De Volkskiesvereeniging, Gemengd Nieuws, Larissa naar Volo vonden langs den weg eenige lijkon van jonge vrouwen. Te Dokomo hebben Turken, op gruwelijke wijzen, lijken, die ze aantroffen op allerlei wijze beleedigd. En wat nut is nu door dien oorlog ver kregen Niets, totaal niets. Dat dc fno- gandhedeii dit onzalige rerolutiewerk niet hebben voorkomen, is, daar zij zulks in hun ne macht hadden, meer dau eens als onver antwoordelijk beschouwd. ii. Er zijn meuschen, die zeer goed beschermd worden. Dat zijn degenen, die de minste bescherming noodig hebben. Het zijn de rijken. De macht van het kapitaal is uit zich zeiven reeds zoo grootimmers „het geld, dat dom is, maakt recht wat krom is en loos, wie dom is" en „wie geld heeft, laat den duivel dansen". De duivel, dat is bier de arme man, die voor zijn loon werkt en die danst naar de pijpen van den werkgever. Die buigt, als meneer spreektdie al uitvoert, wat hem gelast wordtdie zich dikwijls moet laten beleedigen, om 't lieve brood voor vrouw en kiud niet te verliezen. Die zich bukken moet, ook al gevoelt hij de neigingen om recht op te staan. Nu zeudeu wij denken, dat de wetgever hem helpeu zou in zijn streven, om recht op te gaan, zooals een mensch betaamt. Maar wij ervaren, dat het niet z<56 i«. De wetgever drukt hein neer, in stee van hem op te helpen, hij houdt de beschermende hand boven den grooten man, Deze kan zioli vrijkoopen, als hij 't vaderland „verde digen" moetde man uit het volk ziet zijn loon het blauwe pakje aantrekken, al is die zoon de steun en dc kostwinner van 't ge zin. De arme betaalt een aandeel in de be lastingen, dat verbazend groot is door de in- direkte belastingen, die er liggen op allerlei artikelen, als jenever, bier zout, suiker, enz. Ook de direkte belastingen, welke naar 't kantoor gebracht 'moeten worden, zijn nog veel te zwaar voor de „kleine luiden". En dan de opvoeding en het onderwijs. Do rijke heeft allerlei scholen voor zich hij raakt met de keüs verlegen er zijn behal ve kostscholen, burgerscholen, gymnasiums of Lalijnsche scholen, de landbouw-, de vee artsenij-, de polytechnische, de kadcttcnschool en dan de hoogescholen. Deze worden voor 't grootste gedeelte door het Rijk betaald ou dat is goed. Laat dc Regeering inaar voorgaan met goede scho len te stiehten. Maar laat ons ook toezien, hoe het er mee geschapen staat. Dc leer lingen der middelbare scljolen kosten elk jaar aan het. land verscheiden 10 tallen van guldens en iedere student cenigc honderden. Dat zijn zoo goed als allen zoons ran ge zeten burgers en rijke lieden. Een gewoon burgertje en eeir arbeiderskind komen er niet aan te pas. Die komen dus ook niet te pas aan eenige ^betrekking vau .een beetje betec- kenis, d. w. z. aan 't goed verdienen. Dat is al voor degenen, die geene bescherming meer noodig hebben Eerst hebben ze dus liet land zon en zooveel gekost ze zijn dus zoo eu Zooveel jaren bedeeld geworden. En voor veel meer waarde dau de arme uiensch, .die des winlors een brood of een paar .klompeé"krijgt.' Mé» zou dus verwach ten, dat zij als de ware bedeelden, uitgeslo ten zijn van het kiesrecht. Maar neen uit gesloten worden slechts dc kleine bedeelden met angstvallige nauwkeurigheid Ziet Ge lid wel, dat sommigen omhoog geheven worden bij dc wet en dat men ve len neer drukt Daar heb je de eertte Kamer. Deze moet allqp goedkeuren, wat door de Volksverte- genwooïdiging verricht is. Als dc Tweede Kamer eene wet maakt, dan is die nog niets waard, als de Eerste haar zegel er niet aan hecht. En wie worden nu' lid van dat