Rechtzaken. ook de lieer H. als een billijk cijfer aan nam. In da toekomst is daarom wel eenige ken tering te rerwachten, daar de suikerprijzen op dit oogenblik nog hoog gehouden wor den door den opstand op Cuba en de ziekte in de Indische suikerplantages. Maar wan neer dit «plioudt, moet dan de schatkist maar helpen Bekrimping van bescherming heeft ook inkrimping van den verbouw ten gevol ge. De bietenteelt breidde zich in de laat ste jaren dan ook zoo sterk uit, dat er gron den voor gebruikt worden, die er in 't ge heel niet voor geschikt zijn, daarom is liet beter, dat er bij tijds een geleidelijke in krimping tot stand komt, dan dat de alag in eens over een geheele streek valt. De redenecring der fabrikanten ir. hunne ver spreide circulaire gaat dan ook niet op, dat hij, die voor de suikerwet gestemd heeft, geen goed vertegenwoordiger zou zijn. Wel nu, zeide de lieer llennequin, men werpe uiij uitMaar men moet bedenken dat de fabrieken vroeger 35 tot '30 percent winst uitkeerden en dal een herhaaldelijk gedaan onderzoek heelt bewezen, dat een coöperatie ve suikerfabriek niet kan w erken of zij moet 15U0 H.A. bieten hebben. Welnu, laat dan de kleine fabriekjes die door de toelage van den staat in leven zijn gebleven, verdwijnen dau zal er een gezonde toestand geboren worden. We blijven eenmaal bij de vraag waarom dau die actie van oir. II. er tegen 111 zijn kwaliteit van Voorzitter der Zeeuwsehe Land- bouw-uiaatschappij en als lid van liet" Land- bonw-coinité. Als volgens de heer llennequin de kleine tabriekjes moeten verdwijnen, dan zullen deze zeker moeten worden vervangen door groote coöperatieve fabrieken, die zonder Staatshulp toch ook uiets zouden kunnen, eu waar is dan de couseqaensie van die redenecring Aangaande leerplicht zeide de heer H., dat een weldaad niet mag worden opgedron gen willen de ouders hunne kinderen niet naar school zenden, daal straffen ze zelf die kinderen, terwijl op het platteland de hulp van 10 en 11 jarige kinderen dikwijls niet te versmaden valt omdat dan de moeder veld arbeid kan verrichten. Zou verbetering van de dagloonen daar niets aan kunnen helpen of zouden daarmee die, philautropische grondeigenaars te veel geschaad worden De geheele rede toonde aan dat weinig beweerd is met verl reserves, precies als in de kiesvereeniging te Oostbuag. Pennekrassen. o Ter tmaal filer ure zal dan toch inr Hon- neqnin nog voor de kiezers in het Ie op treden. Van het optreden van een spreker van da Lib. Unie, waarover het testuur van de kiesvereeniging met dat der Unie correspon deerde, heelt mes niets meer gehoord. Zou de Unie eindelijk ook de politiek van de kiesvereeniging gaan begrijpen Het Weekblad noemt ons blad eer. waar dig vervanger van de leugenachtige Zelau- dia van vroeger, maar bewijzen doet het die beschuldiging niet. In schelden en verdachtmaken was het Weekblad altijd een bolleboos; daarom dixi. Waarom noeint het Weekblad eenige na men der lijsten van de candida'.uur-Croin eu uit wat reden verzwijgt het dat bijv. op de lijst van Grocdc de klerk en de kantoorloo- per van nutans Humruacher vóór de candi- datuur llennequin geteekend hebben en zoo veel anderen Is hel niet vreemd, dat het Weekblad al tijd zooveel namen noodig heeft om zijn po litiek geknoei achter fe verbergen Als het Weekblad enkels moppen uit de oude doos haalt, ter Verheerlijking van mr. llennequin waarcui duikt hij er dan niet eeni ge uit de dagen toen hij zijn tegenwoordi- gen