur en het gansche gezelschap gecompli menteerd en inet deze plechtigheid geluk gewenscht hij monde van den voorzitter, de heer Ilammacher. In welgekozen bewoordingen dankte de heer Wijtvliet voor de hem toegebrachte hulde en sprak de hoop uit dat de harmo nie onder de gemengde bevolking dezer ge meente bestendigd inogc worden. liet muziekgezelschap werd rijkelijk ont haald en gaf in den lommerrijken tuin van den pastoor nog menig nummertje ten beste. Ten zeerste voldaan over de gulle ont vangst keerde het muziekgezelschap terug en werd begrijpelijkerwijze het feest nog ge- ruimen tijd onder de dorpsgenootcn voort gezet en het was han aan te zien dat geen ouderscheid tusscheu protestant en katholiek op te merken was. De heer P. J. Bouwmans, hoofd der openbare sehool te Slijkplaat gein. Hoofd plaat, is als zoodanig benoemd te Westdorpe. Bij beschikking van deu minister van binnenlandsche zaken zijn, ter aanvulling van de plaatselijke commissie van toeziohl op de rijkslandbouwwinterschool (e Goes alsnog be noemd de heeren J. Polderdijk te Nieuw en St. Joosland, S. J. de Rcgt te Wissekerke. J. W. van Oeveren te Nieuwerkerk, L. J. Roggeband te Groede, C. van Waes te West dorpe en H. J. Dorst te St. Annaland. Te Amsterdam zijn twee kinderen, die sedert verscheidene dagen vermist werden, uit het water aan den Zeeburgerdijk leven loos opgehaald. Te Rotterdam had een dienstdoende waterklerk het ongeluk van een trap te val len, tengevolge waarvan hij overleed. Zondagavond is te Zandfoort een vrouw aan den verkeerden kant van den trein uit gestapt en ouder een kruisenden trein te rechtgekomen. Zij was onmiddellijk een lijk. Twee brandspuitgasten te Rotterdam, tuk op de premie bij brandblussching, wer den op heeterdaad betrapt toen zij bezig wa ren brand te stichten in een winkelhuis iu de Poortstraat Te Groningen is deze week de 10-ja- rige zoon van den heer Ten C., graanhan delaar, bij het roeien in een kano, in het verbindingskauaal verdronken. Te Bath is een schippersknecht over boord van een daar liggend vaartuig geval len en verdronken. Het volgende geval deed zich dezer dagen te Breda voor op een der warme avon den. Een brood- tevens koekbakker stond te gen den avond met opgestroopte hemds mouwen een pijpje te rooken aan de over kant van zijn winkel, welks openstaande deur hg in 't oog hield, terwijl hij met zijn overbuur een praatje maakte. Op een gegeven oogenblik toonde onze bakker echter zeer weinig belangstelling voor 't ongetwijfeld interessant discours van dien buutman, want hij had een jongen van 12 i 18 jaar zijn winkel zien binnensluipen, en uit de etalagekast een kwartjeskoek zien weg nemen, waarmede de ondeugende knaap haas. tig wilde vertrekken. De bakker schiet tin pazt den jongen, breekt in haast zijn pijpje' en gaat met den jammerenden en tegenspar' telenden kwajongen naar de bakkerij, g#. volgd door buurman, die 't geval wel aardis vindt. De jongen kermt en smeekt oin hem toch niet over te leveren aan de politie. „Dat zal ook niet gebeure", zegt onze bakker want daar heb ik zelf maar last van. Maar zoo goed ben je niet, of je moet den beeleu koek hier op staanden voet opeten. Vooruit De sidderende jongen neemt een hap van den grooten koek, en krijgt meteen een slag om de ooren. De tweede hap, de tweede slag, de derde enz. Zoo gaat het een tijdje voort totdat om een dubbele reden het hap pen niet zoo vlot meer gaat. „Vooruit" „O, mijnheer 1 hi, hi, hiIk kan niet meer hi, hi, hi. „Eten zeg ik je 1 Slaan zal ik je niet meerMet trage tanden nog een hapje, nog een, nog een kleintje.... „O, asjeblieft, asjeblieft een beetje water I" Er komt water. Het happen begint wcei, maar langzaam, o, zoo langzaam. Eindelijk is de kwartjeskoek verdwenen. Dmilend met de handen op de maagslreok, met een buik als een burgemeester, gaat de jongen naar buiten. „Compliment aan je moeder", roept de bakker hein achterna.. „Wedden dat de jongen nooit koek meet steelt en ze niet eens meer lust 1" zegt de bakker. De storm, die j.l. Zaterdag over om land heeft gewoed, heeft hier en daar vree- selijke verwoestingen aangericht. Aan den polder O. en J, Breskens is voor circa ƒ300 schade aan paalwerken aange bracht. Het geheele werk van den polder Saeftin- gen is weggespoeld. De daardoor ontstane schade taxeert men op een zestig duizend gulden. Gelukkig zijn er geen menscheule- vens bij te betreuren, wat door de buiten- gewoue hoogte van 't water, 2.16 M. ova haogwaterpeil, zeer gosd had kunnen zijn. In de up het werk geplaatste keetrn van de directie en van de aannemers bevonden zich ecnige personen, die enkele uren iu groot levensgevaar hebben verkeerd, terwijl een massa polderjongens en werkpaarden uren op een plaat moesten doorbrengen door dat zij geheel en al door 't water omringd waren. Weinig had het gescheeld of de Alstein- polder was overgeloopen. Voor 't maken der doorvoersluis had men een opening in den dijk gegraven, toen men door 't water overvallen werd. Gelukkig kon dit gauw met zakkeu zand gekeerd worden. De aan blik van het bedolven werk is onbeschrijfe lijk. Ook te Vlissingen heeft de storm nog al aanzienlijke schade aangericht aan het mate rieel van het strand voor de badplaats. Het is daar eene geheele ruïne. Een 4tal bad koetsen zijn totaal vernield, terwijl «en 7l«l nog gerepareerd kunnen worden. De red dingboot is geheel aan stukken, benevens een 20-tal strandstoelen. De overige strand stoelen, zoomede een ververschingsleut, die belangrijke schade bekwamen, kunnen nog hersteld worden. Onder vliegend stormweder van 't noord westen kwam Zaterdagmorgen omstreeks vier ure een vaartuig, vermoedelijk van zijne an kers geslagen, uit het Zijpe waaien, en ver- lagerde op de Zuiderplaat, onder Brurnisse ter hoogte van den hoek van Sint Jacob op het Krammer, waar het onmiddellijk zonk. Of de opvarenden gered zijn, is zeer twijfel achtig; men meent ze in den mast gezien te hebben, en vreest het ergste, waaromtrent overigens niets bekend is. Omstreeks tien ure zonk, achter zijn an ker, op de Grevelingen voor Bruinisse liet tjalkschip van schipper Mejrer te Sliedreeht, geladen met grint voor Brouwershaven. Omstreeks elf ure is schippor C. Boogert, beurtschipper van Leiden op Brussel, beva rende het tjalkschip genaamd de Vriendschap, nadat zijn huot reeds weggestormd en zijn

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2