voor name huis Getón gewoon burger, geen pach ter, geen arbeider,dat is voor de heel hoogt oomes, voor de hoogstaangeslagenen in de direkte belastingen Ge begrijpt wel, dat zulke rijke lui, die niet eens verstand hebben van wat een arm man doet eii denkt, zich daar niet al te veel mee kunnen be moeien ook. Zij begrijpen er niets van en kunnen dat niet, want om de nooden van het volk te kennen, moet men met liet volk meeleven, meestrijden eu meelijden, althans er niet hemelhoog bovenstaan. En zulke meuschen, „de opperste tienduizend der hui dige samenleving", zij juist houden het roer van slaat. Is dat niet in strijd met onze eigen grondwet, is dat geene aanranding on zer vrijheid In de wet staat namelijk, dat wij allen gelijke rechten hebben, allen, de edelman en de bedelman 1 Geen wonder, dat de heerschende klasse gebruik maakt van hare macht. Dat ons geheéle stelsel van wetten er het bewijs van is. Het komt bij sommige gelegenheden hel der uit Bijvoorbeeld, bij de behandeling van het recht van de JNederlandsehe Bank té Amsterdam om bankbiljetten uit te ge ven. Dut mag niemand anders dan de bank. Nu begrijpt men dadelijk, dat die Bank daar van ontzettend veel voordeel trekt; want van miljoenen bij miljoenen guldens trekt de Bank de rente, zonder er iets voor te doen dan papiertjes uit te geveu. Voor een jaar of acht was het uu de vraag, of de Nederlandsche Staat zulk een zaakje zelf niet drijven kan. Dan hadden wij er allemaal wat aandan konden wij minder belasting betalen. -Maar neen; geen denken aan! Het recht van de Bank werd weer voor 29 jaar verlengd, al trok de regeering sedert dien tijd ook ecnig voordeel' meer. De aandeel houders zijn er echter nog altijd heel goed meeer zijn in ons heele land maar bitter weinig zulke zaakjes eu dan zoo in 't groot. Die aandeelhouders zijn geen van alleu ar beiders. Let uu wel- Men zou kunnen vermoeden, dat de heeren der Tweede en Eerste Kamer om hun eigen voordeel zullen gedacht heb ben. Wij behoeven dat in 't geheel niet aan te nemen. Wij kunuen gerust zeggen, dat alle 150 leden door en door eerlijk zijn en zich geen halven cent onrechtvaardig toeëigenen. Maar zij zien niet in, dat door zulke dingen als de Bankwet juist ééne klasse bevoordeeld wordtzij weten niet anders, ot het is goed, zooals de wereld nu ingericht is. Net als de Amcrikaausche slavenhouders, die in de slavernij ook geen onrecht zagen Maar daarmee is meteen bewezen, dat zul- ke mannen niet goed meer zijn voor ons volk. Wij inoetcn er andere hebben, die beter begrijpen, wal do tijden eischen. Wij moeten onze eigen belangen vertegenwoor digd zien, wij kleine burgers, wij vooral, oui- dat we het het meest noodig hebben, meer dan zij, die tegenwoordig al beschermd wor den. Daarmee is ook bewezen, dat wij de rij ken in ons land nog niet meer moeten gaan beschermen door invoerrechten op het koren, hout, ijzer, enz. Laten wij liever letten op Duitschland, waar de kleine man niet blij (meer) is met zijne bescherming, waar de looiien vrijwel gelijk gebleven, doch de prij zen vrij wat gestegen zijn. De wet heet te zijn voor allen, want al len zijn gehoorzaamheid verschuldigd. Daar om niet meer al liet voordeel aan de eene zijdede balans hangt te scheef (Wordt vervolgd.) BRESKENS, 19 Juui 1897. Aan de beurt van aftreding voor den ge meenteraad zijn ditmaal de heeren A. du Burck en P. Risseeuw. De candidaatstelling moet plaats hebben op 29 Juni a. s., waartoe nu reeds lijsten ter gemeente-secretarie zijn te bekomen. Den 13 Juli a.s. zal de stemming plaats hebben indien