burgemeester zoo fel bestookte? Als Vorsterinan van Oj-en melding inaakt van de vergadering tot oprichting eencr Volks-kiesveieeniging tc Aardenburg gehou den, waarom verzwijgt hij dan het rapport van den verslaggever van de vergadering te Breskens Of zou dat zoek geraakt zijn BBE.SKE.VS, 12 Juni 1897. Aardenburg. Aan A. C'larisse, wed. A. J. Feueratein, in leven commies-verificateur der le categorie, is een pensioen verleend van ƒ528. Te Koewacht hadden eenige personen uit een gezin bloempap gegeten. Nadat de huisgenooten zich een poos ter ruste hadden begeven, was weldra het geheele gezin op de been, daar allen erge krampen in de in gewanden hadden, terwijl de buik erg op zette. Een zoon, die bij zijn baas had ge geten, kon, daar hij niets voelde., hulp gaan halen. Gelukkig kon men weldra braken, zoodat de inmiddels ontboden geneesheer door een drankje de lijders spoedig wist op te knap pen- Daar de pap met blocin van moei bereid was, vermoedt men, dat er zich iets in die bloem bevond, dat genoemde, verschijnselen veroorzaakte. Oostburg, 8 Juni. Iledenmurgen hield de gemeenteraad cene buitengewone verga dering die door 5 leden werd bijgewuond de hceren Fokker en Le Nobel waren afwe- zig. Na lezing en goedkeuring der notulen deelde de voorz. mede, dat deze vergade ring was bijeengeroepen op verzoek van S raadsleden, de heeren Meijer, Van Pecnen en De Smit, en zulks ingevolge art. II) van de Gemeentewet. l)e voorzitter verleende daarop liet woord aan den lieer Meijer. Deze begon met den voorzitter dank te zeggen voor den spoed, die deze gemaakt had met deze buitengewone vergadering. Met hen, die het adres hadden samenge steld, stelde hij den raad voor om te protes- teeren tegen het argument van den voorzit ter van den geneeskundigen raad voor Zee land en Westelijk Noord-Brabant waarbij deze afwijzend had geadviseerd op het ver zoek van den gemeenteraad van Oostburg ora opheffing van het verbod voor den genees heer om geneesmiddelen te mogen leveren. Het argument van dien voorzitter, waar bij deze verklaart den indruk te hebben ge kregen, dat de op het getouw gezette bewe ging eenvoudig is een strijd tegen den apo theker Plankeeleen strijd, die z. i. niet gestreden moet worden en verder niet ge loofde, dat het voor den geneeskundige om financierde redenen noodig is dat hij ook ge neesmiddelen levert, vond de heer Meijer niet ad rem hij beschouwde de uitdrukking eene beleediging voor den raad van Oost- burg, die in zijn adres den naam van den apotheker Plankeel in 't geheel niet genoemd had. Hij tartte den voorzitter oin den bhiain die op den raad en op do commissie van redactie geworpen is, te bewijzen, en stelde voor om protest aan te teekenen bij Ged. Staten, met het volgende adres „Geeft met verschuldigdcn eerbied te ken nen, de raad der Gemeente Oostburg, daar toe vergaderd op 8 Juni '97, dat hij ken nis genomen heeft van het in de Middel- burgsche courant van I dezer, voorkomende verslag van de vergadering van den genees kundigen Raad voor Zeeland op genoemden datum gehouden en in welke vergadering advies uitgebracht zou worden omtrent het verzoekschrift door hem gemeenteraad aan uw college gericht ten doel hebbende om voor deu alhier gevestigden geneesheer vrij stelling te verkrijgen van het verbod om ge neesmiddelen te leveren; dat volgens voornoemd verslag de voor zitter van den geneeskundigen raad verklaar den den indruk gekregen te hebben dat de op het getouw gezette beweging eenvoudig is een strijd tegen den apotheker Plankee1, een strijd, die z. i. niet gestreden mocht worden dat hij niet geloofde dat het voor den geneesheer om financiëele redenen noodig is, dat hij ook geneesmiddelen levert, daar Oost burg toch eene welvarende gemeente is met een 2000 zielen. dat de raad der Gemeente in deze uitla ting ziet een poging van den voorzitter om op heui Gemeenteraad de verdenking te wer pen, zich in dezen te hebben laten leiden door andere beweegredenen dan die voor het belang der Gemeente dat dn raad der gemeente in het volle vertrouwen op eene onpartijdige beslissing van uw college, toch bij voorbaat wenscht te protesteeren, tegen deze door niets gemo tiveerde beschuldiging van den voorzitter van den geneeskundigen raad voornoemd. De voorzitter zoude er nog aan w illen toe voegen, dat velen om het bezwaar der niet- levering van geneesmiddelen naar andere ge- necsheereii gaan eu dat de tamilie Plankeel daarin zelfs voorgaat. De lieer Meijer zou dit punt liever on aangeroerd laten um zelfs den schijn te ver mijden dat liet om den persoon gaat. De voorzitter wenschte het alsdan toch in de notulen opgenomen te zien. Daarop werd het protest-adres met alge- uicene stemmen aangenomen. Gunstig werd beschikt op een verzoek van het bestuur der Lib. Kiesv. otu de Graan- bcurs al' te staan tegen a. s. Zaterdag tot houden van eelic politieke lezing door den heer llennequin. Als leden van het stembureau voor de a.s. raadsverkiezing werden benoemd de heeren De Smet en Le Nobel en als 3e lid dhr. de Smitals plaatsvervangers werden aangewe zen dhrn. Meijer en Van Peenen. Na eene administratieve regeling iu de begrooting van het alg. burg. armbestuur werd de zitting, die door een talrijk publiek was bijgewoond, gesloten. Aardeuhurg, 8 Juni. In de heden gehou den zitting van den gemeenteraad, die door alle leden werd bijgewoond, werd, na lezing en goedkeuring der notulen, mcdedeeling ge daan, a dat in plaats van F Eekhout tot brandspuitmeester door B. eu W. was be noemd Iz. le Clereq, wagenmakerb dat van Burg. en Schepenen van Brugge bericht was ontvangen omtrent het voorloopig ingesteld onderzoek naar den weg, en tevens dat het Gemeentebestuur alhier op de hoogte van den stand der zaken zal worden gehouden. c. een negatieve staat van den geinecnte-ge- necsheer, betrekkelijk het door hem getal behandelde patiënten. d. een missive van Ged. Staten, dat de storting van het bedrag der restitutie ad 2.91 (krankzinnigen-vorpleging) niet bij don rijks-ontvanger maar bij den rijks-betaalmees ter tc Middelburg moet geschieden. e. dat de toestand van de krankzinnige weer ellendig is. De voorz. achtte het best om haar een paar weken in het Gasthuis te doen opnemen, opdat zij eenigszins kan ver sterken, doch meent, dat vddr het verstrij ken van den verlottijd, zij wel weer terug zal moeten gebracht worden. f. dat bij gedane kasopneming aanwezig bleek te zijn ƒ2719.065. Dat van dit kas geld niets is uitgezet vindt zijn oorsprong daarin, dat feitelijk maar ruim /1I00 aan wezig is, daar de beteugeling van het mond en klauwzeer bij de Milliano en enkele an dere zaken heel wat kosten gevorderd heb ben niettemin is de administratie goed in orde. Ter vereffening van den aankoop van 18 A. 19 c.A. Bouwland in den Bewesten-Eede- polder werd beschikt over den post onvoor ziene uitgaven der begrooting van 1896. goedgevonden werd tevens op die hegroo ting eenige posten af te sohrijven op enke len die