meer dan 2 candidaten zijn gesteld Wordt voor elke Ie vervullen plaats slechts dén candidaat gesteld, dan wordt die ver kozen verklaard. Minstens 5 handteekeningen van kiezers moeten op de candidatenlijst staan om gel dig te zijn. Sommigen, zijn van méënitlg, dat, om de aftredenden behouden te zien, geen candi - daatstelling noodig is. Dat is niet zoo. Aan de polyteehtische school te Delft is bevorderd tot civiel-ingenieur de heer J. B. de Hulster van Brcskens. Bij de Dinsdag alhier gehouden ver kiezing deed zich het ambitieuse geval voor dat een vrouw zich aanmeldde om voor haar inan te koinen stemmen. Ten overstaan van Kerkvoogden der Ned. Herv. geiu. alhier had Zaterdagavond de aanbesteding plaats van bet jaarlijkseh onderhoud, herstellingen en vernieuwingen aan de kerk en pastorie, waarvoor werd in geschreven door P. van Houte a ƒ163.45, A. van de Sande Az. ƒ155, J. Vienne 152.50, W. Woittiez 'ƒ145. Antli. Monjé ƒ144.25 en J. A. Carels ƒ142.25, wien het werk is gegund. In de daarna gehouden vergadering vau Notabeleu, werd, in plaats van wijlen den heer Albr. van de Sande, tot kerkvoogd be noemd de lieer J. P. W. Besemer. Zaterdagnamiddag werd gevankelijk naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht zekere H. V. leurder te Oost burg, verdacht van poging tot doodslag op zijn vrouw, die hij met een stoel aan. het hoofd trachtte dood te slaan en haar daar door eenige hoofdverwondingen toebracht. Zij wist evenwel to ontkomen uit de wo- ning, docli werd door haar man achterhaald die zich met een knupppel gewapend had. Zijn voornemen werd echter gestuit doordien zij in een woning vluchtte en zich daar ver bórg. Met ingang van 1Juli a. s. is tot postbode vooi de bestellingen te Schoondij- ke benoemd J. de Koene aldaar. IJzeiidiJke. De gemeenteraad hield Maan dagmorgen eene voltallige zitting. Na lezing eu goedkeuring der notulen deelde de voorz. mede, dat waren ingeko men een tweetal missives van Ged. Staten, houdende kennisgeving, dat zij geen termen konden vinden om voor deze gemeente ont heffing te verleenen tot het geven van ou derwijs in de gymnastiek mitsdien zal daar aan uitvoering worden gegeven. in zake het. raadsbesluit tot overschrijving van een post ad ƒ200, betrekkelijk het. subsidie aan de commissie van het tuin bon wfocst. Besloten word tot da door Ged. St. aangegeven administratieve wijziging in dit besluit over te gaan. Als leden van het stembureau voor de a. s. raadsverkiezing, werden benoemd de heeren tlendriksc en Lecnhouts en als 3e lid dhr. Bekaarals plaatsvervangers wer den aangewezen de heeren Doens en Calon. Aangaande het besluit tot bestendiging van de erfdienstbaarheid wederzijds de graan- beurs en het erf van den lieer Hendrikse hadden Ged. Staten gevraagd om eene nauw keurige omschrijving van die erfdienstbaar heid ingevolge art. 742 en 743 van liet Burgerlijk Wetboek. Dc heer Hendrikse bracht hierbij in her innering, dat, waar de heer Carpreau zoo beleefd is geweest om bij Qcd. Staten voor de belangen der gemeente partij te trekken, hij niet het minste voordeel van de ge meente wenseht te genieten, en dat, als er erfdienstbaarheden bestaan, hij gaarne zal medewerken om ze op te ruimen. De voorz. gelooide niet dat er erfdienst baarheden bestaan. De heer Hendrikse kwam er op terug, dat mun goed zou gehandeld hebben door zgn voorstel aan te nemen om Bleijenberg een plan en teekening van den bestaanden toestand te laten maken. Thans deed hij het zelfde voorstel, om met dit resultaat Ged. St. te kunnen voorlichten. De voorz. stelde voor om dit besluit voor- loopig in te trekken. De heer Hendrikse verklaarde zich hier pertinent tegeneen besluit dat in de vo rige vergadering genomen is, nil intrekken véér dat Ged. St. omtrent de gevraagde i lichtingen eenig advies hebben, zuu a) ongemotiveerd zijn. Hij handhaafde zijn voorstel, eih..a| i stukken van dc gevoerde corresponded' visie van den raad te leggen en BleijenW plan en teekening te laten opmaken, J voorstel met alg. stemmen werd aangek men. In de instructie van den keurmeester vleesch en visch werd eene wijziging bracht nl. dat de keurmeester zich zoaj kennisgeving aan en voorziening in over!, met den burgemeester niet langer dan jj uur buiten de gemeente mug begeven, teer voor ambtsbezigheden. De heer Hendrikse, die dit punt red vroeger ter sprake had gebrachtwees j j andermaal op, dat, waar de gemeente de Sloomtrain-commissie een stuk grondhii afgestaan, uitsluitend ten behoeve harer n ploitatie, de heer Carpreau aan J. van Ge luwe ecu stuk van dien grond had verpaet voor 18.h 20 ets. en dat aan J, van J,, Bosch vergunning was verleend oin op grond een danstent te plaatsen, wie «ttl voor hoeveel. Ilij kwam er andermaal m- drukkelijk tegen op, dat op zoo'n wijzgniil met voordeel aan derden mocht worde*- oi. gesprongen. De heer Carpreau, die zo&tn groote belangstelling toont voor de genie» tezaken, moest niet op die wijze dc tni bcvoordeeleu ten nadeele van de gemeente, daar deze laatste dan evengoed die voordes len kan gebruiken. De voorzitter merkte op, dat de beerCn. preau niet meer is de directeur der maat schappij, en dat de raad indertijd die grond gratis heeft afgestaan, waar hem ƒ600 n gepresenteerd. De heer Hendrikse heeft hoegenaamd to gen het gratis-afstaan geen bezwaar. Ww men er van overtuigd is, dat een publid vervoermiddel zéé de volkswelvaart bevor dert als hier, wordt van wege de gemeenli de grond met genoegen gratis afgestaan. Hi; kon zich dan ook niet voorstellen, dat burgemeester als voorzitter der trammsat- schappij met den heer Hubeau aan hst W zoo iets oogluikend zulleu toestaan. Naar aanleiding eener luededeelmg iii den heer Bekaar, zal van de overkomst ta afstand van de grond, die dient tot inrich ting van een waterput op Turkeije een con tract worden geformuleerd, waarvan een dr» tal afschriften zullen worden gemaakt, in behoeve der gemeente IJzendijke, Waterland kerkje en de eigenares van den grond. Op voorstel vau den heer Antheunis, »i van wege de gemeente eenebesteding mi- den gedaan van de' banken voor de Boule vards, indien zij niet op den gesteldeodatu (15 Juni) zullen zijn geleverd. Hierna werd de zitting gesloten. Een ontzettend ongeluk overkwam eer gisteren een werkman in een fabriek te Haat- lein. Ilij word gegrepen door een jachtwiel dat hem verscheidene inalcu in woeste vastl in de rondte voerde. Bij elke omwentel* kwam zijn lichaam in aanraking met et: ijzeren balk. Met geheel verbrijzelde lode maten werd hij als ljjk opgenomen. Uuira 1900 ingezetenen te Vlissing» hebben geteekend op de gecirculeerd heb bende lijsten, waarin de afschaffing van der nachtarbeid voor de bakkersgezellen als vei sehelijk wordt uitgesproken. De bekende waterkuur-dokter pastoor Kueipp is deze week op 76jarigen leeftijd overleden te Wörishoven. Sedert eenige dagen zijn op de Bclgi- sehe grens in de nabijheid van Poppel, b'i de Weldsche brug, circa 300 zigeuuori i»'1 paarden, kameelon en bereu gekauipw' Marechauasees uit Tilburg en omliggende p meenten bewaken atreng de grenzen oind"

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2