overschreden waren als opBoek-, druk- en bindwerken ƒ66. onderhoud en meiibileering van voor den openbaren dienst bestemde gebouwen ƒ17.255; riolen, putten enz. ƒ87.78wegen en voet paden ƒ46.125; begraafplaats en lijkenbui, ƒ13.105; klceding van den veldwachter 48.70 straatverlichting ƒ23.49 totaal j 297.al5 overeenkomende unit het af te schrij. ven bedrag. De nota van dhr. Hendrikse voor hetep zicht van liet Verloren kostje bedraagt 109.505. B en W. stelden voor dit bedrag uit betalen. De totale uitgaaf vau den aanleg van het Verloren kostje bedraagt alzoo j 898.27 en de opbrengst van deii vertoog van hoornen aldaar ƒ1014.50, zoodat er no, ruim ƒ116 overschiet. B. en \V. worden gemachtigd om up het ontvangen bestek van den heer Loois, J. aanbesteding te doen plaats hebben van <jt herstelling van het raadhuisalleen de re geling der betaling in dat bestek zal moe ten gewijzigd worden. Tegelijkertijd zal dan de verkooping ge houden worden van het gras der begraafplaats en de verpachting van het jachtrecht plaats vinden. In eene daarop spoedig te beleg gen vergadering zal dan de gunning kun nen geschieden. Daarop werd na omvraag de vergadering gesloten. Bij Kon, besluit is benoemd tot ont vanger der accijnsen en belastingen te Oral- burg, de heer A. van Mazijk, ontvauger dei invoerrechten te Eede. Bij gelegenheid van het op 23 Juni a. s. te 's Heer-Arcndskcrke te lioudeu Zol der Zendingsfeest zal des avonds een eitit train rijden van Breskens naar Groedt, Schoondijke, Oostburg, Aardenburg en Sluif, tegen asuzienlijke reductie. Arrondissciuents-lUohtbaiik Middelburg. Zitting van Vrijdag 11 Juni. E. S. C., 19 j., dienstbode te Waterland- kerkje is wegens verduistering veroordeel! tot eene maand gevangenisstraf. Kantongerecht te Oostburg. Bij vonnis d. d. 8 Juni jl. zijn veroor deeld wegens act zich iu keulijken staat vau dronkenschap bevinden op den openlu- ren weg I. J. d. H. te Biervliet ƒ6 of S d., A. d. P. te Waterlandkerkje ƒ1 of 1 d., II. d. B. te IJzendijke ƒ15 of 3 d., C. S. te Middelburg (België) ƒ2 of 2 d. idem bij le herhaling S. F. L. te IJ zendijke ƒ2 of 2 d., F. 11. te Groede 15 of 3 d. in de prov. Zeeland op een ten dienste van het algemeen bestemden weg een asn- gespaunen houd niet vau een muilkorf voor zien hebben I. v. II. te Maldegem ƒ1 d 1 d., A. d. S. te Groede ƒ2 ot 2 d. hut te Aardenburg met water schrubbei van een stoep aan den openharen weg M- C. L. en S. A. T. beiden te Aardeuburg ieder ƒ0.51) of ieder 1 d. het bevisschen vau de Schelde eu Zeena- sche strooinen zonder voorzien te zijn vu een consent, afgegeven door het bestuur de' vis9cherijen op die stroomeu Al. O. tc 3YV- tervliet, T. J. E. te Bouchaute, L. K. 9 Assenede, P. K. te Watervliet, P. M. te Bassevelde ieder ƒ2 of ieder 4 d., L. A V. en M. L. d. C. beiden te Bouchaute ie der ƒ1 ot ieder 2 d. lste het in staat van dronkenschap rer- keerende verrichten van eene handeling, was'- bij tot voorkoming van gevaar van leveu of gezondheid van derden bijzondere omzich tigheid of voorzorgen worden vereischtJe zich in kenlijken staat van dronkenschap be vinden op den openbaren weg een en ander terwijl nog geen jaar verloopen was sedert eene vroegere veroordeeling ter zak» openbare dronkenschap onherroepelijk was ge worden A. F. M. zonder bekende woon-of verblijfplaats 2 maal 3 d. in Zeeland rapen van schelpvisch aan dei voet der vooruitspringende werken, samen

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2